Hij is gedeserteerd 8e Jaar. N° 32. Prijs per nummer 2 centiemen. 9 Augusti 1908. PUIK CONCERT. Weekblad voor het Arrondissement Aalst REDAKTIE EN ADMINISTRATIE -AJLjIFHIEjII) NICHELS3 Maanstraat, 18, AALST. Wijkclub Jan Byl, Heden Zondag, om 2 uren namiddag, is het algemeene vergadering iu het lokaal, bij Victor Van der Meerssche, Ouden Dendermondschen- steenweg. Gezel Nichels is afgevaardigd door het Mid- denkomiteit, om de vergadering bij te wonen. Allen op post. Niemand ontbreke. Verledene week kon men in ons blad lezen, dat wij met Van Schuylenbergh overeengeko men waren, de verklaring geteekend door de aanwezigen, op het onderzoek over den prijs van 't drukken der bladen Hecht en Vrijheid en Vrije Werker niet af te kondigenomdat volgens bij beweerde na de zitting eene missing in die verklaring was opgeno men. Om die missing te bespreken, belegden wij samen eene nieuwe vergadering, die verleden woensdag moest plaats hebben, opnieuw bij M. D'Haese. Op die vergadering is M Van Schuylenbergh met zijne getuigen niet verschenen, en hij heeft ons een brief doen bestellen, die wij verder afkondigen. Ziehier nu de verklaring, behoorlijk getee kend, door zeven katholieken en drie socialisten, op de vergadering van Donder dag 30 Juli, en die wij verleden week niet hebben afgekondigd, volgens overeenkomst. De ondergeteekenden, vergaderd op 30 Juli 1908, bij M. Jean D'Haese, Groote Markt, T/S verklaren, alsdat het weekblad De rijë Werker, door M. P. Van Schuy- lenbergh gedrukt wordt aan 18 franken de 1200 nummers eri bet weekblad Rechten Vrijheid door de HEL gebroeders Boeykens aan 20 franken de 1200 nummers, zulks blijkende uit olliciëele rekeningen. Geteekend door C. De Kegel, Luycx Frans, P. Van Schuylenbergh, G. Van Schuylenbergh, Edmond Janssens, Nichels Alfred, Van der Eist, C. D'Haese, Emile j Dierick, De Neef Petrus. Wat was nu die zoogezegde missing Van Schuylenbergh beweerde aan mij, in het naar huis keeren, dat hij maar duizend nummers van De Vrijë Werker had te druk ken voor de katholieke vereenigingen, en in geval bij er meer moest drukken, ze leverde ■aan 30 centiemen de honderd, dus dat zijne I rekening gemaakt op 1200, maar IG franken imocht bedragen. Hier waren twee of drie secretarissen hun ner vereenigingen bij, en Van Schuylenbergh vroeg me, in dien zin de verklaring te veran deren. Ik merkte op dat die verklaring nu getee kend was, en wij ze niet konden veranderen, dan met toestemming van al dezen die ze ge teekend hadden. Van daar wierd de nieuwe vergadering be legd. Ik wil nu de lezer opmerken, dat er tijdens onze eerste vergadering er niet het minste woord is gerept geworden, over den prijs per honderd, boven de 1000 nummers van De Vrijë Werker, en dat al hunne rekeningen ver melden, zooveel nummers aan i 1/2 centiem ieder. Die nieuwe opwerpingen van Van Schuy lenbergh schenen mij dus verdacht, en des anderendaags 's morgens begaf ik mij met een getuigen bij M. Ceciliaan De Kegel, om inlich tingen over die kwestie te nemen. Wij vroegen aan M De Kegel, of er andere voorwaarden bestonden in het drukken van De Vrijë Werker, zooals ever de kwestie van annoncen, enz. M. De Kegel antwoordde, naar mijn wete niet, maar Van Schuylenbergh heeft mij gis teren avond opgemerkt, dat er in de verklaring eene missing is geslopen, want dat hij boven de 1000 nummers ook een afslag gaf. Hoeveel zouden wij dan wel per 100 moeten betalen, had M. De Kegel hem ge vraagd, en V S. antwoordde Ik zou dit eerst moeten uitrekenen, maar neem nu ook 60 centiemen zooals de gebroe ders Boeykens, en dan is de rekening toch nog maar 16,20 fr. voor 1200 nummers in plaats van 18 franken, zooals in de verklaring is op genomen. Zoodus M. V. S. moest het eerst nog uitrekenen, dus is het zeker, dat er vroeger niet de minste overeenkomst is voor gemaakt, vroegen wij aan M. De Kegel. O neen, want wij hebben er nooit meer dan 1000 noodig gehad, was zijn antwoord. Ziehier waarvoor ik