De Ziekenfondsen. 8e Jaar. N° 41. Prijs per nummer 1 centiemen. 11 Ocloi)er 1908. KIEZERSLIJSTEN. De Volksapotheken De bond Moyson De nieuwe leden KOSTELIJK Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Wie zich wil overtuigen of hij wel is ingeschreven op de kiezerslijsten 1909 1910, met het noodige getal stemmen waarop hij recht heeft, moet zich haas ten,want de tijd zal ras verstreken zijn. Niet morren als het te laat is, op tijd komen is de boodschap, zooniet is het uwe eigene schuld. Komt u dus allen overtuigen in Hand aan Hand, waar men kosteloos alle re klamen doet. Wacht niet tot het te laat is. Het doel dat de Ziekenfondsen beoo gen, is edelen schoon. Immers, ter hulp komen, daar waar de armoede dreigt bin nen te treden is voorzeker lofwaardig. Doch wanneer er meer kan gedaan wor den, moet dit ook geschieden. Welnu daar is 't, waarna den Zieken- bond Moyson van Aalst bezig is, met op af te gaan. Werpen wij een oogslag op den Zieken- bond Moyson van Gent Ziet eens hoe machtig, hoe rijk hij tegenwoordig is Daar bezitten zij reeds hunne eigene apotheken,hunne eigene cliniek deleden zijn er verzekerd met gansch hun gezin, voor dokter en medicamenten en de gan- sche werkepsbevolking schaft er zich voor eene bagatel de beste medicamenten aan. Dat men in Gent zoo ver is gekomen, is dank aan de eendracht der Ziekenfond sen, die begrepen hebben, dat er afzonder lijk weinig of niets doeltreffend was te verrichten, en daarom de handen samen hebben geslagen, zich versmolten om één bond te vormen. Vroeger bestonden er in Gent een aan tal Ziekenbonden elk bezat een afzon derlijk bestuur, elk zijne eigene kas elk sukkelde voorts en niets ernstig kwam er terecht. De Ziekenbond Moyson gesteund door de Samenwerkende Maatschappij Vooruit had opgevat, dat eene Volksapotheek veel voordeel moest bijbrengen aan de wer kende klas dat gansche huisgezinnen verzekeren voor een kleinen inleg welkom zou geheeten worden bij de werklieden dat om de leden geheel en al ten koste van den bond te genezen, er eene wel ingerichte cliniek noodig was, en den Ziekenbond Moyson is gelukt. Het volk, de werklieden, de arbeiders begrepen dat zij daar zeer veel belang bij hadden, en zij stroomden bij den bond dagelijks kwamen er nieuwe leden en ein delijk zagen wij een aantal andere Zieken fondsen van Gent, die zich versmolten met kas en leden, dezen begrepen het edele, dat den bond Moyson wilde, en hielpen door hunne overkoming het edele doel bereiken. Al die Ziekenbonden konden afzonder lijk niets ja toch, wekelijks hunne zieke leden betalen, ze controleeren, of ze door dezen of genen voor een dag worden ge fopt, maar verder gaan, dat konden ze niet, dat was hun onmogelijk. En wanneer we nu, een oogslag werpen op de inrichtingen van den bond Moyson te Gent, dan moeten wij bekennendat die besturen en die leden van al die Gentsche Ziekenbonden, heel ernstig en wijselijk hebben gehandeld, wanneer zij hunne aansluiting bij den bond Moyson hebben gestemd. in Gent, bewijzen groote diensten aan de werkende klas voor een kleinen inleg per week hebben gansche gezinnen wekelijks dokter en geneesmiddelen door zijne cliniek heeft den bond Moyson reeds het leven van een aantal zijner leden gered, en op dit oogenblik beschikt den bond Moyson van Gent reeds over een kapitaal, dat hun beschermd tegen een buitenge woon slecht jaar. Eenieder zal het bekennen, dat den bond Moyson van Gent, op dit oogenblik een model van Ziekenbond mag genoemd worden, en dit alles dank aan het verstan dig medehelpen van al die vroegere kleine