Twaalf honderd franken Waar gaan we naar toe Op het Vellenfabriek. Voor de noodlijdende en getroffene werklieden van Wetteren Engelsch Duitsch et, is- is, in eft die ■nd ïen niet en, en ■eet ia- aar voorrechten der rijke menschen te verde digen en in stand te houden als ge dit doet, dan hoort ge het vóór en het tegen en dan kunt ge zelf oordeelen wie er de waarheid verkondigt. Doka. Trien, 't wordt mijn tijd, 'k moet weg, ik ben heel gelukkig met u dit praatje gedaan te hebben, het zal voor mij heel leerzaam en nuttig geweest zijn, dat verzeker ik u. Trien. Welnu, ik ben nu eens nieuwsgierig om te weten wat uw oordeel zal zijn, wanneer ge in Hand aan Hand zult hebben gekocht. Doka. Nog deze week ga ik erheen, ik wil mij zeiven eens overtuigen. Trien. Welnu, dan zullen wij elk ander toch nog eens ontmoeten om een nieuw praatje te slaan, niet waar? Doka. Zeker, Trien, want alhoe wel er soms zooveel afgegeven wordt, op het koffiepraatje der vrouwen, ziet ge wel, dat het onze enkel gediend heeft om over nuttige zaken te spreken. Trien. Dat is waar, Doka, maar wij moeten toch eerlijk bekennen, dat er zoo veel koffiepraatjes worden gedaan, om ander menschen hunnen staat te bespre ken en kwaad over dezen of genen te bab belen, enfin om zich bezig te houden, met iets waar men geene zaken mede heeft. Doka. Dat is ook waar, Trien, maar daarom heeft men aan mij geene goeië als men daarmede begint, hebben ze van mij rap hunnen neus in hunne handen en 'k ben spoedig weg ook. Trien. Zoo moesten allen handelen Doka, want elk heeft genoeg in zijn eigen kot, dat men van een ander niet spreekt. Doka. Zoo meen ik het. Welnu Trien, den goeden dag en wel bedankt voor uwe inlichtingen die ge mij hebt ge geven. Als ge eens kunt, noodig ik u ook eens uit, op eene goede tas koffie, het een plezier is 't ander waard. Trien. Waar het zoo nauw steekt, is de vriendschap klein, Doka. Wees ge rust, wij zullen elkander nog ontmoeten Doka. Ik hoop het ten minste. Dus Trien, tot later. Trien. Dag Doka. Doka. Dag Trien. ïen- cia- n et oor die Tien van en der hun rden hun ierd sche iie< ■ver n,en i uit s nn ak s ar uren rien want moet bla- ;gen m per jaar geven de roodjes meer uit aan Recht en Vrijheid dan de Christene vereenigingen aan hun werkblad, zoo ten minste schrijft Van Schuylenbergh, en hij rekent uit, dat er weke- kelijks vier dager, aan 't opstellen van ons blad noodig zijn, gerekend aao 5 fr. per dag is 20 franken per week daarbij dan nog 3,80 fr. per week dat wij aan den drukker meer beta len én hij komt tot de som van 1200 fran ken Eerst en vooral, beste vriend Petrusken, wenschten de secretarissen Hips en Nichels, dal ge waarheid spraakt, wanneer ge spreekt van 5 franken per dag voor hun loon. Ongelukkiglijk voor hen is dit niet zoo, en winnen zij nog al wat minder. Jammer genoeg, niet waar Wat nu den opstel van Recht en Vrijheid aan gaat, moet ge weten dat de Socialistische ver eenigingen in dit blad niels te zien hebben dit blad leeft van zijne eigene inkomsten, en dekt zijne uilgaven met de opbrengst van zijn verkoop 'en annonceri. De leden der Socialistische vereenigingen zijn niet verplicht Recht in Vrijheid wekelijks te koopen. zooals dit het geval is met de leden der Christene vereenigingen, dezen moeten ieder een blad nemen, en zelfs bestelt men twee en drie bladen van Qe Vrije Werker in één huis, als er twee of drie leden der Christene vakvereenigicg in dit hui# zijn Is dit ernstig Moest Recht en Vrijheid, morgen ophouden te bestaan, dit zoo in niets hel loon der secre tarissen verminderen, omdat Richten Vrijheid daar voor niets tusschenkomtwant moest het anders zijn, dan zou men het loon der secretarissen moeten berekenen, naar den op stel die ze maken en moest Recht en Vrijheid gebuid worden voor het grootste deel," met ge- geknipte of ingezonden artikelen, zooals dit iet geval is inel De Vrije Werker, dan zou volgens uw systeem en rekening, het loon der secretarissen met 20 franken per week ver minderen, en dit ware al te belachelijk niet waar Maar wees nu toch ten minste eens een oogenblik ernstig niet waar, en zeg eens aan de lezers van De Vrije Werker, dat de ge- iroeders Boeykens wij zullen uwe cijfers aannemen 3,80 fr. meer hebben voor Recht en Vrijheid, dan gij voor De Vrije Werker, maar dat de gebroeders Boeykens, alles wat in Recht en Vrijheid verschijnt, speciaal voor dit blad moeten zetten, terwijl gij in De Vrije Werker, weinig of niets plaatst of dat het artikelen zijn die voorkomen in uwe Klokke Roeland. Bezit ge zooveel eerlijkheid niet om dit te bekennen En zeg dan ook eens aan diezelfde men schen, dat De Vrije Werker, toen ge hem voor eigen rekening drukte en maar een betrekke lijk getal nummers moest drukken vóór dat de leden der Christene vereenigingen ver plicht waren, dit blad te nemen gij maar één centiem het nummer of 10 franken de 1000 onlvingt, en dat