PRIFJSRAMP BRIEFWISSELING. M. VAN NUFFEL EERLIJKE BEKENTENIS. In 't Vuilblik. EEN ENANDER. Voor de noodlijdende en getroffene werklieden van Wetteren. BUITENGEWONE De leider der kristene vereenigingen heeft in mijne artikels, sprekende over ernstige syndicale macht wat gevonden, waardoor hij dacht te kunnen antwoorden met argumenten, pardon, met vraagskens te stellen ofwel een hoop verwijtsels naar ons hoofd te werpen, juist alsof hij hier mede de ernstige syndicale macht der katholieke vereenigingen moet verdedigen. Fart^eursstreken behooren niet t'huis bij lieden die spreken willen van ernstige syndicale macht. Wanneer u mijne artikels in zijn geheel gelezen en besproken hebt, dan zult ge van mij nog antwoord kunnen bekomen. H. F. Voor de wetgevende kiezingen van Textielvereeniging 25,00. Wijkclub Jan Volders 5,00. STADJAALST. HOUTMARKT. met den Dikken Bal (Onderarms), NAAR 520 FRANKEN PRIJZEN. Heden Zondag U6 Juli, komen de vermaard- ste en beste partijen van het land de Prijskamp van het Balspel voortzetten. Men zal er zien optreden BRAIN-LE- COMTE, NIVELLES, AALST met Moens van Herdersem en Hofstade met den vermaarden kaatser De Beer aan het hoofd. Komt dus allen dezen strijd bewonderen, want het belooft buitengewoon prachtig te zijn, daar het allen goede spelers zijn die deze maal moeten opkomen. Begin om 2 uren namiddag stipt. Ik las schrijven Vriend Nickels, zondag in Recht en Vrijheid een van den heer De Naeyer waarin hij onder andeie zegde, dal M. Van Schuylenbergh reeds drie maanden zijn besluit kende. ik las ook Klokke Roeland, waarin .M. Van Schuylenbergh over het zelfde ontwerp een artikel afkondigt, en zegt, een onderzoek over uw schrijven te hebben ingesteld. Volgens M. He Naeyer, kende hij het be sluit reeds drie maanden en hij moet nog een onderzoek doen Hoe rijmt men dit te saam Wat hieruit te besluiten Dat M. Van Schuylenbergh een wreeden lakei moet zijn, waarachter de fabrikanten zich wegsteken, om hun schip schoon temaken. 'k Ben benieuwd om te welen, of M. Van Schuylenbergh, de leugen van M. De Naeyer zal durven openbaren in zijn blad. 't Ware zeker wel naief, dit te durven den ken Uw toegenegen, D V. Als M. Van Schuylenbergh het niet doet, dan mogen wij zeggen, dat hij is de schotel vod der katholieke fabrikanten «joOOOo»- Drukker der Volksstem was deze week in kwade luim over de domheid van M. Van Schuvlenbergh die had uitgelokt om onze reke ning van Recht en Vrijheid openbaar te maken. Straks zullen wij gaan verplicht zijn, onze boeken ter inzage te leggen, en dit alles dank aan dezen die weet waarom hij bij de katho lieke partij is teruggekeerd. M. Van Schuylenbergh doet niets voor niet in den katholieken werkmanskring, want al wat hij er voor doet, wordt hem heel goed be taald, voegde hij er bij. Of dit alles in 't voordeel of in 't nadeel der katholieke drukkers uilloope, kan ons weiDig schelen M Van Schuylenbergh beweert, dat wij ons blad wekelijks 10 franken te duur be talen, en wij danken hem vcor die opmerkin gen. Wij hopen, op zijne aanwijzing een drukker te vinden, die ons goedkooper zal dienen. Hoe goedkooper, hoe liever. Wij, werklieden uit den bleek der F. et F. R. die beschuldigd worden, met het schrijven van een brief, de werklieden van het fabriek te heb ben benadeeligd, laten hieronder ons schiijven volgen. Aalsb den 21 Juli 1908. Aan den Heer Bestuurder der Fima Fila ture et Filteries réunies, Tragel, T/S. MIJNHEER, Met deze nemen wij, de bleekers dei Firma F. F. R. de eerbiedige vrijheid ons tot U te wenden, ten einde U eene vraag te doen. Wij zijn allen, volwassene werklieden, die sedert lang onder den crisis lijden en vragen U, om voor ons toch iets te doen. Wij vragen niet veel, Mijnheer, hetgeen ge ons geeft is wel. In de hoop voldoening te bekomen, groeten wij U allen met achting. Uwe toegenegene, BLEEKERS. Heer Opsteller, gelief dit schiijven in uw ge tierd blad op te nemer., ten einde al de slechte verdachtmakingen die nu verspreid worden te doen verdwijnen Dit schrijven is na de goedkeuring van ons allen en door onzen wil, aan den Heer Bestuur der gezonden. Hieruit kunnen al de werklieden van het fabriek oordeelen of wij een slechte brief ge schreven hebben, zooals er sommigen beweren. Hopende, Heet Opsteller van het weekblad Recht en Vrijheid, dat ge ons een klein plaatsje zult verleenen, danken wij U op voorhand. DE BLEEKERS. VALSCHE GERUCHTEN. Woensdag avond zijn verscheidene mijner vrienden dia op het groot fabriek werken, bij mij gekomen, om de waarheid te vernemen nopens de geruchten die des namiddags in het fabriek verspreid waren. Ziehier wat de werklieden mij daarvan zeg den Ik zou een brief geschreven hebben naar den Heer Bestuurder van de Filature et Filteries Réunies, ten voordeele der bleekers en ten na- deele der andere arbeiders, welke door mij ge- teekend en den stempel der vereeniging