ZONDA.GRUST. Onze Protsstmanifestatie verboden. Feest der Volkskinderen EEN EN ANDER. Prijskamp met de Kaart, Ondersteuning voor het vergrooten vaa ons blad. at -« jkl srs ae te- ge sefl •te- ;ia< di ieai va van St-Amandsberg. Op Zondag 6 December, om 10 uren 's morgens, worden de kinderen door de Fanfare aan de Statie afgehaald. Wij verzoeken de partijgenooten die over hunnen Zondag beschikken, hun de moeite te getroosten, onze fanfare te ver gezellen. 't Is eene aanmoediging voor dezen die hen met de jeugd bezig houden. Ook degene die kinders gevraagd hebben, mogen niet nalaten tegenwoordig te zijn er zijn nog eenige kinders te verkrijgen. Wie een verlangt moet zich haasten. Naar achterblijvers gaan wij niet wachten, en die niet ingeschreven is schiet er over. En 's avonds, gezellen, op het feest niet waar De prijs is enkel 25 centiemen, waarvoor men 3 1/2 uren genoegen zal smaken, afwisselend zooals u het pro gramma zegt. De kaarten zullen te ver krijgen ziin van Zondag 29 November, in het lokaal Hand aan Hand, bij de brood voerders en bij den bode der vereenigin- gen. Wij rekenen op al de kunstminnende partijgenooten Ziehier het programma EERSTE DEEL 1. Openingstuk voor piano. 2. Zegetocht uit Pro Memoriam, koor rdoor al de kinders. 3. Het kwezelken, kluchtzang door 2 kinders. 4. Mijn Afscheid, zang met spraak door 5 meisjes. 5. De Wasscheresjes, zang met ver beelding door al de meisjes. 6 De jonge Italiaansche, zang met spraak, door meisjes. T. De Klokkenluider, kluchtzang door de jongens. HET BLINDE KIND, tooneelspel in één bedrijf. TWEEDE DEEL 'i Openingstuk voor piano. 2. Banierzang, koor door al de kinders o. Hansel en Gretel, luimige tweezang door 1 jongen en 1 meisje. 4. De Nachtegaal, zang door 6 meisjes. 5. Knaap Molenaartje, zang met dans, door 10 kleine meisjes. 6. Rust na Arbeid, zang met verbeel ding. door de meisjes en de jongens. 7. De Smeders, zang met nabootsingen, door de jongens 8. DE SCHAAPHERDER, blijspel in één bedrijf. De Betoogingen der Belgische mijn werkers verleden Zondag in de vijf kolenbas- sijns gehouden, zijn ondanks het slecht weder heel goed geslaagd. Van 1845 tot 1907, hebben de kool barons gewonnen 1147 millioen 271 duizend 675 franken. Regeering, Brood voor de oaden, Rust voor de anderen, enz., enz. Overal zijn er petitiën aan de heeren burge! meesters en schepenen afgegeven geworden, met Een buitengewoon Congres is door den Landelijken Raad deze week belegd geworden, voor Zondag 27 December aanstaande, om onze houding te bespreken en vast te stellen, nopens de Coloniale kwestie. Dienstdoende apotheker, op Zondag 29 No vember M. ME1RSCHAUT. Korte Zoutstraat ten lokale De Roode Leeuw, Korte Zoutstraat. De Vrienden die bij vergetelheid geene uit- noodiging zouden ontvangen hebben, en ver langen mede te spelen, kunnen zich nog aan bieden tot heden Zondag avond, ten 6 uren. Dus opgepast in- co- 88- ire i« ;ta Waren wij van gedacht tegen de slechte ham- delwijze van wege ons gemeentebestuur te prote- steere», bij middel van eene GROOTE MANI FESTATIE, dit komt ons verboden te worden. Burgemeester en Schapenen laten ons weten dat zij dit niet toelaten Hoe kleingeestig Hoe gemeen Men weigert ons afgevaardigden toe te staan in het Stedelijk Werkeloozenfonds wij hebben dus ons woordje niet te aeggen daar waar de belangen der werklieden dienen verdedigd te worden en als wij dan willen protesteeren en oaze eischeo in 't openbaar laten kennen, wordt ons dit verboden De manifestatie heeft dus geen plaats, «aar integendeel roepen wij al de werklieden met zoo veel te meer kracht op naar de PROTEST MEETING, die nu zal plaats hebben in Hand aan Hand ooi 3 1/2 uren namiddag. WERKLIEDEN, Wilt ge uwe rechten doen gelden, komt dan naar de Meeting. Wilt ge dat men van uwe eischen rekening hosdt, dan moet ge talrijk opkomen om onze protestatiêu inter kracht bij te zetten. Allen dus naar de Meeting. Eene les. De Vrije Werker, noemt den grooten strijd der engelscne textielbewerkers, die zeven weken streden, om een loonaftrok van per honderd te beletten, eene les. Hij drukt zich volgender wijze uit In zulken toestand (crisistijd) is de werkstaking altijd on bezonnen zij dient vermeden te worden. In andere woorden wil dit zeggen in tijd van crisis moeten de werklieden zich alles laten wel gevallen, en aich onderwerpen aan de gril len der patioons. Wij zijn t'akkoord dat de kansen van lukken dienen overwogen te worden, maar of het waar is, dat in crisistijd den werkman alles moet wel gevallen zijn, is ook te onderzoeken. Maar het artikel ware doeltreffender geweest, had Van Schuylenbergh er in gewezen op de eendracht der patroons, die noch politieke, noch godsdienstige overtuiging Ontzien, om samen te werken, en als gemeenen vijand op te rukken tegen de werklieden, onverschillig hunne poli tieke kleur