De Burgerspartij ën 9e Jaar. l\° 1. Prijs per nummer 2 centiemen. 3 Januari 1909. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Het nieuw Reglement van het Stedelijk Werkeloosenfonds. VROUWENBOND. KINA FOUASSIN hebben weer eens hunne wenschen voor werkelijkheid moeten houden, voor wat de verdeeling der Socialistische partij be treft, Immers over de koloniale kwestie, had Van de Velde, afzonderlijke gedach ten, en men was het niet eens in den Landelijken Raad. Van daar het houden van een buitengewoon congres voor onze partij. Die kwestie is nu verleden Zondag rijpelijk besproken geworden in een con gres waar minstens 300 afgevaardigden tegenwoordig waren, hebben de vrienden Van de Velde, Hubin, Terwagne, Royer, Destrée, Hins en anderen hun gedacht geopperd en ten slotte is met algemeen heid van stemmen min enkele onthoudin gen de volgende dagorde aangenomen ge worden Door de zorgen van een aantal vakbon den onzer stad, is den hieronderstaanden brief verzonden geworden Aan de Heer en leden van den Gemeente raadvergaderd in openbare zittingop Dinsdag 2Q December igo8. T/S. Wij moeten om der waarheidswille zeg gen, dat de heeren van 't Schepencollege aan wien dezen brief overhandigd is ge worden niet beter hebben gevonden, dan dien brief achter te houden en er den ge meenteraad geen kennis van te geven. Dit is eenvoudig weg, een schandaal onwaardig van mannen als M. Moyersoen en den Burgemeester, die gedurig scher men met hunne liefde voor de werkeloo- zen en eenvoudig weg hunne botten vagen aan hunne gegronde opmerkingen. Het zal nu aan de verschillige vakver eenigingen zijn, te zien wat er hun te doen staat. Een woord nochtans aan M. de Bethune willen wij antwoorden, daar, wanneer hij zegde in den raad dat hij meent dat de werkeloozen voor den oogenblik voldoe ning hebben, aangezien zij 30, 60 en 80 per honderd bijleg genieten. M. de Bethune moet weten, dat.dien bijleg reeds voor Januari met 10 0/0 is verminderd en dat de jongens en meisjes beneden de i7 jaar oud, geen" centiem bijleg genieten dat deze van 17 tot 20 jaar maar den helft van den bijleg outvangen en dat de vrou wen hoe oud zij ook zijn, altijd maar den helft genieten Vindt ge 't niet schandalig M. de Bethune, dat jongelingen die min dan i7 jaar oud zijn niets genieten en mansvolk van 20 jaar oud nu dagelijks mogen gaan teekenen voor 25 centiemen per dag M. de Bethune, ik ben overtuigd, dat uwe inzichten hieromtrent de onze evenaren en gij slecht op de hoogte van die toestanden gesteld wordt, door dezen wiens plicht het is, mede te strijden om meer te bekomen voor de werkeloozen, maar ongelukkiglijk het verkeerde doen. Enkel de Houtbewerkers, aangesloten bij de Chiistene vakvereenigingen hebben tot heden hieraan hunne medewerking verleend hebben de veranderingen te brengen aan 't Stedelijk Werkeloozen fonds helpen bespreken en den brief ge zonden aan den gemeenteraad geteekend al de andere Chiistene vakvereenigingen licL.uoii gevonden dat hunne leden min dan 17 jaar oud niet moeten genieten, en dat dezen van 20 jaar oud met 25 centie men per dag genoeg hebben. Ik ben overtuigd M. de Bethune dat gij dit niet wilt en 'k stel vast, dat de secre taris der Christene vakbonden er nog geen enkel woordje heeft over geschreven en dus de belangen van zijn leden laat met voeten treden. Dit dient het werkvolk te weten en gij ook M. de Bethune. N. B. Toekomende week zullen wij behandelen waarom het noodig is, dat die artikelen gewijzigd worden, in den zin, in den brief bepaald. Nu men in 't Armbureel eens te meer de menschen den duivel aandoet, met hunne veranderingen, waardoor men nu geene andere recepten aflevert, dan deze geteekend door den dokter der wijk, nu men de menschen. er reeds begint te doen betalen voor hunne medicamenten, nu zullen vele huismoeders veel liever weke lijks eenige .centiemen uitleggen, om een dokter te hebben naar hunne beliefte qn hunne medicamenten te mogen gaan ha len bij een apotheker. De Socialistischenbond Moyson begint met een Vrouwenbond te stichten voor dokter en medicamenten,.en wij hopen dat al dezen, die wenschen van den armen- dienst ontslagen te zijn, niet zullen aarze len, zich als lid aan te geven. