OOG EN OPEN. In nauwe schoentjes. EEN EN ANDER. Haar Ronse, op 15 Oogst. Voor de noodlijdende en getroffene werklieden van Wetteren Dat dienen al de werklieden te doen lie hunne belangen in acht nemen. Hoe rerstandig en weldoende zou het voor de werklieden zijn, indien zij het zoo vaak rebezigd woord de OOGEN OPEN, in eiten omzetteden. DE OOGEN OPEN, zou de arbeiders ip het verleden doen denken, de goede :n moeiëlijke tijden in overweging bren- ;en. De verschillende soorten en menig- uldige strijden die de werkende klasse chter den rug heeft doen herinneren, leze herdenking zou hun klaar maken, le lessen die de werklieden uit het verle en te putten hebben. Wat een nuttige, ja mmisbare vingerwijzing zou het aan e werklieden geven, opdat zij hun zou- en- voorbereiden tegen de toekomstige agen, die zij nog zullen te leveren heb- en. De werklieden wiens leven steeds be- reigd is, door de duistere onweerswol- en die vlugger elkander opvolgen en bo en hunne hoofden zich samen trekken, laakt het bestaan der werklieden van dag jtdag onzekerder. Het patronaat zoekt steeds om in de Dordeeligste voorwaarden de voortbreng- ils te doen vermeerderen, omdat zulks :n de grootste intresten schenkt; hiervoor laatst hij gioote machienen met een groot lortbrengstvermogenwaar hij werklie- 5n aan plaatst tegen de kleinste loonen ie er voor aangeboden worden. Wat er van de werklieden zal geworden m het patronaat weinig schelen, hunne instzucht is voldaan voor de rest. Met it loon der arbeiders bekommert men ch niet. Kleine loonen betalen voor een eeds meer uit te putten werk is hun doel. Meermalen zijn de werklieden tegen alle lorten van patroonsplagerijën moeten op men, gedwongen geworden in staking gaan, omdat de patroons niet luisteren ilden naar de redelijke en rechtmatige ischen der werklieden. Wat in het verleden gebeurde, zal zich ide toekomst nog voordoen. OOGEN OPEN moet hierom de leus :r werklieden zijn Immers, het patronaat niet verbeterd, integendeel, dagelijks jn er moeiëlijkheden in de fabrieken, en ieven hebben de werklieden met hoo- en. De laatste gebeurtenissen bewijzen )g meer, dat de bazen naar de beste iderdrukkingsmiddels zoeken om de erkende klasse te drillen naar hun wil, hun des te beter onder den hiel te kun- en houden. Het patronaat trekt zijne krachten imen die zij tegen het proletariaat aan- endt. Hierdoor weegt op de laatste eene eilige plicht die hun gebiedt zich sterk te ireenigen in hunnen vakbond, die zich p zijne beurt moet aansluiten bij de ge- intraliseerde werkers, om zoodoende gen de macht van het patronaat, de lacht der sterke gecentraliseerde arbei- ende klasse te stellen. Vereenigen, aansluiten moet het orde- oord der werklieden zijn, geen uitstel, ogenblikkelijk moet men in de vereeni- ing treden. Geen enkel werkman of rouw is zeker, dat zij morgen nog wer- sn zullen, door werkeloosheid, staking f lock-out getroffen. De werklieden moeten zich vereenigen i de socialistische vereenigingen, omdat j in alle omstandigheden die de werkende asse te doorworstelen heeft, aan de zijde tr werklieden staan, die ten koste van at ook, hunne belangen, het loon en ïven der arbeiders verdedigen, den strijd voert met de werklieden, hoe lastig en zwaar deze ook zij Ik zeg, de werklieden moeten in de socialistische vereenigingen komen,omdat zij hun leven niet te danken hebben aan het bestaan van andere vereenigingen, zooals deze door burgerspartijën gesticht, wier doel is den weg te belemmeren die de werklieden moeten bewandelen, en hun naar een beter leven leiden zal. Dus, die vereenigingen zijn gesticht met een misdadig doel tegenover de werkende klasse en worden in hun werk gesteund door het patronaat waar tegen het prole tariaat te kampen heeft. Het zijn slechts carikaturen van vereeni gingen, gevormd door gedwongene, ver dwaalde en onberedeneerde werklieden, met een kunstmatig leven, verlamd onder de drukking der bazen, onder wiens voogdijschap zij staan. De vereenigingen die zich socialistisch noemen, zijn gesticht door verstandige en vrijheidsminnende werklieden,die gevoeld hebben dat de maatschappelijke toestan den waarin het proletariaat verkeerde, hun meer en meer in kommer en ellende dompelde, hun die verplichting als mensch oplegde een strijdend leger te vormen, de- vereeniging der werklieden, vol kracht en levenslust, die den patroon desnoods zou dwingen, de arbeiders te eerbiedigen en hun bestaan als mensch te verzekeren Werklieden, strijdt hierom met ons mede, vereenigt u, opent de