Geeft dit blad voort, na het gelezen te hebben, aan een vriend, kennis of gebuur. Vriend Lezer, 9e Jaar. N° 2. Prijs per nummer 2 centiemen. 10 Januari 1909. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED WICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Wij verzoeken u, eenige oogenblikken, ons uwe aandacht te willen verleenen wij hebben een bijzonder en belangrijk geval met ii af te handelen. Kent ge het Beknopt Kamerverslag Neen, maar er reeds dikwijls hooren van spreken. -- Welnu ih het Beknopt Kamerverslag komen de redevoeringen voor, die de Kamer leden in het Parlement houden, en waardoor het publiek weet, wie er voor het volk spreekt. Juist 'k herinner me nog dat dit Ka mer verslag voor er socialisten in de Kamer waren verkocht wierd aan 1,50 fr. per jaar. 't Was dan nog de oude politiek libe raal en katholiek én van den werkman wierd er te dien tijde, weinig gesproken. Welnu, nauwelijks waren er socialisten gekozen in ons land, of den prijs van het Beknopt Kamerverslag wierd verhoogd tot 4 fr. per jaar Waarona Omdat de katholieken wisten dat de socialisten hunne stem zouden verheft heb ben voor den werkman, voor den kleinen burger, en hierom moest het Beknopt Verslag door zijn hoogeu prijs buiten het bereik ge steld worden van den nederigen armen werk man. Dezen mocht niet weten, water in de Kamer zooal gebeurde, wat er in de Kamer zooal gezegd en gestemd wierd, omdat dit te voordeeiig zou zijn geweest voorde socialisti sche partij. Dat is wel mogelijk Mogelijk Dai is zeker, vriend lezer. Iemand die wel doet, heeft geen schrik dat zijne daden zouden gekend wezen, maar heeft er zelf alle belang bij, die te laten kennen. Welnu de dompers, praten en wawelen en verkiezen, dat hunne gezegdens in den doof pot blijven. Wij socialisten, zijn van een gansch ander gedaeht. Ja, en wat zoudt ge doen Welnu, vriend lezer, in de eerste dagen van Februari, zal men in de Kamer zeer be langrijke punten te bespreken hebben, voor gesteld door de socialisten, en die geheel en al in 't belang zijn van den werkenden stand. Er zal alsdan gesproken worden, en voor 4 Mei 1909, zal de Kamer eene beslissing moeten nemen over 1. Een frank daags pensioen voor de mijn werkers. 2. Acht uren arbeid daags voor de mijn werkers, door de wét vastgesteld. 3. Algemeene gezondmaking der mijnen en volledig toezicht dcrzelve. 4. Tien uren daags srbeid, in al de nijver heden des lands door de wet vastgesteld Ge ziet, vier belangrijke wetten, die geheel en al in 't voordeel zijn van den werkenden stand. Ja, maar drie, toch bijna uitsluitend voor de mijnwerkers, niet waar G'hebt gelijk beste vriend, maar ge zult alras begrijpen, dat, moest de Kamer 1 frank daags pensioen stemmen Voor de mijnwerkers, zij toch aan de andere armé ouderlingen, geen honger pensioen van g centen daags meer zal kunnen geven, èn dit ook zal dienen verhoogd te worden tot I frank, zooniet, al lerminst toch tot 7b centiemen per dag. Natuurlijk, want moest het anderszijn, dé vlaamsche landarbeiders en de nijverheids werklieden zouden zeker tóch ook wel toonen, nog bloed in 't lijf te hebben, en desnoods hunne tanden laten zien Daar ben ik van overtuigd, 't Zouden anders geene mannen zijn ook. Daarbij als er nu eerst gesproken wordt, vaD aan de mijn werkers een pensioen van 1 frank daags te geven, dan komt dit wel is waar hierbij, om dat zij een zeer .gevaarlijk en lastig werk doen, maar in hoofdzaak zal het wel zijn, omdat de mijuwerkers reeds jaren en jaren getoond heb ben mannen te zijn en veör hunne rechten te willen strijden. Ja, lammekens zijn het in alle geval toch niet en nooit geweest. 