Onze Rouwstoet verboden. KINA FOUASSIN Leest en verspreidt Recht en Vrijheid Schriftvervalschers Briefwisseling. Da Strijd der Engelache Katoenbewerkers. De bevolking weet dat de Socialistische Partij van Aalst, jaarlijks een Rouwstoet orga niseert op 1 November. Van jaar tot jaar neemt den rouwstoet toe, en dwingt meer en meer eerbied af op gebied van deftigheid, zelfs van onze tegenstrevers. Doch onze fanatieke gemeentevaders, het college van burgemeester en schepenen den ken er anders over, en. komen meteen een voudig beslnit, dien jaarlijks zoo indrukwek- kenden Rouwstoet te verbieden. K Indien men ons rog den dag (le November) de „ontzegde 't was reeds schandalig genoeg en ons een anderen dag toeliet onzen rouw stoet te houden, wij zouden er nog over kun nen, maar ons eenvoudig weg verbieden als partij onze dooden te herdenken, kroonen op hunne graven neêr te leggen, dit is niet te verslaan en kan enkel verboden worden, door fanatieke dompers. Toen ik mij bij den Heef Burgemeester aan bood, om meerderen uitleg over dit verbod, en om een anderen dag voor het houden van onzen rouwstoet te vragen, dan vernam ik dat ALLE stoeten naar het kerkhof worden ver baden, en dit besluit genomen is, omdat de Christene democraten voor 130 frar ken schade hebben veroorzaakt, met de inhuldiging van het monument van Priester Daens en zij die schade r.iet willen betalen Maar, Heer Burgemeester, merkte ik hem op, 't is toch aan de Socialisten niet, dat ge dit moogt zeggen, zij die jaren én jaren reeds hunne dooden herdenken, stoeten orga- niseeren en nog voor geen centiem schade heb ben veroorzaakt Ja, maar den maatregel is in 't algemeen moeten genomen woiden, was het antwoord dat ik ontving. Ge ziet het motief is aimlierig omdat eene partij voor 130 franken schade veroorzaakt ontneemt men eenvoudig weg de anderen het recht in stoet naar 't kerkhof te gaan Eenieder zal begrijpen, dat daar het paard niet gebonden ligt. De grootheid, de deftigheid, den eerbied die onzen rouwstoet afdwingt, dat is de wezenllijke oorzaak en niets anders. Ha, men zegt, alle stoeten naar het kerk hof worden verboden Wij zullen hoever dit waarheid zal bevatten. Als er morgen eene maatschappij zal beslui ten tot de planting van een kruis, op het graf van een harer afgestorvene leden, zal men die maatschappij verbieden in stoet naar 't kerk hof te gaan 't Ware belachelijk Het ware naïef er een oogerblik te durven aan denken. Wij besluiten dus\ dat het verbieden van onzen jaarlijkschen Rouwstoet, een aanslag is, tegen de Socialistische partij, waartegen wij niet genoeg kunnen prolesteeren. In stoet, in orde, in deftigheid, in waardig heid, verbiedt men ons den toegang tot het kerkhof, en in wanorde, in geenen stoet, zal men ons toelaten Door welke fanatieke gemeentevaders wor den wij beheerd zien voor Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop. in Hand aan Hand en Roode Leeuw Dat woord werd tijdens het proces Plancquaert door advokaat Lebon naar het hoofd geslingerd van de speurhonden onzer behoudsgezinde drukpers. Schriftvervalschers, dat zijn zij. Schriftvervalschers, zonder eer of gewe ten. Schriftvervalschers, ingericht in bende, die evenals de struikroovers yan Picardie bidden voor een vruchtbaren tocht. Schijnheilige schriftvervalschers Eenieder herinnert zich nog de vroolijke samenspraak op 27 October in ons blad verschenen. 't Was eene kostelijke grap, tintelend van humor, die zelfs het dorste gelaat van den fanatieksten tegenstrever moest ont- rimpelen.- Dien dag werd de Klokke voortgegeven van hand tot hand, want ons Vlaamsche volk houdt van de leute Wie zou gezegd hebben dat die onschul dige samenspraak, ja, dat onze eerlijke Tist en zijn vredelievende Meester voor de vierschaar van Brugge zouden gesleurd worden, als beleedigers van gezwoornen en gerecht Welnu, 't is nochtans zoo. Ziehier de zaak De week na 't verschijnen onzer samen spraak, slaakte Denderbode, naar het voorbeeld der Patrie een geveinsden noodkreet. Wij hadden een ongehoorde misdaad gepleegd, de gezwoornen en het gerecht bandieten en voyoux genoemd, onze hei ligste instellingen met modder en vuil ge worpen, met een woord, wij hadden de dood verdiend Daarbij bleef het niet. Den procureur M Janssens werd die lage schriftvervalsching als klinkende munt opgevijzeld, met een wel berekend doel men zou door de lezing van die valechheden de gezwoornen beïnvloeden en Plancquaert doen veroordeelen, om zich vervolgens op