Op de nieuwe Beurs van Amsterdam. Een gezellig en vermakelijk samenzijn De Stem der Vrouw EEN EN ANDER. Ondersteuning voor het vergrooten van ons blad. MET DE KAART 30 frank vooruit frank 3# ;n, ni- uis :en ar- len on- met een zeker genoegen opneemt, dit is niet te verklaren Zuster overste zegt, dat de bezoeken duren van 1 tot 3 uren, en niet één kwartuur. Ik dacht dat liegen voor eene non, eene eroote zonde was, doch het schijnt niet waar, want anders zou Zuster overste hel toch publiek niet doen. Al wie reeds een bezoek aan een wees meisje beeft gebracht, moet bekennen dat Zuster overste liegt, want allen hebben reeds ondervonden, dat zij hoogstens eeo kwart uurs worden gegutd Ja, 't gesticht is open van 1 tot 3 uren, dit wil zeggen dat de bezoeken moeten ge schieden tusschen 1 en 3 uren, maar de aan wezigheid bij hel weesje, wordt maar een kwart uurs geduld. De familie spreekt gelijk het haar past ook nietwaar, zuster, want daar waar er wat stil wordt gesproken is eene non onmiddelijk, om van dicht bij te hooren. Dat zijn feiten die niet te loochenen vallen, omdat de bezoekers, ze van maand tot maand beslaligen en feiten die zooveel te erger zijn, wanneer men weet, dat de weesmeisjes nooit in het huis van ouder of bloedverwant mogen treden, wat er ook vooivalle, en dus nooit in de gelegenheid gesteld worden, het hartje te openen, aart hen, die hun zoo duurbaar zijn. Zeg katholieke werklieden,keurt gij zoo iets goed? Neen, niet waar, want gij kunt zoo iets niet goedkeuren. Welnu, uw blad, dat gij betaalt,dat gedrukt wordt met uwe centen, dat komt op, om zulke dingen goed te keuren Nogthans katholieke werklieden, 't zijn uwe weesjes zoowel als de onze, die er hunne op voeding moeten genieten, die er tot vrouwen moeten opgeleid worden, om later in hun eigen onderhoud te kunnen voorzien, en gansch den duur. dat zij in 't geslicht zijn. is het hun on mogelijk iets te veropenbaren, iets te laten an (tetwren over het gesticht zelf. oe- :en ten ug ta- er ien zij )fd- ge- de en- lijk liet ver i in den icht igen ister t De dit men ;om- erk- r dat dit Neen, dat kan u niet onverschillig zijn, en gij moet met ons hiertegen opkomen, en UW blad niet ten dienste stellen om zulk regiem in zwang te houden. Als uw secretaris voor de werkende klas iets wil doen, m 't belang harer kinderen, dan moet hij zich inlichten, dan moet hij meer vrijheid eischeu voordie ongelukkige kinderen. Nu doet hij bet tegenovergestelde. 't Is beurstijd hoort ze luiden, De wijdscbe torenklok bravo De kerken luiden, de beurzen luiden, Weet gij, mijn vr,enden, wat dal moet bedui- jden De kerken en de beu»zen Verschillen maar van naam, Hun zaken doen ze saüm. Ziel (iij op een der friezen De liefde afgebeeld Bravo het geld wordt gehaald is ook voorde partijgenooten met hun gezin, dat is 't wat onze fanfare Hand aan Hand in 't zicht heeft voor Zondag aanstaande. Wij doen dus een beroep op onze vrien den dit kosteloos Concert bij te wonen, met gansch hun gezin. Hunne tegenwoor digheid zal ruimschoots vergoeden, den tijd, die de muzikanten moeten offeren, tot het aanleeren hunner stukken. Het samengesteld program, zegt ons, dat het een puik Concert zal zijn, dat de moeiëlijksten zal bevredigen. Dus allen naar dit schoon en puik Con cert. Toekomende Zondag ontvangt elk ge zin, lid der socialistische partij, eene toe gangskaart voor dit concert. De kaart mag niet voorts gegeven worden. Opgepast, want kinderen niet vergezeld hunner ouders worden geweigerd. is verschenen. Wij raden al onze partij genooten aan, zich dit blad aan te schat ten, en het hunne vrouwen ter lezing aan te bevelen. Immers de vrouwen moeten meer om meer, tot het socialismus worden gewon nen. Het nummer kost slechts 5 centiemen. Vraagt het aan de gazetverkoopers. Denderbode bekreunt zich niet, om ons geschrijf over zijne dure kiezerslijsten. Wij gelooven hem vol gaarne, want als er over gepeperde rekeningen wordt geschreven, als deze der kiezerslijsten, dan is dit niet naar den zin van den drukker. Dat is zoo klaar als pompwater. Maar om dit duur werk te ver bloemen, brengt Clement in, dat die soort drukker er op tijd niet zoo meê klaar komen Dit is ook een argument, warm aanbevolen aan ons Stedelijk Bestuur, wanneer het bij de een of andere openbare aanbesteding, een der vriendjes wil bevoordeelen. Waar liefde te [halen, Zooveel liefde te koop als je maar kunt betalen Ui; kooplui en de minnaars Verschillen maar van naam, Hun zaken doe» ze saèm. Ze zeggen de liefde is heilig, Maar 't eigendom eveneens, Bravo In zijn tijd was Jezus de vriend van de armen, 'Baar du zou hij ook de beurzen beschermen, !»e schacheraars en priesters Verschillen maar van naam, Hun zaken doen ze sa4m. M. S. Neen Denderbode, hel is uwe schuld niet, dat de bijleg van 't Stedelijke Werkeloozen- fonds, tegenwoordig maar 30 centiemen is, maar gij hebt er hel uwe toe bijgedragen om de stadskas in een alles behalve schit terenden toestand te stellen, zoodanig dat zij nu in de onmogelijkheid is, iets af te zon- deien om den bijleg te doen verhoogen. Pkhderbode, stelt de volgende vraag Zou het soms niet beter aan roode karot- trekkerij moeten toegeschreven worden Hier roepen wij de aandacht op der werk lieden, want hier beschuldigt Denderbode hen. De weiklieden die moeten genieten van het Stedelijke Werkeloozenfonds, zijn roode karot- trekkers, volgens Denderbode Dus gij werklieden, die door crisis zijt ge troffen, gij die werkgebrek hebt, gij zijt karot trekkers in plat vlaam/sch beteekenl dit bedriegers Ge ziel hoe onbezonnen, hoe onbeschoft de antwoorden worden, wanneer men het publiek inlicht, boe en op welke wijze er met de centen der lastenbetalers wordt omgesprongen. Maar intusschentijd, leeft Clement goed, op de gezondheid d^r Aalstenaars Hij bekreunt er zich weinig om, hij zegt het overigens zelf. Allerheiligen. De toeloop van volk Daar 't kerkhof is erg afgenomen dit jaar. Hoe kon bet anders? Onze rouwbetooging, die nu geen plaats mocht hebben, bracht telkenjare veel volk, en lokte nog meer nieuwsgierigen, zoodat het dien dag, voor de oerirgdoenders van de Zoutstraatpoort, een dag was van ont vangst. Nu is dit het geval niet geweest, dank aan ons Stedelijk dompersbesluur. Onthoudt dit kiezers, en vergeet ook niet, dat de liberalen, dit hebben goedgekeurd. Wij wachten nog altijd naar hetgeen de liberalen en katholieken in de plaats zouden stellen, zij die zooveel af te dingen hebben, op het Collectivisme om te voorkomen, dat er zich zulke hevige crisissen als dezen, die heden bestaat nog zouden voordoen, waardoor de werklieden nu onverdiend gebrek lijden. Zij zullen zich wel wachten, want dan moe ten zij de voorrechten der kapitalisten aantas ten, wiens verdediging zij moeten op zich nemen. In de kempen wordt er in 't kort een bestendigen Secretaris benoemd. Zoo dringen wij langzamerhand ook binnen, daar waarde klerikalen tot heden de meesters alleen zijn geweest. In Geeraardsbergen, zullen wij ons in 't kort ook mogen verheugen in de benoeming van een bestendige schrijver voor de vakbon den. Zulks blijkt meer om meer. eene noodzake lijkheid overal. In Amerika is M. Taft, (den boezem vriend van Rooseveld, den hedendaagschen voorzitter der Republiek) verkozen tot president van dit iand. De Socialistische kandidaat vereenigde op zich 750,000 stemmen, niet min dan 300,000 stemmen meer, dan vier jaar geleden. Het socialisme sterft uit, zullen onze tegen strevers eens te meer roepen Zocht zij naar hare ziel Wie? wel zij, die op 't fabriek van den Tragel, daar op 't gemakhuizeken bevonden wierd, al bid dende of... spelende aan haar vos roozen- hoedje. Jonge meisjes die het hebben gezien zijn het gaan overbrieven, en elk spreekt van die zede- looze feilen. Zou Pééken, ons daar geen nadere inlich tingen kunnen over geven T Schijnt dat het een lid is der dompers- vereeniging. Zou zij op zoo eene manier voor hare ziele- zaligheid willen werken WIE een leerzaam boekje zich wil aan schaffen, koope de Almanak van Vooruit voor 1909 Hij bevat onder andere een paar arti kelen van een Aalsterschen medewerker Hendrik De Schaepdryver. Het zijn een paar mooie letterkundige stukjes, die ons zeggen, dat den schrijver kan, als hij maar wil. Proficiat, Hendrik, uwe kennissen ten dienste stellen van het verdrukte volk, strekt u tot eere. Wekelijkschegiften van P. N. 0,10. A,N. 0,10. H. F. 0,10. L. E. 0,10. F. V. 0,10. H. S. 0,10. F. P. 0,10. C. V. 0,10. A. C. 0,00 A. J. 0,10. B. D. 0,10. Inschrijvingslijst Roode Leeuw 1,40. GROOTE PRIJSKAMP in het lokaal De Roode Leeuw Korte Zoutstraat, 36. Opening van den kampstrijd Zondag 8 November om 6 uren 's avonds.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3