ZONDAGRUST. Aan de Tabakbewerkers EEN SCHANDAAL. De Slaking bij M.Marchant. Bediendenbond. OPGEPAST Ondersteuning voor het vergrooten van ons blad. Voor de Stakers. Schoenen Schoenen Wilt ge een vermakelijken avond Zondag 11. was het voorwerp aller gesprek ken in de volksherbergen den "meester Vinck uit de esperkens van de nieuwe katoen spinnerij. De meisjes die in de vrije katholieke vereenigingen niet vereenigd waren, zijn tijdens den krisis meermalen moeiëlijk- heden aangedaan, om een briefje te bekomen, waarmede zij recht hebben om van den bijleg van het Stedelijk Werkeloozenfonds te kun nen genieten. Zaterdag laatst heeft dat schepsel (als wij hem zoo mogen noemen) onder voorwendsel van krisis, 5 meisjes hunnen boek gegeven, en juist zijn het die vijf werksters die van de kristene democraten en van onze vereeniging deelmaken Onder deze 5 slachtoffers bevin den zich twee gezusters wisns vader ook wer keloos is, en eene wees. Die kristelijke ziel (want iederen dag gaat hij naar de kerk voor dat hij om 6 ure naar zijn werk gaat) die gestadig prevelt, bemint uwen evennaaste zooals u zelve, ziet er dus niet naar om te midden van den winter,die ge zinnen aan den honger prijs te geven O die kristelijke even naasten liefde,de eenigste waar borg om de goede deugd van den mensch te bewaren, die aan het volk een gerust en ge lukkig leven schenkt (niet waar Pie Dit schandaal heeft natuurlijk de morden geopend van al de werklieden, die vroeger nog met dien kerel te Leirens en Jelie's ge werkt hebben. Voor die menschen verwonder de zulks niet, wat er nu gebeurde gansch zijn leven is hierdoor nog eens opgerakeld, waaruit wij moeten besluiten hebben als dat schepsel zijne consciencie goed wilt onderzoe ken, dat hij zijne ziel nog zwarter zal vinden dan den duivel zelf is, en het zeer moeilijk zal zijn om,met eenmaal per dag ter kerk te gaan, zijne ziel te zuiveren van alle slechte en "ver derfelijke zonden. E11 zulke lieden behooren t'huis in de vrije kristene vakbonden, die strijden voor het welzijn der werklieden en voor hunne goede deugden te bewaren. H. F. Aan de staking is nog niet de minste veran dering gekomen de wevers houden eiken dag vergadering, allen zijn kalm en wachten met gerustheid naar het einde van den strijd. Het gemengd Comiteit heeft besloten aan den heer Marchant,iedere week,de rekeningen te zenden, die door de vereenigingen aan de stakers uitbetaald zijn, en zal in de voorwaar den van overeenkomst den eisch stellen dat M. Marchant terug moet betalen aan de veree nigingen, wat zij aan hunne leden uitbetaald hebben. Om deze vraag te verrechtvaardigen, zegt het gemengd Comiteit dat het nu reeds de derde maal is dat de wevers, voor dezelfde rede, gedwongen zijn in werkstaking te gaan, wat veel kostte aan de vereenigingen 't is of M Marchant speculeert op de kassen der veree nigingen. Dit moet natuurlijk belet worden voor de toekomst j vandaar de wedervergoe- ding of oorlogschatting in deze staking. Het personeel van gansch het fabriek is nu te huis, uitgenomen de 3 meesters die nog werken eu een zeer slechten dienst aan de wevers bewijzen. Niet alleen werken zij op twee getouwen, zooals de wevers, maarzij hebben de beste uit den hoop gezocht en met de beste soort van inslag werken zij op 3 ge touwen iets wat ze weten dat onmogelijk is voor de gewone wevers,die de verschillende geweefsels te bewerken hebben, niet naar hunnen keus, maar wel zooals de meester het wilt. Doen die mannen dat om een pluimken op hunnen hoed te kunnen steken, of om aan mijnheer te toonen dat zij meer kunnen dan de wevers Zoeken die gasten naar eene belooning van mijnheer, door de vievers in dezen strijd in de wielen te rijden Zijn deze dan vergeten dat zij ook eenvoudige we vers geweest zijn en hel r.og kunnen worden Zijn diezelfde meesters, die nu op 3 getouwen weven, dan de verloopene strijden vergeten, waar zij niet de laatsten zijn in geweest? Van waar komt dit verschil in hunne han delwijze van de verloopene stakingen en dts-a huidigen strijd. Nogthans weten zij, zoo goed dan de stakers zelf, hoe rechtvaardig de strijd van heden is. Nog nooit hadden de wevers zooveel grieven als nu en zij werkten aan de slechtste werk- voorwaarden die zij ooit gehad hebben. H F. J. W. o,5o. Dienstdoende apotheker, op Zondag 27 De cember, M. CAI.LËBAUT, Botermarkt. AALST. Stielgrenooten Men kan zich alle dagen als lid der Tabak- werkersvereeniging aangeven m het lokaal Korte Zoutstraat of in Hand aan Hand De inleg is 20 eeutietnen per week, waarvoor men in geval van staken 7,50 fr. per week ontvangt g'hebt daar fjoedc vertegenwoordigers, ze behai tigen niet eene vaie genegenheid uwe belangen - Hebt ge 't al gehoord men- schen V\ a: wel den kleinen Prins Theodor is aangedaan geweest van pijnen in den buik Och a.me Als die koninklijke opfretters van 't volk iets mankeert, dan staat her in alle ga zetten, en geven zij er soms nog al heele kolom men van. Doch als een armen