zou dra gen. Dit nieuws maakte mij zeer verontwaardigd» omdat men mij betichtte een brief geschreven en geteekend te hebben, waarvan ik geen letter- ken wist. Dit zijn kwajongensstreken, waarover den uitvinder tweemaal zou mogen denken, alvorens dit gerucht te verspreiden. Ook dat de briefden stempel onzer vereeniging droeg, zijn leugens. Wij ontvangen zooeven een schrijven van de werklieden uit den bleek, waartusschen ook den brief vermeld staat, door hun aan den Heer Bestuurder gericht. Wij nemen dit schrijven op, het toont te metr dat wij valschelijk beschuldigd zijn door som mige lieden, die er mogelijk vreugde in schep pen, de werklieden eens te doen uitvallen tegen ons, met een hoop verwijtsels. Ik roep op dit feit de aandacht onzer vrien den, hun tevens verwittigende, welke lasteraars hun omringen, om zoodoende hun vijandig tegen ons te maken. Flips. Vergrooting. M. Van Schuylenbergh heeft zich deze week van nieuwe mecanieken voorzien Gedurende den korten tijd, dat hij opnieuw in 't katholieke leger is teruggekeerd heeft dien jongen reeds veel vooruitgang gemaakt. Wordt hij misschien bevoordeeligd tegen andere katholieke drukkers Is het bij de katholieken misschien zoo, dat men overloopers en deserteurs met de beste brokken laat wegslibberen Gedecoreerden. Veileden Dinsdag zagen wij in bijna alle stralen een aantal vlaggen wap peren, en dit voor de mannen die gedecoreerd zijn- Men verzekert ons, dat er te Brussel een ont zaggelijk leger opmarcheerde om hunne decora tie Hun getal beliep tot 6098 Er komen tegenwoordig zooveel gedecoreer den, van allen aard, dat het weldra eene eer zal worden niet gedecoreerd te zijn. liberaledoctrinaire kudde die met Sieur Woeste en Cie en Leopold II aan het hoofd staan en nog nooit opgehouden hebben het klerikaal gou vernement in 't leven te houden, eens dat er ge vaar bestond deze in minderheid te vallen op vele brandende volkskwesticn. Après nous la fin du monde zeggen die kerels... en ze laten hun eigen vrienden maar af zien en protesteeren. Wanneer zullen voor die politieke krawatten, eens de vensters van het vijfde verdiep open gezet worden 1910 beginnen de verschillende politieke ver eenigingen van Brussel zich ernstig te bewegen. Onze partij zal in een Arrondissements Con gres den 2 Oogst vergaderen, alwaar het pian zal vastgesteld worden otn den strijd sterk aan te vatten. Gesteund op al de verklaringen van de katho lieke nieuwsbladen Nieuws van den Dag i> en Le Patriote zal het voor de katholieke bui tenbevolking vooral, niet meer mogelijk zijn te stemmen voor de katholieke lijst van het Airondissement Bsussel of voor welk arrondis sement ook. Ditmaal zullen de buitenlieden stemmen voor de lijst der Werkliedenpaitij, die als een man gestemd hebben tegen den Congo en altijd als een man hebben gestemd voor de volkswetten. Het Nieuws van den Dag en Le Patriote zullen mogen huichelen en terug hunnen staart tusschen hun trekken, er zal geen zalf meer aan te strijken zijn. Alles zal ontmaskerd worden Het volk zal zich niet laten foppen Te Brussel vertoonen zich verscheuringen in de liberale partij. Een sterke groep politiekers van het radikaal blad La Dernière Heure willen de herinrich ting van het systeem van den Poll. De liberale vooruitstrevers willen dat al de liberale vereenigingen der aglomeratie mogen deel nemen aan den Poll. Indien het voorstel wordt aanvaard, riskeeren de heeren Monville, Hymans en Huysmans. zijnde den doctrinairen trio der koningsgrillen aan de deur te vliegen. En indien het voorstel niet aanvaard wordt zal ongetwijfeld den doctrinairer. troep over boord worden geworpen. Gansch het land wenscht dit. Bij de katholieken gaat het er anders op los. Bij de indepandenten met M Theodor aan het hoofd die eertijds door de katholieken wierdeu verfoeid komt thans de overeenkomst gesloten te worden. Bij de Daensisten is alles reeds geregeld. Priester Fonteyne zal ongetwijfeld plaats nemen nevens M. Daens, deze zijn reeds sterk aan 't propagandeeren te samen met den Vlaam- schen Volksbond. Ons blad Vooruit heeft over eenige dagen gansch het artikel opgenomen die het katholiek dagblad Het Nieuws van den Dag heeft ver openbaard, in antwoord op de ministerieele ver klaring van M. Schollaert, het hoofd der katho lieke partij, jegens den Congo. Wij zijn overtuigd dat de opmerkingen van Het Nieuws van den Dag geen gehoor zullen vinden in het ministerie, zooals we overtuigd zijn dat hetzelfde blad gedwee zal kruipen voor al de katholieken die den Congo zullen stem men, en zelfs in 1910 al de katholieken zal aan bevelen om er voor te kiezen. Ellendige come dian ten Onze regeering is immers van poot tot kop gebonden aan een troep onbeschaamde finan ciers, waarin mannen nestelen als MM. Hymans, Huysmans en consoorten, in een woord, eene NiSS

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3