Onze Protestmeeting Prijs per nummer 2 centienfie 6 December 1908 n Weekblad voor het Arrondissement Aalst REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED RICHELS, Maanstraat, i$, AALST. 't Feest der Volkskinderen van St-Amandsberg. Het is dus heden 6 December dat dit feest plaatsheeft. Het begint om 5 uren stipt. Deu ren open om 4 1/2 ure. Wie nog eene kaart verlangt moet zich haas ten, want er zijn er nog weinig. Prijs 25 cen tiemen. De kinderen komen toe om 10 uren 's mor gens, en worden afgehaald door de fanfare Hand aan Hand. Wie kan weze aan de Statie. De partijgeoooten die zich hebben laten in schrijven om kinderen te nemen, moeten zich in Hand aan Hand bevinden, om 10 1/2 ure 's morgens. Bouwwerklieden op post Heden om 3 uren, allen naar Hand aan Hand, voor het gezellig samenzijn der leden van den Bond der bouwwerklieden, want den prijskamp begint op 'l vastgestelde uur. Dus opgepast en geene te huis blijvers. ESP ADRILLEN M AKERSMorgen Maandag, om 4 ure 's namiddags, alge- meene vergadering in 't lokaal Hand aan Hand. Weestallen op post. Op 13 December, toekomende Zondag, viert de fanfare Hand aan Haad, haar jaarlijks feest Bijeenkomst om 9 1/2 ure's morgens, in 't lokahl. Uitstap om 10 uren juist Banket om 2 uren in 't lokaal. De partijgenooten die kunnen, worden ver wacht om den uitstap mede te maken. De klanten van den winkel worden bij deze verwittigd, dat ze hunne soüchen moeten binnen brengen van af 14 tot en met i9 December 1908, om den ieel te kunnen uitbetalen. Na dien datum worden er geen meer aanvaard. tegen de onverschilligheid onzer gemeente vaders, nopens de werkeloozen onzer stad, en voor het bekomen onzer vertegenwoordiging in het Bestuur van't Stedelijk Werkeloozen- fends. Zooals wij het deze week schreven in t Vooruit betreuren wij, dat verleden Zon dag de zaal van Hand aan Hand, niet vier, vijf maal te klein is geweest, om de toehoor ders te bevatten. Immers het goldt 1de belangen dergansche Aalstersche Werkersbevolking, die getroffen wordt door de ongelooflijke onverschilligheid van onze gemeentevaders, jegens de heer- schende werkeloosheid, die onze arbeiders teistert en ze in meer onverdiende armoede stort. 2. Het betrof de bespreking der verander de artikelen van 't reglement van 'l Stedelijk Werkeloozenfonds, nadeelrg aan de leden. 3. Recht te eischen voor de Socialistische vakvereenigingen, die alhoewel het meest leden tellende, geene vertegenwoordiging heb ben, in het Stedelijk Bestuur van dit fonds De meeting was voorgezeten door den vriend BOCQUE, die het doel der meeting herinnerde. Onze vriend FLIPS sprak eene krachtige redevoering uit, die kan samengevat worden, volgens den inhoud van het manifest, dat wij verleden week in de stad hebben verspreidt, en verleden Zondag in ons blad hebben opge nomen. Hij was klaar en duidelijk gn zijne redevoe ring is warm toegejuicht gloorden. Daarna hebben wij DE BEKNOPTE REDEVOERING van den vriend Chapellevan Antwerpen. Geachte Partijgtnooten en toehoorders, Het proletariaat van gansch de wereid is geteisterd door eene verschrikkelijke ellende de crisis woedt hevig honderd duizenden werklieden lijden er onder, en wat zien wij gebeuren van wege de kapitalistische klasse Niets ernstig, niets doeltreffend, want ze zoekt de oorzaken Diet op, die de werkeloos heid te weeg brengen. Zij bestatigen de wer keloosheid, ze ja ia meren er zelfs eens om, wanneer hunne dividenden verminderen, maar de kwaal in den grond aantasten, dat niet waarom Omdat de belangen van 't kapitalisme zelf in 't spel zijn. Wanneer de typhus heerscht, wanneer de cholera weedt, wanneer er besmettelijke en doodelijke ziekten uitbreken, dan zijn alle ge leerden te been, om te onderzoeken of de ziekte is tot stand gekomen door