Te koop. EEN EN ANDER. GLADSLIJPERS. Ondersteuning voor het vergrooten van ons blad. Engelsch Duilsch Gevraagd voor Stad en Buiten gekomen, die met eens veel handen overbodig maakt, en de werklieden van het tabakvak tot werkeloosheid doemt Op verbetering van den huidigen toestand is er weinig hoop, we! het tegendeel laat voorzien, dat de werkeloosheid het spook zal zijn, die bestendig voor de oogen der tabakbewerkers zal dansen, wan neer deze blijven voorts gaan, zooals tot nu toe, met onverschillig te blijven en hunne zwakke krachten te verdeelen. I>e werkeloosheid die de tabakbewerkers aangrijpt, kan weeeestooten, verwijderd wor den, als allen goed mede willen met zich sterk te .vereenigen, flinke bijdragen te storten, en deze niet te laten verslinden door werkeloos heid, maar wel in de eerste plaats te zorgen voor eoede weerstandskassen. Dan zullen de tabakbewerkers bij machte zijn te beletten, dat de concurrentie door de bazen op den rug der werklieden gevoerd wordt. Dat al de werklie den dit goed overwegen, 'tis noodig, in hun belang hoogst noodig 't Is wat onze leden begrepen hebben, dat zij goed uit de oogen moeten zien. Voorlaan zullen de 20 centiemen uitsluilelijk dienen voor den weerstand deze die voor werke loosheid ondersteund willen worden, zullen hiervoor in hr-t spaarfonds der maatschappij kunnen storten 0,25, 0,50, 1,00 fr.dit vol gens beliefte Deze gestorte gelden blijven al toos hunnen persoonlijken eigendom. Wij iaden onze leden aan van liet spaar fonds deel te maken, Elk betaalt volgens zijne beurs het toelaat, 't is geld op groolen intrest geplaatst, die de leden in geval van werke loosheid genieten. Daar den bijleg van het stadswerkeloozenf'H.ds die 40, 50 tot 80 per honderd kan beloopen, kunnen de leden die 40 franken gespaard hebben, in dit geval tot 72 franken terug trekken. Vrienden, maakt dus allen van liet spaar fonds deel Vergeet niet voor uw bond pro paganda te maken, overtuigt uwe vakbroeders van het gevaar dal u dreigt, dat van de tabak bewerkers de ongelukkigste werkslaven zullen maken H. F. In de algemeene vergadering van Zondag laatst is er besloten om twee gladslijpers te steunen, die door langdurige werkeloosheid zijn getroffen, dat er onder de gladslijpers door de kameraden omhalingen zullen gedaan worden. Wij zullen de ingekomene gelden wekelijks in ons blad afkondigen. INSCHRIJVING VOOR DE GLADSLIJPERS. R. S. 0,50. Wekelijksche g'flen van P. N. 0,10, A. N. 0,10, H. F. 0,10, L. E. 0,10, F V. 0,10 H. S 0,10, F. P. 0,10, C. V. 0,10, A. C. 0,10, A. J. 0,20. Die op 24 uren 1600 fr. wilt winnen moet bij P. S om inlichtingen gaan 0,30. Een lied gezongen door J. V, G.bij J. Spaens 0,66. R. S. 0,30. 2 voorname balbogen met toebehoorten (zoo goed als nieuw). Alle dagen te bezichtigen, Molendries, 20. Met genoegen vernemen wij dat er in onze Stad Aelst, zoowel als in vele andere stedeB van Belgie, een gemeene CURSUS van ENGELSCH en DUITSCH zal gegeven worden in het begin der maand Oktober door de leeraars der beroemde BERLITZ SCHOOL van BRUSSEL. P. S. Op algemeene aanvraag is het bestuur van Brussel bereid tevens een FRANSCHE Cursus in Aalst te openen, indien het getal leerlingen toereikend is. Voor nadere inlichtingen en inschrij vingen, zich te wenden bij Mr Arthur GHYSBRECHT, 27, Schoolstraat Aelst. 