ONZE SAMENSPRAAK. Vellenfabriek. Staking. Nog het Werkeloozenfonds. Trien. Ziedsar Doka, dit is hetcostuum an mijn man, gekocht in Hand aan Hand. t Doka (het nauwkeurecd onderzoekend). Het 5 mooi, en sterk waarlijk uw man moet uit— t akken, met zoo een cosluum Mag ik weten, oeveel ge dit hebt betaald Trien. Zeker. Doka, maar liever zou ik Is laten raden. ka, bat is nogal moeiëliik. en. Weihoe, dit is moeiëlijk, zegt ge, als ge dan naar de markt gaat, of naar vinkei, moet ge dan niet kunnen schat- irelke waarde, dit kleergoed heeft <a. Ja, dat is waar, maar ik ga bijna altijd naar de markt, en ik zeg het u uit, ik durf nog al afbieden, en zoo koop jd, nog al zeer goedkoop, en. Behalve de keeren dat ge gefopt want daar waar het geen vasten prijs ar eenieder, daar wordt ge gewoonlijk ;a Allo, done. en. Wel dit is heel gemakkelijk om pen, Doka ia. Hoe dat? en. eronderstel, dat ge bij dezen en marktkramer of winkelier gaat, om te n ge ziet uwe goesting, en men stelt u irijs, bijvooi beeld o franken boven zijne tlijke waarde, en ge biedt maar 4 fran- zijl ge dan niet voor één frank gefopt, ta. Ja, maar als ik nu 7 franken zou Ier, hetgeen ik durf, dat verzeker ik u. en. Wel dan zult ge het stuk niet m, 't is heel verstaanbaar. Als ge min dan de wezentlijke waarde, dan laat men m biedt ge integendeel meer dan den apprijs gesteld is en dien kent alleen erkooper dan zal men het u laten, en it ge boven den door 11 ongekenden ver rijs betaalt, zi;t ge toch gefopt. Ge ziet is gevaarlijk daar te koopen, waar den f niet gefixeerd is, waar men mag af- en 'elnu, denk nu, dat ge aan een kraam i op de markt, en ge zoo een costuum scht te koopen wat zou uw gedacht zijn eel zoudt ge daarvoor willen betalen, a oka. Maar Trien lief, zulke schoone imen heb ik nog nooit gekocht, ien. Zeg maar eens uw gedacht, vol den prijs, dat ge zoo gewoonlijk besteedt, ika. Welnu, 4,50 franken de el ien. Neen, Doka. dit heb ik betaald fr. den meter met deel. »ka. Weihoe, dit is dan maar 12,73 ien voor een geheel costuum betaal voorzeker op de markt 18 franken goed, veel min van kwaliteit, aar Trien, g'hangt vodden aan mijn ooren waar ien. Neen, Doka, ik zeg u de juiste beid. Overigens wat zou ik hebben met geus wijs te maken als ge wilt kunt ge ÏT het zelfde coslunm koopen, voorden in prijs. ba. Maar Trien, hoe is het mogelijk, nen in Hand aan Hand zooveel min kan open, dan op de markt of in een bijzon- i winkel en. Voor menschen die van samen- ng niets kennen, zooals gij Doka, is het rlijk onverstaanbaar, maar ik kan en zal ook eens gaan explikeeren. nd aan Hand, maakt deel van de Fede- der Socialistische coöperatieven die Hie heeft een akkoord gemaakt met een fabriek van kleerstoffen, en ge ziet van dat dit fabriek zijne prijzen heel laag gesteld, omdat al die coöperatieven te een eroot klienteel uitmaakt, dus ks voor duizende en duizende franken i en bovendien heel verzekerd is, van haar geld, dus geene verliezen kan doen, het geen met afzonderlijke klanten het geval niet is. Doka. Zoo al die cooporatieven koopen dus samen, Trien Trien. Toch align in het zelfde huis, en dus van daar eerst en vooral aan een zeer lagen prijs van het fabriek. Daar Hand aan Hand, nu geene geheele stukken koopt zij heeft enkel staalboeken, waarop den kooper kiest zoo heeft zij ook geen stock geen goed, dat van zijne waarde verliest, zooals bet in alle andere winkels het geval is, en zoo kan Hand aan Hand niets verliezen, en kan zij dan ook verkoopen aan een zeer kleine winst wat zeg ik, zij verkoopt zelfs zonder winst, enkel de benefice die Hand aan Hand heeft is den percent, die zij van 't fabriek ont vangt. Doka. Dus verkoopen zonder winst Trien. Als ge 't zoo wilt, maar den percent is de eigentlijke en eenige winst, die Hand aan Hand heeft. Doka. Dat is voorzeker voordeelig voor den kooper Trien. 