ZONDAGRUST. P g'J bla zw< HET CONCERT Aan de leden van den 2iekenbond Moyson. De Verloren Zoon. VOOR OXZEWEEZEX. verleden Zondag in Hand aan Hand ge houden, is wonderwel gelukt. Al de uit gevoerde stukjes zóó van zang- als muziek- gehalte zijn heel goed geslaagd. Eene goede noot dus voor de Volkskinderen en de muzikanten der Symphonie Wat de voordracht van onzen vriend HUYSMANS Camiel betreft, die was kort, maar leerzaam. Jammer, dat, wan neer er te leeren valt, er de meeste oudere partijgenooten niet aandenken tegenwoor dig te zijn. Dit is een gebrek, dat zij moe ten verhelpen, want een waren socialist moet tegenwoordig zijn, daar waar er nieuwe kennissen kunnen opgedaan wor den. Dat zij zich dit herinneren in 't vervolg. Wij vatten de voordracht van onzen vriend Huysmans, kortbondig samen Wat is Kunst Spreekt men tot de arbeiders over samenwerking, vakbonden, mutualiteiten, dan weten zij klaar en duidelijk wat dit alles beteekent. Doch spreekt hun over Kunst, dan schijnt hun begrip te kort te schieten, want een werkman die van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat moet arbei den, om dan nog te kort te komen in 't gezin, kan zich moeilijk een gedachte vormen, van afzonderlijke denkbeelden. Nogthans bestaat de kunst overal en bij allen. Wanneer eene jonge meid, een nieuw kleed aantrekt, dan doet zij aan kunst mede, want haar zin voor sieraad verraadt een gevoel van kunst. Als een moeder haar kinderen opschikt en haar huis op smukt, als de vader zijne centen spaart, ze naar de kroeg niet draagt en zich een schoon meubel aanschaft, dan hebben bei den zin voor schoonheid Kunst is dus schoonheidszin. De schilderkunst bestaat in het mooi maken door lijnen en kleuren, de muziekkunst door het mooi samen bren gen der tonen en klanken, de beeld houwkunde en de bouwkunst in het mooi samenstellen van vormen. Maar om de kunst te beoefenen heeft men kunste naars noodig. Ongelukkiglijk is voor 't oogenblik de kunst een weelde-artikel Zie het ver schil tusschen Aalst en Brussel. Aalst zelf is arm, het overgrootste gedeelte der bevolking is arm. Van af het Station, is de algemeene indruk zwart en benepen. Kunst kan moeilijk in zulk midden sieren. De weelde ontbreekt. Neemt daarentegen een groote stad als Brussel daar ont wikkelt zich de kunst gemakkelijker, om dat aldaar rijke mannen huizen, die uw centen gaan verteeren, die ze te Aalst en elders hebben gewonnen door de uitba ting van het werkende volk, en die den tijd en middelen over hebben tot voldoe ning hunner hoogere opvattingen. Wik ge t-en ander voorbeeld De Kunst heeft zich het eerst ontwik keld in Limburg, omdat zich aldaar eerst de nijverheid en de handel in de middel eeuwen heeft ontwikkeld. Herinnert u nog dat te Antwerpen later handel, zeevaart, burgerij en schilderschool samen vonden. Nevens groote handelaars staan daarop mannen als Rubens, Van Dyck, Snieders en anderen. Op den hedendaagschen buiten is nog heel weinig Kunst. Daarom ik spreek natuurlijk niet over de uitzonderingen Voeg daarbij dat de kunstzin wordt tegen gewerkt. Ik heb geleefd in eene kleine gemeente en getracht aan de bevolking .wat lectuur te geven. Wij stichtten er eene bibliotheek maar de geestelijkheid wilde van geen vrije lectuur weten. Wij hadden eene tooneel-maatschappij en wilden vertoo ningen met vrouwenrollen geven. Maar de geestelijkheid vreesde voor onze deugd en zij ondermijnde onze instelling. Hieraan kunt ge u een gedachte vor men, van de ontwikkeling der Kunst, daar waar het klerikalisme de meesterschap voert. Ook bederft men de Kunst. Ziet in Brussel, die leelijke standbeel den van Frère-Orban, van Rogier, van Gendebien. Deze getuigen niet van kunst gevoel. Waarom Omdat de burgerij enkel hare kunst wil die haar zelve past. Zij bederft de kunst omdat zij de kunste naars voor haar eigen opvatting doet werken, en de kunstenaars niet vrij laat. De kunstenaars durven geen stoute droo- men aangaan omdat zij broodeloos zouden worden. Daarom hebben we onder de kunstenaars nog weinige socialisten. Bui ten Van Biesbroeck van Gent en enkele andere, kennen wij er geen verklaarde socialisten in België. Van een anderen kant kunnen de arbeiders voor het oogen blik niet ernstig mede doen aan kunst, omdat hun werkdag te lang en te afmat tend is. Eerst eten, eerst leven, en dan de kunst, dat is de toestand der hedendaagsche maatschappij Afaar de kunstenaars Hier haalt spreker een aantal kunste naars aan, die hun leven hebben gesleten in de grootste armoede, en wiens verdien sten en kennissen men