oogen. H" F" Zoo Zoo Slimme Flips zit in nauwe schoentjes door de polemiek uit te lokken, nopens het drukken van De Vrijë Werker en de kosten die het mede brengt aan de kassen der katholieke vereenigingen, maar. P. Van Schuylenbergh is er toch het minst op zijn gemak mede, hé manne ken Toen vroeger Van Schuylenbergh De Vrije Werker liet verspreiden, had hij hoogstens i centiem per nummer. Het getal exemplaren alsdan aan den man ge bracht was zeer klein. De katholieke vereenigingen laten dit bladje nu aan hunne leden bestellen, en slimmen Van Schuylenbergh wordt nu r 1/2 centiem per nummer betaald uit de kassen der katholieke vereenigingen, en dit voor een grooter aantal nummers dan er vroeger zijn verspreid, toen hij maar 1 centiem had. Voor 1000 nummers zou dit 5 fr. per week bedragen, dus in een jaar 260 fr. meer. Ja, ja, de leiders der socialistische ver eenigingen zijn goei-levers... allo er op los, Petrusken. Intusschen zullen de ver dwaalde en gedwongene werklieden die uwe proza lezen, weinig ontdekken hoe zij gestroopt worden, door man nen die sekretaris, drukkersbaas en papier handelaar spelen. In de katholieke ver eenigingen moet men huizen om aan ver schillende teugels te zuigen. En zulke kerels zeggen, met overtuiging de zaak der katholieke vereenigingen te verdedigen, iets waar zij zich nooit heb ben mede bezig gehouden en zelfs jaren en jaren hardnekkig tegen gestreden hebben. H. F. Pierken moet begrepen hebben, dat wij den nagel op den kop sloegen, wanneer wij hem zegden, dat al de artikels die in De Vrije Werker verschenen, artikels waren, die verschenen terzelvertijd in Klokke Roe land want De Vrije Werker van ver leden Zondag, bevat niet min dan f 1/2 ko lommen tekst die nu in Klokke Roeland niet verscheen. Dit maakt, dal Pierken, door zijne onbe hendige polemiek over het drukken van Recht en Vrijheid zich nu zal verplicht gevoelen, wat afwisseling le geven, hetgeen hem kosten zal. De profijten zullen gaan verminderen, Pier ken, want 4 1/2 kolommen tekst, gerekend aan 2 fr. per kolom, dit maakt 9 franken, die De Vri,ë Weiker u verledene week van zetten kost. 9 frankskens uit uwen zak geworpen, door uwe domheid Hoe belachelijk. Deze week is den Heer Achille Brijs en Alice Schouppe in den echt getreden. Zij zijn niet voor de kerk getrouwd, en hierom hadden de dompers uit de Lange Zout- straat elkander gesproken, om niet hunne vlag uit te hangen. Hoe kleingeestig Had dit koppel schijn heilig genoeg geweest, om ondanks hunne overtuiging, kerkelijk te trouwen, de dompers hadden voldaan geweest. In Aalst is men gewoon aan schijnheiligheid, en vandaar kunnen de dompers,menschen met open vizier niet lijden Wij integendeel, brengen hulde aan den vriend Brijs en zijne ecbtgenoote, die karakter genoeg bezitten, om hunne overtuiging eer aan te doen. Leden van den Fteizigrersclub, leest op de vierde bladzijde. Bloedbad. De werklieden van Parijs hadden verledene week algemeen het werk ge staakt voor 24 uren, dit om le protesteeren tegen den moorddadigen aanval, gedaan door gendarmen le Draveil op werkstakers, die in algemeene vergadering waren. De burgerregeering van Frankrijk, met den vooruitstrever Clemenceau aan 't hoofd, heeft niet beter gevonden, dan gendarmen en leger op le roepen, en geheel Parijs en omliggende, ais in belegerden staat te omringen. De officieren hebben zonder de minste uit daging van wege de werklieden, bevel gege ven om te schieten, aldus opnieuw een wreed bloedbad inrichtende. Het getal dooden en gekwetsten is overgroot, en algemeen wordt de houding der Fransche regeering afgekeurd. Laat ons hieruit leeren, dat, hoe vooruitstre vend eene regeering zich ook toone, zij toch reactionnair optreedt, wanneer zij tegenover werklieden staat, en dat er van een bour geois bestuur, weinig of niets is te bekomen. Meer om meer blijft het waar de verlossing der werklieden, zal hun eigen werk zijn. PARTIJGENOOTF.N, neemt deel aan de inhuldigingsfeesten, al wie kan moet naar Ronse gaan. Ons muziekkorps zal ook de feestelijk heden helpen opluisteren. Prijs per coupon 1,85 fr. Vertrek uit Aalst, om 7,40 ure. Aankomst te Ronse, om 9,19 ure. Vertrek uit Ronse, 's avonds om 7,40 ure. Aankomst te Aalst, om 9,49 ure. Van de wijkclub Jan Byl bij V. Van der Meersch 5 fr. Het Kanailje, gezongen bij Verdoodt 0.60 C. C. o,25. Van eenige bobijnenmakers, dank aan eenige die hun plicht beseffen 5,44. Van de wijkclub, die Zaait die Maait, bij Bergmoos 2,5o.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3