Voor onze oudjes. Briefwisseling. KINA FOUASSIN AFDANKING. Bij de Tabakbewerkers. Een municipaal raadsheer van Bordeaux, M. Calixte Camelle, heeft voorgesteld in deze stad eene wijk te bouwen voor oude onbemid delde werklieden. Na aangetoond te hebben, dat, met den bijstand te huis te ontvangen, een ouderling, die het pensioen van 240 fr. jaarlijks, zijnde 20 fr. per maand, niet kan bestaan, als hij geene familie of vrienden heeft om bij in te wonen en dat den onderhoud in gestichten duurder kost dan het pensioen, heeft de heer Callixte Camelle het voorstel gedaan, waarvan hieronder het bijzondeisle volgt Hij vraagt eene wijk te bouwen, bestaande uit kleine huisjes,elk twee plaatsen hebbende: eene slaapkamer en eene keuken. Deze huisjes zouden kosteloos mogen be woond worden door huisgezinnen van ouder lingen, die genieten van de pensioenwet van 14 Juli I9uö, en die geene kinderen hebben of bloedveiwanten om bij in te wonen. Dit zou, hel in gestichten moeten opgeno men worden, vermijden, en ook de scheiding der twee echtelingen, op den avond zan hun leven. Man en vrouw, elk 240 fr., zijnde 480 fr. per jaar te samen genietende, zouden alzoo stilaan in hun bestaan kunnen voorzien, tot wanneer een van beiden komt 1° overlijden. Te midden van de wijk der ouderlingen zou een hof of park aangelegd worden, waarvan al de inwoners zouden kunnen genieten. De huizen zouden insgelijks verwarmd en verlicht woiden, en warm en koud water zou bij der hard zijn, dit alles is natuurlijk koste loos. Dees belangrijk voorstel zal aan het examen onderworpen worden der commission van den municipalen raad. In België is het pensioen maar 6ö fr in plaats van 240 fr. en als de ouderlingen door weldadigheidsbureelen onderhouden worden, verliezen zij hun rechtop pensioen. Dit is juist het tegenovergestelde van wat voorgesteld wordt door MCallixte Camelle, want in de plaats het pensioen af te nemen zooals hier, wil hij dal de municipale raden tol het besluit komen, de arme gepensionneer- de ouderlingen in zooverre bij te staan, dat zij geheel in hun beslaan kunnen voorzien. En zeggen dat zulks gebeurt in het godde- looze Frankrijk, terwijl hier in het chrislene België de ouderlingen mogen leven in kommer en ellende. Ja, maar 't is voor hunne ziele-zaligheid dat zij armoede lijden hiernamaals hebben zij rijstpap met suiker, zeggen de dompers Werklieden, als ge die volksfoppers steunt is uw lijden verdiend. M. P. De Neef, uitgever van Recht en Vrijheid T/S. Antwoord op uw nummer van 27 septem ber 1908 Allons, Mr Nichels Ge zijt ne felle farceur Komt gij mij nu den gekenden weg vragen Het ware mij hoogst gemakkelijk- u te wijzen wat ge vraagt, doch mijn antwoord zou u misschien niet be vallen het is toch zoo moeilijk om voor u wel te doen. Daarom hoop ik dat ge zult tevreden zijn wanneer ik u eene stoverij maak van wat ge aan anderen hebt opgedischt, in dergelijke omstandigheden. Luister In het begin van verleden jaar hebt ge veel geschreven over DIEVEN. Gij kent, zegdet gij, veel dieven in de katholieke partij, dieven die dit.... dieven die dal dieven die wat weet ik al wal,.... dieven, in een woord, te veel en te lang om te melden. Te dien tijde hield men u de redeneering welke gij nu eok houdt, en raen zette u voor het dubbel bewijs, tot het welk ge nu ook uw toevlucht neemt,om iemand te vangen. De katholieke dagbladen schreven nagenoeg als volgt Ofwel heeft Mr Nichels de overtuiging dal er van al zijne dievenhistorieljes nnts waar is en zoekt hij alleenlijk valsche aantijgingen onder het volk te werpen en dan is Mr Nichels een ellendige leugenaar, een verachtelijk schepsel! Ofwel is Mr Nichels overtuigd dal hij waarheid heeft geschreven, dat zijn historietjes niet uit de lucht zijn gegrepen, en dat er hier, in de katholieke partij, inderdaad dieven zijn, die hunnen evennaaste schandiglijk bestolen. In dat geval is het voor Mr Nichels een plicht de schuldigen te noemen. Namen Mr Nichels, nagels met koppen, geene verdachtmaking Niet rond den pot draaien, Mr Nichels Niet beweeren dat het uwe taak niet is de dieven bij hunnen naam te noemen Zoo werd gij Mr [Nichels, aan den paal gezet, en uitgedaagd om namen te noemen. Weet ge niet meer wat ge dan hebt geantwoord Gij hebt het zeker reeds vergeten ik zal-bet u herinneren. Men leest in uw gazet van 10 maart 1907, op de 4* bladzijde, onder het opschrift Wat eerlijkheid niet waar Namen zult gij (katholieke gazetten) vragen Maar waarom is dit noo- dig tenzij ge een onderzoek zoudt willen doen en dan uw onderzoek afkondigen. Welnu in dit geval zal ik u wel PERSOONLIJK de noo- dige inlichtingen verschaffen Zoo hebt ge dan geantwoord. Hewel ik zeg u nu ook Namen komt ge vragen, gij Mr