Onze Samenspraak. De Stedelijke Werkeloozenfondsen. Partij genooten, Leden der Vereenigingen, leest hier. Bij de Kuipers. Een paar weken geleden, bracht ik een be zoek aan het Arbeids-Secretariaat te Antwer pen. Gezel Malhman, bestendige Secretaris, legde mij uit, hoe de vereenigingen te Antwerpen ingericht waren, en deze werken gansch op hel Duitsch gecentraliseerd systeem. Op de manier van werken en inrichting van vereenigingen, hebben wij van de Duitschers veel teleeren. Onze Anlwerpsche kameraden hebben er een begin mede gemaakt, en zeker is het, dat dit in België zal nagevolgd wor den. Immers, de flinke wel ingerichte centra lisatie is de beste waarborg die de werklieden voor hunne toekomst hebben. Waar ik in dees artikel voornamelijk over spreken wil, betreft de stedelijke werkeloozen- fondsen, wat ook te Antwerpen bestaat Terwijl ik met den vriend Malhman in zijn bureel was, bood er zich eeri werkelooze fabriekwerker aan Ik maakte hiervan gebruik om ook ingelicht te worden, over de inrich ting en werking van het stedelijke werkeloo- zenfonds te Antwerpen. Ziehier wat mij den dienstwilligen vriend daar omtrent zegde Het stedelijke werkeloozenfonds van Ant werpen is in 1902 gesticht Heden betaalt men 75 o/o zelfs gebeurt het dat er 100 o/o be taald wordt eri 50 o/o is het minste dat men als opleg betaalde, aan de vereenigde werklie den die buiten hunne schuld werkeloos zijn. Hier in onze stad was op het zelfde oogen- blik den bijleg 40 o/o voor de werkeloozen. Met uitzondering beeft het stedelijke werkeloo zenfonds 80 o/o toegekend, en nu dat de crisis zoo hard woedt en de werkeloosheid zoo groot is, hetft men zelfs 30 o/o uitbetaald. Te Antwerpen worden de leden op hel ste delijke werkeloozer.for ds toegelaten, te teeke- nenop vertoon hum er kaarldoor de vereeniging algegeven. Op de afgeleverde kaart staan 50 dagen vermeld, die men van het werkeloozen fonds kan genieten. Het stedelijke werkeloo zenfonds bestelt werkeloozen kaarten en bor- dcreelon, alles kosteloos aan de vereenigingen Hier in onze stad moeten de weiklieden een bewijsschrift hebben van hunnen gewezen baas,' zoo dat het aan den goeden wil van de patroons afhangt, öf de werklieden kunnen genieten ja of neen. Dat er daar nog al wal op af te dingen is daarvan hebben wij en zeker wel al dc veree nigingen der stad ondervindingen opgedaan. oor gemaakte redens worden de werklieden soms zonder werk gesteld. Talrijk zijn de werklieden die ziek waren en zelfs zich in de fabrieken bezeerden, en als de werklieden na nunne herstelling zich terug aanboden om te wei ken, niet meer aanvaard wierden. Ken goed bewijsschrift konden deze werklieden niet bekomen,die hun zou toelaten te genieten van het werkeloozenfonds. Over zulke feiten heb ik reeds mondelings geklaagd aan den bediende van ons stedelijke werkeloozen fonds. De vereenigingen te Antwerpen (het zelfde bestaat in Gent] onderzoeken of de werkeloozen buiten hunne schuld van bun werk zijn ont slagen. In geval de onschuld bewezen is, ge niet men den onderstand van de vereeniging en 't stedelijke werkeloozenfonds, want het is ook in het belang der vereenigingen, dat zij deze niet betalen die door hunne schuld zon dpr werk vallen in geval dit wel zou gebeu ren en het werkeloozenfonds zulke feiten kan vaststellen, dan wordt de betrokken vereeni ging buiten het werkeloozenfonds gesteld Het zelfde systeem is er io ons stedelijke werkeloozenfonds noodig deze is er gekomen om de ongelukkige en vooruitziende werkeloo zen ter hulp te komen. Hat mag dus niet zijn zooals nu, dat men slechts kan genieten vol- gens den willekeur der bazen. Wat wij niet vergeten mogen, is dat al de bazen met het zelfde menschlievend gevoel niet bezield zijn, waartoe het werkeloozenfor ds is gesticht De bordereelen en houden van den controol- boek der werkelooze leden, moet hier door de j vereenigingen zelf betaald worden. Zou het i stedelijke werkeloozenfonds hier den zelfden stap willen doen van Antwerpen, die zulks betaalt Te Antwerpen wordt ieder jaar eene verga dering gehouden van afgevaardigden der ver eenigingen, bij het stedelijke werkeloozenfonds aangesloten. In die vergadering worden 6 leden gekozen voor 4 jaar, om deel te maken van het uitloerend of besturend comiteit. Elke vereeniging heeft hare vertegenwoordi gers volgens hare getalsterkte, de gemeente raad noemt er nog 3 leden bij uit zijn midden zoodat het besturend comiteit uit 9 leden is samengesteld. (Het besturend comiteit is in Gent ook gevormd, waardoor elke partij zijne vertegenwoordigers heeft). Het besturend comiteit van het stedelijke werkeloozenfonds is hier alsvolgl samenge steld. De gemeenteraad benoemt al de bestuur leden, 2 der katholieke vereenigingen, I der liberalen, werkeloozenfonds, 3 gemeenteraads leden, 2 katholieken en 1 liberaal. De Burge meester is van rechtswege Voorzitter, dus 