8e Jaar. N° 44. Prijs per nummer 2 centiemen. 1 November 1908. r Weekblad voor het Arrondissement Aalst <2 6 &n de leden van den Ziekenbond Moyson Vergaderingen. Samenwerking Hand aan Hand, heden Zondag, om 3 ure, algemeene vergadering. Ziekenbeurs. Zondag toekomende, ■Iden 8 November, om 3 ure 's namiddags, algemeene vergadering, op boet van 10 centie men. Om 2 ure, Besluurzitting De leden die ver ingen tegen het Besfuur te spreken, moeten dus om 2 ure, in het lokaal Hand aan Hand zijn. Aan de Bestuurleden. De Comiteit- zillingen zullen den Woensdag gehouden wor- m van iedere week, en niet den Donderdag oals vroeger. De besluurzittingen van iïspadrillen-, Glad- ilijpers-, Tabak- en Vellenbewerkersbonden, den rijdag alsook van de ziekenbeurs iMoyson. iedere 14 dagen. Vrienden, neemt hiervan goed nota. Naar 't Feest. Wij meenen niet al te erg te moeten aan dringen bij de partijgenooten, om hen te overtuigen, dat het noodzakelijk is, heden Sl Zondag het feest der Volkskinderen bij te ™«vonen, waarop gezel HUYSMANS Cam. zijne voordracht zal houden over de Vlaamsche Arbeider en De Kunst. Wie een puik Concert wil bijwonen, wie eene leerzame Voordracht wil hooren, moet heden Zondag naar Hand aan Hand. Het zal een aangename en leerrijke avond zijn. Deuren open om 5 1/2 ure Begin om 6 uren juist Inkomprijs 10 cen tiemen. Kinderen alleen worden gewei- ;erd. OPGEPAST, want het is geen inderfeest. Staatsbedienden Geen politiek lat is de leus der dompers. Al wie onder de werklieden van den itaat worden gerekend, alwie eene bezol- ging ontvangt van wege den Staat, mag ch met geen politiek bemoeien. Dat zulks tegen de borst stuit van alle ichtzinnige menschen, is klaar. Immers verbetering in den toestand der staatsbedienden hangt af, van een bestuur t zich in laat met zijne werklieden, van jp bestuur dat het goed meent met de erkende klas. Het is dus voor de Staatsbedienden ne noodzakelijkheid zelf, zich in te laten iet de politiek en zelfs propaganda te laken, voor dezen die zo weten in hun oordeel te zullen werken. Tot heden, is hun dit recht nog ont zegd, wel te verstaan wanneer die wer king en propaganda zich keert, tegen de klerikale partij en hare mandatarissen. Past op, slaven van den ijzerenweg, post en telegrafen, past op, dat ge het u niet waagt in een politieken stoet op te marcheeren, in 't openbaar te propagan- deeren voor uwe gedachten, want, weldra wordt er u een muilband opgezet, of de een of andere straf staat u te wachten, wanneer uw werken niet in 't voordeel is •der dompers. Hoevelen van u, Staatsbedienden, zijn er reeds op zoo eene wijze niet getroffen. Neemt bijvoorbeeld een soldaat, in dienst. Hoe erg dezen ook overtuigd is van de waarheid van 't socialismus, toch zal het hem verboden worden zijne ge dachten onder zijne makkers te verkon den, en zelfs in een socialistisch lokaal te tredeij,, op gevaar eene erge straf op te loopen. Wat is een soldaat anders dan een Staatsbediende Hij is geroepen om den Staat te dienen, en de rijken hunnen cof- fre-fort te verdedigen. Hij ontvangt hier voor eten, drinken, en huisvesting, met ■kleederen en eenige centen voor tabak. Hij is dus een staatsman, en hierom is het hem verboden, te ieveren voor zijne socialistische gedachten en princiepen. De wet ontzegt hem dit recht. Doch wat is nu een priester, anders dan een staatsman Ook dezen verhuurt zijne diensten aan den staat hij ontvangt eene jaarwedde van den Staat, en is hierom aan zekere verplichtingen onderhevig. De priester evenals een bediende aan den ijzerenweg, evenals een soldaat, is ook een staatsman, doch aan den priester is het geoorloofd, zich met politiek te be moeien. Dezen mag in de kerk van in zijne kuip, politieke sermoenen houden, hij mag de socialisten, de liberalen, de