8° Jaar. N° 43. Prijs per nummer 2 centiemen. 25 Oclober 1908. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED WICHELS, Maanstraat, i8, AALST. Volkskinderen op post I Heden Zondag om 2 ure namiddag, in Hand aan Hand, is het algemeene repe titie voor het zang- en muziekgedeelte. De kinderen moeten op post zijn, want zij moeten optreden in het feest van 1 No vember aanstaande, waarop gezel Camiel Huysmans, eene voordracht zal houden over DE ARBEIDER EN DE KUNST. Het programma van dit feest, zal Zon dag toekomende in ons blad verschijnen en deze week aan de leden worden uitge deeld. Wij kunnen onze vrienden niet genoeg aanraden, dit feest bij te wonen. Van zang- en muziekgedeelte zal het onverbeterlijk zijn, dat weten wij vooraf, en voor wat de voordracht betreft, alleen den naam van Huysmans Camiel zegt ons, dat wij ons op iets puiks mogen verwach- ten. Allen dus, Zondag naar het feest. Begin om 6 urer. Bestaat de klassenstrijd Het is riet de eerste en evenmin de laatste maal dat er tusschen de gazetschrijvers zal geredetwist worden, over het bestaan, ja of neen van den klassenstrijd 1 Willen wij zonder overweging al het ge- ichrijf der burgersbladen als goede munt aan nemen, die op alle lief lijke toonen het liedje zingen der goedhartigheid van het patronaat jegens het proletariaat, dan is het zeker dat er geen klassenstrijd beslaat. De burgersbladen zijn niet alleen om zulks te beweren. Er zijn ook nog talrijke bladjes uitsluitend voor werklieden geschreven, die zoo gezegd hunne belangen verdedigen, die het met de burgersbladen eens zijn om den klassenstrijd te ontkennen. Beide soorten zijn t'akkoord om te beweren, dat de klassenstrijd een misdadig uitvindsel is van eenen hoop boosdoeners, dat als een middel aangewend wordt, om de werklieden tegen de rijke klasse op te hitsen, en hun hart vol haal te pompen, 't is het zwaard 1 dat den vrede tusschen de verschillende standen der samenleving vernietigt, en aanwekttot besten digen oorlog Welnu, indien er zulke misdadige lieden gevonden worden, die haat en tweedracht zaaien willen, om eene goed georde samen leving te vernietigen, dan ben ik het met die heeren eens om met hun er tegen op te komen. Doch eerst hierover wat meer. Een weinig overleg en beredeneéring. Be staat de klassenstrijd, ja of neen De burgersbladen met de bovengenoemde werkersbladen zeggen neen I Deze is een uit vindsel van troebel water visschers en misda dige kerels. Is dit nu het bewijs van 't niet bestaan van den klassenstrijd Volstrekt niet! Wij, socialisten zeggen, de klassenstrijd bestaat wel!... En als wij nu tol de boven staande schrijvers zeggen, die dit loochent zijn charlatans, volksmisleiders is het daar mede bewezen dat de klassenstrijd bestaat Ook niet Wat brengen de burgers- en verknechte werkersbladen in, om den klassenstrijd te loochenen Niets anders dan een gansche hoop verwijtsels aan onsadres,en de loftrompet omhoog om het patronaat en onze lieve samen leving te bezingen. Wij, socialisten zeggen, de klassenstrijd be staat niet omdat wij het zoo willen, maar ondanks de werkende klasse wordt deze van dag tot dag scherper, en zal het nog meer worden door de tegenstrijdige belangen der samengetrokken kapitalen en deze der wer kende klasse. Is het een uitvindsel dat de kapitalen zich samen trekken in groote ondernemingen, om op de voordeeligste wijze te fabrikeeren, niet voor het algemeen welzijn, maar wel om een groepje aandeelhouders groote percenten te laten opstrijken. Dit bestaat en is bijgevolg geen uitvindsel zooals er beweerd wordt Is het onze schuld dat de werklieden in dienst van die heeren, voor hunnen zwaren en lastigen arbeid, slechts spotloonen ont vangen, juist genoeg om met vrouw en kin deren van honger niet te kreveeren Aan wie gaat men dit wijs maken. Wie zijn die groote misdadigers van den huidigen maalschappelijken toestand, waar enkelen in overvloed en genot hun leven slij ten, ten koste van millioenen menschen, wiens leven eene aaneenschakeling is van kommer, zorgen en pijnlijke ellende 1 Zij