Politieke verrotting. 8e Jaar. N° 3(>. Prijs per nummer 2 centiem&J^ 6 September 1908. Vergaderingen. Cam. Huysmans. Noch domper, noch socialist, KINA FOUASSIN e» k& 3e- ti tat- act /en Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Textielvereeniging. Katoenbewer kers en Wevers, komt heden Zondag namid dag, om 3 ure, allen naar de buitengewone vergadering. Geen enkel lid mag deze ver zuimen. Onder de aanwezige leden zullen 3 schoone zakuurwerken afgelot worden. HET BESTUUR. Bouwwerkersbond. Zondag toe komende, den 13 September, om 10 uren 'g morgens, tweemaandelijksche vergadering, op boet van 10 centiemen. Vellenbewerkersbond.Zondag toe komende, 13 September, om 3 ure 's namid dags, algemeene vergadering. Niemand mag hierop ontbreken. Leden op post rbruik Iedereen kent, - op dees oogenblik, de Jhistorie van Schaarbeek. I Eemschepen-en twee gemeenteambtena ren worden beticht geld te hebben aan vaard van een ondernemer, om dezen te bevoordeeligen in het toekennen en uit buiten der gemeentewerken. En, volgens de dagbladen, zouden die heeren volledige bekentenissen hebben afgelegd. Welnu, waar of niet waar, die historie heeft bij mij geen de minste verwondering [Opgewekt. Ik ben zelfs overtuigd dat die gebeurte- nssen niet alleen waar zijn voor Schaar- ieek. Ik zou zelfs durven beweren dat vele van de schreeuwers, die nu huilen tegen de drie aangehouden personen, niet reiner zijn dan degenen welke beticht worden het vertrouwen hunner medebur gers te hebben verraden. Er heerscht overal een geest van poli tieke verrotting. In 't leger verkoopen officiers hun eer voor geld en spelen den makelaar met leenhouwers (interpellatie Anseele). In het beheer van het spoor drijven leambten handel in valsche reisbiljetten onderzoek Antwerpen-Brussel). In de Kongo-onderneming zitten de latten aan den kaas en knagen zich vet, - en het publiek, dat de brokken later al mogen betalen, staat dit alles aan te [apen, zegt niets, laat gebeuren, en zal «ginnen te schreeuwen als het kalf ver bonken is. Voor enkele dagen ontmoette ik een [root handelsman en die zei me Om lijn waren te plaatsen, moet ik drinkgeld sven aan de bedienden of de bestuurders ie de aankoopen doen Gisteren vond ik op de wandeling een bejaard man, die sedert meer dan twintig jaar een groote gemeente helpt besturen. Die zei me Dat er drinkgeld wordt afgedopt aan rijke beambten, dat lijdt geen twijfel. Maar ze vastkrijgen, dat is de kunst Dezen namiddag ontmoette ik een ge meenteraadslid der liberale partij in eene der voorsteden. Die zei me Op zekeren dag ontving ik het bezoek van een nijver heidsreiziger, die me 42 p. h. van de winst aanbood, indien ik er kon in gelukken zijn waren bij de gemeente aan den man te brengen. Ik heb den kerel aan de deur gesmeten Wilt ge een andere historie Vóór enkele jaren, toen het oogenblik gekomen was eene wet te stemmen in de Kamers, wet die een groote flnancieele onderneming aanbelangde, ontving de hoofdredakteur van Le Peuple het bezoek van een afgevaardigde dief maatschappij, en dezen bood onzen partijgenoot aan vetbetaalde annoncen of artikels in ons blad te plaatsen, vetbetaalde proza die moest dienen den mond der socialistische kamerleden vol te proppen. Ziet, ten andere, rondom u Van waar komen de rijke vermogens van dezen of genen hooggeplaatsten per soon, die voor korten tijd geen cent be zat Waarom verdedigen zekere heeren im mer zekere ondernemingen, tegen het be lang hunner medeburgers Waarom heeft de koning het persbureel van den Kongo ingericht Waarom zwijgen zekere gazetten wan neer het er op aankomt de waarheid over zekere maatschappijen te schrijven Waarom Ja, waarom Ter wille van het smeer, Likt de kat de kandeleer. En wij voegen er bij Hier te Aalst ook trachten de dompers uit het geval Schaarbeek politieke munt te slaan, en als er wel ooit eene schanda lige zaak is voorgevallen, dan is dit ge beurd in onze stad. Immers meer dan 100 duizend franken, waren er te kort bij den ontvanger Van den Bossche, niettegenstaande er alle drie maanden een control moest gebeuren, door den Schepen van Finantiën. Wie heeft er alsdan een oogenblik dur ven denken, dat wijlen M. Leo de Bethune oneerlijk was Niemand, enkel is hij van nalatigheid beschuldigd geworden, maar aan de eer lijkheid van zijn persoon, heeft er niemand getwijfeld Nu is onzen vriend Bertrand van verre of van bij, voor niets in de scherreweg- zaak van Schaarbeek betrokken, en de dompers die zooveel op hun geweten heb- 3en, trachten de eerlijkheid van onzen vriend in twijfel te trekken. Dit is immers dompers politiek, maar iet zal hun niet goed mede vallen, want gezel Bertrand heeft reeds tene klacht bij den Procureur des Konings ingediend, tegen een paar katholieke gemeenteraads leden van Schaarbeek, die hem in eene openbare meeting hebben gelasterd. Wat de eerlijkheid van onzen vriend klaar en duidelijk heeft doen uitschijnen, is zijne houding, die hij in deze zaak heeft aangenomen. Immers, de dompers had den hem gevraagd, aan de betichten te willen zeggen, in hunne loochening te wil len volharden, dat zij aan M. de baron de Bethune van Aalst zouden gevraagd heb ben zijn invloed te gebruiken bij M. Woeste om de zaak in den doofpot te hou den, dat zij ook de hulp zouden genoten hebben van een priester wel gezien in 't ministerie, enz., doch onmiddelijk heeft onzen vriend Bertrand, de ministers Schollaert en Renkin verwittigd, hun vra gende, de zaak in hare volle klaarte te willen voortzetten. Dat is eerlijk zijn. Mochten de dompers waar zij aan het bestuur zijn, allen eens het zelfde zeggen is sinds eenige weken opnieuw aan't wroeten in De Volksgazel, en vindt allerlei onnoozelheden op de kap der toekomstige maatschappij die collectivistisch zou ingericht worden De vooruitstrevers die ook hun woordje in De Volksgazet hebben te zeggen, hadden noch domper, noch socialist een muilband opgezet, zoo dat hij 't bijten onmogelijk was gemaakt. Thans moeten zij hem opnieuw losgelaten heb ben en van daar zijne opnieuwe aanvallen. Vermits noch domper, noch socialist, zoo veel weet te krilikeeren, op de toekomstige maatschappij, zooals de socialisten er eene willen, zouden wij graag willen weten, welke middelen hij heeft, om de wanverhoudingen die in onze huidige maatschappij bestaan, te beteugelen. Hij hoeft ons slechts te zeggen, hoe hij het zal aan boord leggen, wal het liberalisme in haar schild voert, om de werkeloosheid te keer le gaan, eu te beletten, dat er in eene maat schappij waar overvloed heerscht, zooveel ellende wordt geleden. Wij wachten. [l. en Dfr SLS ANNONCEN Rechterlijke I fr. per regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED FTICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worde, niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België tr. 0,40 0,75 i,5o 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. lui- Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1