Vrienden Allen daar heen Bij de Gladslijpers. Strijdpenning. PH VAN STYVENDAEL, De Schoenen zijn de beste, de Zooals de Werkliedenpartij democra tisch is met de daad,zoo huichelen de twee oude partijën met democratie om het volk in hunne rangen te houden doch hun ell uithangbord is valsch. )r >o nd en en sn, id- en m u- il- ijk ul- de jk- ïet er- an nc ror ale pi :oo uit ui- ui 'ge n be o in- |ne rs- tot :en se rs ne le ne >re ior de lat is in- ïet an an De Denderbode zegt, dat we maar echts 700 stemmen sterk zijn in de laatste provinciale kiezing Dit is waar, na onzen onverschilligen strijd ie immers maar geleverd was om geene enkele stem verloren te werpen, hebben we lil getal bekomen. Zooals we 700 stemmen bekomen voor de jrovintie op 30 jarigen ouderdom, zoo zijn ten minste op 23 jarigen ouderdom 1000 stemmen sterk voor de gemeente. Daarvoor moeten we ons niet verzetten. Vlugger dan ge wel denkt, Denderbode, zal ten allerminste de nieuwe gemeente-kies wet diegene zijn der wetgevende kiezingen, en denkt ge niet, dat uwe partij er niet sterk zal moeten mede afrekenen. Doch alles wel ingezien en wat ook de nieuwe gemeente-kieswet weze, moeten hier de volksgezinde partijen niet worstelen of trachten de puike nalatenschap van ons hui- ig bestuur in handen te nemen, in een woord om meeiderheid te zijn. Alle lastenbelalers moeten eerst goed op de ïoogte gezet worden, hoe en op welke wijze ipsiag van contributiëo noodig zijn, hoe.en ip welke wijze er nieuwe leerlingen moeten ebeuren, hoe en up welke wijze de stads financiën zijn behandeld geweest, hoe en op welke wijze onze stad ten onderen is gebracht Om dit al te herstellen zal er gekuischt moeten worden Mouwvagers zijn meestal huichelaars, deze loeren slechts op den buit. Vóór de kiezing mocht het brood van en Zwarten Bazar, bij Denderbode, angs de voordeur niet binnen. Het moest zijn ingang doen, langs het zeren hekken en zoo langs 't achter- loortje. Dit om de bakkers niet te mishagen, en hunne stem niet te verliezen. Nu de kiezing achter den rug is, nu is Sieur Van de Putte wat vranker, er zijn voor den oogenblik geene stemmen te vreezen, en nu mag het brood langs de voordeur binnen De overtuiging var. het nart zal door een rechtgeaard mensch seffens antwoor den wat het denkt. Al de bedienden van Hand aan Hand zijn goeilevers, die het bont maken op den rug en 't zweet der werklieden, die bock- skens drinken en sigaren rooken, enz. enz., zoo schrijven onze tegenstrevers. Dus al onze bedienden zoo handen- als geestesarbeiders, zijn luierikken Met welk doel men dit doet, is gemak kelijk om raden, te meer als men weet dat men van de bedienden van den Zwarten Bazar, nooit een woordje rept. Het is zoover dat men inet het zelfde werk en voor het zelfde loon in Hand aan Hand zal als luierik uitgegeven worden en in den Zwarten Bazar als een vlijtig man. In den Zwarten Bazar werkt een bakker die vroeger in Hand aan Hand heeft ge werkt. Leefde hij vroeger op het zweet der werklieden, thans leeft hij er niet op, omdat hij werkt voor de kas van rijke menschen Denderbode jongen, wordt ge ge waar welk een snul ge zijt. Kardinaal Mercier,den Aartsbisschop van België, is in polemiek getreden met het socialistisch dagblad Le Peuple Men had het over zijn discours op het Arbeidersfeest, te Antwerpen gehouden. Mgr Mercier wil zich nog al democra tisch doen doorgaan, maar men merkt hem terecht op dat hij dan heel weinig ont zag heeft en zijne christene volgelingen, die de meerderheid in België uitmaken, dus alle macht in handen hebben, weinig naar hem luisteren. Inderdaad, hij zegt tot de werklieden Gij hebt het recht u te vereenigen om uwe vakbelangen te verdedigen. En minister Helleputte is een christen man, die moet luisteren naar de geboden van zijne geestelijke overheid en dezen weigert aan zijne staatsbedienden het recht zich te vereenigen Waarom slaat kardinaal Mercier hem niet in den ban Omdat hij zeker wel handelt volgens de goesting van Mgr Mercier, en dan is hij eenvoudig weg EEN KLUCHTSPELER. Als den werkersstand veel geld verdient bekomen alle neringdoeners veel verdien sten. Dat onze stadskas slecht voorzien is, dat ondervinden de onderwijzeressen en onderwijzers maandelijks, want meermalen ziet men ze bij den Stadsontvanger aanklop pen (zelfs wanneer de maand reeds half ver- loopen is) om hun verdiend loon te ontvangen. En zeggen, dat wanneer