die dit slechts trachten te verbloemen en intusschen mede helpen om een wanver- houdend systeem in zwang te houden van Verrijkt u Ofwel wij, socialisten, die de bloedige wonde toonen, waaraan de werkende klasse lijdt, en eene betere en geordende samenleving in de plaats willen brengen. De burgers- en verknechte bladjes zullen ons dit wel verwijten, maar de werkende klasse in 't algemeen, zal zeggen, de socialis ten hebben gelijk en dat is ons voldoende. Wij zijn reeds aan de aanvallen van deze propere collectie gewoon dit toont ons met welke slechte inzichten die schrijvelaars be zield zijn tegen ons, socialisten. De klassenstrijd wordt geloochend Wi zeggen hij bestaat wel hiervan hebben wi honderde feiten om onze gezegdens te staven. Immers, eene botsing tusschen patronaat en proletariaat is geen wonder meer dagelijks staan de bazen en werklieden tegenover elk ander, 't zij om te beletten dat de kleine loo nen door het patronaat verlaagd worden, of wel dat de werklieden betere werkvoorwaarden wenschen-, hoogere loonen en mindere werk uren eischen I Is het omdat de werklieden te veel eischenc zijn volstrekt nietr 1 maar wel integendee omdat er meer om meer door de bazen van de werklieden gewild wordt spreekt met de werklieden van gelijk welk fabriek of werk luis, en bijna allen zullen een gansche bundel met grieven voorlezen, en met een k^pp in de teel over de kleine loonen spreken, waarvoor zij moeien werken. Bij het uitoefenen van hun werk, gevoelen de werklieden best dat er eene wrijving tus schen de belangen bestaat van werklieden en lazen, die de oorzaak is der menigvuldige werkstakingen die uitbreken. Dit noemen wij de klassenstrijd, en wie dat loochent kan ook hel schijnen der zon loochenen. Nog erger. De klassenstrijd wordt dikwijls op zulke brutale wijze gevoerd, niet door den wil van het proletariaat maar wel door het patronaat Door de lock-outs worden duizenden werk lieden die in niets schuld hebben de straal op geworpen, prijs gegeven aan den honger met Hunne weerlooze vrouwen en kinderen 't is het voornaamste strijdmiddel geweest der patroons in de laatste jaren, om de werklieden door den honger te dwingen, hunne hoofden er bij neêr te leggen. Ik hoor reeds zeggen door de verknechte werkersbladjes, dal zulks niet gebeuren zou indien de werklieden zich meer inschikkelij ker toonden Goed, wij zullen dit gaan zien. Zijn de wollewerkers der Verviersche streek niet inschikkelijk geweest, als zij aan de bazen voorstelden geene werklieden af te danken en het werkverlet onder elkander te verdeelen. Die zoo broederlijke en solidaire vraag, was dit onbeleefd Neen, niet waar En toch heeft men 20 duizend werklieden doen boeten. M. Beernaerls van YVetleren, zegde, dat de loonsverhooging die zijne wevers vroegen, door hem kon gegeven worden, en toch wilde hij geene verbetering toestaan en joeg aldus 1200 werklieden voor 16 weken iu strijd De reuzenstrijd der dockers te Antwerpen is er gekomen, omdat volgens die heeren dockers-bazen 6 fr. loon te veel was, vooreen ganscheh dag lastigen en zwaren arbeid, ter wijl die zelfde heeren zonder arbeid, groolere winsten verwezentlijkten 1 Wij, Aalslersche werklieden, hebben er meermalen de ondervinding van opgedaan., hoe moeielijk het is een beetje verbetering van de bazen te bekomen. De 13 weken lan gen strijd voor 25 centiemen loonsverhooging in 't groot fabriek, staat nog altoos versch in het geheugen. Wij zouden aldus kunnen voortgaan, doch wij eindigen met er nog iels bij te voegen, namelijk, dat die zelfde bladen en verknechte bonden ons dikwijls verwezen hebben, naar de inschikkelijke en ernstige houding der Engelsche vakbonden. Welnu, ondanks de bravê, inschikkelijke en ernstige houding der Engelsche vakbonden, hebben de werklieden nog nergens zoo hard te kampen gehad, dan de Engelschen op dit oogenblik. Nog nooit heeft den klassenstrijd op zulke nijdige en bittere wijze gewoed, als RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten Belgis o, 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1