8e Jaar. N° 38. Prijs per nummer 2 centiemen. 20 September 1908. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Vergaderingen. sn. WijkclubsWijkclubs OPROEP. Het Stedelijk Werkeloozenfonds. rooting van ons blad. Verg REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED N"ICHELS; Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Belichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. Heden Zondag 20 September 1908, om 10 ure 's morgens, algemeene verga dering voor de tabakbewerkers, marmer bewerkers (gladslijpers) en espadrillen- makers, in het lokaal Hand aan Hand. een be- le# ks- Be- •tij tat- ïce 'er- :ls, ta- op m, ijl1 1st sm Heden Zondag is het in al de wijkclubs verga dering, waarop de leden dringend verzocht wor den tegenwoordig te zijn, alwaar een afgevaar digde van 't comiteit zal spreken. Om 3 ure, bij Van der Meerssche, Ouden Dendei moridschen steenweg om 5 ure, bij Luyckx, Doolhofstraat. Spreker Nichels. Om 3 ure, bij Stillebaut, Kat om 5 ure, bij Berghmoes, Puitenlawijd. Spreker Bocqué. Om 3 ure, bij de Weduwe Cornand, Bierstraat; om 5 ure, bij De Bisschop, Binnenstraat. Spreker De Geyter. Om 3 ure, bij De Gendt, Geeraardsbergsche- straat om 5 ure, bij De Meeter, Burgemees terplaats. Spreker H. Flips. Mannen der wijkclubs, weest allen op post Wij doen een warmen oproep tot de Vrienden die reeds deel gemaakt hebben van onzen Tooneelgroep, alsook tot deze die er willen aan mede helpen, 't zij mannen of vrouwen om Dinsdag avond, om 8 1/2 ure 's avonds in het Lokaal te zijn, waar de eerste schikkingen zul len genomen worden, voor Tooneelfeesten in te richten dezen winter. Wij rekenen op de Vrienden van goeden Wil, om ons in dit werk te helpen. HET BESTUUR. Wij vernemen dat er in 'l kort eene zitting zal gehouden worden van afgevaardigden der vereenigingen, bij ons stedelijk werkeloozen- fonds aangesloten. 't Is een goed begin, de verandering door het bestuur van het fonds ingevoerd. Zulke zittingen worden ieder jaar in alle belangrijke plaatsen gehouden, zooals Antwerpen, Gent, enz. waar over het innerlijk werk dezer fond sen gesproken wordt. Tevens worden daar door elke vereeniging de klachten geuit, die zij den ken in hun belang te moeten doen, alsook de mannen aangeduid, voor een jaar van het be sturend com:teit deel te maken. Ik zeg, dit is een goede stap naar het voor beeld door andere en meer belangrijkere sle den gegeven. Boor mijn schrijven wil ik aan ons Bestuur van het stedelijk Werkeloozen- fonds de vingerwijzing niet geven, wal het te doen en te laten heeft. Enkel is mijn doel op feiten te wijzen, er kracht bij te zeiten, om de noodzakelijkheid te toonen dat het houden zulker zittingen veel goeds kan mede brengen, omdat het fonds zooals het in andere plaatsen is, aan zijn doel ten volle zou beantwoorden. Immers, wat is het doel der werkeloozen- fondsen Al de werklieden die buiten hunne schuld werkeloos worden, niet enkel door gebrek aan werk, doch levens ook voor feiten waaraan de werklieden geen schuld hebben, alsook voor rede van ziek geworden te zijn, waarvoormennuookhet werk ontnomen wordt. In tijden van normalen gang der nijverheid en handel,is het gewoonlijk dat de werklieden zonder arbeid worden gesteld,voor feiten waar aan zij zelve schuld hebben Doch op dit oogen- blik is hetgansch anders in sommige fabrieken. De crisis heerschtIn elk fabriek en werk huis zijn er handen overbodig voorden gewo nen arbeidsdag te werken. Met eens hebben de werklieden op vele fabrieken te lijden aa i talrijke grieven die men niet kende in tijden van geen crisis, de minste opmerking der werklieden op deze, wordt met een kwaad oog aanzien, en weê hem als hij zich aan een gewoon gebruik plichtig maakt, waar de baas eene rede kan in vinden, om den werkman de straat op te werpen Nog erger als een werkman of vrouw door ziekte haar werk ni<t meer verrichten kan, en hierdoor hel fabriek moet verlaten, zien wij deze werklieden niet meer aanvaarden bij hunne herstelling gewoonlijk klinkt dan het antwoord wij zullen u doen roepen als wij u noodig