met de kaart Zou 't waar zijn Hel Prullebladje EEN EN ANDER. SMARTELIJK ONGELUK. Ondersteuning voor het vergrooten van ons blad. Berlilz-School. Aalst. 30 frank vooruit frank 30 e de le es- te- de en en de ïjn eel er- ien an ïge ren zen Se en, n en op ler- van té net ede en- heeft enkele maanden geleden eene geschiede nis afgekondigd van eenen bekeerden socialist van Kortrijk dit artikel was een uitval tegen de socialistische pat tij. Al wie tot ons behoorde was een bedorven mensch, die geen huiselijk jes geluk heeft wiens hart vol gepompt is met jkwade aandriften, die nooit vrede heeft en cbts haat en afgunst in zijn binnenste raagt. Nu, dat ik tot de ware vredelievende kristen katholieke partij behoor, ben ik gerust, is haat en slechte aandriften in mij verdwenen en is mijn huiselijk geluk weergekeerd, aldus sloot deze bekeerde socialist zijne geschiedenis en hij raadde al de socialisten aan ook tot de goede katholieke partij te komen. Hat deze man slechts gehandeld heeft om nkele vijffrankstukken los te maken, en in niets van persoonlijk karakter verbeterd is, kan men uit het volgende gebeurde opmaken. Zondag avond om H 1/2 ure kwam die nieuwbakken katholiek vaneen domperskrocht, |en nauwelijks was hij te huis of de oude ge woonte kwam weêr boven Hij gooide vrouw en kinderen op stiaat, hij vloekte en ketterde ioo afgrijselijk, dat iemand vroeg, of hij zulks in de Wijngaardstraat (Beestenhof op zijn Aal- stersch) geleerd had. Gansch de gebuurte stond in rep en roer 't Was 1 I/2 ure 's nachts als zijn gezin vrouw eu kinderen nog op straat liepen. 'T is een lieflijk beestje, dat bekeerd socia- listje. Hiermede pronken de katholieken en ook het Prullebladje. Maar a propos van bckeeringen en Prulle bladje gesproken dat den Opsteller van dit bladje, gedurig van bekeeringen spreekt en schrijft, is nu toch wel verstaanbaar Het ventje beeft maar voor den spiegel te komen, om er eenen te zien. liat hij zulks uil pure liefde voor de goede krislene zaak der katholieke partij jtedaan heeft, laten wij aan onze lezers, daar een oordeel over te vellen. Bah Eene bekee- ring komt algauw, bijzonderlijk bij bekoorlijke lieden. Voor menige recht geharte lieden k?n dit verbazing verwekken, en toch gebeurt dit bij 'ijlonderlijk als dit aan sjacheraars weinig ost en iolegendee! veel opbrengt. Dat Pierken, hel geloof en de hoop mist in de goedheid en oprechtheid der katholieke zaak zal niemand in twijfel trekken, uitgeno men Pierken zelf. immers, dat manneken heeft meer dan 10 jaren, in de eerste rangen gestaan der kristene Democraten partij. Zelfs heeft hij bijnaden eenigsten volksvertegenwoordiger dezer partij geweest in de Kamer. Zijne aanvallen die ik gelezen heb in de gazetten, en woorden die ik hoorde op zijne meetingen, waren vooral tegen de bewaarderspartij gericht hare dwinge landij en broodroovenj, spijkerde hij aan den schandpaal. Hij zweepte ongenadig al deze af, die tot de partij der klerikalen behoorden, om hunne dwingelandij en onrecht die zij pleeg den tegen andersdenkenden en voornamelijk tegen de kleinen, de werklieden. Plotselings komt PierkeD zich te bekeeren. Alles wat hij vroeger afkeurde, is nu met eens goed. Dat zulks van zelfs, uit liefde en over tuiging niet komt, zal men wellicht begrijpeo. Immers, Pierken is na zijne bekeering, secre taris geworden der krislene vakbonden (zoo men zegt aan 30 franken per week), is drukker van een bladje, waar hij vroeger voor een zeer klein getal, slechts één centiem per stuk had, eD die nu 15 fr. de duizend betaald wordt, drukt reglementboekjes en levert allerhande schrijfpapier, is daarbij nog drukkersbaas en houdt een boekwinkel, enz. 't Is klaar dat dit manneken zich aldus bekeerd heeft, en zijne overtuiging opofferde, op het altaar van het gouden kalf. En zeggen dat zulke lieden den mond vol hebben van liefde,rechtvaardigheid,waarheid, enz enz deftigheid, brrrrH. F. Het is nu winter en den bijleg is 30 per honderd, het kleinste dat ooit is geweest. Lokaal Hotel St. Jean Statieplein. Kursus van Engelsch en Duitsch. Alle Maandagen en Donderdagen van 7 3/4 ure tot 8 3/4 ure 's avonds. Prijs per kursus 25 Irank voor het gansche jaar (ongeveer 100 lessen). De kursus van Duitsch zal 's Zondags gegeven worden indien, het getal leerlin gen voldoende is. Men wordt beleefd ver zocht zich onmiddelijk te doen inschrijven bij den heer Arthur Ghysbrecht, 27, Schoolstraat, Aalst, of in het Lokaal. GROOTE PRIJSKAMP in het lokaal De Roode Leeuw Korte Zoutstraat, 36. Opening van den kampstrijd Zondag 8 November om 6 uren 's avonds Prijzen verdeeld alsvolgt 15 fr., 10fr., en 5 fr. Men speelt in partijën van 4 mannen, leder partij speelt naar overeenkomst, Jassen of Bieden. Van heden ai kan men zich laten in schrijven aan o,xo fr. zoolang de ie ronde duurt. Bij het eindigen van den prijskamp zal er een schoonen tombola plaats hebben. 