Voor onze Weezen. ïe' EEN EN ANDER. Correspondentie. Ondersteuning voor het vergrooten van ons blad. MET DE KAART 30 frank vooruit frank 30 in- jen et :x- ie, ;k, dc Meermalen hebben \rij gewezen op wat er in onze weezenhuizen gebeurd, en wat er dient veranderd te worden. Wij zijn gelukkig te zien, dal ook andere bladen er zich beginnen om te bekommeren, zoodat wij vast en zeker overtuigd zijn, dat er betere dagen voor onze weesjes zullen aanbre ken, te rneer daar wij zien, dat de hulp in geroepen wordt van den bond der oud-weezen, die, wii zijn er van overtuigd, nietten achte ren zullen willen biijven, om het lot hunner ongelukkigvriend,es te helpen verbeteren. Het is toch bedroevend, om te beslatigen dat onze meisjes, eens in 't gesticht, nooit een bezoek mogen afleggen, alleen, wel te ver staan bij hunne familie. Nogthans de jongens wordt dit toegelaten. De meisjes mogen nooit wandelen gaan, verzekert men ons enkel van 't gesticht naar de kerk en van de kerk naar 't gesticht Dat dit nadeelig is voor de gezond heid dier kinderen hoeft geen betoog, en't is dus aan or.ze dokleis daar ook eens hun woordje over te zeggen, vooral dezen die in 't stadsbestuur mogen meêpraten. Den tweeden Zondag van iedere maand is het bezoek in 't gesticht voor de familieleden en dit voor enkele minuten, en dan nog onder de gedurige bewaking der nonnen. Vreest inen soms dat de kinderen klachten zouden doen Ën op den dag van hunne eerste communie, wordt de kinderen slechts eene enkele uur ge gund, bij hunne familie, en dit weeial in 't bijzijn der nonnen Wat mag daar toch achter schuilen?... Nooit de minste gelegenheid om alléén tegen uwe familie een woordje te zeggen 't Is oprecht schandalig, want in de gevangenissen kan men ten minste toch met den gevangene spreken, zonder dat iemand u bespiedt. Zeg, heeren van den raad der Weesgeslich- ten, wenschtge zulk een lot voor uwe kinde ren Neen, niet waar Welnu waarom duldt ge dit met andere kinderen Bij de weesjongens, is het in boven genoemde gevallen veel beter voor hel aan- leeren van een ambacht laat het veel te wen- schen. Men heeft daar te kiezen tusschen drie stie len kleermaken, schrijnwerken of schoen maken. Dit is ongehoord, want bet is niet aan nemelijk dat men die kinderen verplicht, het ambacht te leeren, waar zij sums niet de min ste goesting of aanleg voor hebben. Meer krusdus, in hel kiezen van een stiel, is hier hoogst noodig. Wat meer is, het schijnt vast en zeker, dat de weesjongens reeds meer dan een jaar zon der méesler-schoenmaker zijn De Volksgazet heeft het in zijn nummer van 4 October ook gezegd. Is dit niet wiaakroepend Is dit handelen in 't belang van die arme weesjongens hunne toekomst Is dit zorgen, dat zij bekwaam zijn, hun brood te verdienen, wanneer zij het gesticht moeten verlaten Zijn die arme kin deren niet al ongelukkig genoeg, door het verlies van vader of moeder, of van beiden Maar ja, nu Pch gaat men een nieuwen meesler-schoenmaker vragen voor onsjongens- weesgesticht Weet ge lezers aan hoeveel per jaar ltaad eens, maar niet te veel hoor, want ze gaan beginnen met economie te doen, op het loon van iemand, die een aantal jon gens, jaar in, jaar uit, een ambacht moet lee ren. Welnu, hoeveel Past op, houdt u vast.... of ge valt Men vraagt een mresler-schof nmaker voor de weezenjongens aan,... 6oo franken per jaar. i.achl niet, 't is juist 600 Franken... Wie wil er zich daarvoor aanbieden G'hebt vroeger uwe aanvraag gedaan, om die plaats van meester-schoen- maker te bekomeD, met de gedachte van be taald te worden, aan het vroegere loon, 1200 franken meen ik. Wie is er nog amateur, houdt ge nog aan die plaats Welnu biedt u dan op nieuw aan Wel heeren van den raad der weesgestich ten, zijt ge niet beschaamd, zulk een loon te durven aanbieden vooreen meester-schoenma- ker Zeg, welk een ambachtsman gaat ge voor zoo een loon krijgen Of kan het u niet sche len, of geeen meester hebt bekwaam in zijn vak of een schoenlapper Maar vergeet dan niet, dat ook de leerlingen maar de meesters waard zijn, en gij weesjon gens den wijden wereld zult inzenden, onbe kwaam hun brood te verdienen. Is er soms niet een broeder die een pek draad kan maken hij zou die 600 franken toch ook kunnen verdienen, als men toch niet houdt aan een goeden meester Maar tengevolge van de vermindering van dit loon van den meester schoenmaker, schijnt het nu, dat ook de meester-kleermaker vreest, dat er van zijne 1200 franken per jaar ook eene brok zal afvallen En de meester-schrijn- weiker die 3,50 fr. of 4 fr. daags wint, wel dien is ook niet p zijn gemak In alle geval 't is om te schrikken en te beven voor die menschen. Ge ziet in onze weezengestiebten is er veel te veranderen veel te verbeteren. Een nauw keurig onderzoek zou wel kunnen meer aan 't licht brengen. M. Albert Mertens, gij die daar zit, als af gevaardigden van den Oud-Weezenbond op u weegt eene groote verantwoordelijkheid. Gij moet in dien raad uwe stem laten hoo- ren en