Verloren li Onze Rouwstoet. ONGEHOORD. De Weesgestichten. KINA FOUASS1N Heden 1 November (Allerheiligen) is het de jaarlijksche dag, dat wij onzen Rouwstoet hiel den. Sedert twaalf jaren, gaan wij Socialisten, dien dag in stoet, naar het kerkhof, kronen dragen en neerleggen op de graven onzer dier bare afgestorvene vrienden. Dien stoet, deftig en eerbiedwaardig, nam toe van jaar tot jaar, en jaarlijks vermeerderde het aantal deelnemers. 't Was immers op Allerheil gen. dat de Socialisten eens te meer bewijs gaven, van dit soort volk niet te zijn, waarvoor onze tegen strevers ons dagelijks afschilderen ruslstoor- ders, revolutionnairs, zedelooze kerels, enz., enz iïonderde en honderde personen, waren in den stoet, honderde en hor derde personen gingen nevens den stoet, zij die meestal, zich bij de socialisten niet mogen voegen, uit vrees voor broodroof en vervolging. Eenieder was het eens, om zijne goedkeu ring te geven, om zijne genegenheid te betoo- nen, voor dergelijken stoet, en men sprak dan ook dien dag, met lof van de Socialisten, im mers 't waren dan geene barbaren ook I... Doch dit jaar is het halte-la Katholieken en Liberalen zijn 't akkoord, om ons recht van optochten te houden te ontzeggen Dkndkrbodk en Volksgazet zijn het eens, om dit schandelijk besluit goed te keuren Ziedaar de beide burgerspartijen 't akkoord, om het recht der werklieden te ontnemen. Ik zeg der werklieden, en het is inder daad zoo. Wanneer een onzer leden, hoe verdienstrijk en ieverig hij ook was voor de Socialistische partij, komt te overlijden, dan is nooit de Socialistische fanfare in de gelegenheid, haar dierbaar afgestorven lid, naar zijne laatste rustplaats te vergezellen. e muzikanten zijn meest allen fabriikwei keis, die geen verlet zullen gegund worden, om met 't muziek eene begrafenis bij te wonen, en dit is niet het ge val bij de beide burgerspartijën. Herhaalde malen hebben wij in onze Recht en Vrijheid en Textiel- Dat de dompers zoo fanatiek zijn. en ons verbieden op straat te komen, dal is aanueme- lijk voor die dweepers bestaat er geen recht dan voor processiën, die beter vastenavond- stoelen gelijken maar dat de dompers daarin goedgekeurd worden, door die vrijheidsmin- nende liberalen, zij die enkel in hun schild voeren, vrijheid en rog viijheid voor eenieder, dat is wat kras. Aan dit feit alleen, kan men eens te meer bt statigen, dat de liberalen enkel van de vrij heid gewagen, wanneer het de vrijheid van uitbuiten geldt. Vrijheid voor den sterke, om den zwakke, onder den hiel te houden en te pluimen. Vrijheid voor den zwakke, pm in den strijd legen den sterke, vrij te mogen hongpren, zie daar de leus der liberalen En wal is bet oordeel hierover, van dezen die bezonder gekend zijn als goede vooruit- strevers in de liberale partij Keuren ook die kberale gemeenteraadsleden dit goed, zij die doorgaan als groote voorurl- strevers x Wij zijn benieuwd om te zien of zij hier tegen zullen protest aanteekenee. Is de liberale partij verantwoordelijk voor wat Noch domper, Noch socialist, zoo magr neer schrijft, zonder een oogenbtik over denking Zwijgen is goedkeuren, en aagthans wij weosehen hel oordeel der liberale partij, hier over te kennen. Hel ia v%n zeer grdat belang voer de toe komst. bladen arbeider geschreven, over de handelwijze van den bestuurder eener spinnerij. Wij hebben dan de naam van dezen heer niet willen noemen, om deze geene reden te geven ons het verwijt te kunnen doen, dat wij met opzet tegen zijnen persoon hande len, en hoopten, zonder hem te kwetsen, hem van houding te kunnen doen veran deren. De feiten die ons nog voortdurend wor den aangebracht, geeft ons het bewijs, dat ons beleefd schrijven in niets de handel wijze van dezen bestuurder heeft doen ver anderen. Hierdoor zijn wij verplicht be doelden heer en zijne handelwijze in het openbaar te laten kennen. M. Marchand, Bestuurder van de katoenspinnerij op de Keizerlijke Plaats, laat geene week voorbij gaan zonder werk lieden op straat te werpen het boeten systeem beerscht er ook vol op. Wij laten hier redens volgen, waar door deze bestuurder denkt, aldus met de werklieden te moeten handelen. De arbeid is in geene enkele spinnerij onzer stad zoo lastig, als in de Filature et Teinturerie nergens worden er zulke kleine loonen betaald, en het werk voor volwassenen wordt daar door jonge werk lieden gedaan. Dat mijn schrijven niet overdreven is, daarom laat ik hieronder een voorbeeld volgen. Ik ken katoenfabrieken waar een spoe lenslijper 17 contenus van spoelen moet voorzien en hij wordt hiervoor een loon van 2,50 fr. per dag betaald M. Marchand doet een spoelenslijper 26 tot 27 contenus van spoelen voorzien, en betaalt 1,75 fr. per dag. Voor hetzelfde loon moet een spoelenslijper 8 spinmolens en 5 contenus