Wie kan het gelooven KI NA FOUASSIN Allons, M. De Naeyer VOOR HET ONDERWIJS EEN Ei\' ANDER. Engelsch Duitsch Werklieden vereenigt U allen in één en vakbond In de socialistische ver enigingen wordt er nooit een woord gerept over godsdienstigheid of ongodsdienstigheid niemand wordt er gedwongen naar de mis te gaan of niemand wordt het belet onze leden trouwen zoowel voor de kerk als de leden der Christene vereenigingen zij laten hunne kin deren doopeu, hunne eerste communie doen, en als zij stervan worden zij ook kerkelijk be graven. Daarover wordt hen niet de minste op mei king gemaakt, of dezen die het niet zouden doen, zouden er ook geene opmerkingen voor k'ijgen dit alles is piivaatzaak en elk doet daarin zijne volledige goesting. Strijden voor een beter leven hier op aarde is bij ons hoofdzaak voor de ziel doet elk wat hij wil. Onze lezers zullen met veel belangstelling den brief van M. De Naeyer, onzen getrouwen en onvermoeibaren medewerker, geitzen heb ben zooals zij gewoonlijk, met de grootste gre tigheid, zijn proza verslinden. Zij zullen er in gelezen hebben, dat onze briefwisselaar een bediende der Aalstersche socialistische partij die, om zes frank opslag per week te verkrijgen, tot een bedriegelijk middel zijnen toevjucht heeft genomen. Ofwel heeft onze briefwisselaar de overtui- ging dat er van zijn historietje niets waar is en zoekt hij alleenlijk valsche aantijgingen in ons midden te werpen en dan is M. De Naeyer een ellendige leugenaar, een verachtelijk schepsel 1 OÏwel is bij overtuigd dat bij waarheid heeft geschreven, dat zijn historietje niet uit de lucht is gegrepen en dat er wel inderdaad hier een leider is die, vijf frank daags win nende bij de socialistische partij, op eene on eerlijke wijze zijn dagloon op zes frank heeft doen brengen, aldus zijne partijgenoten op eene schandelijke wijze uitbuitende. In dat geval is het voor De Naeyer een plicht den schuldigen te noemen. Namen, M De Naeyer, nagels met koppen, geene verdachtmaking Niet rond den pot draaien, Mijnheer De Naeyer Niet beweeren dat het uwe taak niet is den uitbuiter .bij zijnen naam te noemen Gij beweert dat het u te doen is, door uwe medewerking aan ons blad, onze lezers, onze partijgenoten te doen klaar zien, ze afkeerig te maken van onze partij, in één woord ze te bekeeren. Ehwel, uw doel zal bereikt zijnvolkomen bereikt zoo haast gij '1 bewijs levert dat de socialistische leiders op niets anders uit zijn dan op een lekker leventje te slijten ten koste der arme socialistische zwoegers. En dat bewijs zult gij voorbrengen met den leider te noemen die, met een dagloon van vijf frank niet te vreden, op eene leepe wijze, bij middel van een lolleke, aan de goedgeloo- vige socialisten eene vermeerdering van één frank daags heeft ontfutseld. Wij zullen binnen acht dagen weten, M. De Naeyer, of gij een man zijt van karakter en overtuiging, een eerlijke, loyale tegenstrever, ofwel.. Zie hierboven. A. N. zijner kinderen, moet eenieder zorgen. Wij kunnen ze niets anders achterlaten dan eene goede gezondheid en wat geleerdheid, dit zeg gen de werkmenschen alle dagen Welnu, het beste onderwijs dat de werk lieden hunne kinderen kunnen verschaffen, is dit der Gemeentescholen. In de Gemeenteseh ol is er geenen enkelen onderwijzer of onderwijzeres, die niet is ge diplomeerd in Vrije aangenomene seholen, krioelt het van niet-gediplomeerde onderwij zers en onderwijzeressen, en dit geeft ons de maatstaf van den graad van het onderwijs dat men er geeft. Overigens het is algemeen gekend, dat ze in de dompersscholen zooveel niet leeren als in de stadsscholen, daarom raden wij al onze lezers aan, hunne kinderen naar de stads- en gemeentescholen te zenden Zij die wenschen dat hunne kinderen van de godsdienstlessen ontslagen zijn, hebben enkel, den dag der opening van deklassen, hunne kinderen een briefje mede te geven, waarin zij hunne verlangens op dit gebied uitdrukken. De crisis blijft duren 't werkverlet is groot, de armoede is bijtend, de werkende ■klas, lijdt van week tot week, langs om meer, en nu stijgt den prijs der bloem nog dagelijks Daar omhoog, hetgeen den honger der werk lieden zal vergroeten. En zeggen, dat de burgerspartijön daar niets tegen vermogen Er is nogthans aan niels gebrek alles kan men bekomenalles is er in overvloed, maar toch leven de werklieden in kommer en el lende. t Zijn de kapitalisten die het zoo willen, natuurlijk in hun eigen belang. En zeggen dal er nog werklieden gevonden worden om de kapitalisten in dit uithonge- raarswerk te helpen Met genoegen vernemen wij dat er in onze Stad Aelst, zoowel als in vele andere steden van Belgie, een gemeene CURSUS van ENGELSCH en DUITSCH zal gegeven worden in het begin der maand Oktober door de leeraars der beroemde BERLITZ SCHOOL van BRUSSEL. P. S. Op algemeene aanvraag is het bestuur van Brussel bereid tevens een FRANSCHE Cursus in Aalst te openen, indien het getal leerlingen toereikend is. Voor nadere inlichtingen en inschrij vingen, zich te wenden bij Mr Arthur GHYSBRECHT, 27, Schoolstraat Aelst. 