Jaar. l\0 50 Prijs per nummer 2 centiemen. 13 December 1908. in. een be- le» ks- Be- "tij. iat- ice 'er TS-fc)e klanten van den winkel Korden bij deze verwittigd, dat ze hunne ouchen moeten binnen brengen van af 4 tot en met i9 December 1908, om den "eel te kunnen uitbetalen. Na dien datum worden er geen meer aanvaard. 1st. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED NIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. De Militaire Kwestie. Z'hebben nog eens comedie gespeeld de ;atholieke kamerleden die zich anti-mili tarist r.oemen. De Minister van Oorlog, Generaal dellebaut, heeft in de Kamer het bankroet van 't vrijwilligersstelsel met cijfers aan getoond, en zich uitgelaten voor democra tische hervormingen, als afschaffing der plaatsvervanging, waardoor arm en rijk die een slecht nummer trekt zou mogen ptrekken en vermindering van diensttijd. De Minister van Oorlog, had voor deze (jemocratische hervormingen steun gevon den, bij de liberale en socialistische lin kerzijden, en dezen hoopten, met de medehulp der zoogezegde anti-militaris ten in de katholieke rangen, tot eene goede oplossing te komen. Z'hebben zich deerlijk bedrogen, want Woeste, die van geene democratische her vormingen wil, heeft zijn wil weten op te dringen, en de democratische hervormin gen zijn eens te meer begraven voor een langen termijn, want er is eene commissie benoemd om de zaak te onderzoeken, zonder vaststelling van datum, waarop haar werk moet zijn geëindigd, en ook zonder de taak met een project of wets voorstel voor den dag te moeten komen. Onzen vriend Emiel Royer, heeft dan ook namens de Socialistische linkerzijde, de volgende klare en duidelijke verklaring afgelegd De democratische verklaringen van den minister van oorlog hebben wij toege juicht, alsmede ook uit ganscher harte de welsprekende redevoeringen onzer collega's der liberale linkerzijde. En de heeren der rechterzijde hadden het goed voor, toen zij spraken van het innig genoegen dat op dit oogenblik wordt gemaakt door al de leden der oppositie. Hoe zouden wij er geen genoegen in scheppen, wanneer wij zien dat onze denk beelden, dank zij alleen hunne rechtvaar digheid en waarheid, zegevieren over al de krachten van 't verleden. Ongetwijfeld hebben noch de minister van oorlog, noch de heeren Franck en Hymans, noc'n zelfs de heer Lorand, wien wij nochtans bijzondere hulde moeten brengen voor zijne eerlijke standvastigheid in zijne propaganda voor de gewapende natie, het ideaal der socialisten op onder havig gebied uitgedrukt doch allen ge waagden er met genegen eerbied van. Ons ideaal is wereldvrede, ingesteld en gehandhaafd door den vooruitgang van den geest van solidariteit. Ons ideaal is de algemeene ontwape ning, het einde der geldverspillingen voor het leger, het besteden van de milliarden der oorlogsbegrootingen tot verzachting der maatschappelijke ellende, tot verbete ring van het lot der proletariërs. Ons ideaal is de algemeenmaking van een geestestoestand die voortaan onmoge lijk zou maken die vreeselijke botsingen waarin arbeiders andere arbeiders ver moorden, wanneer nochtans allen gelijke belangen hebben, gelijkelijk lijden, gelijk onrecht ondergaan, gelijke hoop koeste ren, wanneer allen, na den oorlog tot hunne ellendige haardsteden terugge keerd, hetzij als overwonnenen, hetzij als overwinnaars, naar dezelfde fabrieken, dezelfde werkplaatsen, dezelfde velden als vroeger gaan arbeiden om c' bespottelijke Iconen te winnen en in hu- wederzijdsch vaderland denzelfden vijand terugvinden iet afpersend en verdrukkend kapitalisme. En dat ideaal van algemeene vrede ligt niet zoo verre van ons als men zou kunnen denken. Geen lid dezer Kamer zou vandaag rechtstaan om, zooals vóór een vijftiental jaren, na den ouden von Molkte, den lof van den oorlog uit te bazuinen. En indien, zooals de heer