'k Geloof het wel eerst en vooral is den prijs van 't fabriek zoo laag mogelijk gesteld, omdat al die coöperatieven een groot klienteel vertegenwoordigen, en bo vendien moet Hand aan Hand niets winnen ze verkoopt enkel voor haren percent. Ver staat ge nu, hoe het komt dal wij zoo goed koop koopen Doka. Ja, Trien, en ik verzeker u, dat ik mij op de markt niet meer zal laten foppen, want 't is nog al een groot verschil schoon en sterk goed, aan een veel minderen prijs. Trien. Wilt ge nu eens de proef doen, g'hebt enkel naar Hand aan Hand te gaan, ge vraagt destaalboeken, ge draagt ze mede naar huis, en gij met uw man, kiest uwe goesting, en twee dagen nadien, zijtge reeds in 't bezit van uw goed. Doka. Is er nog al te kiezen Trien. Ten minste zijn er wel 1000 keuzen, in alle kleuren, in alle prijzen, elk kan koopen volgens zijne beurs. Doka. Trien, dat vertel ik heden avond aan mijn man, en daar hij een costuum noodig heeft, geven wij er niets aan uit, eens de staal boeken te halen Trien. En ge zult voorzeker koopen, Doka, daar ben ik van overtuigd. En nu toon ik u ook mijne schoenen, die zijn ruim zoo goedkoop en zoo sterk. (De naaste week vervolg). In mijn artikel van Zondag laatst, heb ik aangetoond hoe willekeurig sommige bazen handelen. Ik heb mij niet bedrogen door te zeggen, dat wij ons niet allen te beklagen hebben over zulke feiten. In De Vrijë Werker van Zondag 11., dus op het zelfde oogenblik dat mijn artikel ver scheen, staat een brief van de katholieke vereeniging der pantoffelmakers, die over hetzelfde klagen, een brief die zij gericht hebben naar het bestuur van het Stede lijke Werkeloozenfonds. Elk zal zeggen, dat het niet langer duren mag, dat werklieden van de voordeelen van het Stedelijk Werkeloozenfonds be rooid worden, door den wil van een patroon, als een arbeider (ster) onschuldig werkeloos gesteld wordt, moet dit erkend en daarbij ondersteund worden. Het is erg dat men broodeloos wordt gesteld Moet het Werkeloozenfonds dien patroon nog mede helpen, een on schuldige werker te straffen, door allen onderstand te ontzeggen Ik koester de hoop, dat ons stedelijk be stuur daar een einde zal aan stellen, en het werkeloozenfonds zul inrichten op den bazis der groote steden, zooals Antwerpen Gent, enz. Die hervorming is noodig, de feiten bewijzen het, om alle stiefmoederlijke be handelingen te beletten. H. F. I I L Viijdag avond, den 21 dezer, zijn de trekkers, 40 in getal, in werkstaking gegaan. De reden is verandeiing der werkwijze in het nadeel der werklieden. Tot heden trok men de groote en kleine vellen ondereen aan 1 centiem per stuk, en de werk lieden konden aldus tot 3 fr. per dag winnen. Vrijdag namiddag is de meester bij de werk lieden gekomen, zeggende, dat men de kleine vellen, waar minder werk aan is dan aan de groote, voortaan op daghuur moesten worden afgewerkt aan 18, 20 en 22 centiemen per uur. Hierdoor zouden de werklieden een groot loon