Recht en Vrijheid VAN ALLES WAT. KINA FOUASSIN Eene Werkerswet. vriend lezer, verschijnt heden voor de laatste maal in 1908 Toekomende Vrijdag begint er een nieuw jaar, en weeral zullen al de beste wenschen uit den hoek worden gehaald, om ze zijne vrienden en kennissen toe te sturen. Wenschen is gemakkelijk wenschen kost niets, en misschien van daar ook wel hun veelvuldig gebruik. Doch beste vrienden, wanneer ge een jaar terug blikt, en u al her innert wat geluk en voorspoed u dan is toe- gewenscht geworden, dan zult ge cok wel zien, dat er van al die wenschen niet veel terecht is gekomen, en het veel beter is, de handen aan 't werk te slaan om beternis in ons lot te brengen. Inderdaad, geachte lezers en lezeressen, de werklieden moeten eendrachtig onder elkan der zijn zij moeten samen werken, elkander helpen, want zij hebben te strijden tegen de kapitalisten, die op elk gebied en onder wel ken vorm altijd eens zijn gezind, wanneer hel maar het pluimen der werklieden betreft Verleden week zegde onzen vriend Anseeie, het nog in de Kamer, dat hij WEL ziet, dat de katholieken Christene vakbonden stichten van werklieden om deze te verdeelen, maar dat hij MET ziet, dat ze ook Christene bon den sticbit'D onder de kapitalisten, om deze klasse te splitsen. De kapitalisten hebben geen geloof te verdedigen of te behouden, enkel hunne éénheid, enkel hunne macht, is de hoofdzaak omdat zij die noodig hebben, om den scepter te zwaaiën. Die woorden van Arseele hebben eene groote beteekenis en bevatten eene onnoem bare waarde voor de werkende klasse. Als wij een wensch zouden moger, uiten dan was het dezen, dal al de werklieden aan één zeelken zouden trekken, omdat zij weldra zich zouden kunnen vrij vechten, en hunne rechten veroveren doch daar nu wenschen niets baat, zoo is het aan ons werklieden, klaar te zien, en evenals de kapitalisten, 't Ge loof, Hemel en Hel van kantte zetten, om block te vormen, tégen de klasse die ons ver drukt en uitbuit. Daarom moeten wij alien werken, om onze verdwaalde bioeders te doen inzien, dal hunne plaats is, met in de dompers syndika- ten waarde fabrikanten zelfden baas spelen en het hooge woerd voeren, maar wel in O.NZE syndikaten die bestuurd worden, alleenlijken uilsluitelijk door werklieden en die niet ge domineerd worden door kapitalisten. Doch, wij weten, dat alles niet zoo in ééns geschiedt, dat het volk hierom nog niet ge noegzaam is ontwikkeld en dien gang dan ook geleidelijk moet gaan, en de werkersver- deelers nog een tijdje lang in de kaart der heeren zullen kunnen spelen, iets wat hen een goed leven bezorgt, maar toch ten koste is, van de armoede en verdrukking van T voik in 't algemeen Het is hierom, geachte lezers en lezeressen, dat bet ons aller plicht is, op onze lauweren niet te slapen, maar met hart en ziel te wer ken, om onze medebroeders en zusters, te overtuigen, en hen hunne belangen te dpen inzien Een werkman, die, ziin eigene. belangen voorstaat en behartigt, en die daarenboven wil medehelpen, aan de verlossing zijner andere werkgezellen, heeft voor plicht: 1. Zich niet tevreden stellen, met lid te ?ijn zijner vakvereenigmg, maar het nut en de werkingen er van kennen, om dit aan zijne vrignden te. kunnen mededeefen en, he.n te overtuigen, dat de vakvereeniging onontbeer lijk is. 2. Deze die geleerd zijn, moeten wekelijks en zoo mogelijk bet socialistisch dagblad lezen, dit om zich op de hoogte te houden van den politieken en economischen toestand van 't land en den vreemde. 3. Lid zijn van zijn ziekenbond, om de armoede zooveel mogelijk te kunnen afweren, wanneer ge door ziekte wordt geteisterd i Lid en getrouwen verbruiker zijn van de coöperatie geen brood nemen, dan dit van uwe samenwerking geene waren ver bruiken dan deze in Hand aan Hand gekocht geen costuum of schoenen knopen, dan deze ^an onzen winkel, waarom? Wel eenvoudig, omdat men er hel best en goedkoopst is gediend, en omdat men er nog een potje vindt, wanneer men het meest noo dig beeft. In geval van ziekte, in geval van kraambed, in geval van sterfte vindt men altijd de coöpe ratie Hand aan Hand om mild te helpen. In derdaad, 'l zijn enkel al arme drommels, die aan zich zei ven weten, hoe tristig het is, in gebrek te verkeeren, en van daar de hulp, dan, wanneer het meest noodig is. Over deze voordeden verder uitwijden is voor dezen oogenblik niet zeer noodig, maar wij willen onze vrienden er op wijzen, dat er buiten de bioodbakkerij in Hand aan Hand nog een winkel is, waar men allerhande wa ren en kleedingstukken kan verkrijgen. Is het noodig te zeggen de beste waren aan buitengewone lage prijzen Neen Evenals het brood van de beste hoedanigheid is, zoo ook is het met al de andere waren, en hierop heeft men bovendien nog 3 ten honderd deel,'tis te zeggen, een nieuwjaar, die men ontvangt, van 3 centie men per frank of 3 fr. per honderd franken, die men