8e Jaar. N° 40. Prijs per nummer centiemen. 4 October 1908. KIEZERSLIJSTEN. De duurte van het Brood. 't Gaat er goed meê. Weekblad voor het Arrondissement Aalst ALFRED 1TIOHELS, Maanstraat, i8, AALST. Wie zich wil overtuigen of hij wel is ingeschreven op de kiezerslijsten 1909 1910, met het noodige getal stemmen waarop hij recht heeft, moet zich haas ten, want de tijd zal ras verstreken zijn. Niet morren als het te laat is, op tyd komen is de boodschap, zooniet is het uwe eigene schuld. Komt u dus allen overtuigen in Hand aan Hand, waar men kosteloos alle re- klamen doet. Wacht niet tot het te laat is. Wij knippen uit Vooruit van 30 Sep tember 1908. Een droevig vooruitzicht. De prijs der bloem stijgt gedurig. Werkgebreken duur leven. Brood is het hoofdbestanddeel van de menschelijke voeding. Als de prijs van het brood stijgt dan stijgen ook al de andere levensbehoeften in prijs. Is het brood goedkoop, dan is het leven goedkoop... het leven der arbeiders, het eenige dat ons bezig houdt. Maar het brood kan niet goedkoop zijn als de bloem duur is, en de bloem is duur als de graanoogst- niet opbrengt wat hij zou moeten opbrengen. Als nijverheid en handel goed gaan, als er arbeid is in overvloei], als de loonen volop gewonnen worden, dan zelfs is het pijnlijk en lastig het brood duur te moe ten betalen, omdat dit voor de werkende klasse eene onrechtstreeksche verminde ring is van loon, van welstand, van levens kracht. Maar als de loonen klein en onvolledig zijn, als er slapte is in nijverheid en han del, als er niet genoeg gewonnen wordt om in normale tijden te leven dan is den opslag van de bloem en de duurte van het brood een echt doodsvonnis voor de zwaksten der arbeiders. Werkeloosheid heerscht thans besten dig, armoede dreigt overal, de winter komt aan en... helaas, driewerf helaas... alles voorspelt een schromelijk verduren van alle levensbehoeften. In Januari 1907 was de goede bloem te krijgen aan den prijs van fr. 19,5o de 100 kilos. Maar gansch dit ongeluksjaar stegen de prijzen onophoudend, zoo dat men in december reeds 29 en 30 frank voor 100 kilos moest betalen een verschil van 10 frank per zak, van 10 centiemen per kilo bloem Daar had de speculatiegeest der groot- opkoopers eene groote schuld aan. Zij roofden fortuinen op den honger der ar beiders en... de wetten bleven stom en sprakeloos In Februari 1908 daalden de prijzen Weer tot 25 frank. Men begon te hopen. De broodcrisis ging eindigen. Links en rechts voorspelde men meerdere daling nog. Het brood zou weder aan den ouden prijs komen, weer zouden de kinderen der arbeiders een boterhammeken meer mogen eten Helaas... 't bleef niet duren, de goede voorspellingen bleken valsch te zijn. De bloemprijs is thans weer geklom men tot fr. 27,5o voor honderd kilos, en alles doet voorzien dat het nog erger worden zal. Ondervraagt men over dien toestand mannen van groote ondervinding en lange handelspraktijk, dan zijn de antwoorden verward en onzeker. Niemand weet waar wij naar toe loo- pen. De beursprijzen uit Chicago en New- York, de officieele rapporten en de bijzon dere briefwisselingen uit de voortbrengst- landen zijn ongunstig Amerika kan niet uitvoeren, Hongarië hoogt zijne prijzen, Rusland brengt min voort dan vroeger, Frankrijk werd door onweders geteisterd en zag de oogsten vernielen, en België zelf, de inlandsche voortbrengst blijft dit jaar beneden het middelmatige. Mogelijks dat La Plata, Brazilië en de Indiën, waar de oogst in december ge beurd, den toestand wat komen verbete ren. Maar dit is geenszins zeker en alles hangt af van zon en weer en wind. Van dien toestand maken de beursspe culanten gebruik en