8e Jaar. N° 30. Prijs per nummer 2 cen 20 Juli 1908. alfred' nichels, Vergadering Vijf honderd werkmenschen zonder werk, dus zonder brood. Ziekenbond Moyson KINA FOUASSIN Partijgenooten, leest en geeft uw blad voort. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Maanstraat, 18, AALST. op Zondag 2 Oogst, om 4 ure namiddag, voor den Reizigersclub, in het lokaal Hand aan Hand, op boet van 10 centiemen. Te Wetteren heerscht er op dit oogen- blik grooten nood. De tyran Beernaerts, niet kunnende kroppen, dat zijne werklieden verleden jaar, een opslag van loon hebben weten af te dwingen, maakt nu van den crisis ge bruik om een vijf honderdtal werklieden af te danken, terwijl de wevers zeil hebben gevraagd, het werkverlet onder elkander te deelen. M. Beernaerts wil daar niet van hooren, en zoekt zelfs zijne slachtoffers uit, want hij dankt menschen al. die reeds bij hem meer dan achttien en twintig jaar werken. Onze vrienden doen een warmen oproep om hen te steunen, om toch iets af te zon deren om die ongelutckigen ter hulp te komen, en hun honger wat te stillen. Wij kunnen niets ar ders dan onze stem bij de hunne voegen, en onze vrienden aan te moedigen hunnen penning te stor ten, vuor de hongerlijdende wevers van M. Beernaerts Dat men een wreeden tyran moet zijn, om zulk besluit- te nemen, hoeft niet te worden gezegd. M. Beernaerts moet meer dan gevoelloos zijn, om zoo een besluit ten uitvoer te brengen, want gezien de groote werkeloosheid die op dit oogenblik heerscht, is er niet de minste kans elders werk te vinden, en zijn de afgedankte wevers met vrouw en kinderen, den hon ger prijs gegeven. Wanneer er uit zoo een hoop getroffene menschen, eenen moest zijn, die door den honger gedreven, naar zijne slechte raad gevingen moest luisteren, en besluiten tot eene misdadige daad, men zou het kunnen afkeuren, maar toch moeten begrijpen. En dan zou men de burgersbladen hoo ren roepen en schreeuwen moord moord terwijl ze nu geen woord van af- - keuring vindenover zulke ellendige wraak, i gepleegd tegenover den helft der inwoners eener gemeente Dat het kapitalisme rot en ondraaglijk is, vindt men weeral eens in het feit ge pleegd door M. Beernaerts. Een individu, dank zijn rijkdom, dan nog gewonnen op het zweet en 't bloed zijner werklieden, beschikt over de macht, ééne gansche gemeente den honger prijs te geven. Het staat M. Beernaerts vrij, te laten werken, maar als hij 't werk stil legt, dan ook zijn zijne werldieden zonder geld, zonder eten. Nogthans hierom groeit er niet een aard appel min, is den oogst min weelderig, wordt er geen koeiken min geslacht. Het zelfde voedsel van voorheen is voorhan den, maar men heeft geen geld, men kan het dus ook niet koopen. Werklieden, begrijpt ge die tegenstel ling Uw lot, uw bestaan, en ook dit van vrouw en kinderen is in handen van enkele beulen, van enkele gevoellooze tyrannen, die u den levenspas afsnijden, wanneer zij het goed vinden. De kapitalisten stoken met het graan, wanneer zij er belang in vinden zij doen minder kolen delven om ze duur te hou den zij steken 't katoen i?.i brand om zijn prijs niet te laten dalen, in een woord, zij wikken en wegen om groote dividenden op te strijken, al is het ook ten koste van armoede en gebrek der overgroote massa werklieden. Nogthans, werklieden, indien ge be- greept, hoe gij allen belang hebt in uwe eendrachtigheid, hoe noodig het is dat er in 't voordeel van 't arm en 't verdrukte volk eene andere maatschappij tot stand kwam waarin zulke schreeuwende tegen stellingen niet zijn gekend, gij zoudt het hoofd opheffen, gij zoudt van uw getal, van uwe macht gebruik maken, om u te verlossen van zoo een afschuwelijk kapita listen stelsel. Er is armoede, er is ellende, er is te kort in het overgroot getal werkersgezin nen en dit terwijl er zooveel rijkdom en weelde is, terwijl er in onzen wereld zoo veel overvloed heerscht. En 't is nogthans dank aan uwen arbeid, dank aan uwe vlijt, dank aan uwe werk zaamheid alleen dat er rijkdom bestaat want zonder arbeid, niets, niets, niets En als er armoede moet worden gele den, is het den arbeider, die er het ergst aan toe is. Werklieden, begrijpt uwe waarde, be seft uwe inacht, en komt tot het goede be sluit, u meester te maken van de wetge ving internationaal moet ge verbroede ren, internationaal moet ge u vereenigen, internationaal moet den arbeider den scepter zwaaien, omdat er enkel op inter nationaal gebied, algeheele verlossing voor den werkenden stand is te bekomen. Werklieden denkt er aan, vervloekt uwe tyrannen, uwe uithongeraars, en helpt ons de kroon plaatsen, op het hoofd van den arbeider. Arbeid is de bron van allen rijkdom, en dat moeten wij steeds indachtig zijn. COKT GO. Gezel Van de Velde heeft zich verleden Donderdag te Antwerpen ingescheept, om eene reis te doen in Congoland en er met eigene oogen te bestatigen water zooal in het zwarte land gebeurt. Wij hopen, dat onzen vriend Emiel, die zich offert, en zich aan alle gevaren blootstelt veel nut zal trekken uit deze reis, en dat deze reis nuttig zal wezen èn voor de belgen èn voor de Congolanders zelf. Wij wenschen onzen vriend goede reis en goede gezondheid, en roepen hem een spoe dig weerzien toe, om weldra zijne plaats in ons midden te hernemen, die hij zoo waardig en eervol wist te vervullen. Zondag 2 Oogst, om 3 ure, algemeene ver plichtende vergadering, op boet van 10 cen tiemen, in hel lokaal Hand aan Hand. DAGORDE I Zes maaudelijksche bilan. 2. Benoeming van 4 controleurs. 3. Verschillende mededeelingen. Rekening der verloopen 6 maanden. INKOMSTEN. In coöperatie 2627,64 In kas 830,57 Van bijdragen 1348,43 Van achterstellen 3,00 Van boeten 2,85 Rijzondere gilt 10,00 4822,49 UITGAVEN. Voor het jaar 1907 aan doktors en apothekers 1134,40 Bijdrage aan de federatie 6,00 Aankondigingen en drukwerk 22,85 Aan een sterfgeval 15,00 Buitengewone uitgave 0,40 Aanwezigheidspenning van 't bestuur 13,25 Schrijf-en bureelkosten 109,20 Aan zieke leden (vollen trok) 550,50 (halven trok) 41,35 In coöperatie 2627,64 In kas 301,90 4822,49 In den loop der 6 maanden hebben 4 leden hun ontslag genomen 39 nieuwe leden zijn ingeschreven. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen geaf hïipeid zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. voor de leden der verschillende vereenigingen Espadrillenmakers, Vellen-,Tabak- en Marmer bewerkers, op Zondag 26 Juli, om 3 uren 's na middags, in het lokaal Hand aan Hand, op boet van xo centiemen. N. B. Om 2 1/2 uren, Zitting voor het bestuur der 4 vereenigingen. VfC Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw O

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1