of golsdienst dien ze aankleven. Maar neen, want dan leerde hij, hun een drachtig zijn, en zijn rol is de werklieden ver- deelen, en gele vakbonden te stichten, om de macht der werklieden te knakken. Sprekende over onzen vriend Grimard, die i5o aandeelen bezit van de maatschappij Cockerill te Seraing, vraagt iemand in De Vrije Werker, het volgende Hoeveel actiën van Cockerill en andere uitbuitingswerken van arme drommels, zou den onze Aalstersche leeperikken reeds bezit ten Wij veronderstellen toch niet, dat schrijver van dit artikeltje Petrus Van Schuylenbergh bedoelt, wanneer hij spreekt van de Aalstersche leeperikken Niet Slecht. De Christene vakvereeni- ging, dringt reeds weken en weken aan, op een onderzoek van wege het Stedelijk Werkeloozen fonds over een geval, van een hunner leden, die geen briefje van zijn baas had gekregen en hier door van 't Stedelijk Werkeloozenfonds niet kon genieten. Natuurlijk voegen wij onze stem bij dit schrij ven, en protesteeren wij mede. Immers in meniga gevallen zijn onze leden hiervan ook reeds het slachtoffer geworden, en telkenmale is daar niets aan te doen. Maar wat aardig klinkt, is, dat de Christene werklieden een baroep moeten doen, dan nog in 't openbaar, op hunne eigene vertegenwoordi gers, en reeds zoolang aandringen, zonder vol doening te bekomen, alhoewel het eene recht vaardige zaak geldt. Maar toch braaf zijn zulle jongens, wantin de toekomstige kiezingen, zullen zij u dezelfde mannen voorstellen en er voor kiezen, zal het ordewoord zijn. Dat lijdt geen twijfel. Te Charleroi, beliep het getal deelnemers zelfs 25 a 3o duizend. Verschillige opschriften zijn in den stoet ge dragen geworden waaronder de volgende De mijnwerkers eischen de achturigen werk dag. Wij willen een ernstig pensioen en geene aal- .moes. De lange werkuren ondermijnen de gezond heid. verzoek ze aan de Kamer te overhandigen, door afgevaardigden der mijnwerkers, en zij zijn heel wel ontvangen. In de verschillige meetingen zijn al de eischen der mijnwerkers met kracht verdedigd geworden, en wii hopen dat het gouvernement er rekening zal van houden, en weldra de achturigen werk dag in de mijnen zal toepassen, en de mijn werkers een behoorlijk pensioen toekennen. Zij scheppen zooveel rijkdom, leven gedurig in gebrek, en hun leven is dagelijks in het meeste gevaar. Hunne eischen zijn in niets over dreven. Congo is nu bepaald eene Belgische colonie, en er dient vastgesteld te worden, hoe onze ge dragslijn dient te zijn. Hangend geschil. Op zeker werk heeft M. Marchand een grooten aftrok gepleegd hij beweert 600 stukken geweefsels aanvaard te heb ben om zijne wevers werk te kunnen geven aan dit werk zou hij geen centiem winnen, beweert M. Marchand. In de laatste werkstaking had M. Marchand toegestaan (het was een eisch der wevers) het wachten naar boomen, wachten naar inslag of andere benoodigdheden, alsook braak aan de machienen, te vergoeden. Ook dit is reeds lang afgeschaft geworden en M. Marchand beweert dit afgenomen te hebben ten gevolge van den heerschenden crisis en be looft dan ook, zoodra de nijverheid opbeurt, dit opnieuw in te voeren. Den gepleegden aftrok zou ook eindigen na de 600 stukken afgemaakt te hebben. M. Marchand wijst er ook op dat hij voor 200,000 franken geweefsels in magazijn heeft en hij toch voor 't magazijn niet kan blijven wer ken van daar de aanvaarding van de 600 stuk ken, waarop hij zegt aftrok te moeten plegen. Dit is in 'tkort het antwoord van M.Matchand gezonden op een schrijven aan onzen vriend Lefevre, nationalen secretaris der Socialistische Textielfederatie, Gent. Verders wil hij niet onderhandelen, gelijk met wie, en verklaart ook op geene brieven meer te zullen antwoorden. Wat M. Marchand vergeet, is, dat h'j, de we vers niet vergoed, wanneer zij bijvoorbeeld stuk ken afweven, 10 kwaart breedte op 12 kwaart getouwen enz. dus een onrechtstreekschen af trok. Er dient nu onderzocht te worden, in boever M. Marchand waarheid spreekt. Wat uit zijn schrijven blijkt, is dat M. Marchand zich wat stout aanstelt, en hij wel de onbeleefde manieien zou kunnen afgeleerd worden, van niet te willen onderhandelen, zelfs niet met zijne eigene we vers, die hij reeds heeft laten berichten, dat zij er mochten van onder trekken, als het hun niet goed beviel. Er is nu een gemengd Comiteit gevormd van katholieke en socialistische afgevaardigden, die samen met de wevers zullen onderzoeken, wat er met die zaak is aan te vangen. Op het laatste oogenblik vernemen wij dat M. Marchand met de federatie wel in onderhan deling zal treden. Wekeüjkschegiften van P. N. 0,10. A, N. 0,40. H. F. 0,10. L. E. o.10. F. V. 0,10. H. S. 0,10. F. P. 0,10. C. V. 0,10. A. C. 0,20 A. J. o,10» Een lied gezongen bij Ph. Gits 1,26. De bi legt er nog bij 0,24.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3