vinden er voordeel in de prijzen nog hooger op te jagen, dan werkelijk door de schaarste kon gebeu ren. Uit berichten van Charleroi en Mons hebben wij nu vernomen dat de alge- meene bond der bakkers, met 800 leden, maandag is bijeen geweest en besloten heeft den prijs van het brood tot 55 cen tiemen op te hoogen, voor het brood van twee kilogrammen, dat vooral in het Walenland gebruikt wordt. En ware het niet dat de samenwerkin gen een sterken dam zijn tegen het moed willig opslaan van brood dan zou de prijs- verhooging nog veel erger zijn. Aan de werklieden komt het nu toe goed uit hunne oogen te zien, en de wer kingen onzer samenwerkingen dapper te steunen. Willen v/ij weerstaan aan eene totale uitbuiting der werkerskrachten door de opdrijving der levensmiddelen in het al gemeen en vooral van HET BROOD, dan moeten wij blok maken rond onze socialistische bakkerijën en deze steunen door al onzen invloed, door al onze mid delen, door de medewerking zoo stoffelijke als zedelijke, van al onze vakvereenigingen en ziekenbonden. vermaak- en kunstkringen. Overal moet het ordewoord zijn De tijden zijn moeilijk, de duurte dreigt, al len dus in de samenwerking, al de krach ten erop samengetrokken om de crisis te doorworstelen in 't belang der coöperatie ven en vooral in 't belang der geheele arbeidersklasse Wee, wee aan diegene, die in de moei lijke omstandigheden, in de donkere da gen van duurte en werkeloosheid, wan trouwen komen zaaien en onrust verwek ken in de samenwerkingen der partij Zij begaan een wezenlijken aanslag tegen de belangen hunner eigene klasse, zij werken de kapitalistische uitbuiting in de handen door de verbruiks-organisa- tie der arbeiders te verzwakken en te doen verdenken. Al onze coöperaties doen uiterste pogin gen om de voordeelen der samenwerking te verhoogen, om de prijzen van het brood laag te houden, zij offeren zooveel opals zij kunnen en beletten aldus dat honger en armoede in vele werkersgezinnetj dringen. Op dus allen die het ernstig en goed meenen met de belangen der arbeiders op ter verdediging onzer coöperatieven. Allen gezorgd voor nieuwe bijtreders, nieuwe strijdmiddelen en versche propa ganda. Hoe sterker onze coöperatieven wor den, hoe krachtiger zij zich kunnen ver zetten tegen de duurte der levensmidde len, gevolg der onbeschaamde speculaties van geldwolven en ziellooze uitbuiters A. B. NOTA. Ons artikel was reeds op de zetterij toen wij volgend bericht in de duitsche bladen vonden. Alles slaat op, zelfs het soldatenbrood. Tot hiertoe kostte dit brood maar 48 pfen nig (60 centiemen) nu kost het 60 pfen nig (75 centiemen). De soldaten die bui ten de kazerne leven krijgen per vier dagen 12 pfennig (15 centiemen) meer dan vroeger. Dit bericht bevestigt ten volle onze stelling. VRIJE ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten BelgiE tr. 0,40 c, I, 4,00 Men abonneert zich op alle postbureeien. De anti socialistische leiders die gedwongen werden plaats te maken voor fijne heerkens die in de Kamer wilden geraken, worden toch al op goede vette weiden gezet, om hun het schreeuwen te beletten. M. Huyshauwer is drukker benoemd van 't bisdom, een vet onbe- 11 zorgd plaatsken dat hem een aardig stuiverken waard is, zoodat M. Verhaegen niets zal moe- ten afstaan voor zijn slachtoffer. MM. De Guchtenaere, Mousset, Fabri, enz., moeten ook al niet meer omzien naar den wind, hunne schaapkens zijn op 't drooge En gij, anti-socialistische werklieden, waar zit gij In de miserie, niet waar. Gelezen in Klokke Roeland van 27 Januari 1.901, toen Petrus Van Schuylenbergh nog christen democraat was.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1