9ü Jaar. N° 4. Prijs per nummer 2 centiemen. 24 Januari 1909. Het buitengewoon Congres Wat het Socialisme reeds vermag. KINA FÏTÜASSIN Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED 3STIOHBLS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten doorzie Vakvereenigingen gesu.v.ipeld zijn. Vergaderingen der week in Hand aan Hand. Tabakbewerkers. Zondag 3i Januari, om 8 ure, algemeene vergadering. DAGORDE Het Landelijk Reglement der Tabakbewerkers. Bouwwerkers. Zondag 3i Januari, om xo uren 's morgens, algemeene vergadering. DAGORDE Verslag van het Landelijk Congres. Vrijdag, on: 7 1/2 uren, Bouwwerkers. Om 8 1/2 uren,verschillende besturen der vak bonden der. Bouwarbeiders. Dit is een der merkwaardigste die ooit gehouden zijn door de Belgische Vakbon den. Merkwaardig door het werk dat er te doen was, namelijk, het bespreken van een reglement en het tot stand brengen van eenen Landelijken Bond der Belgi sche Bouwarbeiders. Het Congres is vereerd geweest door de tegenwooidigheid van den Internationalen Secretaris der Bouwarbeiders, Gezel Bomelburg van Duitschland, die het Duitsch centraal systeem uiteen zette, alsook ons de macht toonde waar over de Duitsche bouwarbeiders beschik ken, om desnoods tegen de vereenigde macht der bazen te stellen. 15 Jaren geleden waren er 12 duizend vereenigde bouwarbeiders. Op dezen oogenblik 180 duizend (metsers alleen) in den centralen bond schaliedekkers, tim merlieden,enz. zijn afzonderlijk vereenigd. Ai de bouwarbeiders te samen zijn met 35o duizend leden bij den centralen bond aangesloten, die beschikken over een kapitaal in de centrale kas van vijf en half millioen marks en een en half miljoen marks in de plaatselijke kassen. Die sterkte in ledental en macht op finantieel gebied, hebben de Duitschers te danken aan den centralen bond, het zelfde systeem dat uw afgevaardigde on derworpen is te bespreken, en dat, ik hoop het, in 't belang der Belgische arbei ders zal aangenomen worden. Gezel Bomelburg sprak ook over de loonen die te Brussel, Antwerpen en Gent betaald worden van 40 tot 50 centiemen per uur. Dat kan men in Duitschland niet. 'Voor de groote steden zijn de loonen veel hooger, 40 a 50 centiemen worden slechts Hog in de kleinste gemeenten van Duitsch land betaald. Hij zegt dat het aan de Bel gische bouwarbeiders plicht is, zich sterk te vereenigen-en goede bijdragen te beta-' len in den centralen bond, om een eindej (door de macht der werklieden) aan dit? uitbuitingssysteem te brengen. Gezel Bomelburg heeft ook gespro ken, voor dat hij Maandag avond ver trokken is, opdat de Belgische bouw arbeiders zich zouden aansluiten bij den Internationalen Bouwarbeidersbond, wat na eene korte verklaring van den Voor zitter bij toejuichingen is aangenomen. Gezel Bomelburg, ofschoon hij in het duitsch sprak, maakte een groote indruk op de afgevaardigden, die met eene gods dienstige stilte luisterden. Bij de vertaling is hij krachtig toegejuicht en klonk uit al de monden der congresleden, leve de Internationale Bouwarbeidersbond Het Congres dat op twee dagen de dag orde moest afhandelen, is niet klaar ge komen om gansch het landelijk reglement te bespreken. Op voorstel van den Voor zitter heeft men 3 dagen gezeteld. Mits enkele kleine wijzigingen is gansch het reglement door de Commissie voorgesteld aan het Congres, aangenomen. De Belgische bouwarbeiders hebben dus een einde gesteld ami het oud versle ten systeem, van de plaatselijke bonden met eigen reglementen en handelwijze, om een nieuw organisme in de plaats te brengen,ingericht en bestand te zijn tegen het moderne kapitalisme. De Aalstersche, Verviersche, Antwerp- sche of Nijvelsche bouwarbeidersbonden