Heden Zondag, om 3 1[2 uren Groote PROTESTMEETING, 8e Jaar. N° 48. Prijs per nummer 2 centiemen. 29 November 1908. iü het lokaal Hand aan Hand door den vriend CHAPELLE, van Antwerpen. Lees op de tweede bladzijde ons Protestmanifest, over het Werkeloozenfonds, waarvan er deze week in onze stad 6000 afdruksels zijn verspreid geworden. Maatschappelijke wrakken af verwonnelingen. Onzen vriend Huysmaos Briefwisseling. T Weekblad voor het Arrondissement Aalst REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED ÜSriCTHDBIILS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. Aan den heer Woeste opgedragen. He Heer Woeste weze trotsch op de stad, die hij in 't parlement vertegenwoordigt, te lange jaren reeds, helaas, tot het ongeluk van 'hland. 't Is inderdaad uit Aalst dat het groote argument toekomt aan de pers, die in de bres staat voor het regiem der huurlingen van het vrijwilligers- en plaats/ervangers-systeem. Dit argument, waarop de Patriote die vaderlandsliefde bij opbod verkoopt, steunt den 27 October 158 vrijwilligers hebben hun certificaat ten stad huize van de door- christelijke stad gevraagdMaar een derde ongeveer dezer candidaten die zich vooreen premie verkoopen willen zijn afgekeurd Ï58 postulanten voor den mooien wapensliel 158 jongens van ongeveer twintig jaar, die tttèt'hoöpen zich voor de kazernepoort verdrin gen Ze zeggen We zijn hier Neem ons Onze han den zijn niet edel geno<g om moedig het be vruchtende gereedschap aan te vatten Onze armen zijn te laf, om de scheppende machiene in haar levenwerk te helpen... Wij moeten staal en kruit, degens en bayonnetten hebben, wij snakken naar werktuigen die dooden. Naar moordtuigen... Waarom? Omdat we ons onbekwaam voelen voor eiken stiel, voor elk ambacht, omdat we schijn-helden zijn die onder het klatergoud van de uniform, onder de schaduw van de vlag onze lafhertigheid, onze lamme vrees voor den echten levensstrijd ver bergen willen, dien waardigen strijd om het bestaan, die gelijk staat met den strijd voor de waarheid en het recht We willen soldaten lijn, omdat we ons onbekwaam en onwaardig voelen mensch te zijn... Maarellediger zien weer anderen oprijzen, stug en somber, de oogen koortsig glanzend, de vuisten loegekneld. We belanden hier, weerklinkt de groote klacht, als tot de helle veroordeelden Wij zijn niet, wij, de bankroetiers der jeugd en van den levensmoed Wij hebben op alle deuren ge beukt, maar overal bleven ze stom en geslo- "ten. Nergens, noch op bet land, noch in de fabriek, noch op de werf wilde men onze forsige kracht- die tot werkeloosheid gedoemd is De aarde voedt het vee zij is onverbidde lijk wreed voor den boer. Wij zijn wrakhout van de crisjs die in de steden de werkhuizen en fabrieken ledigt... En we zoeken eene toevlucht in de kazerne, tooals daar, in de overbevolkte steden, de 'rme meisjes, len einde krachten, zich moeten werpen en ten onder gaan in de ontuchthui- zen I En denken nochtans dat een derde dezer 158 maatschappelijke wrakken of leegloopers afgekeurd werden voor lichamelijke .gebre^ ken merk op dat geene afkeuring gebeurt om moreele ontaarding Een derde Is het geen wanhoopskreet, angstig en akelig, van bet arme verhongerde Vlaanderen, dat uitgeput is tot in het bloed zijner aderen, tot in het bloed zijner twijgen Ja, de Heer Woeste heeft onbetwistbaar het recht fier te zijn op zijne stad Aalst zooals Aalst op hem. (Le Pcuple). heeft in zijn antwoord aan Van Schuylen- bergh, verleden Zondag in ons blad ge vraagd, of hij ook van de vervolging niet weet te spreken, die vele leiders der Roomsch katholieke Kerk voeren, tegen over onze mannen. Wij zullen S. zijn geheugen eens wat opfrisschen, over de vervolging die hij zelf te verduren had, ten tijde dat hij in dienst was der Chistene democratie. Wij knippen