de cöngq-qvernaITgesteivid. 8e Jaar. N° 34. Prijs per nummer 2 centiemen. 23 Augusti 1908. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Vergaderingen. Voor den wijkclub, bij de We Cornand, Bierstraat, heden Zondag, om 4 uren namiddag ESPADRILLEN MAKERS. Zon dag toekomende, 30 Oogst, algemeene verplichtende vergadering, op boet van 10 centiemen. DAGORDE 1. Toestand der vereeniging. 2. Wijzigingen aan 't reglement. Opgepast De leden die begeeren mede te reizen toekomende jaar met den reizigersclub De Ridders van den Arbeid, moeten zich van heden af laten inschrijven, want nie mand zal nog toegelaten worden, zonder dat hij lid der maatschappij is. Iedereen is dus verwittigd en kan er zich naar rege lenHET BESTUUR. Voor Blankenberghe, ïïeyst en Brugge, Eindelijk heeft de katholieke partij,met behulp van eenige liberale Kamerleden, ons den Congo op den hals geworpen. Wij roepen de aandacht onzer lezers op de verklaring die hieronder volgt door gezel Destrée gegeven, alvorens de stemming plaats greep Wij naderen het beslissend uur, waar op het parlement gaat verklaren of het België in de koloniale politiek gaat sle pen. Alles wat op parlementair gebied mo gelijk was hebben wij gedaan om weer- stand te bieden aan deze oplossing, die wij met een vaderlandslievenden angst beschouwen. Wij hebben de gevaren dezer politiek aangeduid. Wij hebben de onaannemelijke voorwaarden der overname geschand vlekt. Wij hebben u gevraagd ten minste, al vorens te beslissen, de regeling van de internationale moeilijkheden af te wach ten. Gij hebt ons niet aanhoord. Wij hebben in net opmaken van de koloniale grondwet u onze eerlijke medewerking bijgebracht. Wij hebben getracht de rechten der in boorlingen, onder de controol van het parlement te waarborgen. Gij hebt ons niet aanhoord. Haren logie- ken weg volgende heeft de kapitalistische koloniale politiek u de grondwettelijke vrijheden doen veroordeelen. Gij hebt de persvrijheid, het recht van vereeniging en vergadering geweigerd, zelfs voor de Belgen die in den Congo zijn. Onder voorwendsel dat er een sterk ge zag noodig is hebt gij het parlement recht van onderzoek en ernstig toezicht geweigerd. Wij hebben u gezegd hoe gegrond de vrees van het volk was betreffende de kolonialen soldatendienst. Wij hebben u waarborgen gevraagd voor de aanwerving van vrijwilligers. Gij hebt ons dat alles geweigerd. Eindelijk en dit is het ergste, hebt gij ook geweigerd de rechten der inboorlin gen op hunnen grond en hunne voort brengselen te waarborgen. En hebt gij de mogelijke decreten be treffende den dwangarbeid niet willen af schaffen Deze besluiten zijn des te schandaliger, daar sommigen uwer gestuwd waren door persoonlijk belang. Voor dit noodlottig werk, voor deze overname met hare slechte voorwaarden voor deze koloniale wet, zonder recht- vaaidigheidsgeesfheeft de rechterzijde de medeplichtigheid gevonden van een deel der liberalen. Wij gevoelen de uitslagen van dit ver bond. Wij, als minderheid, verslagen na ec-n moedigen kamp voor het recht, roepen de openbare meening in. Gij hebt vreeselijke verantwoordelijk heden aangenomen, maar zij zijn voor u alleen. In de sombere dagen die zullen komen, zullen wij hier, de onvermoeibare pogin gen herinneren van ai de socialistische kamerleden. Tegen u zullen zelfs de steenen der ste den opstaan. Andere mannen zullen komen en recht zal worden gedaan. De voorzitter brengt daarna de Congo- overname ter stemming. Zij wordt gestemd met 83 stemmen tegen 55 en 9 onthoudingen. M. Victor Delporte wil toejuichen maar de linkerzijde schuifelt. Gezel Demblon. Gij hebt uw vader land verkocht. Al de klerikalen behalve den heer Colfs stemden de overname. Langs de liberale kant stemmen ook de overname MM. Verheyen, Franck, Tonne- lier, Delvaux, Huysmans, Hymans en Monville. Negen katholieken waren afwezig en ook den socialist Vandervelde in Congo en Schinler en