Te koop. len en rij )0t ;r- en de en lie iu ier en jat irs le en fie lpt we il at us els n! Wat mag dat zijn Wij lezen in Vooruit an 30 september 11. VERLOREN. Er is te Gent een sekielaris verloren geloopen, die een groot gat in zijne kas gelaten heeft. De man was sekrelaris van eene vereeni- ging die niet in Ons Huis haar lokaal heeft. De man die nooit artikels of affichen schreef, maar wiens naam hiertoe misbruikt werd, laat zijne vereeniging in diepe droef heid achter over dit verlies Die vereeniging kan in maanden lang geene zitting houden, daar zij noch boeken, noch sleutels heeft. Moest een onzer leden soms dien sekre laris tegen komen, gelieve hem tiaar ons lokaal te brengen, wij zullen hem aan zijne diep beproefde vereeniging terugbezorgen, want wij willen zelf onze vijanden niet in nesten laten. Pierken gebaart van Pijkens. In zijn pruliebiidje heeft dit manneken mij meermalen uitgescholden voor leugenaar dat ik met opzet zijne handelwijze in de sta kingen der wevers van Van der Smissen en der tabakbewerkers van Borreman-Mallv, met gedwongene leugens had vervalscht 'i Is 3 weken geleden, dat ik aan dat ventje het voorstel gedaan neb, om met de wevers en tabakbewerkers die in strijd zijn geweest, samen te komen, op welker bijeenkomst wij de artikels nopens die stakingen zouden voorlezen, om de wefklieden te laten oordeelen wie van ons tweeën de waarheid schreef. Hiervan zou een vlugschrift gemaakt worden, door onze beide vereenigingen betaald, dat onder de Aalstersciie werkersbevolking zou verspreid «orden. Tot heden heeft Pierken nog niet om gezien. In zijn prullebladje rept hij van dit voorstel geen woord. De waarheidsman heeft gespro ken Hierdoor is alle onderzoek overbodig, want noodlottige onderzoeken zooals het ge beurde rnet de hladies, die kan men wel best missen, hé Pierken EEN EN ANDER. Partijgenooten, gij die schoone en lees vaardige boeken in lezing wilt krijgen, richt u naar o izc bibliotheek, zij- is open iederen zondag van 10 tol I t uie.'s morgens. Gij, jonge partijgenooten, maakt hiervan -ook goed gebruik i'Ve winter is daar, velen van u welen niet wat te doen, des avonds bij het eindigen van hun werk maakt van uw ledige tijd nuttig gebruik, door de werkeu onzer gnoote schrijvers te brstudeeren, dieu het schoone en edel doel van 't socialisme zul len leeren kennen LEDEN der katoen- en weversvereer.i - ging, leest goed het blad der textielfederatie. Het blad wordt iedere li dagen, door de boden ten hirze der leden besteld. EEN goed lid leest het blad Vooiuit en Recht cn Vrijheid T Is niet voldoende die bladen te koopen, men moet ze ook goed lezen, om a'dus van alles wat de partij, ver eenigingen. enz betreft, op de hoogte te zijn. Wie zielkecs voor onze bonden en inrich tingen, en tevens lezers voor onze bladen wilt winnen, geeft zijne gelezen bladen voort aan niet lezers. Een goede apostel voor onze zaak verzuimt dit niet. Partijgenooten, helpt daar aan mede. In 't prullebladje van Pierken de waar beid staat, dat de bond der katholieken van Weiteren, na de staking Beernaerts 250 leden telde Nu waren er in hunnen bond 3U0 leden. De socialisten telden dan 1200 leden, nu nog 92 juist geteld, dit volgens de lijsten van het gemeente-werkeloozenfonds. De waarheid is, dat ondanks hun werken, verklikking en verraderij der dompers, zij nog geen 100 leden tellen. De socialisten integen deel die als wilde beesten vervolgd worden, waar/an er minstens 500 door Beernaerts zijn werkeloos gesteld, nu nog meer dan 300 leden tellen. Het bladje zegt ook dat de cijfers door hun gegeven juist zijn. De lezers moeten er niet aan twijfelen, 't is zoo, ze zijn genomen uit de lijsten van bet gemeente-werkeloozenfonds. Welnu in Weiteren bestaat er geen werke- loozenfonds Zoo wordt er bijna iedere week aan de leden der katholieke vereenigingen, door Pierken de waar?heids prullebladje eene sto- verij opgedischt, om den val der socialistische en degrrrroote bloei der katholieke bonden voor te stellen. Afgedankt. Maandag zijn er opnieuw 8 molekens-werksters der Filature et Teinlu- rerie naar huis gezonden voor onbepaalden tijd, dit ondanks ons schrijven om geene werklieden meer naar huis te zenden onze beleefde vraag aan de heeren van dit fabriek gedaan," om bet werk verlet de werklieden onder elkander te laten deelen, heeft dus geen gehoor gevonden. In al de fabrieken van de stad waar den crisis heerscht, is er bijna niemand zonder werk gesteld. In