BRIEFWISSELING. La Prévoyance Sociale. M. Van Schuylenbergh La Prévoyance Sociale, de Samenwerkende Levensverzekeringmaatschappij die in den schoot der partij door partijgenooten is ge sticht, is een doorn in den voet der kapitalis tische maatschappijen die er enkel op uit zijn groote winsten uit te deelen aan hunne aan deelhouders. L)e vooruitgang door onze jonge inrichting gemaakt is werkelijk bewonderenswaardig. Inderdaad, het princiep der levensverzekering is goed, heel goed. Het leven biedt veel om standigheden waarin het voordpelig en een blijk van vooruitzicht en liefde is tegenover zijne naastbestaanden, deze te vrijwaren tegen de pijnlijke slagen en de ongelukkige gevolgen van den dood van den broodwinner Hoeveel weezen zijn i,iet van het weezengesticht ge vrijwaard, dank aan de levensverzekering Hoeveel weduwen niet van armoede en oneer beschermd omdat de liefhebbende echtgenoot er voor gezorgd bad, dat hij bij zijn afsterven de zijnen niet in de diepste ellende achterliet Iedereen verzekert zijn huis, zijne meube len, zijne schepen en zijne koopwaren, schreef Franklin, en het hoofd van het gezin is onver standig genoeg om zijn leven niet te verzeke ren, 't is te zeggen van al zijne eigendommen deze welke het kostbaarste en tevens het meest aan gevaren is blootge steld. Ieder huis zai niet afbranden, doch iedere mensch moet sterven. Door die redeneering overtuigen alle verze keraars hunne klienten en zij hebben gelijk wie zich op het leven verzekert, voldoet aan een heiligen plicht waaraan geen rechtschapen huisvader, geen eerlijke echtgenoot zich ontrek ken mag. De socialisten zijn meer dan de aanhangers van andere partijen tot het aangaan eenei levensverzekering geneigd. Dat komt bierdoor dat onze partij met alleen de werkers uit hun nen doodslaap heeft wakker geschud en ge zegd Wees man en houd u rechtGij zit in verzuchting en laat uwe heiligste rechten ver trappen. Welnu, strijdt voor uw recht Maar. terwijl zij de werkers toonde, dat zij RECHT hadden op leven, recht op welstand, recht op genoegen en recht up al wat de be schaving thans aan de enkele nietsdoeners aanbiedt, beeft zij ook op de PLICHTEN ge wezen van een echten socialist, in een woord, zij heeft den mensch verheven, zede lijk beter gemaakt En daarom gaan de socialisten eerder eene levensverzekering aan dan onze ongelukkige wcrkbroeders van der, buiten die onder den domper gehouden, van niets anders weten dan slaven, wroeten en buigen voor pastoor en eigenaar, die enkel het leven van een lastdier slijten, die buiten hunne schuld minder beschaafd zijn in een woord. Doch begrijpen onze partijgenooten beter hunne plichten tegenover vrouw en kroost, zij schijnen, in het vlaamsche land vooral, minder hun plicht te begrijpen tegenover de partij. Nog te veel partijgenooten zijn bij eene kapitalistische levensverzekeringsmaatschappij aangesloten Dat mag, dat zal niet langer. Door uw geld te storten aan kapitalisten, door dividenden en hooge intresten te bezorgen aan rijke aandeelhouders, smeedt gij 'zelf de kelens, mannen, waarmede die zelfde kapita listen u ketenen zullen zoo gij het hoofd ver heft. Gij zelf geeft uwe vijanden de wapens in de handen de macht van het geld waar mede zij u zullen slaan Dat is dom Zullen zij u steunen als ge in werkstaking ligt om beter loon, om meer voedsel voor vrouw en kroost Zullen ZIJ u steunen als een harle- looze fabrikant u broodeloos stelt en u de straat opjaagt Allo, mannen, begrijpt uw plicht Over weegt waar uw voordeel ligt en vraagt inlich tingen aan de partijgenooten die zich met de PRÉVOYANCE SOCIALE bezig houden. Enkel in geval gij er al te veel bij verliezen zoudt moet gij in de maatschappij blijven waar gij zijt. Doch daar waar er geen verlies is en dat kunt gij enkel weten met inlichtingen te vragen aan onze agenten is uw aller eerste plicht u bij de partij-inrichting aan te sluiten. Vergeet bet niet, nu steunt gij met uwe centen de ergste vijanden van het socialisme. En nochtans heeft Karei Marx ge zegd De redding der werkers zal hun eigen werk zijn Steunt dus de partij-inrichting, en laat de andere varen Allen in La Prévoyance Sociale Dat weze het ordewoord. Vraagt inlichtingen aan den Hoofdagent NICHELS PETRUS, Geeraardsbergscheslraat.81Aalst. Aelst, 21 Juli 1908. Mijnheer A. Nichels, Maanstraat, 18, T/S. Onder uw handteeken, in Recht en Vrij heid van 19° dezer, schrijft ge ons nog maals. Ziehier ons in te lasschen antwoord Uwe bemerking over het wettelijk recht op antwoord is nutteloos Gij kondigt eenen door u onderteekenden brief af, in een blad waarvan gij alléén gekend staat als redacteur en administrateur, twee groote fransche namen, die u over dit blad alle gezag geven wij geven u ons antwoord in de hand, en ge wilt ons naar den uitgever verzenden. (1) Zoekt ge misschien ons antwoord te ontvluchten door allerhande moeilijkheden in den weg te brengen Als gij ons ondervraagt, is het toch wél