krachtdadig optreden, in 't belang van die arme kinderen, die op het oogenblik zich in den toestand bevinden, waarin gij u onge lukkig genoeg ook hebt bevonden. En den oud weezenbond in zijn geheel? Gaat dien bond de handen uit de mouwen stekeD, en met ons medewerken om de waar heid op te speuren en de misbruiken te keer te gaan Wij zullen zien. Wat meer beleefdheid a. u b. Maandagavond, deedteen halven blin den, den dienst van couponknipper, aan de ingangsdeur onzer statie Aalst. Drie jufvrouwen en een paar volksvrou wen hadden plaats genomen in de wacht zaal. Toen de jufvrouwen vertrokken wa ren, kwam dien halven blinden, bij die twee vrouwen en vroeg hen waar ze naar toe moeaten. Wij wachten op onzen man, was hun antwoord, en hierop deedt hij hun brutaal en onbeleefd de wachtzaal verlaten, en verstoutte zich zelfs de deur toe te werpen, zóó spoedig en met zulk geweld dat een der vrouwen de deur op haar achterste ontving. Verbitterd over zoovéél onbeleefdheid en brutaliteit, gingen zij hun beklag doen, bij de vrouw en de dochters van dien man, cn daar was men beschaamd over zijne houding. Wij weten niet of dien man geen mis bruik maakt van zijn recht immers rustig zitten te wachten, in de wachtzaal, zal toch in alle geval door geen enkelen wel opgevoeden mensch verboden worden. Wij roepen op dit feit, de aandacht van den Statieoverste, en bidden hem maat regelen te nemen om dit in 't vervolg te voorkomen. Mocht hij nadere inlichtingen wenschen te nemen, wij zijn te zijner beschikking. Het algemeen bestuur der Berlitz Scbolen te Brussel. GROOTE PRIJSKAMP in het lokaal De Roode Leeuw Korte Zoutstraat, 36. Opening van den kampstrijd-Zondag 8 November om 6 uren 's avonds Prijzen verdeeld alsvolgt 15 fr., iofr., en 5 fr. Men speelt in partijën van 4 mannen. Ieder partij speelt naar overeenkomst, Jassen of Bieden. Van heden af kan men zich laten in schrijven aan 0,10 fr. zoolang de ie ronde duurt. Bij het eindigen van den prijskamp zal •r een schoone» tombola plaats hebben. Beernaert te Wetteren, heeft over enkele maanden een gansch gebouw zijner fabriek stil gelegd, hiermede waren bijna 500 werklieden zonder werk. De liberale hoofdmannen van Wetteren, die ook enkele werkeloozen onder hunne leden tel den, zijn bij Beernaert gaan vragen deze aan t werk te stellen. Beernaert wilde er slechts in toestemmen, als zij een tarief aanvaardden van 10 per honderd loonsvermindering, ('t zij de tarief van vóór de staking). De liberalen aanvaardden en de socialisten protesteerden hier tegen door die houding te schandvlekken bij middel van plakbrieven en strooibriefjes. De katholieke vereeniging protesteerde ook hier tegen, maar het was in schijn want enkele dagen daarna joegen zij hunne enkele werkeloo zen die zij hadden naar Beernaert's fabriek, om aan 10 per honderd loonsvermindering te wer ken. De leden die zulks niet wilden aanvaarden, wierden bedieigd door het ontnemen van hunnen trok der vereeniging. De liberale en katholieke lammekens zijn aan t werk gegaan met loonsvermindering, en de honderden socialisten blijven op straat loopen. Pierken de waarheid zegt nu in zijn prulle- b lad je, dat de socialisten gaan werken zijn Bond Moyson. Bravo, het werk onzer moedige wijkclubs is viuchtdragend. De nieuwe leden komen heel goed binnen, doch er zijn nog veel kaarten in handen dus er zijn er nog veel die niet naar 't visiet van den dokter zijn ge gaan. Wij zeggen tot deze vrienden doet het onver wijld, opdat wij weldra met ons beoogd doel zouden kunnen beginnen. Eer nieuwjaar, moeten wij minstens met dui zend leden zijn. Hoe meer leden, hoe betere en grootere voordeelen. Helpt dus allen mede, 't is in uw eigen belang. Onze dokters zijn Hertecant, Molenstraat; Van de Velde, Schoolstraat en Verhaegen, Esplanadestraat. Onze tandmeesters Ranson, Albert Liénart- straatNeefs, Statiestraat. M Aalst, 16 Oc'ober 1908. Als aangekondigd in de verschillige dagbladen der stad,zal door het bestuur der Berlitz Scholen van Brussel eene conferencie gegeven worden, gevolgd van eene proefles in het Engelsch, Duitsch en Fransch, toekomende Zondag 18 October, om 9 1/2 uur 's morgens. Onnoodig hier het voordeel endebeioemd- heid dezer schooien hare methode aan te stip pen. Dat het U genoegzaam weze te weten dat er 350 succursalen bestaan over 27 verschillige landen verspreid met omtrent 2500 leeiaais met rond de 200,000 leerlingen jaarlijks. De Berlitz scholen zijn sedert een dertigtal jaren gesticht. Meer hoeft er niet gemeld te worden. Wij verhopen dat de inwoners der stad en het omliggende deze gelegenheid zullen waarnemen om eens voor goed die wereldtalen aan te leeren. De conferencie zal gegeven worden in het Hotel St. Jean, Albert Liénartstraat. Een bijzondere ingang bestaat in het lokaal. Wekelijkschegiften van P. N. 0,10. A, N. 0,10. H. F. 0,10. L. E. 0,10. F. V. 0,10. H. S. 0,10. F. P. 0,10. C. V. 0,10. A. C. 0,20 A. J. 0,10. B. D. 0,10.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3