verdwijnen dus. Er zal voor België nog éénen bond zijn, waar eiken Bouwwerker van iedere stad of dorp zal kunnen deel van maken, die met het zelfde reglement en inleg, hetzelfde voordeel zal kunnen genieten. Dit zal aan de werklieden der kleinste gemeenten de gelegenheid geven om zich te vereenigen. Zij zullen t'huis behooren in de groote werkersfamiliën, waar ieder lid zijn aandeel zal binnen brengen,onder vorm van bijdrage, wat op korten tijd tot eene groote som zal klimmen, die de munitie zal bezorgen aan de leden, die zouden gedwongen worden den strijd tegen het patronaat te voeren, tot het be komen van hoogere loonen, kortere werk dagen en betere werkvoorwaarden. De voorzitter, gezel Hans, sloot het Congres, met eene bedanking te sturen aan de aanwezige Congresleden, de Ver talers en Verslagschrijvers, en heft ten slotte de Internationale aan, door al de Congresleden mede gezongen. H. F. In de vereeniging berust onze macht. Een syndikaat dat vele leden telt en waarvan de aangeslotenen doordrongen zijn dat het onmisbaar is hooge bijdragen te betalen en tevens wilskrachtig, met eensgezindheid, op te treden, is eene'. kracht waarmede de patroons af te reke-f nen hebben. Maar als de syndikaten zich vereenigen in federaties en landelijke bon den, dan worden zij inrichtingen waar tegen het patronaat niets vermag. En als de landelijke vakbonden zich al te samen scharen en zich wederzijdsch op hunne beurt verstaan met de werkers- inrichtingen van alle wereldoorden, dan vormen zij eene kracht tegenover dewelke het kapitalisme deinst en wijkt. Door onze organisaties hebben wij reeds veel verkregen. Door hen moeten we nog veel meer verkrijgen en moet in de toe komst de wereld toe behooren, niet meer zooals heden aan eenige grooten, maar aan ons, de voortbrengende massa. We zijn reeds sterk, maar nog niet sterk genoeg. En toch vermogen we al veel. In alle landen houdt men zich bezig met werkerswetgeving, dank aan ons pogen. In alle oorden moeten de grooten, de machtigen, degenen die, jammerlijk nog, het bestuur in handen hebben, rekening houden van den wil der arbeiders. Zagen we deze laatste jaren geen oor log uitbreken tusschen Engeland, Frank rijk, Duitschland, dan is het ontegenspre- kelijK omdat men het proletariaat vrees de. Buldert op 't oogenblik het kanon nog niet in 't Oosten, stroomt alom door een Europeesche oorlog het bloed nog niet, dan is het te wijten aan de groeiende kracht der proletariërs.. De grooten, de afgezanten, de krijgs macht kunnen niet meer in enge kringen, onder eenigen, beslissen van oorlog en vrede. Vooraleer hun ordewoord klinkt, moeten ze 't ordewoord nemen in de ran gen van het proletariaat. De tijden zijn voorbij waarop de wer kende klas gedwee bukt en laat gedijen, 't Arbeidende volk wil broederlijkheid, 't wil voortbrengen voor eigen behoud, eigen ontvoogding en verheffing, bij on derlinge goede verstandhouding, bij kalme vrede. Het kapitalisme, vooraleer te kunnen handelen, is verplicht onze kracht te we gen, te wikken. En onze kracht is onze organisatie. Daarom, arbeiders, hebt gij plicht u te vereenigen. Gij, die onverschillig blijft aan onze beweging, gij, die niet in de in richtingen zijt der Werkliedenpartij, gij, die huilt met degenen die 't werkvolk trachten te verdeelen, dóet u een strop om den hals, waarmedé de vijand u zal verwurgen bij de eerste gelegenheid. Monne. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw ANNONCEN Rechterlijke x fr. per regel. Reklaroen, 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar .9" 0,75 i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. -A/a -•

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1