OPROEP Ondersteuning voor het vergrooten van ons blad. Wie er geen... Zóötis, is toch wfel dezen die, de katholieke weikmenschen aijn blad op dringt en het zeer duur doet betaten, zoodanig dat het 90 centiemen per honderd nummers duurder kost van 't drukken alleen, dan Recht en Vrijheid, en hij dan bovendien nog het geld in zijn zak mag steken voortskomende ran de annoncen. Neen, neen, dat zijn geene zotten, maar heele wijzen, die weten waarom ze opnieuw domper zijn geworden. De uitbuiters der werklieden, zal men bij de socialen niet meer moeten zoeken, die huizen elders. Maar ét propos, Pééken, is er nu toch niets te verbeteren in onze gestichten Is alles er nu opperbest Hebben onze weesmeisjes niets te klagen Maar licht u toch eens in, en gaat bij de ge wezen weesmeisjes. Of moet uw blad niet dienen om de werklie den te helpen 't Is toch een blad, dat door de werkmenschen is betaald, en de weeskenszijn toch kinderen der werklieden, niet waar Wel aan 't werk, en slaapt niet op uwe twee ooren, hein Zeg en verkondig de waarheid, ge lijk tegen wie. Toon u ten minste man, en geen lakei. Deserteurs en overloopers zijn altijd vrienden, gelijk en waar ze elkander tegen komen. Dat is nu het geval met Klokke Roeland en de Vrije socialisten van Gent. Het Feest van Zondag is allerbest gelukt. Veel volk, perfekte uitvoering, en daarbij eene puike voordracht door onzen vriend Bocqué. Zoomoet het altijd zijn gezellig, vermakelijk en tevens leerzaam. Daar er Zondag zooveel volk is moeten terug- keeren bij gebrek aan plaats, zullen er naar maatregelen moeten uitgezien worden, om dit in 't vervolg te vooikomen. De Lock-out der Engelsche ka toenbewerkers geëindigd. Aan het zoo treurig geschil tusschen de Engelsche Katoenbewerkers en hunne patroons, is er ^eindelijk eene oplossing gekomen. Onze lezers weten dat de patroons al daar eene loonsvermindering wilden toe passen van 5 en dat dit door de karde- riewerkers niet is aangenomen geworden. Na een strijd van zeven weken, is er eene overeenkomst gestoten geworden, en den loonaftrok van 5 die gesteld was om in 't begin van Januari igog toegepast te worden, zal nu maar beginnen in Maart daai opvolgende. Wat het toegeven der werklieden be treft, dit komt voort, uit dén slechten toe- stafid, waarin de nijverheid verkeert. In dit geschil waren 126,000 werklieden betrokken. Hedéri Zondag grijpen er in het Walenland verschilligé groote manilesta- tiën plaats onder dè rfüjnwerkers tot re geling van dén 8urigèn arbeidsdag in de mijnen, het afdalen en ophalen inbegre pen. Die manifestatiën hebben plaats om in druk te maken op de Kamerleden, daar eerlang het wetsontwerp betrekkelijk de regeling van den werkdag in de Kamer zal besproken worden. Dat die manifestatiën grootsch zullen wezen, is voorzeker, want de mijnwerkers houden aan hunne rechten en zijn zoo lam lendig niet, als de vlaamsche lammekens. Te Hamm in Duitschland is er op het einde der verledene week een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Eene mijn waarin zich 360 mijnarbei ders bevonden is in brand geraakt, en en kele zijn dan nog in levensgevaar kunnen gered worden. Om de mijn te sparen dat rijkdom is vóof de kapitalisten heeft men al'le in gangen dicht gemaakt, en zoo de mijn van alle lucht beroofd, zoo dat de ongelukkige mijnwerklieden een verzekerde dood te wachten stond. Dit zijn de vruchten van den arbeider, die in zijn leven in armoede verkeert, om dan later, het met een ongelukkige dood te bekoopen. Het schijnt ook zeker te zijn, dat men de noodige voorzorgen niet heeft genomen, om zulke rampen te voorkomen. Wanneer het uitgaven betreft, om het leven der arbeiders te verzekeren, dan kost dit gewoonlijk te duur voor de heeren kapitalisten. Veel geld winnen, is alleen lijk hun doel. Het dagblad Vooruit begint toèko- mende week een nieuwen prachtigen feuil leton. Het is eene gunstige gelegenheid om lezers voor dit blad te winnen, te meer, daar het zittijd is der Kamers en Vooruit het eerst en het meest uitgebreid kamer verslag mededeelt. Wanneer wij onze vrienden én partij- genooten aanraden Vooruit te lezen en er propaganda voor te maken, dan is het om dat wij overtuigd zijn, hoe noodzakelijk het is, dat onze vrienden zich onderrich ten. Meermalen hebben wij reeds kunnen bestatigen. dat de onvaste partijgenooten bijna altijd dezen zijn, dieniet ontwikkeld en van het Socialisme weinig-of niets ken nen. Het is hierom dat wij voor plicht hebben te zorgen, dat ons dagblad Voor uit door al onze vrienden wordt gelezen, opdat zij het Socialisme zoude leeren be grijpen en verstaan. Wij doen dus een beroep op al onze vrienden om het blad Vooruit te lezen, en het mogelijke te doen om een lezer bij te winnen. Alle werklieden zouden Vooruit als HUN blad moeten aanzien, omdat Vooruit, al tijd en overal opkomt voor de rechten van het