het water, door de oesters, en alles werdl in 't werk ge steld om de kiemen der ziekten te dcoden en er ons zoo mogelijk voor eeuwig van te be vrijden. Maar nu het crisis is, hoort men daar niet van. De kapitalisten welen wel, dat de oor zaak er van ligt in de anarchie der voort brengst, in de ontwikkeling van 'tmecanism, in de te lange uren werk, in de wanverhou ding tusschen de koopkracht der massa en het productievermogen, maar dit alles blijft bestaan omdat het de belangen der kapitalisten betreft. Een fransch economist, M. Levy, schreef verleden jaar aan een groot nijveraar in Amerika, om zijn gedacht te kennen nopens de nijverheidstoestand, en zijn antwoord luid de,dat zijne bestellingen van 1906 veel hooger waren geweest dan deze van 1905, en hij sloot met den uitroep God, behoede ons van den voorspoed (i) Dus, als er te veel wordt voortgebracht, als er dus te veel rijkdom wordt geschapen, dan is er gebrek voor de arbeiders, die dan lijden onder werkeloosheid, omdat zij ineen voorspoedig jaar meer hebben voortgebracht dan er kon verbruikt worden, zoodat de heer- schende klasse geen kans ziel op meerwaarde. Wat dus een geluk zou moeten zijn, is een ramp voor de werkende klasse. Ziehier eenige belangwekkende cijfers over de vermeerdering der voortbrengst. In 1896 wierd er door Amerika, Mexico- Chili, Spanje en Duitschland, te zamen 323 millioen kilos koper voortgebracht en in 1906 of 10 jaar later 589 millioen kilos, 't zij eene vermeerdering van 266 millioen kilos. Het Spoorwegnet der vijf werelddeelen beliep in 1890 te zamen 617,285 kilometers en in 1905, 905,695 kilometer» of 300,000 kilometers meer. In Duitschland, Engeland en Amerika wierden er in 1896, 484 millioen ton (1) kolen gedolven en in 1906, 817 millioen ton of 323 millioen ton meer Voor 't ruw ijzer was de voortbrengst in die zelfde landen in 1896, 24 millioen ten, io 1906, 48 millioen ton of 24 miilioen ton meer, juist verdubbeld. In de Textielnijverheid is de toename van spillen van 1905 tot Juni 1908, in Engeland met 25 0/0 op 53 millioen, in Amerika met 1 l 0/0 op 28 millioen. Ge ziet dus hoe de voortbrengst stijgt, hoe de rijkdommen van jaar lot jaar vermeerde ren. Daar onze maatschappij nu zóó is inge richt, dat alles moet kunnen worden verkocht' en daar de koopkracht in evenredigheid niet stijgt met de vermeerdering der voortbrengst,' zoo moet er overproductie komen, en dit ver oorzaakt werkgebrek, crisis, en dit beleekent honderd duizenden zonder werk en dus ook zonder eten. SPECULATIE. Hier verhaalt spreker ons nu, hoe er in Amerika gespeculeerd wordt, met de gelden, der werklieden en kleine burgers, die ze bij de bankiers plaatsen, iets wat den crisis niet! heeft veroorzaakt maar vervroegd. Hij somt ons op, hoe een trust zich voor-1 stelde al het koper op te koopen, om aldus de geheele bevolking van de wereld hunne schat-' plichtigen te maken. Zoo was de prijs van 't koper in April 1907, 1600 fr. de 1000 kilos en vijf maanden later was de prijs verhoogd tot 2800 fr., dank aao' de opkooping van 'l kóper door den Tru6t.^ Nogthans de speculatie mislukte, het koper daalde tol zijn normalen prijs, den Trust was te niet, en de centen der burgers en werklie den waarmede er was gespeculeerd wargn gaan vliegen. .i - - -1 De bankroeten lieten zich niet wachten en .In 2 maanden tijd, November en December ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. ABONNEMENTSPRIJS Ongeteekende blieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen ,ge?t&cfpeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 l,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. (1) Zie Revue des deux Mondos, i5 Dec. 1907, blad S21. (2) Een ton is duuend kilos.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1