maar heeft gewaar deerd, eerst dan, wanneer zij het tijdelijke met het eeuwige hadden verwisseld zoo Berlioz, zoo Millet, zoo honderd anderen. Wij socialisten zullen aan dien treuri- gen toestand verandering brengen, en wel zoodanig dat de kunstenaar van morgen, niet een kunstenaar zal zijn voor de rijke standen alleen, maar wel, dat hij een kun stenaar zal wezen, voor het volk en voor zich zelf Eenieder zal dan de kunst kunnen be oefenen, want eenieder is kunstenaar. Maar dan moet hij eerst en vooral kunnen leven, tijd hebben, door korte werkdagen en weinig afmattend werk. In onze toekomstige maatschappij zul len wij met de kunst doen, wat de kerk heden doet, tot verstomping der denkbeel den. De kerk maakt indruk door haar hooge pilaren en breede gewelven, en de kleine mensch voelt zich in de beuken verpletterd. Zij maakt indruk op al zijn zinnen; op de oogen door de pracht harer gekleurde vensters, op de ooren door de golvende muziek, op de reukorga nen door de bedwelming van den wierook. De katholieken zijn kunstenaars, wat de protestanten, met hun scherp redenaars- vermogen en hun ijskoude tempels zonder standbeelden, weiniger zijn. Wij zullen handelen als de katholieken die de erfenis der oudheid hebben overge nomen. Onze tempels zullen ook zijn kunsttempels, met schoonheid voor de oogen, schoonheid voor de ooren, schoon heid voor alle zintuigen, maar in stede van bedwelming der gemoederen zullen wij opbouwen de vrijheid der geesten. Dienstdoende apotheker, op Zondag 8 No vember M. FRANS CALLI'.BAUT, Boter markt. t Het is dus heden Zondag om 3 uren namid dag, algemeene vergadering voor den Zieken- bond Moyson, in Hand aan Hand, op boet van 10 centiemen. Wij doen een beroep op de oudeen nieuwe leden, om deze vergadering bij te wonen. Immers de vergadering zal uiterst belangrijk zijn, want er moet gesproken worden, over onze Volksapotheek, over het winnen van nieuwe leden, en over de handelwijze van den Apotheker Üe Valckeneer, die ons op 3o October berichtte dat hij op i November voor den bond geen medicamenten meer afle verde. Wij vinden die handelwijze niet heel cor rect, en wij dienen daar eens ernstig over te spreker. Het is een bezondere plicht voor AL de leden tegenwoordig te zijn immers het is er om te doen, naar de beste middelen te zoeken, om nogmaals ons ledental te verdubbelen, hetgeen noodzakelijk is, willen wij tot ons doel geraken. Elk een nieuw lid bij winnen, moet ons aller doel zijn. De Ziekenbond Moyson, moet de sterkste, de machtigste van de stad worden, omdat hij zich voorstelt de meeste voordeelen le schen ken, en eene der nuttigste instellingen tot stand te brengen, in 't belang van het wer kende volk. Wij hebben meer nieuws ontvangen, aangaande den sekretaris (eener vereeni- ging uie haren zetel NIET in Ons Huis heeft), die verloren geloopen was, en een groot gat in zijne kas gelaten heeft, waar over wij in ons nummer van verleden maand gesproken hebben. Die Verloren Zoon is terug gevon den, en het gerucht liep dat hij alles aan- zijne vereeniging heeft terug gegeven, be halve het geld. Zulks is niet waar, enkel heeft hij een geheel steekkarretje met oude gazetten en andere niets beduidende prullen terug gestuurd. Het schijnt dat men tegen dien sekreta ris niet durft handelen, uit vrees dat er aangebrande histories aan het licht zouden komen. Dien - sekretaris vertelt openlijk dat zij hem niet durven vervolgen, en de hoofd mannen zijner vereeniging en andere ge heel wel weten waarom Achter dit verloren loopen met de kas, schuilt er eene zonderlinge vrouwen- historie, die in zeker werkhuis hartelijk doen "lachen heeft. Zou de gefopte vereeniging ons niet meer en klaarder kunnen inlichten, over dien verloren zoon, dit zou voor elkeen in Gent zeer belangrijk zijn om weten Dat de bedoelde vereeniging, eens den heiligen geest aanroept, en zij ons verlicht door zijne ingevingen Wij wachten. Uit De Houtbewerker, Gent. m ve va gr ui» dit scl we kw bes wa in opt dut moi wil moi vrij I Wa De katholieke bladen onzer stad, kondigen met genoegen een antwoord af, van de zuster overste van 't weesmeisjesgesticht aan De Volksgazet gezonden, op een artikel ia dit blad verschenen. Dat Volksstem en Denderbode dit opnemen is verstaanbaar immers deze bladen bekom meren zich weinig met het lot van den werk- mau of van de werkmanskinderen maar dat ook het blad der dompersrereenigingen, dit m< Zu OH' WO ooi stil om om tre de got nie wo din J we< voe mo' ODC We Zoo In i

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2