STAKING. EEN EN ANDER. Welnu, hoi vindt ge hem Doka. Uitnemend, ik beken het, hij valt in mijnen smaak Trien. Mag ik nu ook weten, hoeveel gij dien koffie betaald Trien. 1 fr. vooreen halve kilo. Doka Wel, ik betaal mijn koffie 0,05 fr. meer irien. Gaat ge misschien op de week Doka. Wel 'k en doe, Trien, met mijn centen in mijn handen, altijd met gereed geld. Trien. Eu is uw kotfie niet beter dan den onzen Doka Ier contrarie, Trien, dezen is ver uit, veel beter, en hij kost bovendien nog zoo veel min Wat moet mijn winkelier geld ach ter mij winnen Trien. Vroeger, was dit met mij ook het geval, maar ik heb ingezien dat mijn beste profijt was, te koopen in de Samenwer king Hand aan Hand. Doka. Hetgeen ik ook ga doen, daar moogt ge zeker van zijn. trien. Dus ge beweert, dat mijnen koffie beter is dan den uwe, alhoewel hij nog 5 centiemen per halve kilo goedkooper is welnu, op iederen halve kilo die ik koop, krij gen wij ook nog twee bons van 5 cenDemen waarde, waarmede wij dan koopen wat wij willen. Doka. Zoo, nog 10 centiemen per halve kilo min en zie zoo spaart ge Trien Ja, Doka, nog een potje zonder dat g'het weet, en zoo getaakt ge nog aan een stukje waar ge anders nooit moogt aan denken. Doka. Wel, dat is nog beter. Trien. Kijk eens daar, welk eene schoone horlogie welnu, die is gekocht mpt mijne koffiebons, en op den oogenblik dat ik mij die horloge koos, was er eene andere vrouw, die met hare bons haar een paar schoenen kocht. Doka Trien, ik ben waarlijk gelukkig, dat ge mij ov*er uwen winkel hebt gesproken. Trien. En nu moogt ge ook niet verge ten, dat wij boven dit alles, goeden koffie aan goedkoopen prijs,' plus tien centiemen per halve kilo in bons, nog 3 centiemen per frank boni hebben, die wij op het einde van 't jaar in geld ontvangen, als nieuwjaarsgift. Doka. -Is dit mee alle waren zoo Trien. Ja, voor wat de nieuwjaarsgift be- treit, maar de premiebons worden enkel ge geven op den koffie en de margarine-boter. Doka. Maar Trien, ge zegdet mij gisteren dat ge mij uwe schoenen en't costuum van uw man zoudt getoond hebben, om mij te overtuigen, dat dit ook zeer goedkoop is. Trien Zeker, Doka, en ik ga er onmid- delijk naar boven om. (Toekomende week vervolg). Eene erge zaak is te Schaarbeek uitgelekt I De Schepen van openbare werken had met een aannemer en een ingenieur eene overeenkomst gesloten, om hun deel in de winsten te hebben van de werken, die door de gemeente uitgevoerd wierden. Die zaak is aan het licht gekomen, door dat de dieven een hunner medeplich tigen niet hadden mede gepaart. Daar die heeren aangehouden zijn, heeft dit natuurlijk in Schaarbeek eene groote opschudding verwekt en zal het in alle geval geen voordeel doen aan de liberale partij, wiens mandataris het is, die zich aan die oneerlijke feiten heeft plichtig ge maakt. Moesten eens al de wijnpotterijen aan 't licht komen, die gebeuren op den rug der lastenbetalers, wij zouden zeker aar dig opkijken. 't Zijn hier nu eens rijke menschen die stelen. Ze zijn zoo ernstig P. Van Schuylenbergh is op de vergadering der kui pers te Aalst, waar hij uit den mond van den kuiper uit De Roode Leeuw verneemt, dat hij 18 franken wint per week, en zijn gereed schap niet moet koopen. Niettegenstaande djt, kondigt hij in zijn Vrijë Werker af, dat het hoogste loon der kui pers is 2,50 fr. per werkdag van 12 uren, en hij zendt een brief aan de fabrikanten, die hij ook afkondigt, om een opslag van 5 centiemen per uur te vragen. tfelke fabrikant zal een gast 5 centiemen opslag geven, wanneer dien fabrikant in t vakblad der vereeniging leest, dat hij per week 3 franken meer betaalt dan al de anderen voor 16 uren minder te werken, en dat hij dan bovendien nog het gereedschap koopt voor zijn gast, terwijl zij het bij de andere fabrikan ten zelf mogen koopen Moet men niet aartsdom zijn, om zulke stommiteiten te begaan Naar 't groot fabriek op den Tragel, zendt bij een brief, om de herinvoering van den bij leg te vragen, die niet is ingetrokken, maar integendeel regelmatig wordt uitbetaald. Ja, ja, 't zijn mij de ernstige mannen En die durven anderen de les spellen Men moet maar durven. En zeggen, dat die mannen gediend zijn, met zoo een algemeenen secretaris der chris- tene vakvereenigingen In De Vrijë Werker is daar iemand die spreekt, van een advokaat in vuile zaken. Weet schrijver van dit artikeltje niet dat er advokaten in vuile zaken noodig zijn, al was het maar om dieven en bedriegers uit de boks te houden Zooals wij in ons blad van zondag II zeg den, zouden wij de staking bij den tabakfabri kant Borreman van nader bij onderzoeken. Dat de bladerwerkers veel onbetaald werk doen is mij door werklieden die in het fabriek werken, bevestigd. De bewerking der tabak ken verschilt op elk fabriek. Zoo werkt het eene fabriek met zoo droge mogelijke bladeren (zooals het bij Borreman is verzekert men mij), in andere werkhuizen maakt men de bladeren