heeft op de gekochte waren. Het is i. u bijna nieuwjaar; in Hand aan Hand zijn er merschen die ll), 12, 15 en meer franken als nieuwjaar zullen ontvangen, terwijl er zoovele buisgezinnen zijn, die al hoewel, al hunne benoodigheden koopende in de een óf andehén* bijzonderen winkel, er- worden gepaaid met een voorschool, een pak chocolat of iets in dien aard Moest daarbij nog gerekend worden, wat ze jaar in, jaar uit, meer betalen op hunne waren, dan zou die som heel hoog kunnen stijgen. Het is hierom, dat wij onze lezers er attent op maken, en hun zeggen, dat willen ze eoedkoope waren, een schoonen percent, dus veel boni, dat zij zich enkel te richten hebben naar Hand aan Hand, hun eigen winkel, hun eigen inlichting. Wij tieden een nieuw jaar in, geachte lezers en lezeressen, en wij rekenen op u, eerst en vooral, dat gij in uw eigen belang, in 't belang van al onze leden, al wat ge noodig hebt. zult koopen in Hand aan Hand dat ge u terzelf der tijd zult bezig houden tot het aanwinnen van leden, tot het overtuigen van vrienden en kennissen, tot het vergrooten van 't leger Socialisten, dat geroepen is om de wereld te regeeren Laat ors dus zorgen, dat wij toekomend jaar kunnen wijzen op de verdubbelirg van onze lezers, op de verdubbeling van het ledental, op de verdubbeling van ons zaken- cijfer, omdat wij alsdan nogmaals in de gele genheid zullen zijn, nieuwe voordeeien te schenken, want vergeet die overgroole waar heid niet t Hoe grooteren hoop, Hoe beteren koop. I Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan i Hand en Roode Leeuw Men zegt dat na drie jarerr toepassing regeering nog de statistiek niet kan afieverei welke toelaten zou de uitslagen der wet van 1903, op de behelping der werkongevallen, ti beoordeelen en zulks bij gebrek aan volledige inlichtingen. Er zijn nogthans zeer belangrijke uitslagen, weike men van nu af aan de openbare meening zou kunnen onderweipen. Vreest men ons te toonen dat de ware be schermden door deze wet, niet deze zijn welke men meent De bilans der aangenomen maatschappijen hebben bewezen dat voor de eerste zaken, de posten c algemeene onkosten en commis sieloon van 20 tot 3o per honderd der vei ze. kerings-premi&n opslorpen. Het is te zeggen, dat, op een millioen door de bazer. gestort voor de verzekering van hunne werklieden, 2 a 300,000 franks dienen om de bestuurskosten der maatschappijen te dekken en om de tusschenpcrsonen te vergoeden Besluit nu hieruit seffens niet dat 7 a 800,000 fr. als schadeloosstellingen aan de gekwetste werrclieden ten goede komen. Het ministerie van het werk zou ons kunnen zeggen hoeveel nu per millioen de doktoors en apothekers irekken, en tot hoe hoog de gerech telijke en andere kosten beloopen welke op lekening van het reglement der rampen ge bracht worden. En aangezien de maatschappijen alles behalve met eene menscblievende bedoeling werken, maar enkel winstbejag in het oog hebben, het reeds zoo zeer aangetaste millioen zal nog door de gezochte winst moeten verminderd worden. En hier onderwei pen wij u eene der uitslagen van de wet van 1903 Een werkman, vader van een huisgezin, heeft volkomen het gebruik van den rechterarm ver loren ten gevolge van een ongeval. g'h bel uw sch is Oc 't i zet me vr< ve' aa vil rei aa ■w; de Di Men heeft op 70 p. h. het verlies van be kwaamheid tot werken geschat. Deze werkman won 900 franks per jaar (3 fr. per dag)de levensrente w aarop hij recht heeft is daaromtient 80 centiemen per dag Wat kan een vveikman, een arme metsendie- ner, welke den rechterarm kwijt is, nog uitvoe ren wanneer hij r iet een baas vindt die voor hem door de vingeren ziet De plaaisjes die men aan zulk een gebrekke- lijke kan bezoteen zijn meer dan zelden. Hi t is dus de nood, de ellende welke een huis gezin wacht dat zijn hoofd door een weikonge- val komt te verliezen. Het ware wel belangrijk tegenover deze ellende, de toestand te plaatsen welke de wet aan zoovele niet werklieden bezorgd heeft Men zou zonder twijfel besluiten dat die bijzon dere wet voor velen eene zaakwet is geweest, en dat de ware bevoordeelden dezer wet niet deze zijn welke men denkt. 't Is bijna nieuwjaar besle lezers en lezeres sen laat ons hopen dat het dan zal beter zijn voor het werkende volk, dat het wat min zal veilettcn en dus ook wat min zal lijden dat het Stedelijk Werkeloczenfonds ook den bijleg zal betalen en zooveel complementen niet eischen om die vergoeding te geven. Wieden week hadden wij niet minder dan EEN EN-TWIN TIG (21) werkeloozen die van het Stedelijk Werkeloozenfonds niet konden genieten, omdat zij in het begin der week geen drie dagen verlet hadden voorzien, of van't begin der week gee» briefje kunnende krijgen, niet hadden weest tee kenen. Ja, en de stad heeft ook den naam dat ze de werkeloozen helpt I... Katholieke werklieden,

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2