De bijleg elders. [)E WERKELOOSHEID 0VERGR00TE WINSTEN. Persoonlijk fortuin. Het volgende dagorde Wij stellen vast Te verkrijgen. 1907, waren er in Amerika niet min dan 10225 faillieten met een verlies van 383 mil- lieen dollars of 1915 millioen franken. Morse het hoofd van den Trust is vervolgd geworden en veroordeeld tot 15 jaren gevang. Nogthans heeft Morse enkel gedaan wal het kapitalisme in zijn geheel doet en hij is niet meer plichtig dan al de andere kapitalisten. De landverhuizing naar Amerika is dan ook afgenomen, want waren erin 1907, 959,300 landverhuizers die in Amerika hun bestaan gingen zoeken, van Januari tot Oogst 1908 waren er slechts 253,700 die er henen trok ken, terwijl er 500,000 waren die Amerika verlieten, om aldus de kroete brood in het eigen vaderland te gaan zoeken. is groot in alle landen, dit bewijzen ons de officieele cijfers. In Engeland telt men er 800,000, in Ame rika 1,500,000, in Berlijn alleen 50,000. Wat België betreft, daar zijn er geen officieele cijfers wel weten wij wat gebeurt in Congo, hoeveel dit ons land reeds heeft gekost, hoe veel caoutchouc en ivoor er nog le halen is, hoe den dwangarbeid er wordt opgelegd, boe- veel negers er reeds zijn vermoord en hoeveel handen afgekapt, maar over de heerschende werkeloosheid fn Belgie geene statistieken, niets, niets De kapitalisten lijden ook onder de crisis, maar dan in alle geval zoo erg niet dan de arbeiders De kapitalisten beleven ook eens de vette jaren, en vette jaren zijn voor de arbeiders oabekend. Er bestaal een trust van het naaigaren, en gij werklieden van Aalst die ook in zulke fabrieken arbeidt, gij die arbeidt voor kleine Joonen en gedurig in armoede leeft, gij zult weldra de overtuiging gaan opdoen, dat de heeren actionnairs van den Trust van 't naai garen, het nog zoo kwaad niet hebben. De Trust Coats, heeft van Juli 907 lot 1 Juli 19U8, 8,500,000 fr. minder gewonnen dan vorige jaren. Doch denkt ge dat ze er hierom moeten bijleggen Ge zijt er wel mede De actionnairs deelden opvolgentlijk In 1904, 20 p. 0/0. 1905, 20 In In In In 1906, 25 1907, 30 1908, 30 of op 5 jaar tijd 125 per honderd. Dit jaar bedraagt hunne winst nog 64 mil joen, ondanks hunne winst met 8 1/2 mil joen is vermindcid en ze deelen niettegen staande dat nog 30 p. 0/0.Enkel zullen ze nu wat minder in 't reservefonds storten. Hier komt spreker aan Rochefeller, den petrolkoning van Amerika, wiens fortuin ge schat wordt op 1,500,000 dollars. Hij is de rijkste man van de wereld, en is begonDen als... depéchèdrager Nemen wij dat zijn fortuin maar in werke lijkheid 100Ö millioen dollars bedraagt. Weet ge dan wat zoo een fortuin belt-ekent, gpachte toehoorders Int vertegenwoordigt in goud 1,750,000 kilos. Welnu, indien al de Aalstenaars, boorling- skers, mannen, vrouwen, ouderlingen, zieke- lijken, gebr. kkelijken, ieder eeu zak van 50 kilos goud konden dragen, dan waren er in Aalst geene inwoners genoeg om het fortuin van Roohefeller te kunnen dragen. Boept dit niet om wraak, wanneer nen daarnevens de zwarte armoede ziet, die de werklieden teistert Ala alles bloeit, al de werken goed gaan, dan winnen de werklieden nog niet genoeg om behoorlijk te leven, wat is het dan als er crisis is Vroeger stuurde men de werklieden naar het Weldadigheidsbureel dit is gedaan, de socialisten hebben geëischt en bekomen, geene almoezen, maar rechtop leven, voor hen die vruchteloos hunne arbeidskracht ter exploitatie aanbieden. De parlementsleden, de gemeenteraads leden, de provinciale besturen, dat zijn de zaakwaarnemers van 'l kapitalisme en hierom eischen wij er hulp en bijstand van. Spre.ker verhaalt ons nu wat vroeger in Antwerpen is gebeurd, wanneer er moesten subsidiën gestemd worden voor de Werkeloo- zen. Hij maakt ons de historiek van de beweging die zij op touw hebben gezet, om de buiten gewone subsidie van honderd duizend fran ken te bekomen, en schetst ons in roerende termen, de armoede die er onder de Antwerp- sche crisislijders wordt geleden. In Antwerpen is de minimum bijleg voor de werkeioozeo 60 0/0 en de maximum 100 p. 0/0. Hier te Aalst kent men geen minimum vermits den bijleg reeds tot 30 per 0/0 is ge daald In Berchem bij Antwerpen is de bijleg altijd 1 fr. per dag daar kuDnen uwe Aal- stersche gemeentevaders een lesje aan nemen, alhoewel het er ook katholieke raadsleden zijn. Hier in Aalst stemt men enkel 1000 fran ken per jaar, in Berchem 6 en 7 duizend fran ken in Rorgerhouten Merx-em 3000 franken, alhoewel er in de laatste gemeente veel min inwoners zijn dan te Aalst. Hier hekelt hij nu onze stadhuisbazen, om hunne fanatieke houding, door de machtigste vakbonden van Hnne vertegenwoordiging in het bestuur van Werkeloozenfonds te beroo- ven. Hij raadt nu de werklieden aan zich