HERZIENING DER KIEZERSLIJSTEN. De katholieke Werkmanskring is een slavenkring. Wijnpotten. I Droomt ge Pier Hebben recht op êéne bijgevoegde stem Voor de gemeentekiezingen, de kiezers van ten volle 35 jaar oud op eeisten mei 1909, ge huwd of weduwnaar met kinders, ten minste 15 frank persoonlijke belastingen betalende aan den staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen van 2,000 tot 10,000 zielen, 10 fr. in de mindere gemeenten, 5 fr. Hebben ook recht op eene bijgevoegde stem De kiezers, eigenaais, voor eersten juli 1907, van gronden of huizen, gevende een kadastraal inkomen van 48 fr. of van eene inschrijving op het Grootboek der openbare schuld, of van een renteb ^ekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaariijkschen intiesi van honderd frank en bestaande sedert eersten juli 1906. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen. Gij, werklieden, vraagt het stem- recht niet, gty hebt noodlger bezig- heden dan de politiek, dit aartsdom gedacht gaat uit van woelzieke gees ten, die zoeken te vlsschen in troebel water en de heiligste instellingen onder den voet willen trappen Ge ziet hoe Klokke Roeland over de be houdsgezinde katholieke partij sprak, toen Petrus Van Schuylenbergh nog tehuis was bij de Christene Democraten. Thans zal hij zoo niet meer spreken, cn den Katholieken Werkmanskring zal r u geen slavenkring meer zijn. Immers hij heeft nu voor doèl.dewerk- menschen in dien slavenkring te lokken, waar hij een der voornaamste slavendrillers is. Voor het smeer, likt de kat de kandeleer. Over het schandaal aan 't licht gekomen te Schaarbeek over de wijnpotterijën van een iberalen Schepenen van Openbare Werken en een katholieken aannemer is er reeds veel, zeer veel geschreven, en de katholieke bladen, alhoewel er een hunner vrienden in de zaak is betrokken, schreeuwen het hardst, omdat den Openbaren Ambtenaar, niet tot hunne partij behooit Dat er middel bestaat om te konkelfoezen, zal niemand loochenen,en dat er mannen zijn, die bij middel van wijnpotten, of bij middel van al te vriendschappelijke betrekkingen met de machthebbers, profijt weten te trekken uit hunne aangenomene werken is zonneklaar. Zoo bijvoorbeeld, hebben wij reeds menig maal erop gewezen, dat de aannemer van den mestbak hier te Aalst, ongelooflijke dingen toe gelaten wordt, door eenieder gekend, en regel recht in strijd met de voorwaarden van aan neming. Dagelijks rijdt er eene mestkar min dan het lastencohier voorschrijftaan iedere mestkar moeten er twee werklieden en één voerman zijn aan iedere kar, zijn er maar twee werk lieden, dus één werkman te weinig per kar; het loon der werklieden is per week vier en vijf franken min, dan het lastencohier voor schrijft, en niettegenstaande ons Schepen college dit alles goed weet, laat het maar gaan wat gaat, en wordt den aannemer niet ver- pliaht eene mestkar meer te doen bollen, één man per kar meer te plaatsen en het bepaald loon der werklieden te betalen. Niemand denkt hier aan wijnpotten dii ontvangen zouden worden door den Schepenei van Openbare werken, maar de bevolking vai 's Aalst, komt er toch tegen op, dat er jaarlijk on aan den aannemer zoo een mooi sommekei kadeau wordt gedaan, op den zak dei lastenbetalers. De aanbesteding van het drukken der kie zerslijsten,heeft ook eene verontwaardiging de Aalstenaars veroorzaakt, en niet zonder re- den. Zagen wij niet, dat een anderen drukkei aan den raad voorstelde, dit werk te doen aan 500 franken minder per jaar dat hi voorstelde juist hetzelfde werk te leveren, ei indien het moest, zelf het materieel over t( nemen En nogthans dreigde onzen heer burge- nam, den peperduren drukker aan te nemen De kadeau wierd aan den vriend van de katholieke partij toegekend, er ging een open baar protest op, maar de zaak was geklonken Dit zijn wel geene wijnpotten strafbaar doo 't gerecht, maar de lastenbetalers mogen tocl in den zak schieten, ten voordeele van eenigi vriendjes. Wordt het geen tijd zulke schandalige zaken te doen ophouden on: de \r scl an Men zou het toch moeten gelooven aan uw schrijven nopens mijn artikel over de staking Borreman-Mally. De jongen her haalt de staking van M. Van der Smissen en zegt hierover dat verscheidene wevers van dit fabriek door mijne slechte handel wijze onze vereeniging verlaten hebben, om bij de katholieke vereeniging te gaan, Pierken die nooit liegt, schrijft nogthans zulks. Hierdoor meen ik dat hij droomt er plaatst zulks in zijn bladje, om de katho lieke werklieden te doen gelooven dat dil zoo is. Geeft aan uwe leden de namen dezer overloopende wevers, zoo niet zeggen wi dat ge droomt en stelt ge uwe nacht visioenen aan uwe lezers tot waarheid voor, zooals ge iedere week aan uwe lezers opdraait, dat al de werklieden ons verlaten om in uwe zoogezegde vereeni- gingen te komen. Buiten enkele orgelukkigen die zich laten verleiden, waarin de armoede des grooten rol speelt, (maar die terug zullen romen) kunt gij namen noemen van werk ieden die ons voor andere