dus, uit Klokke Roeland van 9 September igoo het volgende DE VERVOLGING tegen de democraten houdt niet op. In sommige dorpen wonen christene(l) menschen, wier sata- nieken haat tegen al wat democraat is, naar het: schijnt, nooit zal koelen. Op eene geméente rond Ninove was een mensch gestorven, die als demokraat algemeen gekend stond. Zijne kinderen waren van zin de doodsbeeldekens in de Klok te doen drukken. Doch het lijk was nog geene twee uren koud of er stapte een dier brave christenen 't sterfhuis binnen, die aan de ween.ende kinderen vroeg G'en zult met uw beeldekens toch naar de Klok niet gaan hé Die woorden op een drei genden toon uitgesproken, lieten de kinderen verstaan hoe laat het was. Zij hadden van die kwezel een partijken land in pacht en zij begre pen maar al te wel, dat de opzeg gereed, zou lig gen als de doodsbeeldekens in de Klok werden gedrukt. Ook gingen zij uit vrees bij senen anderen drukker. Reeds meer dan e.ens heeft men ons dergelijke gevalletjes komen vertellen. Wij lieten ze tel kens over ons hoofd gaan denkende Patiëntie, met den Heer, zal het toch wel eens beteren Doch 't verslecht en irrsommige gemeenten loopt de maat over. Om aan die'.vervolging een einde te stellen, hebben wij twee middels bedacht Ten eerste, eenen brief schrijven aan Mgr.-. den Bisschop van Gent, om hem 't gedrag van zekere priesters, die in dat spel gemengd zijn voor oogen te leggen Ten tweede, de vrienden verwittigen, dat op alle klein werk, zooals doodsbeeldekens, kermis- kaarten, programma's, enz. de Naam van dbn DRUKKER NIET MOET VERMELD STAAN. Wij vestigen vooral de aandacht op dit laatste middel. Op die manier kunnen zij altijd de vervolging verijdelen en moeten zij géene vrees hebben om bij hunne vrienden te komen, die jaar-in jaar uit met pén, woord en daad voor hen op de bres staan. Tegen de woede van den vijand iekenen wij op de hülp van al onze ware en rechtzinnige vrienden. Het zal de lezer gemakkelijk zijn om raden, waarom V. S. terug bij de katho lieke partij is gekeerd. De kroete brood is daar niet vreemd aan. Wierd hij vroeger vervolgd en gebrood roofd, nu is het tegendeel waar waar om Omdat V. S nu in 't gareel loopt der oude bewaarders, en zijne diensten ten goede komen van 't patronaat, van de kapitalisten. Zouden de werklieden daar eindelijk niet klaar in zien WAARDE NIC HELS, Mag ik uw aandacht roepen op een paar druk fouten die in mijn artikel van zondag zijn geslo pen, alsook op ertkele vergeten regels. Dat komt er van als men zijn vriend belooft drukproeven te zenden en als hij die niet ontvangt U drukt moeiëlijk. Lk schreef moeilijk. U drukt oesthetisch. Ik schreef aesthe- tisch. U drukt met den storm meegaan, ik schreef met den stroom meegaan. U drukt demokratische schrijvers, lk schreef dramatische schrijvers. Verder, moet de passus over Lubke zoo lui den Ik zou hem kunnen zeggen maar beste, de (proef levert gij in uw eigen blad. Herlees uw artikel over de materialistische opvatting der geschiedenis. Uw polemiek herinnert me den bekenden duitschen journalistentwist over de twee vergeten puntjes, over u en De eene zei de kunstschrijver Lübke bestaat niet. Die mensch heet Lubke. De andere ant woordde De) kunstschrijver Lubke bestaat niet. Dè mensch heet Lübke, (enz). De vergeten passus zet ik tusschen haakjes. Ik zend ij deze terechtwijziging omdat onze tegenstrever een woordenvitter is. Ik zou niet aandringen, maar hij heeft zich in dit pak gesto ken en oppassefi 'iS nti de boodschap Uw, Cam. HUYSMANS. VRIJHEID ANNONCES Rechterlijke x fr. per regel. 'Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen mét akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 o,^5 i,5o Buiten België i»,oo Men abonneert zich op alle postbuaeelen.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1