Spoorwegongeluk Z0NDAGRUST. Aan de Tabakbewerkers voor hem niet, omdat zij te wijten zijn aan de dompers, die zijne meesteis zijn.Nogthans ook de leden der katholieke vei eemgingen worden getroffen zoowel ais de onze, maar Pééken moet zwijgen, omdat er krot is in de kas. Te Berchem bij Antwerpen, vragen de Socia listische vakbonden 10 duizend franken bui tengewone subsidie, en alhoewel het er ook een katholieken gemeenteraad is, stemmen zij er ormiddeiijk 5 duizend, met belofte indien dit niet voldoende is, zij nog zullen stemmen. Hier in Aalst, neemt men de werldoozen af, in plaats van bij te ge/en. Wij leven daarom ook in Aalst er is maar een Aalst, en wij mogen lier zijn, op die volksverdrukkers. In de Kamer was 't verleden Dinsdag amusant Er wierd geïnterpelleerd over de partijdigheid die er heerscht in het toekennen der roggebrood pensioenen van 9 centen daags aan de afgesloofde werklieden van 65 "jaar oud, en Petrus Daens, las daar met naam eu adres een lijst menschen van ons arrondis sement, die om hunne overtuiging geen pen sioen kunnen genieten, terwijl hij een ande ren lijst had, die de namen en adressen be vatte van dezen die. door den kozijnljeswinkel toch pensioen wierden toegekend, ondanks ze meermalen begoede lieden waren en zelfs eigenaar van onroerende goederen. Dit klónk niet goed in de ooren der heeren katholieken en ze dreigden zelfs M. Daens het woord te eritnemcn, doch dezen wierd goed ter zijde gestaan door socialisten en liberalen en M. Buyl, volksvertegenwoordiger voor Oostende, bracht daarbij nog aan 't licht, hoe de katholieken van die ouderdomspen sioenen een kiesmachientje weten te maken. Hij leest een plakbrief te Wetteren uitgehangen door Burgemeester en Schepenen in 1904, en waardoor de ouderlingen aangemaand worden zich te wenden tot de heeren onderpastoors, om zoodra mogelijk hunne stortingen te be ginnen Hij zegt aan M. Tibbaut, dat zijn blad 500 franken heeft uitgeloofd, indien hij kon bewijzen dat de Burgemeester van Wetteren ooit aangekondigd bad, dat de «uder 1 ingen zich tot de pastoors moeten wen den om hun pensioen te bekomen M. Buyl reklameert nu zijn 500 fr. maar hij zal er mogen naar steken met een paling- lijk I scheer, zooals de wevers van Marchand naar ge- hunne 100 franken die Van Scbuylenbergb had uitgeloofd, als wij konden bewijzen dat hij legen hun had geschreven. t Te Oostende was het een katholiek die zich uitgaf voor een ambtenaar van 't ministerie en die bij middel van plakbrief de ouderlin gen aanraadde zich aan te geven bij de heeien onderpastoors eu in het Secretariaat der katho lieken Natuurlijk is dezen die zich uitgaf als afge vaardigde van 't ministerie een katholiek, en liij nam een valschen titel aan, dit bekende en minister zelf, en omdat dien heer een latholieke kiesdravrr is, zal hij nu zelf niet vervolgd worden. 't Is een properen boel bij die dompers. ge- >nd ïldt irijft mde ijleg itrus taan Bij M Marchand. ter Statie-Maritime Brussel. Ondersteuning voor het vergrooten van ons blad. Dienstdoende apotheker, op Zondag 13 De cember, M. MEGANCK, Leopoldstraat. AALST. Stielffenooten, Men kan zich alle dagen als lid der Tabak- werkersvereeniging aangeven in het lokaal Korte Zoutstraat of in Hand aan Hand De inleg is 20 centiemen per week, waarvoor men in geval /an staken 7,5o fr. per week ontvangt ct len ien- rlet ich- v'er in ti lijk een erk rer- Jke- ond ifde