Terwagne die ziek zijn. Eene briètwisseling van M. De Naeyer, alsook verschillige an dere bijdragen zijn,door overlast van kopij,tot de naaste week ver schoven. LIBERALE WERKLIEDEN, ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel.. Reklarren 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED KICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. - ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar - 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. eene zeer aangename reis voor 2 dagen, op 3o en 3i Oogst f aanstaande, kan men zich laten inschrijven tot Donderdag J avond. Prijs heen en terug 3.60 fr. per coupon. O Wij knippen uit Le Peuple van verleden maandag, het volgende artikel n Van tijd tot tijd, hoort men zeggen, dat werklieden die men liberalen noemt, een uit- stapje hebben gedaan naar de eene of andere stad, vergezeld van eene fanfare. In 't a'ge- meen zijn het de voorzitteis e:i eereleden van maatschappijen van vermaak of onbepaald doel, die de kosten dragen van zulke gezonde wandelingen. Het is er om te doen voor die heeren, te toonen aan de meest twijfelachtige socialisten, dat de liberale werklieden partij geen verdicht- sel is, en dat zij bij machte is, bewijzeu te leveren van levenskracht, indien wij aldus zekere vermaakpartijen mogen betitelen. Zaterdag zijn de leden van den Werkmans- kring van Aalst, te EiUtsel aangekomen, waar zij den dag van Maria Hemelvaart hebben doorgebracht. Zij zijn opgewacht geweest aan de statie dc or de liberale werkliedenvcreeni- ging van Brussel de twee maatschappijen t> hebben zich begeven, naar De Wolvin, Groote Maikt, alwaar de ontvangst heeft plaats ge- had Natuurlijk zijn ei redevoeringen uiige- sproken. <i [Iet is niet zond r verbazing, dit wij ver- nomen hebben, dat de liberale werklieden- partij te Aalst, reeds sedert 25 jaar bestaat. Het is dit, wat M. Leveau, voorzitter van den kring toegelaten heeft, te voorspellen, in eene onvooiziene hevigheid, dat, de dag, dat het algemeen stemrecht zal gehuldigd worden, de liberale werklieden de drie andere partijen zullen overwinnen katholieken, christene democraten en socialisten. En wij die niets vermoeden, van liet ge- duchte gevaar waannede de liberale werklie- den onze partij bedreigen Wij zijn dus ver- wittigd. Wanneer de ontvangst geëindigd was, heb- ben de leden van den Werkmanskring zich in talrijke groepen naar het Volkshuis begeven, waar al de werklieden die de hoofdstad bezoe- ken, i stinctmatig komen, gedreven door eene onweerstaanbare prikkel, het aanziende als hun natuurlijk toevluchtsoord. Dit geeft ons deze overweging, dat de dag, van den onverwachten triomf der litteralen van Aalst, zij wel zullen doen, niet als kandi- daat op hun lijst te aanvaarden, den een of anderen M. Beernaerts, uitbuiter en ui'honge- raar der werklieden. Zoo niet geven wij geen duit, voor de toekomst der liberale werklieden partij. Wij moeten onzen confrater doen opmerken dat het met de leden van den liberalen Werk manskring, het geval niet is, een uitstapje te mogen doen, op de kosten van hun voorzitter of hunne eereleden integendeel, die leden betalen veel geld voor eene soms zeer goedkoope reis. Wat den bluf van M. Leveau betreft, als zou den zij de sterkste macht zijn, met het algemeen stemrecht, daar zullen zijne leden zelf hebben mede gelachen, en hij zelf zal wel gevoeld heb ben, dat hij wat bij 't haar heeft getrokken. In alle geval, wanneer zij zoo zeker zijn, van hunnen triomf met 't algemeen stemrecht, dan verwachten wij ons, aan eene ernstige beweging van hunne zijde, om hetzelve te veroveren dc socialisten staan aan hunne zijde, daar mogen zij op rekenen, doch ik vrees dat hunne cheffen de heeren doctrinairen, hun wel bij den toom zullen houden. Het algemeen stemrecht zou ook hunne voor rechten kunnen kort vleugelen, en dat zoeken ze niet.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1