er zooveel krot is, men jaarlijks een cadeauken van minstens vijf honderd franken doet, aan Sieur Clemens Van de Putte, door hem de kiezerslijsten te laten drukken, zonder aanbesteding. Inderdaad, toen het contract met sieur Van de Putte en de stad met het drukken der kiezerslijsten voor tien jaar moest vernieuwd worden, dan las men in openbare zitting van den gemeenteraad een schrijven van de Gebroeders Boeykens, drukkers in onze stad, waarin deze lieten kennen, het zelfde werk, dezelfde waren te willen leveren voor eene som van 5oo franken min dan den lieveling der dompers, en dreigde den heer burgemeester zelf met zijn ontslag indien zijn protégé, het werk niet toegekend wierd. Niet waar, mijnheer Van de Putte, met zoo eene som kan men nog al sigaren rooken en bockskens drinken, op de gezondheid der Aaistersche lastenbetalers Het portret van eene vrouw die drinkt. Het hart walgt van verontwaar diging en afkeer bij de gedachte, aan eene vrouw die drinkt. Deze geliefde echtgenoot, deze hoogvereerde moeder, met baar aange- borene bevalligheid, hare natuurlijke deug den, hare hoedanigheden, die haar in onze oogen, zoo aantrekkelijk, zoo lief, zoo bemin nenswaardig maken, deze aanbedene moeder valt van haren troon neder, in de diepste ver achting Het is gedaan met den eerbied, met de liefdebewijzen De banden verzwakken, de ongenegenheid zet zich neer, aan den echtelij ken en vaderlijken aard. De wanorde, de schulden, hetverval.de armoede komen met de dronkenschap het huis binnen. En gansch dat gebouw van wel zijn en geluk, op de matigheid, op den arbeid, op de orde, op de zorgen van allen aard, op de spaarzaamheid, op bet vooruitzicht, op den heiligen plicht gegrondvest, stort io en verplettfcrt haar die de oorzaak was van al het kwaad, met hare medeplichtigen en hare slachtoffers, onder zijne puinen. Een goeden truc. Een trein rijdende van Londen naar Ecosse hield eensklaps stil, nabij de statie van Rock-Clifïle, waar hij niet hoefde te stoppen. Ziehier wat er gebeurd was. Eene dame die gaarne den trein zou geno men hebben, had om hem te doen stil hou den, eenvoudig weg, haar rooden parassol midden der baan geplaatst, en den machinist denkende dat hij op een gevaarlijke route was, stopte onmiddelijk. De dame nam haren parassol, ging in den trein en nam plaats bij de andere reizigers. Of het daar zal bij blijven is erg te betwij felen. Niet slecht. Een heer komt zijn kleermaker tegen, en hij vraagt hem Hewel, hoe worden de kleederen dezen zomer gemaakt En de kleermaker antwoordt Op comptant Lange Zoutstraat, 38, Aalst, rv van Hand aan Hand KLOEKSTE, naar de laatste mode en bovendien bestkoop. 3e_ 3t- •>r» Bij de vóór laatste werkstaking uitgebroken in de nrarmerwerkerij Anglo Beige, was er bij de overeenkomst vastgesteld geworden, de leerlin genkwestie te zullen regelen, met het syndikaat en bij voorkeur de kinderen aan te nemen, der stielgenooten zelf. Thans heeft de bestuurder een paar leerlingen aangenomen, zonder het syndikaat te kennen en den voorkeur aan de zonen der gladslijpers te geven. Brieven zijn hierover door het syndikaat ge schreven geworden en mijnheer gaf geen ant woord. Eindelijk bood de schrijver van het syndikaat zich aan, en kwam tot geen akkoord. Zaterdag morgend wierd den meester door de gasten gelast aan M. Frathall, den bestuurder zijn gedacht te gaan vragen, over deze twee leerlingen, die hij niet hoefde weg te zenden, maar enkel hun van werk te doen veranderen, en twee leerlingen aan te nemen van gladslijpers. M. Frathall heeft niet beter gevonden, dan al de gladslijpers door te zenden. Op dit oogenblik is Mijnheer nu zonder polis- seurs en de stielgenooten worden verzocht er zich niet aan te bieden. Gezongen De Eroederliefde door Josef De Schrijver, bij Constant Van Vaerenberg o,6o Ik ben te oud door Victor Cornand, bij Jan Chavée 0,77. Gedurende de Kermisdagen is er bij VISCH-RESTAURATIE, alle soorten ingelegden en gebakken VISCH te bekomen, aan verschillende prijzen, volgens de beliefte van den verbruiker. Allerbeste Hollandsche Schol groote van i,5o a 2,00. Extra goede Bieren, Wijnen en likeuren. Dagelijksche aankomsten van zeer versche Garnalen Kreeften met mayonnaise, opgelegde Rog. Spoedige, zuivere en beleefde bediening. Gemakkelijke en gezonde zitplaatsen. Kosteloos Piano-Muziek. Ph. VAN STYVENDAEL.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3