volk. Telkenmale er een strijd uitbreekt tus schen patroon en werkman, is het Vooruit dat de belangen der werklieden verdedigt, terwijl wij bijna altijd bestatigen, dat de zoogenaamde andere centbladen of wel zwijgen of wel de zijde der patroons kiezen. Dat moet ons aanzetten, overal de an dere centbladen te weêren en Vooruit in de plaats te doen lezen. Hierom, nu eens allen gewerkt en een lezer bij gewonnen. aan de Pantoffelmakers. De menigvuldige klachten die ons aange bracht worden, zijn zoo erg dat wij het noo- dig hebben geoordeeld, ai de pantoffelmakers, vereenigde en onvereenigde, naar eene verga- op te roepen De pantoffelmakers hebben op dezen oogen- blik zoo hard te kampen legen alle soorten van plagerijen, die men vroeger niet kende.Aller hande nieuwe soorten van werk worden inge voerd, die van de werklieden meer werken zorg vereischt. Als vergoeding hiervan wordt de werklieden soms nog eenen loonaftrok opgelegd. Bij de laatste staking der pantoffelmakers, is er een algemeenen en gelijken tarief opge maakt. Al de gesyndiceerde bazen, beloofden dan die overeenkomst stellig te volgen. Welnu, op dezen oogenblik zijn er bazen die hun gegeven woord den hals omwringen en hünne batten vagen aan die overeen komst. Hunne werklieden aanzien zij als on mondige en hkndëlea naar eigen goeddunken. In een werkhuis onzer stad worden schoenen gemaakt die 2,40 fr. moeten betalen nu doet men de werklieden deze voor 2,16 fr. maken. Nog in een ander werkhuis is een soort werk van 1,80 fr. op 1,64 fr. gebracht. Dus bij al de soorten van plagerijen nog loonaftrokken, dat is de belooning hunner on verschillig- en braafheid,dat de werklieden als zoete koekjes hunner meesters ontvangen. Maar dit is nog niet alles Hierbij worden de werklieden zeer gemakkelijk van 't werk ontslagen. Een meesier hier pas gekomen van Schellebelle doet nog al van zich spreken, de pantoffelmakers van het werkhuis waar hij nu meester is en volgens gebruikelijke gewoonte hun werk verricht, heeft niets beter gevonden, dan zonder voorafgaandelijke verwittiging, hier voor een werkman de straat op te werpen. In een ander werkhuis waren de schoen makers van 5 ure zonder werk. Nadat deze 2 uren gewacht hadden, trokken de werklieden hunne vest aan om naar huis te gaan, de dame van dit werkhuis, had zulks voor de werklie den nog al vermetel gevonden, ensteldeéén der groote gasten hiervoor zonder werk. Deze week is het er nog wat beter aan toege gaan in een werkhuis. Een daghuurman was een werk opgelegd, wat veel moeite kostte om uit te voeren. Omdat zulks niet vluggenoeg Daar den baas zijn wil gebeurde, is den werk man de straat opgeworpen, en erbij nog vast gegrepen, dat de jongen moest uit de handen van zijn zachtmoedigen baas verlost worden, zoo niet was hij gekeeld Bij de pantoffelmakers mankeert er dus nog iets de talrijke grieven en loonaftrokken, pij nigen hun nog niet hard genoeg, het Russische knout-systeem moet er nog bij komen, om de pantoffel makers goed af tezweepen Gij mannen, van het pantoffelvak, zijl gij die gedweë slaven, die zonder verzet, aldus met U als weerlooze beesten gaat laten beu len Wij zouden denken ja,wanneer we uwe houding volgen, de meesten onder U lalen dit alles on gemerkt voorbijgaan, juist ofdat er niets ge beurde, wat U treft of treffen kan, ofwel gevoelt gij u zwak, machteloos, om uw hoofd te rechten, om een einde te stellen aan de loonaftrokken en onmenschelijke handelwijze der bazen. Pantoffelmakers, dit laatste zal wel de waar heid zijn, gij gevoelt u zwak en machteloos om tegen de handelwijze der bazen op te komen. Wat er nu gebeurd, verwondert ons niet, dit hadden wij zelf voorzegd, maar die niet luis teren wilden waren de pantoffelmakers, nu moeten zij er reeds de gevolgen van dragen. Doch zulks kan of mag niet laDger blijven voorts duren. De ondervinding moet aan de pantoffelmakers leeren, wal zij doen moeten namelijk optreden tegen alles wat hun scha delijk is. Dit kunnen zij best door allen samen te komen, en de middels te bespreken die moeten aangewend worden. Met dit doel heeft onzen Bond eene verga dering belegd voor al de pantoffelmakers, vereenigde en onvereenigde, op Zondag toe komende, 22 November, om 10 1/2 ure 's morgens, in het lokaal liand aan Hand. Pantoffelmakers, komt allen naar de verga dering. Het Bestuur der Socialistische Pantoffelmakers. Wekelijkschegiften van P. N. 0,10. A, N. 0,10. H. F. 0,10. L. E. 0,10. F. V. 0,10. H. S. 0,10. F. P. 0,10. C. V. 0,00. A. C. 0,10 A. J. o.iöi B. D. 0,10. Omdat ik eea achtste gehad heb o.Jo. Het lied van dea soldaat, gezongen door A. Cornand bij J. Chavé 1,09.Eea lied gezongen door Fr, Heymans, bij Fh. Buys 0,9$, Het lied, Ik wordt naar Hoogstraeten gedaan, gezongq» door A. Steenhout, bij Bisschop 0,63. Bij denzelfdé, door J. Tombenr o,3i.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3