opdat we zouden antwoorden. M. Van Schuylenbergh kende ons besluit sedert meer dan drie maanden,maar was geen zins gelast met hetzelve af te kondigen. (2) Doch dat alles kan hoegenaamd onze bevesti gingen niet in twijfel brengenaangezien er menigvuldige getuigen zijn, die volstrektalles kunnen bevestigen. Iets wat aangebrand riekt is dat ge op alle fabrieken, dus ook op ons fabriek bestuurleden zegt te hebben en dat deze van niets wisten. Zijn uwe bestuurleden misschien doof Uwe 4e en 5e vraag zijn gesteld voor de grap, niet waar Ge kunt er toch zelf wel op antwoorden zeker (3) Gij vraagt ons nog Wat bijleg zullen de meisjes krijgen Als u dat kan plezier doen, zullen wij u dat ook wel zeggen, i adat wij den bijleg zullen uitgerekend hebben, volgens de regels die vastgesteld zijn geweest door ons B stuur in Januari 1907, gelijk wij het u ge zegd hebben in ons vorig schrijven. Op voor hand konden wij immers den bijleg niet uit- plakken, aangezien den bijleg moet zijn vol gens ieders werk en in verhouding der loonen in de spinnerij verdiend De loonen der spin nerij konden wij kennen, maar de loonen van het katoen uitrapen konden wij toch op voor hand niet kennen. B' grijpt ge dat niet(4) Vriendelijk gegroet, Th. DE NAEYER. (1) Wij dachten dat de naleving der wetten toch ten minste door Rechters zou geschieden. (2) M. Van Schuylenbergh was zoo min als wij gelast, het treffend voorbeeld van het Bestuur der Filature et Filteries réunies af te kondigen. Hij heeft het afgekondigd, omdat hij dit besluit kende had hij van het uwe ge weten, hij had bet voorzeker laten kennen Tenzij hij u in den hoek stelt voor de hee- Ten van de F. F. R. (3) Kunt ge daar misschien niet op ant woorden (4) Zijn de bestuurders van hooger genoemi fabriek, dan zooveel slimmer dan gij Daa geeft men bij per honderd, volgens de gewon nen loonen en dit is eene aanmoediging voo de werkzaamsten. Het eenigste dat we betrachten is, dat uw werkmeisjes eeD goeden bijleg bekomen en dai zullen wij u feliciteeren, zooals we gedaan heb ben met het Bestuur der F. F. R. zegt in Klokke Roeland, sprekende over di crisis, dat wij een valsch gerucht hebben ge hoord en zonder onderzoek, lichtzinnig weg er op los zijn gestormd. Ik weet niet of dien jongen gek wordt. Im meis wij vernemen dat er meisjes zijn, die bi M. De ÏNaeyer maar 2, 3 en 4 franken winnen uit oorzaak van ander werk, door het plaalsei van een nieu w stoommachien, en wij kondigei dit af, M. De Naeyer aansporende dezen ooi een bijleg te geven, in den aard van den bij leg in de F. et F. R betaald. Het is geen valsch gerucht, want M. Di Naeyer zelf laat ons weten, dat er zijn dit maar 96 centiemen hebben gewonnen, dui wij waren nog beneden de waarheid. Maar wat wij niet wisten, is dat M. D Naeyer reeds had kenbaar gemaakt dat hij eei bijleg zou gegeven hebben. En dit wist gij evenmin, daar gij op on schrijven een onderzoek hebt ingesteld nog thans beweert M. De Naeyer dat GIJ zijn be sluit reeds drie maanden kent Wat het fabriek Toriey betreft, ik wenscl niets beter dat ook daar de werklieden eei bijleg zouden genieten, en het spijt mij e geen macht toe te bezitten er geen bijleg li kunnen doen betalen. Nogthans wanhoop ik niet, en dan steun il mij op het feit, dat M. Torley, eene som vai 100,000 franken heeft gestort voor een pen sioenfonds, ten voordeele zijner oude werk lieden, een pensioenfonds zonder eet centiem inleg en waaruit de rechthebben den jaarlijks niet min dan 264 franken kun nen genieten, of meer dan viermaal zooveel, als den Staat aan de ouderlingen heeft be taald. Alhoewel dit reeds meer dan vijfjaar n voege is, hebben andere kapitalisten-fabrikan ten, er nog niet op gedacht, dit schoom voorbeeld na te volgen. Echter wensch ik,dat M. Torley weldra ht goede initiatief neme,ook zijne crisislijders tei hulp te komen. Doch-bet is niet goed zoolang dit afhang van de goedheid der patroons en hierom dien er gewerkt te worden, om de patroons te ver plichten bij middel van de wet. Daar nu de katholieken de meerderheid zijl in Kamer en Senaat en op den steun mogei rekenen van onze Socialistische] Kamerleden en Senateurs, zoo zal dit gemakkelijk kunnen doorgevoerd worden. Allo, de katholieken kunnen iets doen vooi de werkende klasse. Maar wat wilt ge Ze weigeren nog de twee millioen gevraagt door de socialisten om de crisislijders ter hul[ te komen wat zullen ze dan de.patroons ver plichten hunne werklieden tt vergoeden dooi werkeloosheid getroffen. En nogthans gij M. Van Schuylenbergh die als verdediger van den werkman wilt opko men, steunt die politiek der katholieken legen de werklieden. Wat verschil tegen vroeger toen ge no| Christen democraat waart, niet waar N. B. De bijleg is deze week nog niet betaald, al hoewel het werk in het vetkot van verleden week is geëin digd. Denkt Ge dat de meisjes het niet noodig hebben We] aan geeft er wat spoed aan.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2