Wie verstikt er in 't vuil ONZE SAMENSPRAAK Flips, beweert P. Van Schuylenbergh in De Vrije Werker van Zondag II waarin hij mijn artikel bespreekt nopens de afgeloo- pen staking der bladerwerkers van den heer Borreman. Goed Pierken, wij zullen gaan zien, wie van ons beiden het bloemeken verdiend Ik herhaal in 't kort mijn gezegdens, dal P. V. S. met eene delegatie der werkstakers is gaan onderhandelen. Bij uwe terugkomst hebt gij tot de stakers gezegd, dat ze allen terug aan 't werk mochten gaan, en 's avonds, na dat de werklieden hun loon hadden ont vangen, er eene nieuwe vergadering zou plaats hebben. De stakers zijn hun loon gaan ontvangen., en in plaats van allen terug aan 'l werk te mogen gaan, wees M. op de 22 stakers 9 slachtoffers aan De werklieden waren hier over verbitterd en zegden aldus niet te gaan werken, wat zij tegen P. Van Schuy lenbergh ook gezegd hebben, in 't Brussels Hof. Doch Van Schuylenbergh raadde de stakers dit af, en ztgde aan dezen die mochten, aan 't werk te gaan, (wat ge beurd is) en hij wel zijn best zou gedaan heb ben, de 9 slachtoffers terug in het fabriek te brengen. Pieiken de waarheid vraagt, wie mij zulke leugens aan de ooren heeft gehangen, en voegt er bij, dat Flips wetens en wiliens liegt En tot bewijs dat het is zooals hij beweert, komt er een briefje in zijn artikel voor, ge schreven en gele.ekend door 7 van de 9 uitge- slotenen waaronder leden der katholieke, onpartijdige en socialistische bonden. Ziehier het stukje door kinderen van i3 tot 16 jaren geschreven Dit briefje en hardteekens, is het bewijs dal ik gehandeld heb in overeenstemming der uit- geslotenen Ziedaar mijne onschuld,zegt P.V.S. Wacht nog een beetje, Pierken, wij zullen de werklieden laten oordeelen, die de zaak van dicht bij nog niet kenden, of gij, ja of neen, door mij valschelijk zijt beschuldigd Uw schrijven heeft mij aangezet die zaak van 't briefje te onderzoeken en 'k heb de on derleekenaars zelf hierover ondervraagd Maandag avond II. sprak ik met een der 9 slachtoffers in hel lokaal van den onparlijdi- gen bond, op de Hoogstraat, in de tegenwoor digheid vao den voorzitter Pr. De Saedeleer en den baas. Ik stelde aan den jongen de vraag of zij (de 9 slachtoffers) een briefje geschreven en geteekend hadden bij an Schuylenbergh. Het antwoord was dat Van Schuylenbergh hun een briefje had gelezen over "li dagen, en deze gevraagd had er hun handteeken onder te zetlen. Hij beloofde hun met dit briefje bi; M. Borreman te gaan.en dat zij aldus terug aan 't werk zouden mogen gaan. Dan stelde ik aan den jongen de vraag, of zij (de 9 slachtoffers) het zoo gewild hebben dat de anderen aan 't werk gingen het antwoord was, neen want wij, zegde de jon gen, hebben tegen de grooten gezegd niet aan 't werk te gaan. Ik heb dan aan den jongen gevraagd, of hij desnoods de logenstraffing tegen Van Schuy lenbergh zou houden staan, wat hij mij slelli» beloofde. 0 Bij 't verlaten der herberg,stond er op straat juist nog een der 9slachtoffers,die ik aansprak. In 'l bijzijn van De Saedeleer en den eersten ondervraagde, heeft de tweede jongen alles bevestigd, wat de eerste had gezegd i Pierken, heeft Flips dit nu ook uit zijnen i duim gezogen Wie van ons beiden is nu de leugenaar Die 2 jongens komen bewijzen dat mijn vorig schrijven juist was Maar wat beteekent uw antwoord Dat gij een lisligen toer met die 9 onerva ren kinderen hebt gespeeld dezo kinderen hebben den brief niet geschreven zooals gi schrijft. Dus eene eerste leugen De handteekens zijn er niet op geplaatst, om te bevestigen dat het met hunnen wil was, dat de grooten gaan werken zijn, zooals gij be weert. Dus eene tweede leugen Die jongens wisten zelf niet goed wat zij tee^ kenden, want deze zijn er gekomen onder voorwendsel, dat gij met dit briefje bij M. zoudt gegaan hebben en allen aldus terug aan den arbeid zouden mogen gaan. Zijn dat uwe charlatansstreken, waarover gij in uw blad spreekt? En nu dat gij uwe slechte daad in 't gezicht geslingerd wordt, haalt gij ditzelfde briefje lot uwe verdediging aan. 'tls proper !?..- Wat ik nog door mijn onderzoek vernomen heb Den Vrijdag morgend ais Van Schuylen bergh en de afgevaardigde der stakers zijn gaan onderhandelen, heeft Pieiken bijna eene halve uur alleen met M. gesproken. Dit hebban mij werklieden die in het fabriekwerken, be vestigd. Waarom moest gij alleen zijn en heb ben de stakers van bij het begin tot het einde der onderhandeling bij u niet geweest Na de onderhandeling (met de stakers zelf) mocht elk aan 't werk, het was dan 1 I 1/2 ure. Ten 5 1/2 ure zijn de stakers hun loon gaan ontvangen, dus 6 uren daarna, en M. maakte dan 9 slachtoffers. Zeg eens, Pierken, dat is toch eene zonderlinge houding van M. hé En nu als de zaak gansch opgelost was, zoo als gij beweerde, was hel dan noodig dat er door u, 6 uren later, nog eene vergadering moest plaats hebben Uwe houding, Pierken, riekt toch wat aangebrand, hé