8e Jaar. N° 42. Prijs per mmmiei» 2 ceiriitMfieih 1& October 1>908. COMITEIT. KIEZERSLIJSTEN. Aan de Werkeloozen en Crisialijdtrs I La Prévoyance Sociale. Briefwisseling. ALFRED NIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. ZATERDAG TOEKOMENDE, belangrijke zitting de wijkclubs worden verwacht. Wie zich wil overtuigen of hij wel is ingeschreven op de kiezerslijsten 1909 1910, met het noodige getal stemmen waarop hij recht heeft, moet zich haas ten, want de tijd zal ras verstreken zijn. Niet morren als het te laat is, op tijd komen is de boodschap, zooniet is het uwe eigene schuld. Komt u dus allen overtuigen in Hand aan Hand, waar men kosteloos alle re- klamen doet. Wacht niet tot het te laat is. Een oefeningsjaar. La Prévoyance Sociale, de samenwerkende maatschappij van volksverzekeringen op het leven ingericht in den schoot der Werklieden partij. komt haar eerste levensjaar te eindi gen. De oefeningen begonnen zijnde op 6 Ok- ber 1907, hebben wij nu de uitslagen van n volledig werkjaar voor oogen dewelke ons oelaten, wel wetende wat wij doen, te oordee- ~n over den gang en den bloei van het nieuw werk f Dezen bloei, haasten wij ons het te zeggen, .8 volhardend. De btkomen uitslagen na één aar bevestigen en volledigen die der zes eer- 'e oefeningsmaanden, welke wij vroeger be- end gomaakt hebben. liet getal agenten door La Prévoyance Sociale bezigd is thans 612 waarvan 399 voort- engers. Dé verzekerden mits wekelijksche premien 'jn ten gètalle van 22,050 waarvan 14,457 p het leven en 7,593 mits gemengde en ver schoven kapitaalverzekéringen de verzeker den mits maandelijksche premien zijn ten ge- talle van 1376 hetwelk een totaal van 23,406 verzekerden uitmaakt. Wat de verzekerde kapitalen betreft, de cijfers ervan zijn de volgende Mits wekelijksche premien levensverzeke ringen fr. 2,581,317,65 gemengde en verschoven kapitaalverzekeringen fr. 1,153.660,87 totaal 3,734,978,52 franken. Verzekeringen mits maandelijksche premien fr. 1,220,173,00. Totaal der verzekerde kapitalen 4,955,151, 52 franken. Het bedrag der thans ingezamelde weke lijksche premien beloopt tot fr. 4,675,28 waarvan fr. 1,875,36 voorde levensverzeke ringen en fr. 2,799,92 voor de gemengde en verschoven kapitaal verzekeringen. De maandelijksche premien bereiken fr. 5,257,52 't zij een algeméén premienbedrag van fr. 306,204,60 's jaars Gedurende de oefening heeft de Maat schappij 99 sterfgevallen geregeld voor eene som van 7,432,35 franken. Deze uilslagen zijn uiterst gunstig, zij over drijven de hoop der grootste aanhangers, zoo men rekening houdt der moeielijkheden welke men ontmoet wanneer het geldt oproep te doen aan de voorzienigheid der arbeiders en ze te doen besluiten om van hun loon de noodige penningen vooraf te nemen om de hunnen te beschermen tegen de ellende bij onverwacht sterfgeval. Dit eerste oefeningsjaar bewijst klaarblijke lijk dal de inrichting eener samenwerking van levensverzekeringen in den schoot der Werk liedenpartij noodzakelijk was en dat het Con gres van Paschen 1906 wel gedaan heeft er de vorming van te beslissen. De bekomene uit slagen zijn voldoende om alle socialisten te verblijden en men moet daarover al diegene geluk wenschen welke er toe geholpen hebben en eerst en vooral, de groepen der Partij welke helder doorzicht en vertrouwen genoeg gehad hebben in de werkende klas om het kapitaal te onderschrijven, waarvan slechts tien per hon derd gestort geweest is zooals de aanleggers van het werk het voorspeld hadden. Het ware te hopen dat de groepen welke nog niet hebben durven onderschrijven nu zullen bekennen dat hun mistrouwen niet gegrond was en dat in zulke omstandigheden zij hunne plicht zullen kwijten zooals de andere. De gelegenheid zal er hun niet van ontbre ken zelfs aanstaande zal er oproep gedaan worden aan de leden der Werkliedenpartij voor het inrichten van een nieuw Werk, be stemd de afhanger uit te maken van dit waar van wij komen te spreken. Het geldt van in ven schoot van La Prévoyance Sociale eene maatschappij van verzekeringen tegen den brand te stichten. Wij-zullen op deze aaplei ding terugkomen ip een..aanstaande artikel, doch wij houden er aan van nu af aan te kon digen dat de inrichting der maatschappij be slist is dat is een goed nieuws, want onze strijders en al onze vrienden weten dat de verzekering legen den brand eene der rijkste en overvloedigste bronnen van het kapitalism is, eene dezer zelfs welke plaats geven aan erge misbruiken van de gelduitbuiting. 