ZONDAGRUST. Aan de Tabakbewerkers dikke vrienden zijn kan moeiölijk anders, want zij breken beiden af, wat zij sinds jaren en ]3ren hebben opgebouwd, de eenen uit koppigheid en wraaklusl.de andere voor de bete broods in geen van beiden zit oprechte overtuiging, dat is klaar. Het schijnt nu bewezen dat de schuld van het ongeluk in de Maritime niet te wijten is, aan de onoplettend heid van den machinist, maar wel aan de slechte plaatsing van de signalen, zoodat de machinist onverantwoordelijk is verklaard. Ook had een opsteller van Vooruit klaar ge sponnen, dat de machinist in kwestie geen 7 volle uren had gehad om te eten en te rusten. 'I Ziet er hem lief uit, met onze klerikale regeerdeis ze zijn zoo voor den werkman Om ééne daghuur te sparen, zooveel onge lukken veroorzaken, en dan dobbel en dik mogen doorleggen. Wat meer persooneel om de ncodige rust aan de staatsbedienden te kun nen toepassen dal is eene eerste noodzakelijk heid. Maar daarom moeten de socialisten in de Kamer eerst meerderheid worden, en dat zien er nog zoovele staatsbedienden niet 't Is jammer. Onze katholieke gemeenteraads leden zouden ook eens mogen denken op de champetters die zulk mager loon genieten, en op de arme stadswerk li eden, die tegenwoor dig misschien im t GO eens per dag naar huis mogen gaan. Pat is eene oprechte schande zulke hongerloonen te betalen Wanneer komt daar een einde aan. Kan iie Vrijë Werker voor |eze menseden niets goed doen. 't Is enkel wat aan te dringen bij hunne eigene mees ters. Maar zwijgen zal zeker de boodschap zijn Wat wordt er daar gepraat over den voorzitter der Katholieke kuipers vereeriiging Volgens de mensehen praten zou hij zich na de slaking a's meester geplaceerd hebben en gaan onderkruiper zijn te Hofslade, 't is te zeegen zijn tarief min gesteld hebben dan de andere bazen Men zegt ook dat hij tot heden lnog altijd bij de dompers vereeriiging is. Zijn laar ook meesters bijVrouw Pieters, uit utzen van" Borremans, heeft haar been [ebroken aan de route op de Kattestr aatpoort, etoverde ketting te willen stappen, 't Mensch ag door, aan den eersten bareel, en als zij ian over de route is,mag zij niet door,door den aderen en zij wilt over de ketting stappen r den doorweg verbiedt, vallen breekt laar been. Er stonden daar een aantal college asten en geen enkelen verroerde zich, om dit nensch te helpen, 't Was een anderen ouden ukkel, die haar ter hulp kwam. Hat getuigt an vele menschlievendheid Oe Solte- emsche liberalen zijn nu tegen de belasting het inkomen in princiep niet zeggen b, maar het stelsel dat hun in den gemeente rad aangeboden wordt, willen zij niet. Mij mikt dat zij dan ongelijk hebben gehad, rij willig weg te blijven van die zitting, om ■ie opmerkingen te kunnen laten hooren, de noodige of gewenschle verbeteringen te stellen. Iets verheugd ons, endatis, hel Socialistische stelsel, (klimmende be sting np het inkomen) ook ai ingang begint vinden, bij de katholieken. Wanneer be at men er mede te Aalst?De ondervra ag over de ouderdomspensioenen, is verle- j nDinsdag in de Kamer voortgezet geworden, i lonzen vriend De Hunne, afgevaardigde vaa irtriik heeft een prachtig pleidooi uitgespro- n, en de slechtheden der wet op de ouder- mspensioenen.aan getoond Immers hij wees op, dat de rijke geldmannen, de oiliciereo andeie ambtenaren nooit tiaar hunne pensi oen hoeven te wachten, maar de arme derlingen wel, omdat zij bij dezen spcculee- i op de dood. om hun hen pensioentje niet moeten uitbetalen. Ook haalde onzen knap- s stoel vlechter aan, dat een officier H000 fr. isioen geniet of zooveel als id arme ouder- ?en. Het volgende