De handelwijze van M. B. en Van Schuylen bergh, zijn twee ongerijmdheden die niet overeen te brengen zijn. Al de werklieden meteen weinig doorzicht zullen tot het besluit komen, dat daar wat achter steekt en de zaak op voorhand was ge schoteld en gelepeld Zeg eens, Pierken, wie speelt er hier eenen ellendigen rol, zooals gij in uw blad schrijft G'hadt beter gedaan over deze schandelijke zaak te zwijgen G'hebt mij hierdoor eene goede gelegenheid gegeven, uwe handelwijze en de verraderlijke rol die gij speelt ten koste der arbeiders, aan de werkende klas eens te meer te toonen. De werkersbevolking van Aalst zal hierdoor het bewijs hebben, hoeveel waarde zij aan uw schrijven nog mogen hechten. Mijn laatste woord richt ik tot u, werklieden, die in de katholieke syndicaten versukkeld zijl en geleid wordt door mannen, die handelen regelrecht tegen de belangen der arbeiders, d e de werklieden in het hart laten ploegen zooals er op bedoeld fabriek gebeurd is Weest er van overtuigd, dat er nog van u zul len geslachtofferd worden. De macht en verzet worden door typen als uwe leiders onmogelijk gemaakt Keert aan zulke kerels den rug en komt tot ons in de socialistische vereenigingen, die gevormd en geleid worden door werklie den, wieDs doel het is een goed leven en brood- gewin aan al de werklieden te bezorgen. H. F. Trien. Ziedaar Doka, een paar mooie schoenen ik draag ze nu reeds zes maand, en ze zijn nog zoo goed als nieuw Doka. Inderdaad Trien, en ze zien er kloek uit bovendien. Trien Ja, dit hebben de schoenen van Hand aan Hand, zij zijn mooi en bovendien sterk, maar wees gerust Doka, ze worden ook gemaakt van het beste leder. Doka. En welk is hun prijs Trien. Deze kosten 9 franken, er zijn er ook duurder en beter koop, koe ken naar zijn geld, maar in alle geval, veel beterkoop dan in den bestkoopsten winkel van de stad. Doka. Deze zijn toch naar mijn oor deel heel goedkoop. Trien. 'k Gelooi het wel, Doka, im mers, ge moest eens zien, hoeveel schoe nen er tegenwoordig in den winkel van Hand aan Hand verkocht worden. Dit kan moeiëlijk anders ook, al wie er ge kocht heeft gaat er opnieuw naar toe, en als men wel gediend wordt, en men heeft geen klagen, wel den eenen zegt het aan den anderen, en zoo heelt men een groot klienteel. Doka Dat is waar, Trien. Trien. En wat er vooral voldoet, Doka, dit is, dat men er niets kan mis- vragen men heeft er schoenen voor mans, vrouwen en kinderen, in alle grootte, in alle soorten, in alle prijzen men heeft daar ook sterke werkschoenen, en die komen van Sottegem, den pays, beroemd voor de werkschoenen. Doka. Dus al uwe schoenen komen van Sottegem Trien. De werkschoenen, maar niet de andere, die komen meest van Leuven van de socialistische coöperatief. Doka. Ze komen dan niet uit 't eer ste hand Trien. Wel ze doen, Doka weet ge dan niet, dat er te Leuven eene Socia listische Samenwerking bestaat, alwaar men schoenen vervaardigt Doka. Bah neen ik, Trien. Trien. Ja, Doka, dit is eene samen werking, geheel en al geschoeid op socia- listischen leest, 't is te zeggen, dat men er werkt niet voor een patroon, maar voor de werkmenschen zelf, dat de winsten die er gedaan worden, niet in den zak komen van rijke menschen, maar in den zak van 't werkvolk zelf. Doka. Dan werken daar nog eenige schoenmakers, Trien Trien. Reeds meer dan honderd, en al die mannen zijn uit de klauwen der capitalisten, die winnen heel goed hun arood, werken aan betere voorwaarden dan elders en mogen vrij en vrank hun gedacht doen zij kunnen ongehinderd propaganda maken voor de socialistische gedachten, en zoo op politiek gebied, mede werken om den toestand der wer kende klas in 't algemeen te verbeteren,en aldus het menschdom helpen verlossen uit de klauwen van 't kapitalisme, dat ons nu zoo onder den hiel houdt, en de oorzaak is van al het lijden, het kommer en de ar moede die de werkende klas te verduren heeft. Doka. Ge gaat er wat diep in, Trien daar kan ik niet over meê praten. Trien. 't Is uwe schuld, Doka, wanl als ge wilt kunnen mede praten, dan moet gelezen, en niet alleen socialistische bla den en boeken, maar ook deze der tegen strevers, de bladen die dienst doen, om de '1 d rr d ni ik ar ni w< he da nu da; als mi 'k i Do kot 1 Tri voc gev eer ple Tri 1 I per hun Schi kei ij noor fran per len ken E wem dal van O winr Ja V\ gaat, eenif dit 1 dekt verki D< zijn te ko der ieder twee één 1 vakvi Wij ondergeteekende verklaren, dat P. Van Schuylenbergh alles heeft gedaan wat in zijne macht was, om onze za ,k te doen gelukken. Wij \etklaren ook volkomen t'akkooid te zijn a met de oplossing, welke wij in volle vrijheid en in het belang onzer makkei s genomen heb- ben. De aanwezigen Van Audenhove Jozef Luypaert Leonard Van Geit Gustaaf De Backer Karei f Cardon Leopoldus Hiqué Philippus. f Aalst, den 17 Augusti 1908. c V Zc zi mi ve an ke be iet is rus I BN

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2