's Zondags van 9 tot 11 ure. In 't congres van 't verbond der christene democraten leest htt verbond der knechten heeft de bisschop van Doornijk eene aan spraak gehouden. Het is eene beieediging te zeggen dat de katho lieken enkel de verduldigheid aan de wetklieden prediken. Zij willen voor hen de grootste som mogelijk voor het welzijn en het geluk. Het ongeluk is dat de werklieden die som anders verstaan dan re leideis en de kaïholieke kapitalisten. Zij hebben er nog nic-t toe besloten aan te nemen dat een pensioen van 18 centiemen <le som tot het geluk is. Monseigneur Wahavens, het is de naam van dien priester, heeft vei klaard dat zijne piiesters niet zullen s'ilstaan om dit doei te bereiken. ïk moet u zeggen, heeft hij gezegd, dat ik mij niet inhouden zal Schoone taal, monseigneur, maar goede ge dachten voldoen altijd niet. Ziet wat er is oveikomen aan uwen collega van Luik, wijlen bisschop Doutreloux.Zichtbaar de democratische weikiig van pastoor Pottier hebbende ondersteund, zag hij zich geboicoleerd door de coffre-foits der hor ge klerikale finantie- mannen. En de arme man stierf van verdriet. Indien monseigneur Walravens te ver gaat,zal er zich wel eentn cp zijnen weg bevinden om hem tegen Ie houden. Te beginnen met zijn paus. In Scha.erbeek bestaat de meerderheid van den gemeenteraad uit socialisten en liberalen. Het college heeft daar voorgesteld dat de Com missie, gelast met het nazicht der gemeentereke ningen,zou bes aan uit meerdeiheid katholieken. Daar is men wat breeder met de minderheid dan hier te Aalst Hier hebben de socialisti sche Syndicaten, die de MEERDERHEID uit Blaken, zelfs nog geen enkelen vertegenwoordi ger in het stedelijk Werkeloozenfonds. Maar hier zijn de dompers aan 't bewind en dat zegt genoeg. WIB de schoone gelegenheid wil te baat ne men om als oud lid in den ziekenbond Moyson aangenomen te worden, moet zich onverwijld aangeven. De nieuwe leden komen goed af, maar er moe ten er toch nog meer komen allen moeten in den ziekenbond Moyson, omdat men er de mee ste voordeelen geeft en wij zoohaast mogelijk tot onze eigene Volksapotheek moeten geraken en tot de verzekering van geheele huisgezinnen voor doktor en medicamenten. Dat al onze lezers dus een handje toesteken, elk een nieuw lid aanwerven om ons tot dit schoon doel te brengen, moet het ordewoord zijn. Elk begrijpe dus zijn plicht. Reeds 13 jaren liggen er in de cartons van de Kamer twee wetsontwerpen te rusten over de regeling van het werk der volwassenen. Het eene wetsontwerp is dit van gezel Ber- trand het andere van Helleputte, tegenwoordi- gen minister van spoorwegen. Neen, ons katholiek gouvernement heeft tot heden nog geen tijd gevonden om die wetsont werpen te bespreken. Als het de werklieden betreft zijn zij zoo traag J Zelfs M.Helleputte schijnt niet haastig te zijn, zijn vroeger wetsontwerp te bespreken. Immers dan was hij nog geen minister, hij was toen een stuk christen democraat en wie weet,gezien zijne porte feuille.zou hij nu tegen zijn eigen wetsont werp niet moeten stemmen. 't Is zoo met de meeste christene democraten Eens in 't klerikale kamp moeten zij hunne vroe gere overtuiging verloochenen. Wij zien het hier genoeg in onze eigene stad Het Vrouwencongres verleden Zondag te Gent gehouden, is opperbest geslaagd. De besluiten die genomen zijn geworden zijn van aard om leven onder de vrouwen te brengen, om hun te doen medewerken voor hunne rechten benevens den man. Eene stevige propaganda zal er aangevat wor den, opdat iedere vrouw het maandblad De Stem der Vrouw zou lezen. Daardoor zal zij zich ontwikkelen en eene medestrijdster worden voor hare politieke rech ten. Het moet uit zijn met de vrouw als de onder danige van den man te aanzien. Gelijke plich'en, maar ook gelijke rechten. Onderwijzen wij de vrouw en wij veroveren de wereld. 