7 leden, 5 katholieken en 2 liberalen. In al de andere steden zijn de vereenigin gen vertegenwoordigd in het besturend comi teit volgens hunne sterkte, en elke partij heeft zijne vertegenwoordigers. Hier in Aalst is het juist htt verkeerde. Al de andere vereenigin gen te samen hebben het aantal leden niet die onze vereenigingen tellen,en wij zijn nog- thans niet vertegenwoordigd in het uitvoerend bestuur Wanneer ik dit aan mijn vriend Malhman zegde, wilde hij mij niet gelooven, dit was hem onverstaanbaar en kon dergelijke miskenning niet begrijpen. Hij voegde er bij moest der gelijk besluit in Antwerpen genomen worden door den gemeenteraad, van hier de katho lieken, of 't zij gelijk de welke, in het bestu rend comiteit uit te sluiten, ik zou er tegen opkomen Het is niet genoeg, zegde hij, de voordeelen te genieten van het fonds. Als vereeniging moet men er ook aan mede werken, omdat deze goed zou marcheren, bij het recht moet men ook de plicht vervullen. Deze laatste woorden maakten op mij een grooten induik, 't Is het bewijs hoe men in die eroote stad, het werkeloozenfonds verstaat, voor elk rechten en puchlen. Laat ors hopen, dat ons stedelijk bestuur welwillend een oogwerp zal richten, naar de inrichting van het stedelijke werklozenfond» der groote steden, zooals Antwerpen en Gent, en ons fonds op de zelfde wijze zal schoeien. H. F. BERICHT. Al de leden van gelijk welke vereeniging deelmakende, drukken wij eene laatste maal op 't hart, dat het bestuur allen onderstand zal WEIGEREN, aan dezen die zonder toelating van bet bestuur, zijn werk zal hebben verlaten, hoe erg de grieven ook zijn mogen. Voor alles moet het Bestuur ge raadpleegd worden. Men neme hiervan goede nota, want in gee- nen deele zal dit besluit overtreden worden. HET BESTUUR. Aalst, 45 Oogst 4908. De Pelgische Houtbewerker en De Vrijë Werker kondigen een artikel af, over eene beweging voor loonsverhooging die ontstaan is onder de kuipers. Er wordt eene loonsverhooging gevraagd van 5 centiemen per uur. Wij kunnen niets anders dan onze stem bij deze der kuipers voegen, en wenschen uit ter harte dat hunne be weging goed lukke. Het loon is ten hoogste 2,50 fr. per werkdag van 12 uren, waarvoor zij dan nog minstens een bepaald getal vaten moe ten maken. Een siroopfabrikant maakt daarop uitzondering en betaalt ook groo tere loonen, zoo schrijven die beide bla den. De coöperatief De Roode Leeuw be taalt aan haren kuiper 3 fr. per dag, dus 18 franken per week en hij werkt hiervoor wekelijks maar 56 uren, en bovendien is dien kuiper niet onderworpen aan een be paald getal vaten te moeten afmaken ook wordt zijn gereedschap door de coöpe ratief geleverd, hetgeen overal het geva niet is. Eerst en vooral begrijpen wij niet waarom er in het artikel voorkomt, dat er enkel een siroopfabrikant hierop uitzon dering maakt, wanneer, dit ook het geva is, met de coöperatief De Roode Leeuw Wat erger is, zij schrijven, dat het hoogste loon 2,5o fr. is voor 12 uren werk dit maakt 21 centiemen per uur. De Roode Leeuw betaalt 32 centiemen per uur of n centiemen meer dan het hoogste loon. Nogthans De Roode Leeuw krijgt 00 een brief om 5 centiemen per uur meer te geven, terwijl ze nu reeds n certiemen meer betaalt dan de andere tafakfabrikan- ten. Willen wij nu besluiten dat dien jongen in De Roode Leeuw, geene 5 centiemen per uur meer mag winnen In 't gehee niet, maar wij vinden het weinig ernstig zoo een artikel af te kondigen, en het publiek onder den indruk te laten, dat de socialistische coöperatief, maar 2,50 fr betaalt en 12 uren-per dag doet werken Voor de kuipers in 't algemeen,wensch- ten wij wel, dat zij het loon en de werk uren voor 't begin veroverden, die heden in De Roode Leeuw betaald en gewerkt worden Trien. Wel, Doka, ge zijt op tijd, we - dra is ons potje gereed. Doka. Ik ben geen telaalkomer, Trien, vooral als ik weet, dat er mij een lekker potje koffie te wachten staat. Trien. Daar zult ge straks over oordee len, Doka, maar geloof me. voor zijn prijs i hij uitmuntend. Doka. Kijk Trien, uw water kookt Trien. Nu is de koffie spoedig klaar Kom aan zet u bij, Doka. (Doka neemt plaats aan de tafel, terwijl Trien 't suiker en de las sen haalt). Trien. En nu Doka, rond uit uw .ge dacht zeggen zulle over onzen koflie ge moet hem nu eens met attentie proeven. Doka In mijn boter steekt geen b Trien, ais hij mij niet smaakt, zal ik hel u we zeggen, wees niet bang f,ien Zoo heb ik het liefst ook, want, ons bestuur van Hand aan Hand allen werkjongens vragen niets beter, dan inge licht te worden over hunnen koop, over de hoedanigheid der waar, want als zij voor goede waren betalen willen zij niet bedrogen worden ook. in ho me eer dei uit ver ter mc tol 5 we ooi gei no' ho rol 10 me da ter trr §e ut «v de rel rei rir gei wa wil kil §0 ha bo in da

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2