zoo nat, dat er de saus bijna afloopt. Verande ring in de manier van tabak te bewerken, is in een woord gezegd, onmogelijk Elke fabri kant houdt aan zijne werkwijze, want zeker is hel, dat verandering, ook zijne kliënten niet zou bevredigen, en het gevaar zich zou voor doen vele van hen te' verliezen. Hierdoor zijn de gasten die met kennis van zaken spreken, t'akkoord, dat het voor de weiklieden hel zelfde moet zijn, of zij droge of natte tabakken te verwerken hebben. Doch zulks mag ook geene veranderingen aan het loon der werklieden medebrengen. De droge tabakken zijn moeielijk om te be werken, de natte gaan vlugger van de hand, zoodat men hiervan meer bladeren levert dan van de droge. Een tweede voordeel is er aan verbonden, dat de droge bladeren zoo zwaar niet wegen. Het is dus klaar dat de tarief van de droge bladeren booger moet zijn, dan deze van de natte, wilt men een gelijk loon verdie nen, met even naarstig te werken. In dit geval is het lariefverschil verstaan baar en aannemelijk, doch dit pleit niet in 't voordeel van M. Borreman. Er zijn werk huizen iri de stad, waar men tot 80 centiemen per honderd kilos meer betaald, en waar de bladeren zoo goed zijn om le verwerken dan bij hem, zoodat de werklieden daar 2 tot 3 fr. per week meer kunnen verdienen. In nog andere werkhuizen betaalt men i fr. voor nat werk, en M. Borreman betaalt slechts 3,70 fr. voor 't droog Hierbij hebben deze werk lieden geen onbetaald werk te doen. Met recht hadden de werklieden hunne eischen gesteld van 4 fr. M. Borreman zegde in de onderhandeling tot een gast, wel ja voor groolen zou ik opslag geven, maar voor de kleinen niets. Ik heb dus het recht te zeggen tol den heer Borreman, dat hij verkeerd han delde met den opslag aan al zijne bladerwer kers te weigerer. In andere werkhuizen der stad betaalt men meer dan de werklieden aan u gevraagd hebben, dus was hunnen eisch gepast en redelijk gedaan. En nu, de staking is geëindigd M. Borreman heeft 9 slachtoffers achter gelalen. De stakers hielden vrijdag morgend in den katholieken kring vergadering M. Van Schuylenbergh met nog 3 stakers zijn gaan onderhandelen, den uitslag der onderhande ling was, allen terug aan het werk. De eroote zullen voortaan 20 centiemen meer of 3,90 fr. betaald worden. Des avonds zou elk zijn loon gaan ontvangen en dan terug ver gadering houden, in 't Brusselsch Hof, Boter markt. Als de werklieden zich aanboden voor hun loon te ontvangen, wees M. op de 22 biader- werkers 9 slachtoffers aan. Dit verwekte bij de werklieden erge verwondering i)e blader werkers zegden tegen elkaar niet te gaan werken en al te samen trokken zij naar het Brusselsch Hof, waar P Van Schuylenbergh hun wachtte. De werklieden zegden dat M. Borreman 9 slachtoffers wilde, en in die voorwaarden het werk niet te zullen hernemen. Van Schuylenbergh zegde tot de werklie den, dit niet te doen, dat hij zijn best zou ge daan hebben, om allen terug aan den at beid te komen, dat hij voorts zou onderhandeld hebben met Mijnheer, dat hij met Mej Maria zou gesproken hebben, enz dat alles wel in het beste zou geëindigd hebbenen zegde dat deze die wel mochten, zouden aan den arbeid gaan, wat dan ook gebeurde. Zoo men ons verzekert heeft er verleden maandag lerug eer,e onderhandeling plaats gehad, op het fabriek met Van Schuylenbergh. M. Borreman heeft dan al zijne gasten doen roepen wat tr daar gebeurd ie, stuit tegen het hart van eiken mensch die nog een beetje eergevoel heeft. M. begon met te zeggen, in 't bijzijn van Van Schuylenbergh, dat al zijne gasten er mochten uittrekken. Heb ik er geen honderd 'k zal er 50 hebben, zoo niet dan toch 10 of 6 gasten. Dan begon die heer in het hart te wroeten zijner werklieden zich tot een zijner werklieden richtende, zegde hij zijt gij ver geten wat ik voor u gedaan heb tot een andere werkman herinnert u dit en dal, hoe ik u heb moeten helpen, toen ge in de groot ste armoede verkeerde weer tot een andere werkman, Mej. M..., heeft naar uwe slaap stede komen zien, dank hieraan hebt gij nieuw bekomen dan tot een zieke, die meer dan 2 jaren lijdt en één jaar niet heeft kunnen wer ken, wat hij voor hem zoo al gedaan heeft. Zoo ging dien heer voort, in het lijdensleven zijner ongelukkige werklieden te ploegen, die verplicht waren zulks te bevestigen, in 't bij zijn van al hunne werkmakkers. Die onteerende onmenschelijke daad is ge pleegd iu bijzijn van Van Schuylenbergh, zonder hiertegen een woordeken protest aan te teekenen. Het is een oprecht schandaal, aldus in het leven der werklieden te laten vroeten, waar zij geene schuld aan hebben Had M. Bor reman zijne werklieden een goed loon betaald er waren geene almoezen noodig Wij gelooven het hrel goed dat de bedoelde werklieden hel schaamterood tol in de hairen zat en Van Schuylenbergh, den verdediger der werklieden, was hier ongevoelig aan. Hij

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3