Hymans het zoo welsprekend zegde, de verdragen ons niet waarborgen tegen het gevaar van eenen algemeenen Europeeschen oorlog, dan nog is er iets veranderd, namelijk dat de vorsten er tweemaal zullen over naden ken alvorens zij onrechtvaardige aanval len wagen, want hunne onderdanen zijn niet meer geneigd zich naar de slachtbank te laten sleepen zonder te vragen waarom. Doch terwijl wij, uitziende naar dat ideaal, de oogen gericht naar het verschiet waar het schijnt op te rijzen, nieuwen af stand afleggen, worden ons handen ge reikt. De achtbare minister van oorlog biedt ons aan, of zou verlangen ons aan te bie den, eenige volksgezinde hervormingen wij staan aan zijne zijde om ze te verwe zenlijken. De liberalen bieden ons de af schaffing der hatelijke plaatsvervanging, der hatelijke loting, de verkorting van den diensttijd aan wij zijn het met hen eens. En wij zouden tot de Regeering toege treden zijn, indien deze er ernstig aan ge dacht had de hervorming van de legerin- richting voor te bereiden indemocratischen zin. Doch het achtbaar hoofd des kabinets heeft ons gezegd dat eerst en vooral de leden der rechterzijde het eens moesten zijn. Welnu, het land wil niet, kan niet wachten tot de leden der rechterzijde het eens zijn om zijne verdediging te verzeke ren. Het volk, wil niet wachten tot de leden der rechterzijde het eens zijn om het eeni ge kruimels van de eenvoudigste recht vaardigheid toe te werpen. Wij nemen de handen aan die men ons reikt, op voorwaarde dat dit gebaar geene spotternij zij Daarom verzetten wij ons tegen de ver wijzing van de kwestie naar een commis sie, die enkel ingesteld wordt men heeft het te recht gezegd om tijd te winnen De zoogezegde anti-militaristen, de vertegenwoordigers der katholieke werk lieden, de Christene democraten, hebben eens te meer hunne overtuiging voor een onbepaalden tijd in den zak gestoken, z'hebben de commissie gestemd, aldus de democratische hervormingen eens te ineer begravende 't Volk wil bedrogen worden. Het Feest der Gentsche Volkskinderen verleden Zondag gegeven, is wel gelukt. Voor eene bomvolle zaal, (te vol zelfs) voerden de Volkskinderen met veel gevoel en samenhang, de verschillende nummers van hue pro gramma uit. Van bij het optreden van dit jong goedje, merkt men spoedig dat zij pootvast op de planken slaan. Het kleine meisje dat (Het Kwezeltje) speelde was uitmuntend ook in (Knaap molenaartje) oogstte zij door haar bevallig optreden en spel een storm van toe juichingen, en wierd herbaalde malen gebis seerd. De jonge gezellin, welke (De jonge Italiaan- sche) vertolkte, bezit eene lieve en zachte stem en was waarlijk medeslepend. Hansel enGrétel, is een aangenaam zang stukje dat ook wel uitgevoerd wierd. Maar wat vooral goed van stapel liep, dat waren de beide blijspelen. (In wit en zwart) waren hel de twee meiden die vooral uitmuntten, en in (Den Schaapherder) bewezen die twee, welke de bijzonderste rol vervulden, dat zij het waarlijk ver zullen brengen in de tooneel- kunst, met wat opleiding. Kortom, die kleine gasten hebben ons een genoeglijken avond be zorgd, en dat al de toeschouwers tevreden waren, dat bewezen de toejuichingen telken male de gordijn nederdaalde. Wat nu de eigentlijke kunst betreft. Ik aar zel niet te bekennen, dat de Gentsche Volks kinderen daarin achteruit zijn bij hunne mak kers van Aalst deze hebben ons om zoo te zeggen, reeds echte kunstpareltjes laten be wonderen. Pro-Memoriam en Banierzang, zou door hun veel winnen in uitvoering met sym- phonisch orkest. Spijtig is het voor de kunst en voor de partij in 't bijzonder, dat er tegen- ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. mes d is, we- li* ai ilst, REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 1 ,So Buiten BelgiK 4,00 Men abonneert z.ch op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1