goed te vereenigen en in hunne vereeniging hooge bij dragen te betalen. In Antwerpen betalen de fabriekwerkers in hunne vereeniging 50 centiemen per week de metsers 60 en 90 centiemen de metaal bewerkers 1,00 fr en de sigarenmakers per jaar 73 fr. of bijna 1,50 fr. per week. Neemt daar een voorbeeld aan, Aalslerscbe werklieden, en weet dat hooge bijdragen u ook hooge loonen zullen verzekeren en u in tijd van werkstaking of werkeloosheid goeden dienst zullen bewijzen. Spreker sluit zijne schoone en leerzame rede. door de werklieden aan te raden zich alleen in de Sociajistiscbe vakbonden te ver- eenigei-, en zich niet te laten verdoelen, door allerhande gedachten, daar het alleen de Socialistische syndikaten zijn die uwe belan gen op eene doeltreffende wijze verdedigen, want onzen strijd is niet alleenlijk om een weinig verbetering, maar om afgeheele ver lossing der werkende klasse. Hier haalt spreker een treffend voorbeeld aan, om het ongerijmde van ons kapitalistisch stelsel te doen uitschijnen. Onze maatschappij is een groot huisgezin neemt nu een huisgezin van 10 persoBen 2 spelen er den baas en 8 zijn de slaven, die mogen w erken en wroeten voor de anderen en bovendien van alles genieten. Wie zal zoo een gezin goedkeuren, en zou den de 8 zich wel alles laten welgevallen Neen, zij zouden opstaan en hunne twee heer schende broeders hunne voorrechten die zij zich hebben toegeeigend, ontnemen, en hun doen mede arbeiden voor de kroete brood, al dus hunnen last verminderende. Welnu doen wij het ook met de kapitalisten die ons de voortbrengstmiddelen hebben ont stolen onteigenen wij hen ook en schaffen wij hunne voorrechten af. Dan alleen zal ei vrede en welstand heerschen. De liberalen zeggen het klerikalism is de vijand, anti-klerikalism is ons doel. De klerikalen zeggen de goddeloosheid ij de vijand, godsdienst is ons doel. Wij, socialisten, zeggen laat u niet mede slepen door zoeklichten van vijanden die i verdeelen willen het kapitalism is de vijand het socialism is ons doel Onnoodig te zeggen dat spreker meermalen door toejuichingen is onderbroken geworden. is, op voorstel van onzen vriend Nichels, met algemeene stemmen en bij toejuichingen aan genomen geworden, en deze week aan het Schepencollege onzer stad gezonden dat er .tot heden noch van liberale, noch van katholieke vakbonden geprotesteerd is, tegen de vetandetingen toegebracht aan't reglement van het Sledeitjk Werkeloozenfonds, waarbij dezen vao min dan 17 jaar oud, totaal clen bijleg worden ontnomen De leden van al de vakbonden onzer stad worden hierdoor getroffen, en het is dus een plicht, dat er samen wordt gewerkt, om de pioteslatie meer kracht bij te zetten, en zelfs van ons gemeentebestuur te bekomen dat er eene buitengewone subsidie voor de werkeloo- zen worde gestemd. Er is hiertoe eene vergadering bijeen geroe pen, voor al de besturen der veischillige vak bonden onzer stad. op Zaterdag 12 December 1908, om 8 uren, in 't lokaal der Tabakbewer kers, De Roode Leeuw Wij hopen, dat er geen enkel bestuurlid zal ontbreken immers er is te werken, voor het welzijn van al dezen die in gebrek verkeeren, en 'lis dus een plicht voorde bestuurleden, tegenwoordig te zijn. De liedjesverzamelingen van «Vooruit» zijn te bekomen, in drie series, (aan dea prijs van 10 centiemen per serie) bi] de verkoopers van «Vooruit» of in het lokaal a Hand aan Hand Gehoord de Spiekers op de meeting van 29 November 1908, gehouden in Hand aaa Hand, Van Wambekekaai, Aalst. Gezien de bezorgdheid der Gemeentevaders, van verschillige steden voor de werkelcozen, door het stemmen van buitengewone subsidiën om de heerschende armoede door den crisis ver oorzaakt te lenigen. Gezien onzen Gemeenteraad, eene ongeloof lijke onverschilligheid aan den dag legt, voor dezen door den crisis getroffen, niet alleenlijk door te weigeren een buitengewoon hulpgeld te stemmen, maar zelfs door het beperken der voor waarden om van den gewonen bijleg te kunnen genieten. Protesteeren de talrijke aanwezigen tegen de handelwijze van onze gemeentevaders en roepen de aandacht der werklieden onzer stad, om bij middel hunner stem, het zich ten gepaste tijde te. herinneren, dat hunne heiligste belangen met de voeten worden getreden, door hen die zich hunne veitegenwoordigers noemen. Protesteeren terzelfder tijd tegen de fanatieke houding van ons Schepencollege, dat onze ver tegenwoordiging weigert in het bestuur van het Stedelijk Werkeloozenfonds, ondanks de Socia listische syndicaten het grootste getal vereenigde leden tellen. Gelast het Bureel der meeting deze dagorde aan 't Stedelijk Schepencollege over te maken, met verzoek er rekening van te houden, en ons recht te laten geschieden.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2