1 Zou 't waar zijn, dacht een korrel graan Wat 'k hoorde in onze schuur Dat ik eens word tot voedzaam brood, Ofwel tot vloeiend vuur Zou 't waar zijn, o welk strijdig lot 'k Verschaf dus vreugd bij brood Ofwel, ben ik tot drank vergaan Verdiiet bij bitteren nood Zou 't waar zijn 2 Zou '-t waar zijn, dacht een jonge man Dat als ik geen drank meer drink, De welvaart wederkeeren kan, Ook in mijn huisgezin Zou 't waar zijn, dat dan vrouw en kroost Weêr vrolijk word en sterk, En vreugde keert in 't huisgezin En zegen rust op 't werk Zou 't waar zijn 3 Zou 't waar zijn, dat een zon van zegen Ook mij weer tegen lacht, Zou ik vooi taan mij van dien kanker, Van drankgebruik, steeds wacht Kan 't waar zijn, dat een enkel offer Zóó groot een wonder doet Doch 'k luister niet meer naar den twijfel Want 'k hoor een stem in mijn gemoed 't Moet waar zijn Q N. 00' oor aan De Minister lacht f Toen M. De Backer verleden week in de Kamer, benevens de andere partijen, het spreekrecht der Chris- tene Volkspartij deed gelden, had de minister d'air, van een beetje te spotlachen, doelende op ons klein getal venegenwoordigers. Dat de minister voorzichtig weze De kiezingen staan voor de deur en hij zou zich moeten herinneren, (Jat men voortaan met een klein groepje aan de VOLKS VIJANDEN vieze parten zou kunnen spe len. Lest lacht, best lacht, heer minister Klokke Roeland van 4 Oogst 1901toen Petrus Van Schuylenbergh nog Christen demo craat was. Volksvijanden dat waren de katho lieken thans is hij in nun leger opnieuw opge nomen, en nu zijn hetVolksvrienden Voor het smeer, Likt de kat, de kandeleer. In België zijn er in de maand Augustus niet min dan elf nieuwe coöperatieven gesticht. L'Alliance van Flémalle Grande, geeft ons een schooneu uitslag voor de werking 1907- 1908. Geheele verkoop 1,000,888,72 fr. Winst 99,888,61 fr. De Werklieden van Hoei, hebben in hunne coöperatief, ondanks den crisis, hun zakencijfcr verhoogd met 8000 fr. gedurende de i" semester van 1908. Dagelijks bakken zij meer dan 4000 kilos brood, en volgens de vooruitzichten zal hun zakencijfer dit jaar de 700,000 fr. overtreffen. En zeggen dat Hoei, eene kleine stad is, van iS.ooo inwoners. Het valt niet te ontkennen, de armoede door den crisis en de werkeloosheid veroorzaakt is buitengewoon groot. Denkt onzen gemeenteraad er niet aan, eene buitengewone subsidie te stemmen voor de wer- keloozen Er wordt hier zooveel geld weg geworpen aan nuttelooze dingen, er worden zooveel cadeau- kens gedaan aan vriendjes en kozijntjes, en daarvoor is er geld, maar om de werkeloozen te helpen, daarvoor is er niets. O hunne liefde voor den werkman is zoo groot Zeg liberalen, zoudt gij dit niet eens te berde kunnen brengen Ge moogt toch ook iets doen voor het werkvolk. Goed nieuws. Deze week heeft men op het fabriek Torley een groot aantal werklieden opgeschreven. Men verzekert ons, dat het fabriek binnen enkele dagen gaat draaien, met hetzelfde personeel van vroeger. Zooveel te beter voor de werkeloozen en ook voor de werklieden die in het fabriek wer ken. 't Is reeds meer dan een jaar, dat de werk lieden onder den crisis lijden. Dinsdag omtrent 4 ure namiddag, heeft het weesken van 12 jaren, die noch vader, noch moeder heeft, en bij haar oom J. De Schryver woont, in de Gentsche straat, het ongelukkig gedacht gekregen, de stoof die bijna geen vuur meer bevatte, te moeten aanwakkeren met petrool. De petrool is ontploft en stak de kleeren van het meisje in brand, dat hierdoor verschrikt bui ten liep. Een onderofficier heeft de brandende kleederen uitgedoofd, doch het meisje had reeds zulke erge brandwonden bekomen, dat de doctor gebood haar naar het hospitaal te brengen. De pleegoudeis der kleine wees zijn als waan zinnig van droefheid, die zij als hun eigen kind lief hadden. Wekelijkschegiften van P. N. 0,10. A, N. 0,10. H. F. 0,10. L. E. 0,10. F. V. 0,10. H.S. 0,10. F. P. 0,10. C. V. o,io. A. C. 0,20 A. J. 0,10. B. D. o, 10.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3