't Gaat hen tegen. Ja,'t gaat die rijke- manskinderen tegen die dit jaar een slecht num mer hebben getrokken, want er zijn geene werk manskinderen genoeg gevonden die hun vel hebben willen verkoopen voor eenige honderde franken. Zij komen er dus niet, die jonge heerkens, met te zien hoe en op weike wijze zij die eenige bankbiljetten opnieuw zuilen inwinnen,zelf mar- cheeren is voor een groot getal dit jaar het geval. 't Is toch wonder Er heerscht crisis, werk- gebrek, er wordt armoede geleden en de gure winter staat voor de deur alle levensmiddelen zijn duur wat het rondkomen nog vermoeilijkt en ondanks dit alles zijn er geene liefhebbers genoeg om de fils a papa's te huis te kunnen hou den. Dat zegt ons alleen dat de werkerskinderen fierheid genoeg beginnen te krijgen en zich niet meer tot betaalden moordenaar willen laten op leiden. 't Zal wel beteren en spoedig veranderen wan neer de rijkemanszonen ransel en geweer op de schouders zullen dragen, nevens het eenvoudig werkmanskind. En zeggen dat men met de invoering yan het vrijwilligersstelsel dacht dat de Belgen zich wel dra zouden verlaagd hebben tot eene afgerichte betaalde bende. Neen, zoover is het nog niet. Het werk der dompers. z'Hebben maanden en maanden uitgebazuind,de dompers, dat de socialisten nieis hadden veroverd in Wet- teren, met de werkstaking bij Beernaerts, dat ze staakten om hunnen winkel te doen draaiën.enz. Welnu, nu neemt Beernaeits al af vrat hij tijdens de werkstaking heeft toegestaan en de dompers aanvaarden dit. Dit is hunne handelwijze. De fabrikanten helpen als er staking is en de aftrokken aanvaarden die de fabrikanten plegen, dat is 't verraderswerk der domptrsvereenigin- gen. Minister Renkin zal minister genoemd worden van den Congo. Dit schijnt bijna zeker. Een mirakel. Een jonge handelaarster van Verviers, mej. Mathilde Donnay, Concor- destraat, was in het begin der week naar Lour- des vertrokken om een bedevaart te doen. Dicht bij Montereau in Frankrijk, leunde ze uit het venster, toen plotseling het portel openvloog en het meisje stortte op de baan. De ongelukkige werd doodelijk gekwetst opgenomen en stierf eer men er mede te Montereau aankwam. Spoorwegrampen. De spoorwegramp van Contich zal aan den Staat 14 millioen kos ten die van Chênée zal 2 millioen beloopen. Die twee dagen ramp zullen dus 16 millioen aan den Staat kosten. Wat meer voorzorgen zouden minder kosten en veel verdriet en tranen sparen. Volgens men zegt heeft het parket twee hooge ambtenaren der ijzerenwegen doen in beschul diging stellen. Het zijn M. Weissembruch, bestuurder van den signaaldienst te Brussel, en M. De Boeck, bijzondere bestuurder te Antwer pen. AGENTEN voor La Prévoyance Sociale Samenwerkende Maatschappij van Levensverze keringen,onder de bescherming van de Belgische Werkliedenpartij. Hoog commissieloon. Voor inlichtingen zich te wenden tot gazel PETRUS NIC HELS, Geeraerdsbcrgschestraat, 81, Aalst.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3