ten, i'er- nie- ^rl et ver- ners mn- blad Verleden week hebbende wevers een schrif telijk bewijs ontvangen, welke voordeden hij ting toestaan. Doch zulks heeit de wevers niet voldaan, gezien Ivf. maar geven Wilt voor het 'achten naar boornen en inslag, als het de schuld is van M Ook gedt hij gtene voldoening op de 6on stukken, daar blijft den aftiok van t,6o fr. per stuk. Deze week heelt het gemengd Comiteit een manifest rerspreid in de stad, waarin bewezen *oidt, dat de wevers het goede recht aan hunne 'jde hebben, en M Marchand een woordver- reker is, waarvan wij geen voorgaande in onze tad vinden. De Aalstersche bevolking zal kunnen oordee- "i, wie in dees geschil de schuldige is, de 'evers of M. Marchand. 't Was vrijdag morgend enkel 8 uren, toen in Aalst zich de mare verspreidde, dat er een wreed ongeluk gebeurd was, met den werklie- dentrein, die te Aalst, enkele minuten vóór vijf uren vertrok, bij zijne intrede in de statie Mari time. Vele Aalstenaars zouden zich onder de ge kwetsten bevinden. Wij besloten dan ook met den eerst volgen den trein naar Brussel te vertrekken, om van nader bij inlichtingen te gaan nemen. Immers, het is een algemeen gekend feit, dat de moeders, de vaders, de vrouwen en kinderen zich ten zeerste ongerust maken en niet zon der reden wanneer zij vernemen dat er iets is voorgevallen met den trein waarop zich hunne naastbestaanden bevinden. Het was dan ook een loopen in Aalst, van die menigvuldige familieleden, die dachten dat hunne mannen of kinderen iets was overkomen. Het statie-bureel wierd om zoo te zeggen let terlijk bestormd, om inlichtingen. Het was dan ook niet zelden eene vrouw of moeder al weenende te zien loopen, een tele gram te zien verzenden om zich te overtuigen of hunnen man of zoon niet bij de gekwetsten was, en zelfs nam er menigeen den trein om ter plaatse zelf zich te gaan overtuigen. Immers, bijna altijd worden die ongelukken fel overdreven, en de grootste leugenaars heb ben dan ook gewoonlijk den meesten praat. Op den trein die ons naar Brussel voerde, wierd er ons reeds gezegd, dat ze in Brugge reeds in Brugge en het was enkel g uren ver nomen hadden dat er vijf dooden waren wie weet zijn het geene Aalstenaars, en in alle geval toch zijn het weiklieden, want 't is een werk- manstrein. Bij het afstappen van den trein te Brussel zien we Anseele en Lampens, onze knappe Gentsche Volksvertegenwoordigers die wij van het onge val kennis geven en onmiddelijk is hun besluit Lampens moet mede naar de plaats der ramp. Doch daar verschijnt M. Petrus Daens, en deze die inlichtingen had genomen bij den Statie Overste in den Nord, zegt ons. dat dien heer hem zegt, dat er enkel vier a vijf licht gekwet sten zijn. De Volksvertegenwoordigers trekken dan naar de Kamer en wij naar de Statie Maritime. Op de plaats der ramp is er veel Volk juist aan de brug Van Bockxstael, ligt nog enkel het machien van den trein van Aalst, het onderste boven, dwars over de riggels. Daar hooren wij van minstens een twintigtal gekwetsten, waaronder drie erg. Wij begeven ons naar het bureel van den Stalie-Overste waar wij onzen vriend Louis De Brouckèie aantreffen die om inlichtingen komt voor het blad Le Peuple Zie wat wij hier vernemen De trein van Aalst zou het signaal gepasseerd zijn en hierdoor gebotst op een machien dat zich bevondt op de voie special, en dat zich op weg begaf naar een anderen trein. Het machien