'k Geloof het wel. Dus, zooals het zal gaan met 't pensioen, zoo zal het ook gaan met den weltelijken duur van den arbeidsdag te bepalen. Stemt de Kamer den wëttelijken 8 uren arbeidsdag voor de mijnwerkers, zij moet den 10 urigen arbeidsdag voorde andere nijver heden stemmen. Maar de menschen winnen van nu af, reeds zoo weinig, als ze dan minder uren zul len werken, zullen ze dan niet nog minder winnen-? Het is bewezen, vriend lezer, dat daar waar de minste uren worden gearbeid, de hoogste loonen worden gewonnen en juist hierom ook is Belgenland, het land der hon- gerloonen en het land waar het volk zich ge dweest onderwerpt en zich het meest laat uit- buiten zooder morren. Daarbij de socialisten willen vermindering- van werkuren, met ver hooging van loon Van den anderen kant zijn de vele uren werk, ten tijde van het goede seizoen ook de oorzaak, dat er zulke groote crisissen voorkomen. Een crisis vriend lezer, de Aalstersche bevolking weeter van te spre ken, zij heeft er ook onder geleden en vele armoede te verduren gebad K... Ja, de crisis is bijtend geweest. 1Elk had medelijden, alle partijén heb- beD gewedijverd om de door den crisis ge troffen werklieden te helpen. Nu zal de Kamer moeten gaan uitspraak doen en door het stem men van den wettigen 10 uren arbeidsdag, de erisis voorkomen of allerminst hem toch min pijnlijker en van korteren duur maken. Het zal nu te zien zijn, of het medelijden der' andere partijen gegrond was, en of zij bereid zijn, een bandje toe te steken, om het kwaad in den wortel aan te tasten. 't Is waar. Welnu, het zijn de belangen van alle arbeiders die op het spel slaan het is er dit maal om ts doen een behoorlijk pensioen te geven aan de ouderlingen, om hun de ergste bekommeringen voor den ouden dag te spa ren het zal dit maal, beter dan ooit, te zien zijn, wie de ware verdedigers zijn van den werkenden en armen man. Maar hoe zullen wij dit weten Wel 't is juist hierover dat we eens spreken zullen. Het beknopt Kamerverslag kost te duur en er zijn weinige werklieden er» kleine burgers die dit lezen. Veel betrouwen stellen in de dagbladen der oppositie partijen elk schrijft gewoon lijk naar zijnen kant mogen wij niet, en Vooruit zelf, kan niet genoeg plaats ver leenen, om de debatten en redevoeringen op te nemen, die er over die verschiIIige wetten zullen gehouden worden in de Kamer, Het'is verstaanbaar er zijn in de Kamer 35 Socia listische Volksvertegenwoordiger», allen be kwame redenaars en met hart en ziel ver kleefd aan de belangen van 't volk. Ge ziel het van hier ze zullen zich allen mengen in die besprekingen Ongetwijfeld, niet waar Welnu, wij socialisten zelf, gaan een beknopt verslag uitgeven, eerlijk weergegeven naar bét Beknopt Verslag, door den Staat zelf gedrukt, dus, dat van geene partijdigheid kan beschuldigd worden. Zult gé dit alle dagen uitgeven Ja, telkens het zitting is in de Kamer en zoolang de debatten over die vier nieuwe wet ten duren. Kostelijk zeker bènk O gi man Hoe durft ge zulks vragen? Begrijpt ge riiet, hoe goed het uitgeven Van zèó een Kamerverslag moet werken, in 't voor deel der socialistische gedachten, omdat er hier geene doekskens aan d'oogen der men schen kunnen gedaan worden, maar zij zich nu zelf zullen moeien overtuigen wie de ver dedigers zijn, van den werkenden stand Wel ja, ik begrijp dit f Maar dat ver mindert toch de prijs niet Wel 't <Joet, -bette vriend; Dit raag ons geld kp&len, en .ware hét niét. dat véle' menschen niet lezen, DAT, wat bun kosteloos wtlrdt besteld, wij deelden ons Kamerverslag gratis uit. Doch nu gaan wij het verkoo- ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. 3 maanden 6 Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS It. 0,40 0,75 Een jaar 1,50 Buiten Belgis Een jaar -4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. j. - - - «I l-W to IU

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1