ziekenbonden. Welnu, wat wij vroeger te Gent hebben zien gebeurenhopen wij nu ook hier te Aalst te kunnen verwezentlijken. Wij begrijpen de noodzakelijkheid van de oprichting eener VOLKSAPOTHEEK en de verzekering van gansche huisgezin nen voor dokter en medicamenten. Hoe nuttig ware dit niet voor onze be volking Elkeen weet hoe ongelukkig het is, te moeten gediend worden op den arme, zijne geneesmiddelen te moeten halen, in d'apotheek van den arme (Hier verder over uitwijden is voor den oogenblik onnoodig op tijd en stond komen wij daar wellicht op terug, want in d'apotheek van den arme dient er nog al verandering te worden gebracht). van Aalst, heeft 't gedacht opgevat, het zoover te brengen als den bond Moyson van Gent wij ook moeten onze eigene Volksapotheek hebben, wij moeten gan sche gezinnen kunnen verzekeren, wij moeten zoeken voor eene eigene cliniek, den bond Moyson van Aalst, moet den bond Moyson van Gent waardig worden. Dat zal, dat kan, dat moet, wanneer de werklieden maar willen. stroomen binnen dagelijks hebben wij er een aantal, die hunne plichten begrijpen, die mede willen helpen aan dit schoone en dit edele doel. Ook daar helpt den Ziekenbond Moyson zelf aan mede, want de leden worden aan vaard, aan heel voordeelige voorwaarden. Zij die over komen uit andere Zieken bonden, worden aanvaard als oud lid zij die zich laten inschrijven, en nog geen deel hebben gemaakt van eenen anderen ziekenbond, komen binnen'op3 maanden als oud lid. Dit duurt zóó tot nieuwjaar. Elk neme dus deze gelegenheid te baat, elk brengt het zijne bij, om nieuwe leden aan te wer ven. Het is voor een edel doel. N B. Willen de besturen van andere Ziekenbonden wijselijk handelen, en iets doen in 't voordeel hunner leden, dat zij dan overeenkomen met 't bestuur van den Ziekenbond Moyson, om leden, oud en jong, met kas en inboedel over te leveren. Op die manier komt de Volksapotheek veel spoediger. Gelezen in De Vrije Werker "van verleden Zondag. Alle commentaar overbodig. Maandag namiddag zat gezel iNichels met nog twee andere roode goedlevers voor het schoon Hotel du Cornte de Flandre, aan de statie, een bockske te drinken. Ze zaten er zeer lustig tusschen de groene lauriei boom- kens en de geur hunner lekkere sigaren deed menigen voorbijganger watertanden. Ongelukkiglijk moest die overheerlijke zalig heid gestoord worden door dal ambelanle werkvolk Om 4,35 ure kwamen twee werklieden van de fabriek over het statieplein en passeerden voorbij onze drij goedlevers. Op die twee volgde er nog één werkman, weer één, nog twee, zoodat men kon veronderstellen dat een der fabrieken van den Tragel uitscheidde. Seffens zag men de drij goedlevers raad scheeren. Wij hebben niet gehooid wat ze zegden wij hebben 't spel maar van verre afgesjoerd. Heel waarschijnlijk zei gezel De pap brand aan. De tweede gezel G'en moet u niet geneeren, 't en is niets. De derde 't Doet, 'tdoet De Tragel scheidt uit. En gezel Fred dan voor 't slot 't ls alzoo zei Sooi Rap ons boksken en onze sigaren uit en hier weg. 't Werkvolk most dat niet zien. En op weinige sekonden werden de bock- skens uitgedronken, de sigaren uitgedoofd, en drevelden onze drij venten door de Albert- Liénart-straat zoo eenvoudig als nuchtere Tempelier». Wat de komst van eenige werklieden op de goedlevers toch kan teweegbrengen ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICKELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigiivgen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten Belgis 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1