hebben. Menigvuldige zulker middeltjes nemen som mige bazen ter hand, om zich van de werklie den te ontmaken, en de ongelukkige werke- loozen kunnen dan ook geen behoorlijk briefje bekomen van dezebaïen, om den onderstand van het Stedelijk Werkeloozenfonds te genie ten. Het zal toch niemand in het hoofd komen, meen ik, van te zeggen dal het de schuld is der werklieden, dal zij ziek worden niette genstaande dit wordt den werkman daar ook zonder werk voor gesteld, (wat ik eene schande noem) den ongelukkige die ziek was en daarna nog door werkeloosheid getroffen, kan van ons Stedelijk Werkeloozenfonds niets ge nieten, als de baas op het briefje vermeld, dat de ziekte de oorzaak zijner werkeloosheid is. Toch kan de werkelooze wel genieten, als de baas er op vermeld dal dit komt bij gebrek aan werk Is dit ernstig Zoodus zien wij dat het afhangt van den goeden wil der bazen, dat de werklieden van ons Stedelijk Werkeloozenfonds genieten kun nen. Kan of mag hel Stedelijk Werkeloozen fonds zulks willen, dat hare kas gesloten of geopend wordt, volgens den willekeur der bazen Neen Zulks was van het goede doel der werkeloozenfondseD, eene bedorven inrichting maken der willekeurige bazen Wij vragen dus, wat elk met ons willen zal, en wat wij rechtvaardig achten, <±at de werklieden die onschuldig zonder werk ge steld worden, 't zij uit oorzaak van werk- gebrek, ziekte, enz dat zij den onderstand van het Stedelijk Werkeloozenfonds zouden genieten. Dat het bestuur van het Stedelijk Werke loozenfonds dit eens goed overwege, dit is wat ik hun vragen wil, en hoop dat zij aan allen dezelfde voordeelen geven zal. Ook eischen wij onze vertegenwoordigers in het bestuur van ons Stedelijk Werkeloozen fonds. Het bestuur en de stedelijke overheid zal niet loochenen kunnen, dat onze vereeni gingen de sterkste bonden zijn, bij het fonds aangesloten. Wij meenen dus ook met volle recht, onze vertegenwoordigers te eischen in het bestuur. In geene enkele stad kan men op zulke feiten wijzen, dat vereenigingen in het bestuur niet vertegenwoordigd zijn, die ook bij hetzelfde zijn aangesloten. En hier te Aalst staan zij buiten het bestuur, die dan nog de grootste vereenigin gen hebben. De heeren die daar zitten zullen volgaarne bekennen.dat onze plaats daar ook is te zetelen, om de zaken ten zijnen beste te helpen schikken Wanneer zal er aan onze gematigde en rechtvaardige vraag voldaan worden H. F. Eenige partijgenooten vragen ons, of er geen middel is, ons blad te vergrooten. Zeker is er middel maar koken moet kosten. Wij ook wenschen niet beter, maar den drukker moet ook betaald worden, dit is begrijpelijk. De vergrooting van ons blad, ligt dus aan de hand van onze lezers en partij genooten. Om ons blad te vergrooten, zoodanig dat het een blad is, van grootte, zooals de andere stedelijke bladen, moeten wij be ginnen met ons blad aan 3 centiemen het nummer te verkoopen, en daar nevens een ondersteuningfonds te stichten waar de offerwillige partijgenooten weke lijks hunnen penning kunnen instorten, tot wanneer de annoncen genoeg opbrengen, om dit ondersteuningfonds te staken. Wij weten het, het is een slechten oogenblik om iets te vragen aan de werk- menschen, maar er zijn een aantal bedien den in Hand aan Hand en Roode Leeuw, een aantal andere partijgenooten, die ge- lukkiglijk onder den crisis niet al te erg lijden, en dezen kunnen toch wel iets af- •zonderen. Wij vragen geene schatten 5 of 10 cen tiemen, als wekelijksche gift voor ons blad,, dat kunnen er zich toch velen getroosten, niet waar Welnu, wij beginnen den oproep. Wie stort er wekelijks iets voor ons blad Wie wil er de vergrooting van Recht en Vrij heid, wie stelt er belang in 'torgaan der Socialisten van Aalst Wie steunt er ons in ons pogen Wie doet er mede. Wekelijksche giften van P. N. 0,10, A. N. 0,10, H. F. 0,10, L. E. 0,10. V.V. ,F. o,io, C. V. 0,10, S. H. 0,10. VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 0,75 Een jaar 10 Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen';

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1