was treffend Te Meenen t er een ouderling in onmacht, en een ialistiscbe broodvoerder neerat hom op, en draagt hem in eene woning, waar hij verzorgd wordt. Hij komt tot bezinning en hoort den houd blaffen van den broodvoerder en hij vraagt blaft uwen hond van honger Wel neen, beste vriend, hij blaft omdat hij zijn meester niet ziet hoe zou hij overigens van honger blaffen, vermits ik'dagelijks voor hem te voeden 50 centiemen ontvang Wal! zuchtte de werkman 50 centiemen Gelukkige honden die driemaal zooveel te verobberen hebben, als eenen armen ouderling die door bet gou vernement gepensioneerd wordt met 9 centen daags Wat klinkend argument tegen de arme roggebrood pensioenen die dan nog aan zoovelen uit politieken haat worden ontnomen. En wat geeft het ook aan die hardvochtige dompers, wanneer zij de gegronde klachten der werkers aanhooren Voor de rijken alles, voor de armen niets T Is eene eeuwige schande. Werkstaking bij M. Marchand. Wilt ge een vermakelijken avond Ondersteuning voor het vergrooten van ons blad. Dienstdoende apotheker, op Zondag 20 De cember, M. RENNEBOOG, Hopmarkt. AALST. Stielgenooten Men kan zich alle dagen als lid der Tabak- werkersvereeniging aangeven in het lokaal Korte Zoutstraat of in Hand aan Hand De inleg is 20 centiemen per week, waarvoor men in geval van staken 7,5o fr. per week ontvangt Zooals wij verleden week meldden, heeft het gemengd Comiteit een manifest verspreid, waar in zij de handelwijze van M. Marchand lieten kennen, die morgen verbreekt wat hij vandaag heeft toegestaan. Alvorens dit manifest onder de Aalstersche bevolking te verspreiden, had het gemengd Comiteit M. Maichand hiervan met een brief verwittigd en stelde de beleefde vraag, de be staande grieven te doen verdwijnen en de ge pleegde aftrok in te trekken. M. Marchand die dus kon beletten dat du- manifest in 't licht kwam, stoorde zich niet aan het schrijven van het gemengd Comiteit. 't Is na wachten en geen antwoord te zien komen dat ei besloten is het manifest uit te geven, iets waarvoor der. heer Mai chand nu vol gramschap is. M Marchand heefteen wever naai zijn bureel doen roepen, en uitlegging gevraagd door wie dit manifest verspreid was, waarop de wever antwoordde, door het gemengd Comiteit, op last der wevers. Hierop begon de heer Marchand tegen den wever uit te vallen, dat hij van het Comiteit deel maakte en niet meer mocht wer ken ook dat de overige wevers die van het Comiteit deel maakten op straat zouden gewor pen woiden. Dus op het verstandig en wijselijk handelen van het Comiteit, antwoordt den heer Marchand op eene brutale wijze, door de wevers hierbij nog zonder werk te stellen, in de eerste plaats, door deze tc treffen die de meeste kalmte en om zichtigheid aan den dag legde om het hangend geschil op te lossen zonder schokken in 't voor deel van baas en werklieden. Zooals men begrijpen kan, verbitterde dit de wevers nog meer. Niet genoeg dat menige onder hun sinds maanden en maanden voor eene gan- sche week in de fabriek te blijven, nog met een kinderloon naar huis keerden, om er hunne vrouwen en kinderen mede te voeder,, ten ge volge van het afschaffen van het betalen van 't wachten naar hoornen en inslag, braak aan de getouwen en slechte grondstoffen die de weveis soms verwerken moesten. Niet genoeg dat men de wevers op de 12/4, 11/4, 10/4, 9/4 getouwen een loonaftrok pleegde van 1,60 fr. per honderd meters, wat gelijk staat met eene loonsverminde ring van minstens 4 fr. per week voor elke wever. Daarbij moesten er nog slachtoffeis ge maakt worden en bij voorkeur de wevers die het meeste beleid toonden,en door al de wevers