heden morgend tot u ben gekomen. V. S. heeft mij gisteren in het naar huis keeren gezegd, dat hij u de bladen boven de 1000 nummers leverde voor 5o centiemen per honderd nu heeft hij tegen u ver klaard 60 centiemen, en er is vroeger nooit van gesproken geweest. Wij hebben voor toekomende woensdag eene nieuwe vergadering belegd ik reken op uwe tegenwoordigheid, om te komen verkla ren, wat gij nu aan mij hebt gezegd. Daar moogt ge op rekenen, zegde M. De Keget. Het is dus klaar den prijs per 100 boven de duizend nummers van De Vrijë Werker, is eene uitvinding van V. S.'die gevonden heeft dat zijn prijs, in plaats van 10 franken per week min der dan den onzen, merkelijk hoo- ger was, wanneer men rekening houdt, dat De Vrijë Werker, enkel artikels heeft bevat, komende uil Klokke Roeland, dus waarvan het zetsel en de uiteenwerping, reeds dcor dit blad was betaald. Nu V. S. kon dus enkel op die nieuwe ver gadering vuil vallen, gezien de verklaring zelf van M. De Kegel, één zijner getuigen. Dat hij dus niet is verschenen in de verga dering van Woensdag is begrijpelijk, en van daar zondt hij het hieronderstaande briefje. Aalst, 5 Augustus 1908. Mijnheer NICHELS, Gij hebt het goed gevonden uw woord te breken, en na onze wederzijdsche stellige belofte van verleden zondag niets in onze bladen te zeggen over het onderzoek, er toch 3/4 van eene kolom aan te wijden. Welnu, wij die stipt ons woord hiel den, wij vinden het nu ook goed naar de overbodige vergadering niet te komen en de eer aan te doen die Ge verdient. Gij kent onze prijzen volgens onze boeken, wij kennen de uwe volgens UWE boeken, en beschouwen die zaak als afgedaan. Gegroet, P. Van Schuylenbergh. Dat eenieder dit als een uitvlucht zal aan zien is zeker. Wij hadden ons woord gegeven, de gelee- kende verklaring niet af le kondigen, omdat er eene zoogezegde missing was in geslopen Wij hebben ook de missing niet besproken in ons blad, alhoewel wij reeds wisten, uit den mond van M. De Kegel, dat het een uitvind sel was van Van Schuylenbergh. Wat is er nu gebleken uit dit onderzoek Dat V. S. die beweerd had, dat wij jaar lijks 520 franken te veel betaalden aan de gebroeders Boeykens, voor hel drukken van Recht en Vrijheid, een gemeenen leugenaar is gebleken dat moest V. S. De Vrijë Werker druk ken, zonder de artikels voor twee bladen le laten dienen, hij minstens 12 franken per week meer zou ontvangen en dus De Vrijë Werker 30 franken zou kosten voor 1200 nummers dat moesten de gebroeders Boeykens, ook in de gelegenheid zijn, metéén en hetzelfde zetsel, twee bladen met een verschillenden titel te kunnen uitgeven,zooals Van Schuylen bergh doet, het tweede blad,zes franken de duizend nummers zouden kosten,ter wijl de katholieke vereenigingen er V. S. nu i5 franken voor betalen datde besturen der katholieke vereenigingen, nu door hunne secretarissen, die het onderzoek hebben gevolgd kunnen ingelicht worden, dat, zij hun blad veel te duur betalen,en zij ongelijk zouden hebben, de centen hunner leden, zoo maar weg te gooiën, om een overlooper, een goed leven te laten scheppen. Pierken, de sneê in uwen vinger, wordt langs om meer nijpender. A. N. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. ABONNEMENTSPRIJS Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. Heden Zomdag namiddag, om 6 uren. geeft de Fanfare 0 Hand aan Hand aan haar Lokaal, Van Wambekekaai, een puik Concert. Wie dus liefhebber is, iets kunstig te hoorin uitvoeren, door werkerskinderen^ kome naar Hand aan Hand De volgende stukken zullen uitgevoerd worden x. Boteanu, Marche, Turine. 2. Marehe Indienne, Van Gail. 3. L'Aurore, Ouverture. Friebis. 4. A nous deux, Polka pour deux pistons, Leval. 5. Vendage et Moisson, Tack. 6. Sur l'Estacade, Valse, Langlois. 7. Le Drapeau Rouge, X. X. X. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België Men abonneert zich op alle postbureelen. 4,00

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1