de Filature et Teinturerie doet men de gansche week door werken, en zijn er minstens 50 werklieden zonder werk gesteld, dit op een oogenblik dat er bijna ner gens werk te krijgen is Te Antwerpen heefter eene werkelooze betooging plaats gehad. Men schat het getal deeluemers op 10 duizend. De kinderenen vrouwen marcheerden mede in den stoet, die zich van de Groenplaats naar het stadhuis be gaf, waar de Burgemeester de Afgevaardigden der werkeloozen heeft ontvangen. Gezel Malhman, algemeene schrijver der socialistische vakbonden van Antwerpen, heeft aan den Burgemeester de uitgestrektheid der werkeloosheid geloond, en vroeg aan den Burgemeester om de groote armoede die er heerscht, door het werkgebrek veroorzaakt, te lenigen, hun voorstel te steunen der 200 dui zend franken die zij aan het stadsbestuur ge vraagd hebben. De Burgemeester beloofde zijn best ie zullen doen. Te Gent, Ledeberg, enz. heeft men de sub- sidiën vermeerderd voor de werkeloozenkassen, en bijzondere gelden voor uitdeelingcn aan werkeloozen gestemd. Ook het ministerie van nijverheid en arbeid heeft onze vereenigingen deze week laten geworden, dal zijn departe ment zal tusschen komen. om de werkeloozen te helpen, dit dank aan de bewegingen der werkeloozen in de groote plaatsen. llier in onze stad wordt de gewone bijleg van het stedelijk hulpfonds tegen werke loosheid verminderd, en de winter staat voor de deur, wat zal er van deze geworden die dan als er het meest noodig is, weinig of niets meer zullen bekomen. Kan ons stads bestuur ook niet eene toelage stemmen zooals in andere steden De Poste restante Deze week bevatte de Monibuir volgenden bestuur lijken maatregei Te beginnen van 1 November is het verbo den briefwisselingen te verzenden, onder be ginletters, cijfers, voornamen of andere tee- kens, cijfers, vo rnamen of andere teekens. Dus van dien datum af zullen al de briefwis selingen, poste restante verzonden, die den naam of de firma van den bestemmeling niet dragen, aan den afzender teruggestuurd wor den en is hij niet gekend worden ze in de scheurmand geworpen. Het is ook verboden zich briefwisselingen te doen zenden onder valsche namen. De be stemmelingen moeten hunne identiteit bewij zen alvorens de briefwisseling te ontvangen, zoo ze niet door de dienstdoende bedienden gekend zijn. Opgepast dus Vliegen. De Daily Mail, het groot Engelsch dagblad looft een prijs uit van 250,000 frank aan den eersten persoon die van Londen naar Manchester kan vliegen in de volgende conditiën Opstijgen op eene plaats minder dan vijf mijlen van debureelen der Daily Mail te Lon den, en neerdalen op minder dan vijf mijlen van de bureelen der Daily Mail te Manchester de reis mag ten hoogste 2i uren duren de reiziger mag slechts 2 maal neerdalen om eten in te nemen; de vlucht moet gedaan worden met een uitsIuitel ijk mekanisch tuig. Ondersteuning voor de Gladslijpers. Omdat een Vetteran in de koeis te Oor- degem op eene koe gereden heeft, R. S. o,5o. Ondersteuning voor het vergrooten van ons blad. VVekelijksche giften van P. N. 0,10, A. N. 0,10, H. F. 0,10, L. E. 0,10, F. V. 0,10 H. S. 0,10, F. 1> 0,10, C. V. 0,10, A. C. 0,00, A. J. 0,10. B. D. 0,10. Gezongen door L. Lepagie, bij F. De Moor, het lied der arme kiezers o,8i. Ge vonden in de bus Van der Meersch 1,56., Het lied, de arme kiezer, gezongen door L. Lepagie, bij Frans Van der Eist 0,42. Een lied gezongen door Victor Amant, bij Petrus Amant 1.02. C C. 0,20. 2 voorname balbogen met toebehoorten (zoo goed als nieuw). Alle dagen te bezichtigen, Molendries, 20. Engelsch Duilsch Met genoegen vernemen wij dat er in onze Stad Aelst, zoowel als in vele andere steden van Belgie, een gemeene CURSUS van ENGELSCH en DUTTSCH zal gegeven worden in het begin der maand Oktober door de leeraars der beroemde BERLITZ SCHOOL van BRUSSEL. P. S. Op algemeene aanvraag is het bestuur van Brussel bereid tevens een FRANSCHE Cursus in Aalst te openen, indien het getal leerlingen toereikend is. Voor nadere inlichtingen en inschrij vingen, zich te wenden bij Mr Arthur GHYSBRECHT, 27, Schoolstraat Aelst. 's Zondags van 9 tot 11 ure. Gevraagd voor Stad en Buiten AGENTEN voor La Prévoyance Sociale Samenwerkende Maa'schappij van Levensverze keringen,onder de beschenning van de Belgische Werkliedenpartij. Hoog commissieloon. Voor inlichtingen zich te wenden lót gezel PETRUS N1CHELS, Geeraerdsbergschestraat, 81, Aalst.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3