't is genoeg zeggen dat bij eebrek van tus- schenkomst der openbare machten, welke zich in zulk geval zou opdringen doch waarop wij nooit mogen rekenen, de socialistische tus- schenkomst aller noodzakelijkheid is om de werkende klas van het juk van het hooge geld wezen te verlossen. Wij zullen deze taak niet missen. J. HENDERICKX, Senateur. Nota der Redactie. Wij kunnen enkel onze vrienden bestuurders van La Prévoyance Sociale gelukwenschen over hun bekomen uit slag, buitengewoon uitmuntend in een jaar tijds, en onze vrienden lezers en partijgenoten aansporen, niet te aarzelen, en zich te laten verzekeren in La Piévoyance Sociale, de assu rantie der Belgische Werkliedenpartij. Wie hierover nadere inlichtingen wenscht, richtte zich tot gezel Niehels Petrus, Geeraards- bergschestraat. Aelst, den 13 October 1908 Mijnheer Alfred Niehels, T/S. Antwoord op uw schrijven van 11 October, in Recht en Vrijheid De houding, die ge nu aanneemt, schijnt mij aardig, en wat ge van mijne taal zegt, zou beter op de uwe passen. Waarom vraagt ge mij, waar ge uw onder zoek zult afkondigen Zoudt ge het in Recht en Vrijheid doen Wel dat moet gij best weten. Zou men niet zeggen dat'go afschrikt van het in uwe gazet af te kondigen Voor wal de verantwoordelijkheid aangaat, dat elk de zijne drage. Doch het is duidelijk en klaar dat ge de zaken opzettelijk tracht te vergrooten en te overdrijven maar daarin volg ik u niet Voor mij kan er hier geen kwestie zijn van laster, eerroof, smaad of andere dier gelijken. Nu ik ben gereed voor het onder zoek, en wilt ge mij zoo wat anderhalf kolon plaats verleenen, zoo zal ik u toekomende week, de EERSTE SCHRIFTELIJKE GETUI GENIS zenden. Is dat duidelijk genoeg Of gaat ge nogmaals trachten weg te vluchten Intusschen vriendelijk gegroet TH. DENAEYER. Ja, wij gunnen u 1 1/2 kolon in ons blad, doch al de schriftelijke getuigenissen, die ge ons zendt, zijn onder uwe verantwoor delijkheid Als ge die getuigenissen voor klin kende mrnit aanneemt, dan moet ge er ook de verantwoordelijkheid- van dragen. Enkel op die-voorwaarde moogt ge komen. A. N. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklainen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent, per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden woraen. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten Bblgie 0,73 1,5' Men abonneert zich op alle postbureelen. Door de zorgen van het Bestuur van het Ste delijk Hulpfonds tegen werkeloosheid, der stad, is ons het volgende bericht gezonden, die wij voor al onze leden der vereenigingen mede dee- len. Van den zelfden dsg af, i October, zal iedere werkelooze wiens onvrijwillige werke- loosheid Zal er kend zijn, ten bureele van het Hulpfonds eene v.e keloozenkaait bekomen, waarop hij verplicht is, iedere werkdag, door den bediende van het Hulpfonds, het bewijs zijner werkeloosheid te doen aanteekenen. Crisislijders neemt ook goed acht op het volgende VROEGER als men 3 dagen in de week ver- Iet had, was het voldoende met een bewijs van den patroon waar men werkte, naar de vereeni- ging te komen, om den onderstand van het Hulpfonds tegen werkeloosheid te genieten. NU moet men van den eersten dag der wer keloosheid naar het stadhuis gaan, om een wer- keloozenkaart met het bewijs van uw patroon. Wanneer op de kaart 3 werkelooze dagen in de week geteekend zijn, mag de vereeniging den onderstand uitkeeren. Vrienden, leest dit goed en zegt het voort r«<r-

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1