gij nu 1 1/2 centiem of 15 franken de 1000 nummers u doet betalen, als ge ten minste 1000 nummers moogt drukken. Zeg dit eens aan die menschen opdat ze zouden welen, hoe hunne besturen met het geld omgaan dat door de leden wordt gestort. En zeggen, dat er geen enkel bestuurlid is, die den moed bezit, er tegen op te komen, dat Van Schuylenbergh een lekker leven leidt met het geld der arme drommels. Overigens, 'k herinner mij nog heel goed, toen Klokke Roeland, nog de Christene demo cratie voorstondt en verdedigde, toen hij nog vrij en onafhankelijk was van de rijke men schen, dat de Christene vereenigingen hunne proza lieten verschijnen in De Volksstem, het geen hen ook geen centiem van opstel kostte, dit zal De Kegel en Pantoffel, hun toch nog wel herinneren, meen ik. Welnu, wanneer de Christene vereenigingen, nu een blad wilden voor hunne leden, waarom dan De Volksstem, een blad bijna driemaal zoo groot als De Vrije Werker, hen.niet besteld, een blad dat bovendien aan 2 centiemen wordt verkocht, waarvan er 1 centiem voor den ver- kooper dan zouden zij dit groot blad aan hunne leden kunnen bestellen aan l centiem, terwijl het hunne nu 1 l/2centiem wordtbe- laald. Moesten de Socialistische vereenigingen, een zeker getal bladen van Recht en riiheid bestellen, die zouden hun 60 centiemen per honderd nnmmers kosten, en de Christene vereenigingen betalen hun blad nu 1,50 fr. per honderd. Ziedaar hoe die menschen worden gestroopt. Wat nu de bierkwestie betreft, kameraad, dat gaat alleen de leden aan van Hand aan Hand deze kunnen bij het Bestuur of zelfs in openbare vergadering daar inlichtingen over nemen, en die zullen ze heel bereidwillig be komen. Ge zult begrijpen dat huishoudelijke kwes tiën in het huishouden zelf, afgedaan worden Overigens, wij vragen niet, waarom den Zwarten Bazar zijn bloem niet koopt van den burgemeester, of waarom den kerkraad zijne stoelen niet laat vlechten bij dezen of genen stoelvlechter, enz. Is 't niet zoo Het is niet genoeg, dat alle levensmidde len met ten minste 10 en 20 per honderd in prijs zijn geslegen, het is niet genoeg, dat de werkeloosheid die reeds zoo erg en zoo lang woedt en nu nog toeneemt, het brood, het voornaamste voedsel dreigt ook nog in prijs te moeten stijgen. De bloem is peperduur en van afslag is er weinig spraak. Waar gaan we naar toe, en wanneer zal dit eindigen Ja, wij leven in een kapitalisten wereld, en daar weten de bladen der rijke menschen geen redmiddel voor. 't Is immers hunne klasse die het zoo wilt en zoo schikt En middelerwijl lijden de armen honger en gebrek en staan zij dit verduldig aan te kijken, en om de rijken nog meer vrij spel te geven, verdeelen de weikliederr zich in vier soorten, waarvan er drie het zelf goed keuren, dat de wereld zoo wordt beheerscht. Wanneer drukken zij elkander de hand om hunne verlossing te bewerken Wijkclub Nestor Schaltin 5,00 fr. Wijk- club, Die Zaait die Maait bij Bergmoes, tweede storting 2,50. Met genoegen vernemen wij dat er in onze Stad Aelst, zoowel als in vele andere steden van Belgie, een gemeene CURSUS van ENGELSCH en DUITSCH zal gegeven worden in het begin der maand Oktober door de leeraars der beroemde BERLITZ SCHOOL van BRUSSEL. Voor nadere inlichtingen en inschrij vingen, zich te wenden bij Mr Arthur GHYSBRECHT, 27, Schoolstraat Aelst 's Zondags van 9 tot 11 ure. Na tevergeefs nog pogingen te hebben aan gewend, om al de werklieden die in staking ge gaan waren terng aan den arbeid te brengen, mag deze strijd als volkomen mislukt aanzien worden. Deze staking die zoo plotselings uitgebroken is, zonder den minsten overleg van wege de werklieden, geeft voor al de arbeiders, die in de fabrieken werken, eene groote les, die goed dient in achtgenomen te worden. De trekkers zijn daar op de onvoorzichtigste wijze in staking gegaan, wat nooit voor de werk lieden eenen goeden afloop kon hebben, prak tische onderhandelingen of pogingen der veree- niging zijn er niet aangewend en deze die de eerste waren om den arbeid neer te leggen, zijn deze die geen deel maakten van de vereeni- ging, en wilden zelfs naar den goeden raad d< r vereenigden niet luisteren, om nief overhaastend te bandelen. 't Is dank aan het groot getal onvereenigden dat de staking uitgebroken is. 't Was hunne overwegende macht die de vereenigden ook tot staking heeft gebracht. Op de 40 wa:en er slechts bij ons 4 vereenigde Tot onze leden der vereeniging zeg ik, van in geene gevallen ook, zich nog door onvereenigde te laten over praten. In rustige tijden, als men hun van vereeniging spreekt, willen zij niet hoe ren, hetzelfde moet door u gedaan worden, wanneer er onweerswolken boven het hootd drijven. In alles en voor alles moet het bestuur der vereeniging, overhangende geschillen be slissen, dat moet het ordewoord zijn van georga niseerde arbeiders. H. F.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3