In den Gemeenteraad. 't Was eene belangrijke vergadering verle den Dinsdag, belangrijk omdat de rekeningen 1907 en de begrootingen voor 1900 moesten besproken worden, en omdat er een voorstel was van M De Naeyer, die den wensch uitdrukte, dat er in ieder nijverheidsgesticht een werkeloozenfonds zou ingericht worden, en verder een brief die door verschillige syn- dikaten was geteekend en naar den gemeente raad gezonden, wijzigingen vragende aan het Reglement van 't Stedelijk Werkeloozenfonds. Voor wat de rekening (907 en de begroo ting 1909 betreft, heeft M. Moyersoen gezegd in volle rechtzinnigheid te zullen spre ken. Zekere posten van ontvangsten, zooals Openbare Stapelplaats, Stadswaag, waren te hoog geschal er is dus min ontvangen en van daar sluit de rekening 1907 met een tekort. Voor wat de begrooting igog be treft, stelt het Schepencollege voor, de belasting van het kadastraal in komen van 2 op 6 o/o te brengen, of tweemaal verdubbeling. Om den slag voor de lasten betalers wat zoeter te maken, voegde M. Moyersoen er bij, dat die bt lasting er kei gevraagd wordt voor drie jaar. Dat wij nu verplicht worden tot nieuwe lasten, dit is dank aan de groote uit gaven die het Armwezen en het Openbaar Onderwijs veroorzaken, posten die ten goede komen van dc werkende klasse. Waarom nemen wij de verhooging der be lastingen op het kadastraal inkomen Enkel omdat die belasting dan voor het grootste ge deelte zal drukken op de begoede personen, want 40 0/0 van de lasleribetalers hebben meer dan 2000 franken inkomen Om de pederige werklieden en kleine bur gers te ontslaan, stel ik voor deze vrij te laten die min dan 100 franken belastbaar inkomen hebben. Heeft de minderheid ons een anderen weg om nieuwe inkomsten te zoeken, wij zullen bereidwillig de voorstellen onderzoeken. M. De Naeyer, spieekt op zijne beun ten voordeele dnr nieuwe lasten, en merkt ook op. dat de meeste gelden besteedt worden aan hulp voor de werkende klas, en het openbaar onderwijs. Hij treedt in details over het open baar onderwijs zoo van scholen, leerlingen als bestuurders, onderwijzers en onderwijzeres sen, en de uilgaven per leerling zelf. Hij voegt er bij dat de bevolking toeneemt, dank aan de toename der nijverheid in onze stad, en zegt dat die vermeerdering van bevolking ook nieuwe lasten mede brengt. De nijverheid heeft belang bij goed onderwezene werklie den, eD zij mag dus ook de lasten heipen dragen. M- De Blieck zegt, dat er nog niets nieuws is gezegd gewordeo en er nu voorkomt wat zij van 't begin af voorspeld hebben, namelijk dat er krot in de stadskas is. Wijlen M. Leo de Bethune heeft dien toestand altijd trachten te verbloemen en nu dal men bel niet meer wegsteken kan, nu, wordt alles ge schoven op den rug van 't werkende volk Nogthans vergeet ge, dat een zeer groot deel van de inkomsten, voortkomen van de wer kende klasse. Reeds jaren vragen wij hier naar de eerlijke toepassing ilrE V in alle besturen, iets wat ons stelselmatig geweigerd wordt. Past de E. V. toe ill alle besturen, en alle partijen zuilen wanneer het rioodig blijkt dan overtuigd wezen van de noodzakelijkheid der nieuwe lasten, en het volk zal meer vertrouwen heb- j hen in die besturen. Nu echter ontvangen de kiezers, eeri schoon .cadeauken van hunne nieuwe gekozenen, t is de moeite waard 52 duizend franken 1 I M. De Windt treedt nu in meer bijzon derheden en bewijst met cijfers, dat de reke ning van 1907 sluit met een tekort van 9000 franken en niet 6000 fr. zooals de Heeren van 't Schepencollege voorgeven dat 1908 voor zeker met eene even groote som tekort zal sluiten en dat er voor 1909 een tekort zou zijn van 26000 franken zonder de nieuwe las ten die men vraagt Er wordt nog verder gediscuteerd tusschen de heeren Moyeisoen, De Naeyer, Leveau, De Windt en ten slotte wordt de rekening voor 1907 goedgekeurd. Katholieken tegen libera len. Over de begrooting 1909, doet !M. De Windt eenige opmerkingen, zooals over een post van 1500 franken die hij vindt voor het onderhoud van riolen en pissijnen, over den reinigheids- dienst, en het dagloon der werkmenschen er aan gebezigd, en zegt dat men hem verzekerd heeft, dat die menscben maar 1,90 fr. per dag winnen, alhoewel het lastencohier 20 cen tiemen per uur voorschrijft. M. Moyersoen antwoordt, dat er van wege het werkvolk geene klachten zijn inge komen, en als zij te klagen hebben hij hen zelf in zijn huis zal aanhooren, wanneer zij bevreesd zijn. (Zorgt dan ten minste ook M. Romain dat zij hun werk niet verliezenwanneer zij op merkingen komen maken Redactie). M. De Blieck vraagt, dat men den post van 1000 franken die men nu nutteloos ver spilt voor de huurwaarde van de nijverheids- I school, zou schrappen, en die 1000 franken voegen bij de subsidie van 't Werkeioozen- I fonds. M. De Windt vraagt, dat men de 2500 franken, die men nu jaarlijks geeft aan de Jonge Garde, volgender wijze zou verdoelen 1. 