se Jaar. N° 51 Prijs per nummer 2 centiemen.20 December 1908. Vergadering Luisterrijke Avondstond. Voor het Algemeen Stemrecht. Volkskindereu. Schoenen Schoenen Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ioor den bediendenbond, op Maandag aan- ilaande, om 6 1/2 ure's avonds zeer juist, op loete van 0,50 fr.,ten lokale Hand aan Hand. Toestand van de kas en werking der bedien den. Om te bewijzen hoe nadeelig dit stelsel werkt voor de nijverheids-werklieden tegenover de landbouwarbeiders, geeft schrijver de volgende tabel der meervou dige stemmers per honderd, van het arrondissement Brussel Buitengemeenten. N ijverheidsstreken Molenbeek 32 Ukkel Assche Lennick Wolverthem Hal Vilvoorde 43 55 61 61 72 90 De Landelijke Raad der Belgische Werklieden-Partij, onder handteekening van zijn Secretaris George Maes, heeft een schrijven gericht aan de Hongaarsche werkbroeders, op dezen oogenblik in strijd tot het bekomen van het Algemeen Stemrecht in dit land. De schrijver begint met de Hongaar sche werklieden geluk te wenschen voor hunne kranige houding, in den strijd voor de ontvoogding der werkende klasse, en het veroveren van hunne hoofdrechten. Door de altijd vergrootende werking der Hongaarsche werkbroeders, zal de regeerende en kapitalistische klasse van dit land zich verplicht gevoelen, hen eenige brokken van hunne politieke rech ten toe te staan. Maar schrijver wijst er op, zich niet te vreden te stellen met eenige brokken van hun politiek recht, zooals het Belgisch proletariaat gedaan heeft in i893, toen het met 20*0,000 in strijd en staking was, voor het Zuiver Al gemeen Stemrecht, en wanneer het zich -te vreden heeft gesteld met het meervou dig stemrecht, stelsel, dat de Hongaar sche kapitalisten klasse aan die strijdende werklieden nu ook wil opdringen. Anderlecht 35 Laeken 38 Brussel 43 St-Joost-t.-Noode 52 St-Gillis 55 Schaarbeek 57 Om de chineezerij van dit stelsel nog meer te doen uitschijnen, somt schrijver nu de 20 verschillige klassen op, die toe laten eene vermeerdering van stemmen te bekomen 1. Eene stern voor de gemeente ver- eischt 30 jaar ouderdom en 3 jaar verblijf. Voor eene tweede stem moet men 35 jaar oud zijn. 2. Voor twee stemmen, vader van familie, 5 franken betalen in de gemeen ten van min dan 2000 inwoners. 3. Twee stemmen voor de vaders van familie, 10 franken betalen in de gemeen ten van 2 tot 10,000 inwoners. 4. Twee stemmen, vader van familie, 15 franken betalen in de gemeenten boven de 10,000 inwoners. 5. Twee stemmen, als men eigenaar is van een kadastraal inkomen van 48 fr. per jaar. 6. Drie stemmen voor de vaders van familie, 48 franken kadastraal inkomen en vijf franken rechtstreeksche lasten be talen. 7. Drie stemmen, vader van familie, 48 franken inkomen en 10 franken lasten betalen. 8. Drie stemmen, vader ran familie, 48 fr, inkomen en i5 franken lasten. 9. Drie stemmen, een jaarlijks kadas traal inkomen van i5o fr. 10. Drie stemmen, drager van een diploma van hooger onderwijs. 11. Drie stemmen, een bepaalde bedie ning bekleeden of bekleed hebben, zooals priesters, officiers, enz. 12. Vier stemmen, eigenaar van een inkomen van 150 franken en 5 franken lasten betalen 13. Vier stemmen, 150 franken jaarlijks inkomen en 10 franken lasten. 14 Vier stemmen, 150 franken inko men en i5 franken lasten betalen. 15. Vier stemmen, drager van een diploma en 5 franken betalen. 16. Vier stemmen, drager van een diploma en 10 fr. betalen. 17. Vier stemmen, drager van een diploma en 15 fr. betalen. 