werkman, of vrouw, of kind van honger sterft of van koude vervries: of uit armoede en ontberingen lijdt aan ongeneesbare en doodelijke ziekte, dan vindt men met moeite in die burgersbladen een regeltje of twee, en meestal wordt dit nog niet aangekondigd. Maar wat is 't, een prins is meer waard, dan een armen eerlijken werkman, want den eersten leeft op 't zweet van den tweeden, bat is toch ten minste rijke menschen moraal -Een lief vrouwtje, mag zij genoemd worden, die om zich van haren echtgenoot te ontmaken het volgende meende te flikken. Zij ging bij een apotheker, en bestelde er wat vergif om hare kat te dooden. De apotheker die haar kende en vrist welke oneenigheden er in dit gezin dikwijls plaats grepen, zegde dat hij er voor den oogen- blik geen had, maar zocht den man op, en ver telde hem het geval. Apotheker en echtgenoot verzinden samen eene farce, en toen de vrouw eene tweede maal om vei gif kwam, bestelde den apotheker haar een onschadelijk wit poeier. Te huis gekomen deedt de vrouw het vergif in de soep van den man, en dezen veinsde zich ver geven, liet zich vallen in den vloer en stuip- tiekte van pijn. De vrouw nam in allerhaast een koord, deedt die aan den hals van den man en om zeker te zijn, door niemand afgespied te worden, doofde zij al het licht uit. Middelerwijl had den man de koord van zijn hals gedaan en deze vast gehecht aan de bank. De vrouw had iniusschentijd het andere uiteinde der koord door een peton gestoken en trok zoo, rtu de bank omhoog, in plaats van haar man. Daar het donker was had zij niet gezien, welken toer men haar speelde en nu liep zij de straat op, roepen de datjjaar man zich had opgehangen. Ge kunt denken hoe het volk vetschoot, wanneer zij in hare woning de bank aan de koord zagen han gen en den man het voorgevallene vertelde. Het brave vrouwtje is gelukkig geschapeerd van door het volk gedood te worden. Het spij- tigst van al is dat het vrouwtje achter 't slot is gezet gewotden. De liefde der dompers voor de werklieden kent toch geene palen De on dervraging over de uitbetaling der werkerspen sioenen van 9 centen daags liep ten einde en opvoigentlijk wievd er voorgesteld door de Socialisten r. dat de stortingen die moeten gedaan worden (18 franken) om 't pensioen te kunnen genieten, in eens zouden mogen gedaan woiden, dit om domme ouderlingen die ver waarloosd hebben, de stortingen te doen, tcch op die manier te laten genieten. 2. Stelt onzen Tiend De Bun no voor, de 18 franken af te hou den wanneer het eerste pensioen wordt uitbe taald. 3. Stelde onzen vriend Van Langendonck voor, de ouderlingen die door het Weldadig heidsbureel worden ondeisteund van de stortin gen te ontslaan. Moeten wij het u zeggen,vriend lezer, dat er van al die democratische voorstel len geen enkelen is aangenomen en allen dooi de dompers zijn verworpen En zeggen dat er hier kazakkceiders zijn, die werken voor die dompers, en het arme volk er in zet, om voor die bedriegeis te werken, 't is een eeuwige schande In Frankrijk zijn 't ander mannen, daar hebben ze nu twee splinternieuwe socialis tische kamerleden gekozen, met eene puike meerderheid. Wanneer ziet liet Belgische werk volk ens zoo klaar als die van Frankrijk Het is algemeen gekend, de Christenen leeren hebt uwe vijanden lief, en 't zijn zij, die hunne tegenstrevers uit politiekeu haat zouden kunnen doen verhongeren. De geestelijkheid helpt daar het meest aan mede. Al 't geld dat ge naar <e kerk draagt, is om eemge vetzakken een lui leven te laten slijten en uwe armoede ie besten digen. Onthoudt dit altijd hoe meergeld, hoe beter gediend in de kerk. Alles is er voor den hem Morgen Maandag, om 6 1/2 ure 's avonds, in Hand aan Hand, Algemeene Veigadering, od beet van o,5o fr. r Dagorde De werkzaamheden der bedienden. De leden worden verwittigd dat den viiend Bocqué.op Nieuwjaarsdag,zijne ronde met doet. De ronde van Vrijdag zal hij dus den Zondag doen Opgepast dus, vrienden. ERRATA. De 3,36 fr. verleaene week ge plaatst voor net vergrooten van ons blad, moet voor de stakers zijn. Van eene groep werklieden van het sargiën- fabriek voor de snijdende wevers 4,10. Van de zelfde. verledene week te laat binnen gebracht 0,70. Het lied Ten Strijd gezongen door A. Kiekens, bij Liebrecht 0,90. Wie goede en sterke schoenen wenscht te koopen wende zich naar Hand aan Hand. Heel goedkoope prijzen. De reparatiën worden aanvaard in Hand aan Hand, en gedaan door een der beste schoenma kers van de stad. Hij verwerkt enkel sterk, wild leer, en is uitermate goedkoop. De brood voerders nemen de schoenen mede en brengen ze terug. doorbrengen, begeef u dan bij Jean De Meeter, Burgemeesterplaats. Daar hoort men de oude socialistische liedjes, heeft men een smakelijk glas bier, öud bier De Blieck, Leuvens, Bock, Siphons, goede sigaren, takak van den Roodé Leeuw, witten en rooden wijn, 10 centiemen het glas. Er is altijd vermaak bij Krommen Jean.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3