aan gewezen waren om deel te maken van het ge mengd Comiteit. Dat de wevers besloten tegen die uiterst ge tergde handelwijze van den heer Mat chand op te komen zal niemand verwonderen. Zaterdag avond vergaderden de wevers, waar het volgende besloten is en aan den beer Marchand is over gemaakt. De wevers eischen de terug aanvaaiding van de weggezonde wever, en de overige wevers die van het Comiteit deel maften met mst moeten gelaten worden. Ook de herir.voeiing van al de ontnomen voordeden, en het intrekken der loon aftrok van 1.60 fr. op de 600 stukken, hierop hebben de wevers het antwoord gaan halen. Maandag morgend zijn al de wevers op de koer gekomen, De meester is van zijn huis naar het bureel gekomen en keerde zich dan tot de wevers, zeggende datM. daar niet was. De meester ging dan naar de poort en de wevers bleven staan. Enkele minuten daarna keerde de meester zich teTug tot de wevers en stelde hun de vraag, of zij het antwoord van M. afwacht! en, waar de we vers ja op antwoorden. Dan zegde de meester, dat het onnoodig was langer te wachten, dat M. niets veranderde, waarop de wevers allen het fabriek verlaten hebben. Ondanks de pogingen der wevers, is de staking uitgebroken, 8 weken lang hebben de wevers in overeenstemming gehandeld met he.t bestuur der vereenigingen, de Landalijke Textiel federatie en het Gemengd Comiteit. Menigvuldige midde len zijn er in 't werk gesteld, maar dit alles heeft niets geholpen. De strijd is dus door ons en de wevers niet gewild, de handschoen is ona toegeworpen, wij rapen ze op. De wevers zijn vast besloten den strijd te voeren, tot wanneer er aan hunne rechtvaardige en gematige eischen wordt toe gegeven. Alvorens dit artikel te sluiten, willen wij er nog ie's bijvoegen. De ondervinding heeft de wevers bewezen, dat de meester Possé een vuilen en schandigen rol speelt. M. Marchand zegde tot de wever die hij bij zich had geioepen in 't bijzijn van den meester, dat hij de opstoker was in het fabriek. Da wever die altijd handelde iij overeenstemming met de besluiten van het bestuur zijner vereeniging en het gemengd Comiteit, zegde, dat zulks leugens waren en integendeel meermalen de veront waardiging zijner werkmakkers had ingetoomd om tot geene staking over te gaan, alvorens alle vredelievende middelen uitgeput waren. M Marchand antwoordde, dat zulks wel de waarheid was en de meester zulks gezegd had. Hierop richtte de wever zich tot den meester en vroeg of hij daar een bewijs kon van biengen, waarop Possé geen antwoord kon geven. Dit bewijst dat den heer Marchand opge zweept wordt tegen zijne wevers, door zijn mees ter, die met recht een der grootste plichtigen mag genoemd worden van deze staking. Er is nog wat anders. De wevers die op 12/4 getouwen werken, en 10/4 stukken goed weven, wat voor hen een gevoelig loonverlies mede bracht hiervan had ook M. Marchand geene kennis. Onnoodig te zeggen dat zulks ook groote verbittering bij de wevers verwekte, wat ook het zijne heeft mede gebracht, om deze staking te doen uitbreken. En zeggen dat dit ook een werkman is. Possé jongen, vergeet niet dat de kruik te water gaat tot als zij breekt. Houdt dit voor gezegd H. F. doorbrengen, begeef u dan bij Jean De MeeTer, Burgemeesterplaats. Daar hoort men de oude socialistische liedjes, heeft men een smakelijk glas bier, oud bier De Blieck, Leuvens, Bock, Siphons, goede sigaren, takak van den Poode Leeuw, witten en rooden wijn, 10 centiemen het glas. Er is altijd vermaak bij Krommen Jean. Omdat ons voorbeeld zoo gevolgd worden, de weveis van het Sargiefabriek 3,36.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3