ons blad te werpen. Bewondert den moed, de ridderlijkheid, de goede trouw van dat karakter 1 Wij beroepen ons op het oordeel van alle eerlijke lieden, of die handelwijze niet de palen van het WALGELIJKE over schrijdt Wij verschoonen heel gaarne een on voorzichtig wooru, dat in de hevigheid der politieke driften aan elk kan ontsnap pen, doch dat koel berekend verdraaien der waarheid, die valsche verklikking bij het parket, kan alleen gepleegd worden door onmenschen, die alle begrip van po litieke eerlijkheid hebben verloren. Gelukkiglijk is hun spel mislukt en zit ten de verklikkers in de schande. De democraten stonden onverwachts gewapend en de uitspraak van Brugge slaat de makkers af. Hier past maar een enkel slotwoord 'T IS WEL BESTEED P. V. S. Gelezen in Klokke Roeland van S December 1901, toen Petrus Van Schuylenbergh nog Christen democraat was. Onze lezers zullen zien, dat Pééken, de katholieken zijne hedendaagsche vrienden goed onder handen nam. Wij zullen op dit tijdstip, zulke artikels van de hand van Petrus Van Schuylenbergh niet meer lezen, de man ligt vast gebonden bij de katholieke partij. Voor 't smeer likt de kat de kandeleer. Aalst, den 7 September 1908. Mijnheer Alfred Nichels, T/S Ziehier mijn antwoord op uw schrijven in Recht en Vrijheid van 4 October 11- Ge verwacht van mij dat ik u de noodige in lichtingen geve, om een onderzoek te doen over de geschiedenis, die ik heb hooren ver. tellen, nopens een socialist, die de werklie. den genegen is vooral en uitsluitelijk in zijnen zak en ge zult dat onderzoek af. kondigen. Ik verklaar mij ten volle t'accoori met u ik zal u al de inlichtingen geveD dit ik bezit het zij persoonlijk aan u alléén, hel zij openbaar in uw gazel, volgens mijn goed dunken. Gij zult mij dus de moeite sparee en den onkost van u alles per deurwaarder le doen geworden, en mij ook de noodige plaats geven in uw gazel. Nochtans ik herken niets anders dan wat il zelfgeschreven heb, met de woorden en in den zin die ik gebruikt heb. Uwe uitleggingen en vertolkingen, uwe uitbreidingen en overdrij vingen van mijn verhaal zijn en blijven voot uwe eigene en uitsluitelijke rekening Ik her. ken ze niet. Ik zal u getuigen aanwijzen en getuigenissen inroepen die, hoop ik, meer dan voldoende zullen wezen om het grapje te bewijzen en den held er van te doen kennen aan de zeldzame personen die de alomgekende kneep rog zou den kunnen onbewust zijn. Gij immers den gekenden weg. Ge ziet nu dat ik niet aarzel mijne gezegden te slaven zooveel het in mijne macht is. Laat ons nu ook eens de dieven en de bedriegers op sporen, die ge kent. Ge zegt maar al te ge makkelijk dal de klerikalen uw vooislel hebben geweigerd. Indien ge de namen r.iet noemt die ge kent, DAN ZIJT GIJ HET die de kerels helpt schuil houden, en dan moogt ge noch op uwe eerlijkheid noch op uwe loyauteit bogen, vol gens uwe eigene bekentenis in uw blad van, 27 September. Op mijne beuit stel ik u dus voor uw eigen dubbelbewijs. Allons M. N'chels niet rond den pot draaien, nagels met koppen Intusschen vriendelijk gegroet, TH. DE NAEYER. P. S Gelieve dit antwoord in uw eerst komende r ummer af te kondigen, Zooals gewoonlijk is de taal" van M. De Naeyer duister, dubbelzinnig, weinig oprecht, daar waar hij met een JA of NEEN le antwoor den heeft gebruikt hij gerekte en ingewik kelde volzinnen, waarin men te vergeefs de duidelijke meening van den schrijver zoekt. Wij vragen daarom aan M De Naeyer Eiscbt gij dat wij uwe inlichtingen afkondigen in Recht en Vrijheid Wij zijn bereid aan dien eisch toe le geven, maar or der uwe verantwoordelijkheid In vooikomend geval moeten laster, eerroof of smaad voor uwe reke ning blijven. Antwoord eens duidelijk niet waar A. N vraagt hier De karderiewerkeis hebben zich niet gewil lig 5 per honderd loor.svermind"ring laten ontfutselen door dp bazen. Hierdoor zijn die heeren van het nijverht idsgebied van Lancashire in volle gramschap geschoten. De lock-out (of uitsluiting) is door het ver- eenigd patronaat uitgeroepen. Op dit oogen- blik zijn 400 fabrieken gesloten, I 20 duizend arbeiders (sters) zijn op straat geworpen in 't kort zullen nog 200 duizend wevers door gebrek aan garens ook werkloos zijn Onze bazen die zoo dikwijls de Engelsche vakbondleiders ons tot voorbeeld stelden, voor zachte en handelbare mannen, worden nu door het patronaat zelf, met meer dan 100 duizend tegelijk de straat opgeworpen

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2