8e Jaar. N° 39. Prijs per nummer 2 centiemen. 27 September 1908. Weekblad voor het Arrondissement Aalst ALJ ^HEKD NIOHELS, Maanstfaat, i8, AALS&T. 1 jLADSLIJPERS OPGEPAST. Verenigingsrecht der Staatswerklieden de. Socialistische Kamerleden voor hen edwongen wordt ook door hen goed benut- ia de stokers en machinisten die in een igres hunne eischen en grieven hebben ge- nbaard, was het verleden Zondag de beurt de treinoversten en treinwachters die te jgsel in congres vereenigd, ook hun lijden verzuchtingen hebben laten kennen. Terwijl de toestand der werklieden eeniger- te verbeterd, terwijl hunne loonen verhoo- dank hunne vereenigingen, moeten wij staligen dat er voor de Staatsbeambten sedert en weinig is gedaan geworden, ondanks de oftens der katholieke Kamerleden, die ids jaren en jaren de macht in handsn heb- b, en van die macht geen gebruik maken, izij om den dienst te verzwaren en de regie- Mien te verscherpen. Minister llelleputle was als Volksvertegen- ordiger mpt goede inzichten bezield nu hij nister is, en al wat hij vroeger wilde, nu n doorvoeren, nu doet hij niets. Voor 1887 konden de treinwachters in li trtijds het maximumloon (2600 franken) he men, nu moeten zij er 24 jaar naar wachten. Ziehier wat het congres met eenparigheid- 0 stemmen aanneemt a) Reglementeeren van de bevordering. Afschaffing van het achterstellen in de vordering. De proeftijd van 1-2 op 6 maanden bren- d) Benoeming met een jaarwedde van 1200 1400 fr na 2 jaar recht op de volgende rderingen van 1600, 1800, 2000, 2200 en fi anken na hoogstens 3 jaar. e) Jaarwedde van 2400 tot 2700 fr. na 3 ir maximum. f) Jaarwedde van 2700 tot 3000 fr. na 5 ir maximum. g) Vordering tot de rang van 1' chef-garde n 3000 franken maximum, aan 3300 fr. na jaar en aan 3600 fr. na 5 jaar. fi) Bijzondere vergoeding per uur, voor het ichtwerk van !0 uren 's avonds tot 6 uren morgens. i) Vaststelling der vergoeding voor verplaal- naar gelang der slad waar men moet ver- ichten. j) Vergunning van billijke schadeloosstel- tg aan de oud-gedienden van het leger, die )or den gevorderden ouderdom de boogere aden van den kader niet meer kunnen krij- a. Voor de vermindering der werkuren, de «rzienigheidskas en bescherming der wee- a, worden er ook goede besluiten genomen, een woord bet is een zeer belangrijk con- fs geweest, die, wij hopen het ten minste «I zal bijdragen, tot verbetering van het lot (r treinoversten en treinwachters. Drie Socialistische Volksvertegenwoordigers, Wauters, Lampens en Mansart, (Anseele had zich verontschuldigd). M. Daens en M. Colfs woonden dit congres bij. Ge ziet wie er het meest houdt aan de verbetering van den toestand jder Staatsbe dienden. De socialistische partij was met 3, de katho lieke met één en de liberale ibet geen enkel Kamerlid vertegenwoordigd. Dit moet goed worden onthouden. Werkers-Organisatiën. De syndicale beweging is in ons land in de laatste 15 jaren sterk vooruit gegaan. Sedert dien zijn het aantal vereenigingen vermenigvuldigd, wiens ledental bestendig aangroeit. Slechts enkele federation bestonden er over enkele jaren, doch zonder stevige en gezonde levenskracht de bijdragen in die federatiën waren zeer onbeduidend. De meeste der federation dienden slechts om inlichtingen te bekomen, van de vakgenouten der verschillende plaatsen, wat dan nog in de meeste gevallen ge brekkig ging, gezien de noodige mannen ontbraken, om alles met spoed en zorg op op te zoeken. Ook van georganiseerde centrale weer- standskassen der werkersvereenigingen, bestond er in een woord gezegd, niets Elke groep van iedere plaats moest maar trachten in alle moeiëlijkeomstandigheden zich zelve te redden ofwel de solidaire hulp inroepen der werklieden, en aan den goeden wil van dezen was de strijdwijze der arbeiders verbonden. In de gebrekkige federation is er eene groote omkeering gebracht deze hebben zich stevig