verlies ondergaan. De werklieden kwamen hier tegen op. Een hunner reklameerde tegen M. Maurice, die naar de klachten der werklieden niet luisteren wilde. Integendeel goot bij olie op het vuur, door den werkman op straat te werpen. Dit maakte de werklieden nog meer verontwaardigd, waarop zij al den ai beid verlaten hebben. Zaterdag morgend zijn een aantal werklieden naar het lokaal gekomen en hebben ons de reden der staking uiteen gezet. De katholieken, liberalen en christene demo craten, van wiens leden hunner vereenigingen ook in de staking betrokken waren, zouden den Zondag a3 dezer,zitting houden met hun bestuur om de staking te bespreken. Maandag morgend had er eene nieuwe verga dering plaats der stakers. De liberalen hadden geen vast besluit genomen, de algemeene verga dering zou beslist hebben van den 6 September, (dus 14 dagen daarna) of men de stakers zou ge steund hebben, dit onder voorwendsel dat hun nen bond gesticht was tegen werkeloosheid.maar niet voor stakingen. De christene democraten en katholieken had ben besloten samen te werken, en te onder handelen met den patroon, wat aangenomen is. Flips, Van den Brulle en Van Schujdenbergh zouden voor de stakers gaan onderhandelen. De twee eerste waren op post. Van Schuylen- bergh liet weten dat alles aan ons overgelaten en zooals wij deden goed was. Wij zijn door den heer Bestuurder op eene beleefde wijze af geschept, op geene wijze wilde M. met ons spre ken, zijne gasten moesten zelf komen. De gasten zijn dan zelt gegaan, doch zijn door M. Maurice ook afgeschept. M. Daens, daarna de vriend De Smet van Brussel en Nichels hebben ook gepoogd met de heeren te onderhandelen, doch dit alles was vruchteloos. Dinsdag namiddags had er eene vergadering plaats voor de afgevaardigden der verschillende vereenigingen. Van Schuylenbergb liet ons terug geworden, dat wij de zaak maar alleen zouden afgedaan hebben, waarop wij het stakend lid der katholieke vereeriiging opge merkt hebben, waarbij dit nu kwam, dat hij eerst namens zijne vereeniging, de vraag gesteld had een comiteit te vormen die de leiding der staking in handen zou nemen, en nu niet mede werkte Er zijn nog herhaalde pogingen door het comiteit der stakers aangewend, om de heeren tot de goede zaak der stakers te winnen, doch zonder goeden uitslag. De heeren zeggen dat zij een voldoende getal weiklieden hebben en de stakers als hunne werklieden niet meer aar zien. De heeren zouden nu ook willen doen ver staan, dat de werklieden altoos dit werk op dag huur hebben afgewerkt. Dit wordt door de sta kers stellig geloochend. Er zijn sooiten die voor de tweede maal getrokken worden op dag huur, doch deze vellen niet, die de oorzaak der staking zijn. Men verzekert ons, dat men heden in de voor waarden laat werken, waaraan de werklieden altoos hebben gewerkt. Waarom doet men dan de oude werklieden aan nieuwe voorwaarden werken Om daarna teiug het oud systeem in te voeren. Heeft men dan de werklieden willen verbitte ren en in staking jagen, ofwel, is er een misver stand in 't spel Laat ons hopen, dat de heeren tot andere ge dachten zullen komen, om met hunne werklie den of afgevaardigden der vereenigingen te on derhandelen, om aan het geschil aldus eene goede oplossing te brengen, dit is wat de werk lieden willen, wat ook in het belang is des patroons. H. F.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3