Nichels Maar waarom is dit ncodig, tenzij ge een onderzoek zoudt willen doen, en dan uw onderzoek afkondigen. Welnu in dit geval zal ik u wel persoonlijk de noodige inlichtingen geven. Zoo ik nu, volgens u, geen man ben van karakter en overtuiging, geen eerlijke, loyale tegenstrever, dan zijt ge er toch ook geen, niet waar Mr Nichels.Ik meen evenwel dat ge moet ten volle voldaan zijn, aangezien ik u de stoverij heb opgediend van uw eigen karakter en overtuiging, van uwe eigene eer lijkheid en loyauteit als tegenstrever. Wilt gij er nog uwe woorden ellendige leugenaar en verachtelijk schepsel als peper bijvoegen, het staat vrij aan uwe goesting. Kook gelijk gij eten wilt. Gij hebt reeds driemaal mijne antwoorden eene week verschoven en ik behoud diesaan- gaande al mijne rechten. Gij hebt het recht niet aldus te handelen, de antwoorden moe ten in uw eerstkomend nummer ver schijnen, gelijk het vereischt is in de wet Aalst, den 29 september 1908. Usines Roos, Geerinckx De Naever, Société Anonyme, Un Administrateur-Gérant, Th DENAEYER. P. S. Uwe lezers, die met zooveel belang stelling mijne brieven lezen en met de grootste gretigheid mijne proza verslinden, zijt ge nu bezig met foppen. Waarom schrijft ge nu ne vens mijne antwoorden, zonder mij te vernoe men, zoo dot ge mij het recht van antwoorden verder ontneemt Is dat nu om mijn schrijven te ontvluchten of is het om uwe gretige lezers te kullen. Th. DE NAEYER. Hier is nu mijn antwoord klaar en duidelijk. Wat ik vroeger aan anderen heb voorgesteld aanvaard ik thans van die anderen. Dus verwacht ik van M. De Naever dat hij mij de noadige inlichtingen geve om 't inder- zoek te cloen over den socialist die, 5 fr. daags winnende,op eene bedriegelijke wijze zijn loon op 6 fr. heeft doen brengen. Wij zullen dat onderzoek afkondigen. Als men nu in aanmerking neemt dat de klerikalen in 1907 ons voorstel hebben gewei gerd dat zij niet gewild hebben dat wij de dieven en bedriegers opspoorden dal zij die kerels aldus hielpen zich schuil houden als men zulks in aanmerking neemt dan zal men 't verschil zien lusschen onze eerlijkheid en loy auteit en deze van M. De Naeyer's vrienden. Wij zullen er nog iets bijvoegen Wij hadden 't recht M. De Naeyer's brie ven in de scheurmand te werpen wij hebben 't niet gedaan omdat wij loyale tegenstrevers zijn... en omdat ze alleen schadelijk zijn voor dezen die ze schreef. A. N. T/S. Deze vereeniging hield verleden Zaterdag eene bijzondere vergadering waar hoofdzake lijk de geldelijke toestand van den bond is be sproken. De schrijver gaf lezing van de inkomsten en uitgaven. Hieruit bleek dat aan werkeloos heid in de 6 laatste maanden, nagenoeg 600 franken meer was uitgegeven, dan de ontvang sten, dit op een ledental van 80 wat zeer veel is, eene or uithoudbare positie voor de veree niging. Moest dezelfde uitgave van een grooten bond als de Textielaibeidcrs gevraagd worden, dit zou tot 10 duizend franken beloopen op 6 maanden. De leden begrepen allen zeer wel dat het hoog tijd was die zaak in handen te nemen en er verandering aan te brengen immers, de tabakbewerkers sukkelden nog altoos voorts met de kleine bijdragen aan 20 centiemen per week. Vroeger, als er in een woord ge zegd, geen crisis in de tabaknijverbeid vast te stellen was, konden deze bijna uilsluitelijk voor weerstand dienen, maar deze toestand i» nu gansch veranderd. Door de uitbreiding der nijverheid, voor namelijk buiten de stad, is er overproductie Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw Het hieronderstaande schrijven, is door de zorgen der Katoenbewerkersvereeniging verzon den Aalst, den 21 Sept. 1908. A an de Heer en 1 bestuurders van 't fabriek Filature et Teinturerie, Keizerlijke plaats, MIJNE HEEREN, Door den heerschende crisis, is er in uwe fabriek volk te veel, dit bewijst de afdankingen die wekelijks gebeuren. Ik meen, Mijne heeren, dat, moest Ge aan uwp werklieden vragen het werk gezamentlijk te deelen, elk een deel werk- verlet op zich te nemen, in plaats van een aantal werklieden geheel en al werkeloos te stellen, die menschen het graag zouden aanvaarden. Immers, het is toch zóó bitter voor de werk- menschen geheel en al werkeloos te zijn het brengt toch zooveel armoede en gebrek in 't gezin, en vooral dat er overal crisis heerscht en het dan zoo moeiëlijk is, elders werk te vin den. Ik meen, Mijne heeren, dat Ge hieromtrent uwe werklieden zult willen raadplegen en het mogelijke zult doen, om het werk te verdeelen en de afdankingen te staken, In de hoop voldoening te bekomen, dank op voorhand. Voor het Bestuur der katoenbewerkersvcreer.iging Hand aan Hand, De Schrijver, NICHELS Alfred.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2