's Zondags van 9 tol 11 ure. Wordt ge oud, men dankt u af, en ge kunt bedelen, vermits ge met 9 centen daags pen sioen niet leven kunt. Bedelen is verboden, en als ge t toch doet, dan steekt men u voor twee of zeven jaar, naar Hoogstraeten of Meixplas, waar men u voedt en bewaakt. Geld zooveel ge maar wilt, voor 't bouwen en onderhouden van gevangenhuizen, geld voor politie en gendarmen, geld zooveel ge wilt om misdadigers onschadelijk te maken, maar wei nig ot nie's om den toestand van 't volk te ver beteren, om te zorgen dat er welstand heersche voor het werkende volk. Dat is 't, wat de werk lieden zich goed in 't hoofd zouden moeten pren ten. Lezers, ondervraagt daarover de werklieden die bij ons zijn vereenigd geweest, en die ge dwongen zijn geworden zich te laten overschrij ven in de dompers vereenigingen, en deze zullen li antwoorden ars ze ïechtzinnig zijn of de waarheid mogen zeggen dat de ziel van een mensch nir t te pas komt in onze vergaderingen, stoeten of meetingen. Immers, de werklieden mogen daar niet over twisten, want dit bre ngt verdeeldheid in hunne rangen de kapitalisten zijn op dit gebied slim mer en dezen weten dat hunne belangen niet hggen, bij het rijs!pap eten van de ziel der men- schen hiernamaals, maar dat hunne belangen vergen dat zij één moeten zijn, om den werkman onder den hiel te houden de Handelskamer van 't Arrondissement Aalst is daar het treffend be wijs van. Christenen en Vrijdenkers, pilaarbijters en godsdiensthaters, katholieken en liberalen, aben zijn samen in éénen bond vereenigd en hunne ziel komt daar nooit ter sprake het Gouden Kalf wordt daar aanbeden, dat is hunne Ziel, dat is hun God en anders niemenclalle. Een werkman die door en door Christenen is, zal door een katholiek daarom geen cent meer betaald worder, dan een werkman die zijne botten zou vagen, aart het branden zijner ziel hiernamaals, want den tijd dat de werkmen- schen in katholieke fabrieken ver plicht worden tc bidden of naai- eene preek te luisteien, wordt hun nog niet vergoed. Christene vakvereenigingen zijn enkel geslicht om de macht der werklieden te knakken, dat weet eenieder, want in 't belang der fabrikanten mogen de werklieden niet eensgezind optreden de verdeeldheid der werklieden beweikt, dat de voorrechten der rijken in stand worden gehou den, en daarom moeten er dompers vakvereeni gingen bestaan, op 't eerste sein ten dienste der kapitalisten. A. N. Den opslag is beloofd geworden aan de dom pers, die hem met 96 stemmen tegen 17 hebben verworpen. Voor hen bestondt dus de vraag van deri algemeer.en opslag niet, en zij zouden de proef doen, op voorwaarde den alg. opslag te geven Dat is durven. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Kc.ode Leeuw Denderbode schrijft dat daar niemand aan getwijfeld heeft, dat Congo aan België een gel- delijken last zal zijn Tiens Tiens Congo moest ons opbrengen, nu zal België al moeten leggen. Maar wat is 't daarvoor is cr geld en voor de crisislijders is er niets. Als t volk den braven jongen uithangt, dan houdt men er toch mede den zot. De propaganda voor den Zigkenbond Mov- son, lukt uitermate goed. Reeds zijn er een groot getal nieuwe leden bijgekomen, en nu de werking der wijkclubben gaat beginnen, zal ons ledental spoedig zijn verdubbeld. Als elk wil medewerken met de schoone en voordeehge voorwaarden die de nieuwe leden worden aangeboden, moet het op wielkens loe pen. Van den anderen kant, elk moet mede ieve— ien, willen wij ooit aan een Volksapotheek ge raken, en de geheele gezinnen met vrouw sn kinderen, mils een kleinen inleg kunnen veize- keren, voor dokter en medicamenten. En dan zorgen wij voor onze eigene cliniek. Dit alles is reeds in Gent wanneer wij goed werken, komt dit ook in Aalst. Het hangt af, van onzen wil en propaganda. Elk helpe er aan mede. Machtmisbruik. Op last van den Heer Burgemeester, zijn wij bericht geworden, dat alle stoeten en betoogingen op lc November (Allerheiligen) zijn verboden Waarom dien SGhandaligen maatregel Wel, de socialisten hadden jaarlijks opdien dag eene grootsche indrukwekkende rouwbetoo- ging, naar het kerkhof, waarvan eenieder met lof moest spreken. Dit sneedt in 't hart der cverdraagzame dompers, die nu vaar hunne macht misbruik ma ken, om ons dit te verbieden. Zonden de liberalegemeenteraadsleden hierover geene ondervraging doen in den gemeenteraad Op Verloren Maandag is het jaarlijks zitting kan die ondervraging dan niet gebeuren Het gaat toch niet op, dat een eenvoudigen burgemeester, het recht ons door de giondwet gewaarborgd, ons zoo maar willekeurig ont neemt. Moesten de anti-klerikale gemeentebesturen, eens de kerkelijke optochte-n verbieden Ge zoudtze hooi en Jammeteeren.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3