christene democraten afschilderen als het slechtste volk hij mag van huis tot huis loopen, om politiek te maken, hij zal hierom niet worden verontrust, integendeel, hoe ieve- riger en werkzaam hij is voor de katho lieke partij, hoe meer hij op vooruitgang rekenen mag. Waarom nu dit verschil Een priester mag en moet volgehs de dompers de vrijheid hebben zich met de politiek te bemoeien, maar andere staats mannen worden die vrijheid niet gegund. Dit zijn tegenstellingen, die tegen de borst stuiten van alle rechtzinnige lieden, en hierom dient er te worden gewerkt, om daar verandering aan toe te brengen. Dank aan de werking der Socialistische partij, is er toch reeds wat vooruitgang te bespeuren de Staatsbedienden hebben reeds het recht zich in Congressen te ver gaderen, om hunnen toestand te bespre ken en hunne eischen te laten kennen vroeger was hun dit ook ontzegd. Nu dient er nog gewerkt te worden, op dat ue staatswerklieden evenals de pries ters, over hunne volledige vrijheid zouden beschikken. Hiervoor mogen ze rekenen op den steun en medehulp der Socialistische partij, die van bij haar ontstaan bewijzen heeft geleverd, het welzijn aller werklie den te betrachten. Een Staatsbediende die zich katholiek noemt, smeedt zijn eigene keten. Onzen Ziekenbond Moyson. Nog twee maanden en den tijd is verstre ken, dat men kan inkomen, zonder een jaar inleg te moeten betalen, om de volledige voor deden te genieten van onzen Ziekenbond Moyson. Wij roepen hier bijzonder, de aandacht op, van onze vrienden partijgenooten, want die gunstige gelegenheid biedt zich r immer aan. Alhoewel ons ledental reeds verbazend is toegenomen, zoodanig dat het in de laatste dagen meer is dan verdubbeld en onze werking alle stoutste verwachtingen overtreft, toch be- slatigen wij, dat er nog veel is te doen, en er nog zooveel nieuwe leden aan te winnen zijn. Er zijn er nog zooveel onzer vrienden, die nog niet zijn verzekerd tegen ziekte, en er zijn er ook nog een aantal die deelmaken van an dere ziekenbonden, vreemd aan de partij. Daar niemand vrij is ziek te worden, zo® mag ook niemand nalaten in den Ziekenbond te treden, want het is zeer noodzakelijk en zelfs onmisbaar. Zij die nog in andere ziekenbonden zijn, hebben ten zeerste ongelijk hunne plaats is, in den bond der Socialistische partij, te meer, omdat men daar, eerst en vooral, door het groot getal leden ook in de gelegenheid zal zijn, de meeste en grootste voordeelen te geven Bovendien helpt ge mede aan de ver- wezentlijking van een edel doel, tot het op richten vap eene ware en goede VOLKSAPOTHEEK zoo broodnoodig voor de werkende klas Het is dus een plicht voor eenieder, het zijne bij te brengen, opdat wij weldra tot daar zouden komen. Partijgenooten, begrijpt dus uwen plicht, doe het mogelijke om leden voor den Zieken bond te winnen, en als gij zelf nog geen lid zijt, wordt het onmiddelijk. De verzekering van gansche gezinnen voor dokter en medicamenten, komt er ook weldra. Het zijn allen zeer nuttige instellingen, waaraan wij' ook allen een stootje dienen te geven. Wordt dps allen lid, want gedenkt het spreekwoord Hoe grooleren hoop, Hoe beteren koop. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gesteggeld zijn. 1 f. ABONNEMENTSPRIJS A 3 maanden tr. t Een jaar Buiten Belgiiï Een jaar Men abonneert zich op alle postbureelen. Bij deze verwittigen wij onze leden dat van leden af den heer De Valckeneer geen apotheker Deer is voor den ziekenbond Moyson. Het is M. Bonner, Bisschopstiaat aan de louten brug, Vaart die hem vervangt. Onze leden zullsn dus hunne geneesmiddelen ifgeleverd worden door de heeren apothekers ^aliebaut, Botermarkt en Bonner, hier hooger vermeld. HET BESTUUR. kat

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1