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklainen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICKELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden ..niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België fr. c 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Gezien het Stuttgarter-dagorde van 1907 Het Congres, bevestigt zijn onverminderden tegenstand tegen elite, koloniale politiek bes>atigt de eenparigheid bij het verwerpen van het Congobudget Ooi deelt dat het de plicht is van de Socialisti sche Paitij en hare mandatarissen, zich niet onverschillig te toonen aan de engelsche kwes- ti&n, en dat zij op dit terrein, gelijk op elke ander, voor plicht hebben de misbruiken aan te klagen, en de gevaren aan te toonen dat zij vooral de verdediging der inboorlingen en dei blanke aibeiders moeten nemen tegen net uitbuitend kapiialismus, en hervormingen moe ten eischen om hunnen toestand te verbeteren dat zij aan de burgerpartijen de heele ver antwoordelijkheid moeten laten van de aanhech ting, die in de nadeeligste voorwaarden gebeur de, en dat zij moeten eischen dat de onkosten ervan gedragen worden door diegene, die profijt trekken uit de uitbui'ing der inboorlingen Heeft trouw in de waakzaamheid der socialis tische afgevaardigden om geenszins, onder koloniale voorwendsels, de sociale hervormin gen ten bate der belgische arbeiders te laten verachteren en om mede te helpen, inzonder heid door de uitbreiding van de internationale controol, aan al wat de zelfstandigheid van Congo kan vermeerderen, en de terugkeer tot de onafhankelijkheid kan voorbereiden. Geteekend Vandervelde, Destrée, Royer, Anseele, De Brouckère, De Backer, De Meulemeester, Huysmans MIJNHEEREN, Met het doel, het nieuw reglement van het 1 Stedelijk Werkeloozenfonds te bespreken, "heb- 1 ben de besturen van een aantal vakbonden onzer stad, reeds tweemaal samen geweest en in 't be lang onzer leden enden goeden gang van dit' fonds zelf, hebben wij de eer U het volgende te onderwerpen, in de hoop voldoening te beko men. 1. In art. 7 van de verordeningen van 't Ste delijk Hulpfonds tegen de werkeloosheid, wordt den ouderdom van 17 jaar gesteld voor de jon gens om te kunnen genieten, en dan nog voor de helft van den bijleg. Wij vragen dat aan jongelingen van ten min ste 17 jaar oud, den vollen bijleg zou worden uitgekeerd, alsook aan de meisjes en vrouwen van dien ouderdom. En aan dezen min dan 17 oud, de helft van den Stedelijken bijleg. 2. Art. 10 (B) te schrappen. 3. Art. 16 volgender wijze te veranderen De werkelooze die zou weigeren een werk te aanvaarden dat hem door het Bestuur, in ge meen overleg met het Bestuur van zijn vakbond, zou worden aangeduid, enz. 4. Afschaffing der briefjes van de bazen. 5. De vorming van het Bestuur van het Ste delijk Werkeloozenfonds zouden wij Wenschen dat geschiede, vo'gsr l.r.A L Amwcipctt en Gent, waar het Bestuur samengesteld is als Volgt 3 leden aangedu d door den gemeente raad en gekozen onder de leden van dien raad zelf 3 of 6 leden te benoemen door de vakbon den, wiens besturen hiertoe jaarlijks zouden samen komen in eene vergadering, en onder hen de noodige afgevaardigden noemen, die zouden zetelen voor één jaar. Wij hopen, Mijnheeren, dat Ge de gegrond heid onzer vragen zult inzien, en besluiten zult nemen, die ons voldoening zullen schenken. Aanvaardt, Mijnheeren, de verzekering onzer hoogachting. Aalst, den 27 December 1908. Voor de Textielvereeniging Hand aan Hand. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Iiand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1