is omgeworpen en heeft door 't geweld van den schok, den eersten wagon achter het machien ineen gedrukt Wij geven hieronder de namen van de gekwet sten zooals ze wij in de statie Maritime hebben ontvangen. Ziehier de namen Van Seveten Adolf, stoker, van den trein van Gent, Ottergemschen steenweg, 446,gewond aan hoefd en beenen. Toch Francois, machinist, van den trein van Gent, bevindt zich in wanho- pigen toestand elk oogenblik kan hij den geest geven. Hij woont in de Magerstraat, 35, te Gent- brugge. Gilen Albert, machinist aan den roa- nceuvertrein, gewond aan beide beenen en rug. Van Molle Egidius, werkman ia de Monnaie, te St. Gillis, woonachtig te Iddergam, gewond aan de beenen Schelfaut Alfons, aardewer ker, gewond aan de borst en aan de beenen. Noè'l Isidoor, aardewerker, van Lede, gekwetst aan de schouders, mond en beenen. Malivoot Alfons, van Merchtem, emballeur in den entre- jrot, verwond ^an het ïechterbeen. Mertens Frederik, aardewerker, wonende te Lede, ver wond aan het rechterbeen. Dit zijn de gekwetsten voor wien groot gevaar bestaat. Ziehier de namen van de min erg gekwetsten: Lanckman Alfons, var. Lede, gekwetst aan het hoofd en aan de beenen.Schelfaut Ar- mand, wonende gelijk zijn schoonbroeder te Lede, gekwetst aan beide beenen en klaagt over inwendige pijnen. Van Keickhove Aug., van Denderleeuw, wonden aan beide beenen en klaagt over inwendige pijnen. De Wever Edmond, van Denderleeuw, gewond aan de bee nen, ïug en aan het hoofd. Suys Karei, te Aalst, inwendige verwondingen. Van Gyse- ghem Benjamien, van Aalst, gewond aan beide beenen en klaagt over inwendige pijnen. De Neef Francois, van Aalst,pijnen over gansch het lichaam. Van Over Philippe, van Aalst, ge wond aan de linkerzijde. Geeroms Leopold, van Aalst, verwondingen. Na de eerste zorgen ter plaats ontvangen te hebben, werden al deze gekwetsten per rijtuig naar de Noordstatie gebracht. De gekwetsten die in bet gasthuis van Molen beek opgenomen werden, liggen in de zaal n. 2. Buiten den machinist Toch, die in uiterst wan- hopigen toestand verkeerd en die men denkt alle oogenblikken den laatsten adem te zien uit blazen is de toestand van den stoker Vanseveren, van Gent, en van den metsersknaap Ceuppens, van Lede, ook zeer erg. De minister van ijzerenwegen is ter plaats geweest en het Parket van Brussel heeft een eer ste onderzoek gedaan. Het spreekt van zelt, dat dit ongeval een groo- ten paniek heeft veroorzaakt onder de ïeizende werklieden, en dat er menigen de vlucht heb ben genomen, op gevaar zelfs een ongeluk te overkomen. De Heeren Gosselin, statie-overste, Hansoul, onder overste, Pauwels en Lenoir Cyrille, deze laatste een Aalstenaar, beiden politie commissa rissen in de statie, waren onmiddelijk ter plaats en hebben de honderde werklieden die zich mid den de riggels bevonden, gerust gesteld en hen zonder verdere ongevallende statie kunnen doen verlaten. M. Pauwels zag, dat de beide locomotieven hun water verloren, en dezen eene ontploffing vreezende heeft het vuur doen uithalen. De beide stokers waren erg gekwetst en konden zich dus geen rekenschap geven van het gevaar dat er dreigde. Een lied gezongen door Ed. Van der Haegen, bij P. Van der Meulen 0.43. Aan denOsbroek kan men de kaart legeren 0,10. Van de soldaat was zij content 0,10. Een persoonlijken zet die niet afgehaald is o,3o. 1 1 1..

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3