18. Vier stemmen, drager van een di ploma en eigenaar van een inkomen van 48 franken. 19. Eene stem, aan de patroons inge schreven op de lijsten van den nijverheids- raad. 20. Eene stem, aan de werklieden in geschreven op de lijst van den nijverheids- raad. Voegt bij dit alles, den tijd van verblijf om ingeschreven te worden, (bijna vijf jaar voor de gemeente)hoe de werklie den getroffen worden, die zich verplicht gevoelen, zich te verplaatsen om reden van werk de kleine kiesomschrijvingen, die de Evenredige vertegenwoordiging vervalscht, ten voordeele der klerikale partij de vervalschingen in het opmaken der kiezerslijsten, stelsel door onze tegen strevers ingehuldigd, en ge kunt gemak kelijk begrijpen in welke voorwaarden wij te strijden hebben, telkenmale het kiezers korps geroepen is om uitspraak te doen. Het Belgisch Proletariaat sterk door zijne ondervinding, wenscht u, met kracht en opofferingsgeest te strijden tot de alge- heele volledige overwinning der politieke gelijkheid. Mocht het echter gebeuren, dat ge door de reactionnairen van uw land verplicht wordt tot algemeene werkstaking om uw recht te bekomen, begaat toch de fout niet die de Belgische Werklieden-Partij begaan heeft met eene wet te aanvaarden die ons maar halve voldoening schenkt en die zoo nadeelig is voor het Proletariaat. Onze beste wenschen vergezellen u, tot de volledige overwinning, zoo sluit het manifest. Leve het Algemeen Stemrecht. ECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe- ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen"gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Op Vrijdag a5 December (zijnde Kerstdag), komt de Van Beverenskring van Ledeberg, tene Tooneelvertooning geven. Om 5 uren 's avonds. Inkomprijs 0.30 fr. Zij zal opvoeren NIEUW LEVEN, drama in 3 bedrijven en voor slot ROODKAPJE, blij spel in één bedrijf. De symphoniekring die zijne medewerking verleent zal de volgende muziekstukken uitvoe ren. La Zwanzinette (Marche) van L. Fremaux. - Deux Aveugles (Fantaisie). Tavan.— Tobog gan (Schottisch) van L. Fremaux. Dans les Kaarten zijn van nu af te bekomen in het lo kaal Hand aan Hand Voor de symhoniekring hebben de volgende repetitiën plaats Zondag 20 en Vrijdag 25 De cember 'smogens om 11 uren. Muziekanten opgepast. Toekomende week zal van de bovengemelde Tooneelvertooning eenduidelijkprogramma ver spreidt worden. Op Vrijdag 25 December (Kerstdag) om 3 1/2 ure namiddag, is het vergadering voorde Volks- kindeien en gewezen Volkskinderen. Wij doen met deze ook een krachtigen oproep aan de par tijgenoten die kinderen hebben, weike reeds groot en bekwaam zijn, om den groep te versterken om ook tegenwoordig te zijn met hunne kinderen om ze te laten inschrijven. Allen opgepast dus, het geldt onzen eens zoo bloeien- den kindergroep, welke reeds tamelijk hoog stond er op te beuren. Het bestuur is reeds ge vormd en het is vastbesloten om den groep krachtiger dan ooit te maken, en de kinderen der werkende klasse den weg naar de kunst te leeren en er voor later de kern van te maken voor de socialistische beweging. Op postOp post HET BESTUUR. Wie goede en sterke schoenen wenscht te koopen wende zich naar Hand aan Hand. Heel goedkoope prijzen. De reparation worden aanvaard in Hand aan Hand, en gedaan door een der beste schoenma kers van de stad. Hij verwerkt enkel sterk, wild leer, en is uitermate goedkoop. De broodvoerders nemen de schoenen mede en brengen ze terug.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1