1000 franken gevoegd bij de reeds ge stemde subsidie van 1000 fr. voor 't Stedelijk Werkeioozen foods en de 1000 fr. huurwaarde van de nijverheidsschool daar zoo eveTi do'or M. De Blieck voorgesteld, dit ware dus 3000 franken voorde werkeioozen. 2 1000 franken te geven en te verdeelen aan al de Onderlinge Bijstanden van de stad. 3. De overblijvende 500 franken aan de Jonge Garde. Meent deze te weinig te hebben voor het opluisteren der feesten en het geven van con certen, de andere muziekmaatschappijen der stad zullen heel bereid zijn, elk op hunne beurt, het hunne bij te dragen. Moeten wij het zeggen, dat al die voorstel len verworpen worden door de katholieken Alvorens over te gaan tot de aanneming en begroo'.ing I909, waardoor de nieuwe lasten gestemd worden, vraagt M De Windt aan de katholieke gemeenteraadsleden of zij hun handleeken gaan protesteeren, dat zij gegeven hebben in de laatste gemeentekiezing door een door bun geteekenden circulaire gegeven, waarin zij stellig aan de bevolking beloofden, j bij hunne verkiezing geene nieuwe lasten te zullen stemmen. M. Moyersoen vraagt of de liberalen geene nieuwe lasten zouden hebben gelegd moesten zij verkozen zijn geworden, want de uilvoering van hun program, moest teo min ste 200,000 fr. nieuwe lasten vergen. (De waarheid is, dat de lastenbetalers eens te meer bedrogen zijn door de katholieken, door de nieuwe lasten die zij hebben ge stemd, ondanks hunne uitdrukkelijke be lofte). M. de Bethune zegt, dal hij enkel de begrooting zal stemmen onder voorwaarde, dat de subsidie van bet Werkeloozenfonds toekomend jaar ten minste 2000 franken weze, en dat er toekomend jaar ook in de be- grooling 1000 franken zou ingeschreven wor- den om te verdeelen onder al de ziekenbon- I den van de stad, zoowel socialistische als i onpaitijdige en anders denkenden. M. Moyersoen is de kluts kwijl en hij zegt, aangezien er toch een overschot is voor zien in de begrooting, niet te wachten tot toekomend jaar, maar de 1000 franken voor de onderlinge bijstanden onmiddelijk te stem men. (Ge ziet hier M. de Bethune en Moyer soen, de beide kandidaten voor de Kamer, doen hier om te meest democratie. Redactie). Op aandringen van den Heer Burgemeester wordt bet voorstel van M. Moyersoen tot later verdaagd. M. De Blieck zegt, dat zij acte nemen van den voorstel van M. Moyersoen en hij meent dat hij zijn voorstel niet meer zal intrekken. De Begrooting wordt in zijn geheel aan genomen. Katholieken tegen liberalen. M. De Naeyer zijn wensch laten wij hier volgen DE GEMEENTERAAD. Overwegende dat de Nijverheidsinrichtin gen door het groot getal werkersgezinnen die zij naar de stad trekken, oorzaak zijn van eene aanzienlijke verzwaring der lasten van hel openbaar en kosteloos onderwijs en van de liefdadige instellingen Overwegende dat zij nochtans in gelijke mate van de voordeelen hun door de alge meenheid der lastenbetalers verschaft, mis schien niet genoegzaam tusschen komen in de vermeerdering van uitgaven door de stad te dragen Overwegende dat het billijk is, dat wanneer door eenen gedeeltelijken of volkomenen stil stand in de nijverheidszaken, de werkersstand getroffen wordtin zijne broodwinning, de ge volgen der crisis allereerst verholpen worden door degenen die in tijden van voorspoed de winsten hunner ondernemingen genieten, zoo danig dat de ellende, voortspruitende uit tij delijke» werkstilstand, grootnlijks bestreden weze, door een voorzieningsfonds in iedere nijverheids inrichting te maken met bepaalde voorafnemingen op de winsten en zij niet uit sluitend geweerd moet worden door bedeelio- gen van de openbare of bijzondere liefdadig heid Drukt den werscb uit, onderstandsfondsen legen de werkeloosheid te zien invoeren in iedere nijverheids inrichting dezer stad, waarin tijdelijken werkstilstand voorkomen kan, en doet emen algemeenen oproep tot de welwillende medewerking van deger.en die ze beheeren, tevens hunne aandacht trekkende, I op de noodzakelijkheid waarin het stadsbestuur zich bevinden zal, indien de bijdragen aan het Armwezen en aan het Hulpfonds tegen de werkeloosheid moeten verhoogd worden, zich meerdere geldmiddelen te verschaffen door het invoeren van tasten die hoofdzakelijk op de nijverheid vallen zouden. Hij vraagt aan den raad een welwillend onthaal. M. Van der Schuercn zegt, dat die» wensch een waterslag is, en in 't algemeen niet zal doorgevoerd worden. Van den anderen kant zijner nog zoovele arbeiders die niet in de fabrieken aibeiden, en deze zouden dan niets genieten. Hij zegt dat zijn voorstel is gedaan, door M de Bethune, namelijk dat men de subsidie van 't Werkeloozenfonds zou verhoogen. Nogthans zal M Van der Schueren den wensch stemmen enkel tot daar waar de bedreiging voorkomt van rieuwe lasten te moaten stemmen M. De Naeyer zegt, dat zijn voorstel geen waterslag is, aangezien M. Van der Schueren het zelf zal stemmen. Niemand der nijveraars is verplicht mij» vocrstel te verwezentlijken, doch dan zullen wij zien, hoeveel goede fabrikanten er zijn die •willen weldoen voor hun volk.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2