ingericht, waarvoor de aange slotenen hunne bijdrage verhoogd hebben, (en nog verhoogen zullen). De alleen staande vereenigingen zijn om zoo te zeg gen verdwenen. Het getal vereenigden is op reusachtige wijze toegenomen. Het paar duizend ver- eenigde metaalbewerkers is tot bijna 18 duizend gestegen Het grootste deel der mannen van 't drukvak hebben zich gefedereerd. Het onbeduidend getal ver- eenigde mijnwerkers van vroeger heeft heden eene machtige federatie met 60 duizend aangeslotenen de textielfederatie is van 5 duizend tot 23 duizend leden ge klommen de bouwarbeiders en hout bewerkers, waar men vroeger niets van hoorde, hebben heden in beide federatiën bijna 10 duizend leden het zelfde is 't met den vervoer- en havenarbeiders, hoe denmakers, glasbewerkers, enz. enz. Het klein-getal vereenigden van 15 jaren geleden,is heden tot een machtige stroom aangegroeid van 170,000 leden Deze enkele cijfers zullen onze vrienden klaar maken, waarbij het komt dat de catholieken, die vroeger het vereenigings- even bekampten, nu door den nood ge dwongen, met handen en voeten werken om de werklieden in hunne bonden te vereenigen. De vakvereenigingen waren vroeger voor de katholieken niet goed, dit kon slechts dienen om gelukzoekers in de hoogte te brengen onbewuste werklieden kon men hiermede een tijdje misleiden strijden voor een goed loon was niet goed voor die heeren, de werklieden moesten zich te vreden stellen met eene almoes van de eene of andere liefdadige dame of heer. Doch de katholieken die gehoopt had den, dat de werklieden zoo dom zouden gebleven hebben, bedrogen zich. De ar beiders willen niet langer gepaaid worden metalmoezen, maar willen voor hun werk een behoorlijk loon Dit hebben de katholieken maar al te wel begrepen, en nu doen zij ook mede aan de werkersvereenigingen. Is dit nu ook om mannen in de hoogte te brengen, ten koste der werklieden, waarvoor zij ons vroeger zoo uikwijls uitscholden Maar de arbeiders zullen zich zoo min eene tweede, als de eerste maal bij den neus laten leiden door de katholieke ver- eenigingsmannen het doel waarvoor zij gesticht zijn is gekend, en al de werklieden zullen ten slotte tot het besluit komen dat hunne plaats niet is bij mannen die de werkersmacht willen breken, maar dat zij in onze vereenigingen moeten treden, om zoo doende, een groot arbeidersleger te vormen, sterk en machtig, om desnoods tegen de vereenigde macht der bazen op te komen. Dat het zoo komen zal, bewijst ons de vakbeweging in het Rhein en Westfalisch nijverheidsgebied van Duitschland. In deze streek zijn de katholieken altoos opperbaas geweest, en wordt de kristene vakbeweging in de laatste jaren met kracht door gezet. Niettegenstaande de behen dige domperstrukken, zijn onze vereeni gingen daar sterk en machtig geworden van i898 tot 1907 in de omschrijving Borcken-Recklinghauzen is het ledental van 34 tot 10,125 gestegen. In Dortmand steeg dit getal van 1,326 op 23,050. In Bochum-Gelsenkirchen van 852 op 29,069 leden. In Essen van 115 tot 18,268 leden. In Mulheim van 1,210 tot i3,343 leden. In Keulen en omgeving, van 1,966 op 15,554 leden. Deze cijfers zijn zoo welsprekend dat het onnoodigis er iets bij te voegen. Zij toonen ons, hoe de werkerskrachten zich meer om meer samen trekken, ondanks alle tegenwerkingen van gekende en ge maskerde vijanden der arbeiders. Dit geeft ons de beste hoop voor de toekomst der werklieden. H. F. ANNONCEN echterlijke i fr. per regel, eklairen 20 centiemen per regel, nnoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met Ikoord Alle briefwisselingen of slrijdpenning moe- tn elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, gezonden werden. REE tie EN ADMINISTRATIE Ongeteetende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. leden Zondag, om 3 uren, algemeene Vei ga ng. Dat niemand ontbreke

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1