redens verlaten lebben die zoudt ge moeten opsommen Wat gij wel verzwijgen zult is, dat wij verscheidene boekjes van leden uer katho- ieke vereenigingen, die nu bij ons veree nigd. zijn, in ons bezit hebben, van onge dwongen vrijë werklieden, die begrepen ïebben hoe zeer zij door uwe kruipers: jonden onder de voeten der bazen gelegd worden. Indien gij, Pierken, ernstig zijt nopens de kwestie der stakingen Borreman-Mally en deze der wevers Van der Smissen, dan zult ge aanvaarden, wat ik u reeds ge vraagd heb na den afloop van de staking der wevers, dat wij met de wevers en ook met de tabakbewerkers bij zouden samen komen. Daar zullen wij aflezen wat ik en gij geschreven heb over deze beide stakin gen wij zullen daar de betrokken werk lieden laten oordeelen, en dit in een mani fest aan al de inwoners der stad laten ver spreiden, de kosten hiervan door ons beide groepen gedekt. Pierken den droomer, ik geef u dus nog maals de gelegenheid om mij aan de» schandpaal te spijkeren, ik ben er toe ge reed en gij H. F. kaï het er bij i, i nigi goe voo I gan dus Piei de de kon I van beti Sch zijn De Kiezerslijsten voor 1909-1910 liggen ter inzage van het publiek, in het lokaal Hand aan Hand Saskaai. Wij raden onze politieke vrienden aan hunne rechten te doen gelden. Ziehier de bijzonderste bepalingen betreffende het kiesrecht Om kiezer te zijn is de eerste vereischte dat men geboren Eelg zij, of de inburgerirg beko men hebbe. Daarenboven' moet men nog de volgende voorwaarden vereenigen Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op eersten mei 1909 ten volle 25 jaar oud zijn, voor den Senaat, voor de Provincie en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer, den Senaat en de Provincie, moet men op eersten juli 1908 ten minste sedert één jaar ten volle in de stad of gemeente verblij ven voorde Gemeente, sedert ten minste drie jaar. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belas'ing vastgesteld op ten minste 5 frank. Die belastingen moeten bestaan voor het loo- pende jaar en voor het voorgaande. De niet als werklieden ontlasten moeten de belastingen voor 1907 betaald hebben. Voor de werklieden is het voldoende dat zij een huis bewonen, welk voor gemelde sommen als belastbaar aangeteckend is op de belastings rollen. 1. Dezen, die alle twee de bovengenoemde voorwaarden van huisvader en eigciiaai samen bezitten 2. Zij, die drager zijn van een der diploma's titels of getuigschriften, opgesomd in artikel 17 der wet van 12 April 1894 3 Zij, die een der openbaie bedieningen ver vullen of vervuld hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, aangestipt in artikel ..-9 van voormelde wet. Zij die sedert eersten juli 1907 eigenaar zijn van or roeiende goederen, hebbende een kadas traal inkomen van minstens i5o Ir., hebben recht, als eigenaar, op twee bijgevoegde stem men voor de Gemeente. Niemand kan meer dan drie stemmer, hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. Wij knippen uit een artikel van Klokke Roelandvan 30 September 1900, het hier- onderstaande artikel, waarop wij de aandacht roepen onzer lezers. In 1898, hoorden wij baron Bethune op eene van buiten geleerde toespraak, andeis doet hij er geene, uitroepen n Wie heeft u het stemiecht geschonken zijn wq het niet, katholieken En in i8g3 waren wij ook aanwezig in eene meeting in den katholieken werkmanskring van Aalst. Dan had M. Bethune een gansch ander voosje op zijnen cylinder. Die SLAVENkring stemde op aanvraag van Bethune tegen het stemrecht, dus tegen zijne eigene ontvoogding. 't Was hierop dat M. Woeste zich beriep in de bespreking, om vooruit te zetten dat de werklieden het stemrecht weigerden. Nagenoeg hetzelfde hebben wij kunnen waarnemen met de evenredige vertegenwoor diging. Zij werkten tegen, tot het uiterste hunne woede tegen ons kende geene perken, omdat wij de behoudsgezinde overmacht wilden be- snoeien. Ze werd hen niettemin ontwrongen, daags nadat M. Woeste uitriep Noodlottig gouver nement 1 noodlottig land En dan weerom wilden ze hunne kiezers doen gelooven dat zij de evenredige vertegen woordiging hadden geschonken. Zoo is het geweest met de wet op de koei- medaliën. Zoo ook met de wet op de margarine. En zoo zal het zijn met zuiver algemeen stemrech', met verplichtenden schoolgang met persoonlijken dienst, enz. Altijd zullen ze aanspraak maken op erken- telijkheid om verwezenlijkte punten, die zij jarenlang als revolutionair hebben uitgekre- ten. c 't Is het kenmerk der behoudsgezinde poli- tiek tegenwerken, wanneer de tegenwerking vruchteloos wordt, toegeven en dan zeiven de verdienste ervan zich willen toeeigenen. De lezers hebben dit te dikwijls reeds kunnen waarnemen om op soortgelijke geval- !en nog te moeten drukken. ILietrSlCl UJCl untsldg, 1 liücij laail ufet aau- 0i> I me pai we arr hel pei 0V( afs ziji boi nie trel har voc wij bei i zijr zoo hot ben eer: aan hee ont bes gen der heii Vri de heb et 1 dril mir stei geti

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2