van spoelen voorzien en in bovengenoemd fabriek slechts 6 spinmo lens onderhouden, dus bijna dubbel werk voor 75 centiemen minder loon per dag Dus meer werken en min loon, en als deze jongens bij tijds de spoelen niet kun nen aanbrengen, gestraft ofwel worden deze weggezondenzooals het deze week nogmaals gebeurde. De werklieden zijn te beklagen die onder de bevelen staan van dezen bestuurder. Als zij ziek worden en hun werk moeten verlaten, is het bijna zeker dat zij bij hunne herstelling niet meer aanvaard worden zij moeten dan wachten tot als er plaats is, of beter gezegd, tot als er nog werklieden ziek, ofwel op straat gewor pen worden. Geen week, ja zelfs geen dag gaat er voorbij, of er zijn werklieden die ziek of doorgezonden worden in dat een fabriek worden zooveel werklieden van hun werk ontslagen dan in al de fabrieken der stad te samen. Daar mag deze bestuurder mede pronken, doch dit zal hem niemand tot eiere spreken Het boeten systeem is ér oóft vol op in voege zooals men ons verzekert heeft, zouden de meesters dikwijls bij den be stuurder geroepen worden met hun straf- boekje. en als er meesters zijn die volgens dezen heer niet genoeg naar zijne meening gestraft hebben, dan begint bij zelf werk lieden te noemen, die volgens de eene of andere rede, die hij zegt gezien te hebben, zouden moeten gestraft worden. Aldus worden de meesters die ook werklieden zijn, door den bestuurder tegen cte werklieden opgezweept mogelijk wilt hij hierdoor deze meesters een deel doen dra gen van de brutaliteit en onmenschelijke behandelingen, die hij op zijne werklie- den doet uitoefenen. Wij sluiten met deze, doch in geval dit voortduurt zullen wij de feiten openbaar maken, om aldus M. Marchand door d« Aalstersche bevolking goed te doen ken- nen. H. F. Deze week was ik in de geleger heid te spre ken met een oud weesmeisje, thans gehuvrl en reeds moeder, die een aantal jaren heel doorgebracht in ons stedelijk weesmeisjei gesticht. Om der waarheidswille moeten wij er bij voegen, dat dit, wat die vrouw ons zegde, over het geslicht, enkel kan getuigen van een aan tal jaren vroeger, (10 a 15 jaar) en wij dus niet kunnen verzekeren, of dit alles heden, daags nog geschiedt, daar dit veelal afhangt van het karakter der zusters, die daar in dil gesticht, over eene om zoo te zeggen onbe perkte vrijheid beschikken. Zeggen wij ook, dat het al zeer moeiëlijk is ingelicht te worden, over wat er hedendaags in dit weezenhuis gebeurt, daar de ouders 0 bloedverwanten der weezen meisjes, u niet den minsten uitleg kunnen geven, gezien het hun nooit toegelaten is, een woordje met hun weesjes te spreken, zonder dat er eene non .bij is, die alles hoort en ziet. Dus zij zelf ver- keeren in de grootste onwetendheid, over wat er met hunne kinderen in 't geslicht gebeurd. Dat er iets moet achter schuilen, over die strikte geheimhouding van de gebruiken en gewoonten in dit gesticht, is zonneklaar. Wie niets te vreezen heeft, schuwt ook niet het licht Doch in 't belang der weesmeisjes zelf, dient er klaarte te komen, en moeten wij kun nen publiëeren hoe het in het weesmeisjes gesticht gaat. Wij moeten hunne levenswijze, de straffed sle kennen, die in 't gebruik zijn, wij moeten de dr: vergelijkingen kunnen maken, over de ge bruiken en gewoonten van ons weesmeisjes- gesticht, met dit van andere steden wij moe- •ten dit alles kennen en weten, opdat wij de noodige propaganda zouden kunnen maken om te doen veranderen dat wat slecht is, en hierom dienen wij ii gelicht te worden van de weesmeisjes die het laatst uit het gesticht zijn getreden. Wij. welen het, voor hen kan het niet veel meer bijbrengen, hoe doeltreffend ook de ver anderingen zouden zijn, die kunnen worden bekomeD maai zij werken in 't belang van hunne ongelukkige zusters, van de toekomstige weesmeisjes, die zoowel hunne kinderen kunnen zijn, als de onze. Het is dus een ware plicht voor de gewezen weesmeisjes, die in het gesticht hebben ge leefd, ons zoo klaar en duidelijk in te lichten. De familieleden moeten ons hiei in helpen zij moeten ods verwittigen, ons de namen en adressen der meisjes laten kennen, die ons op de hoogte kunnen brengen. Door aldus te handelen, zullen zij t en groo- ten dienst hebben bewezen, aau de Aalster sche bevolking. Wij durven hopen, door de medehulp van onze partijgenooten, in keuuis gebracht te worden, met oud-weesmeisjes. he nii va de wa gel kw kal ba; en slo en goi en] nie kaï nie en wo en roe in sle: in aiji liej 1st het Woensdag avond, gouden bril met doosje, i erug te brengen tegen goede belooning, Dendermondschen steen weg, 100. >la ach lee een de Red een rioj ied ver biji :os Di Bijzondere goede en versteikende Wijn voor zieke mcnschen. Te koop in fland aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2