Voor dezen die nog twijfelen aan de tyrannie van sommige katholieke mees ters, knippen wij uit Vooruit Ziehier wat er is vooigevallen te Wetteren. Eene weefster zekere C. Blanquaert sedert vele iaren in de fabriek Beernaerts werkende, was verleden week bij baas Roeckaert gegaan, om betere getouwen voor haren broeder te vragen. De baas zegde dat haar broeder verbetering zou bekomen maar dat hij eerst een bewijs moest hebben dat de wever bij de Zon nfet meer vereenigd was, en als bewijs moest hij zijn lidboekje binnen leveren aan gezegden baas. 'it werd door den wever gedaan, en nu meenden zij, dat den wever de twee betere getouwen zou bekomen, maar zij waren mis. De weefster werd terug bij den baas geroe pen die zegde dat vooraleer haar broeder op die gelouwen mocht gaan werken, zij hem eeist al de geheime leden moest noemen die nog in De Zon waren, er bijvoegende, dat hij er veel belarg in stelde ze allen te kennen, want 't is mijne broodwinning, zegde hij, en hoe meer ik er kan overdragen, hoe liever ik van Mijnheer gezien word De weefster verontwaardigd over zulk voor stel weigerde vlakaf, en zegde liever te kre- veeren van honger, dan den verrader harer weikgezellen te spelen. Daarop zegde dit heerschap, dat hij haar twee dagen tijd gaf om te overwegen, en in geval zij hem dan de namen niet wilde noe men, zij er mochten van onder trekken, de weefster antwoordde Nu, noch nooit zal ik zoo laf zijn den verrader te spelen, en wanneer gij denkt mij te kunnen overhalen dan zijt gij leelijk mis. Daarop is dit baasken op haar beginnen uit vallen, maar hij heeft er ook vele benamingen tegen zijn goeste moeten hooren. Als gevolg daarvan mochten de weefster en haren broeder er van onder trekken. Als de weefster reeds haren boek had, was de baas nog zoo onbeschaamd van haar te durven vragen, als 't u belieft Liene zegt toch niets daarvan aan Crombeen, want hij zal mij wederom in de gazet zetten en dit heb ik niet gaarne Is dit laf zijn ja of neen Iemand broode loos stellen en dan smeeken zulks niet te ver tellen In de Filature et Filteries réunies gaat men het kapitaal verhoogen van op 3 tot 7 millioen. Er zullen 8000 actiën uitgegeven worden ieder van 500 franken. Zijn er liefhebbers cm er te koopen Ongetwijfeld, maar ze zullen er nietaan- geraken, tenzij zij reeds actiën bezitten, want de voorkeur wordt gegeven aan de aandeelhouders zelf. Winstgevende actiën laten zij niet gauw uit hunne handen slib beren die veel opbrengen laten zij niet los en dit is het geval met de actiën van dit fabriek daar doen zij winsten met de vleet. 'tls jammer dat die heeren die daar 't voorbeeld gegeven hadden een bijleg toe te kennen aan hunne in crisis zijnde werklieden, dit nu afgeschaft hebben. Nogthans Heeren, de crisis heerscht nog in uw fabriek, wekelijks zijn er men- schen die 3 en 4 dagen werken, die dus met een karig loon naar huis gaan, die dus te kort hebben in hun gezin en nog thans zijn die ongelukkigen den bijleg ont nomen Welaan Heeren, dit opnieuw ingevoerd, want uwe werklieden hebben te kort. Onze onderhandeling met M, Marchant. Zaterdag 16 dezer, was het gemengd Comi- teit uitgenoodigd om met M. Marchant te gaan onderhandelen. Wij begaven ons dus met vier onzer man nen naar het fabriek en werden in tegen woordigheid gebracht van Mijnheer en zijnen bestuurder Possé. Mijnheer begon met te zeggen, dat hij in het vervolg het wachten naar boomen, inslag en braak aan de getouwen niet meer betaalde, daar dit de oorzaak was van'de vele stakingen die in zijn fabriek plaats hadden. Dat hij op dit 600 stukken waarop hij 1,55 fr had afgetrokken 0,55 fr. zou meer betalen, dat dus den aftrok maar 1,00 fr. per stuk meer was meer kon hij niet, daar hij ook geene winst had aan die commande. Een wever deed hem opmerken, dat dit hunne rekening niet maakte, daar zij gewei gerd hadden aan dien lagen prijs te werken 'eer hij het aanvaard had. en indien hij al die schadevergoeding niet meer betaalde, dat hij zijn tarief moest verhoogen, bijvoorbeeld, zooals deze van Baertsoen-Buysse van Gent, die hetzelfde werk maakte M. zegde iels te willen doen, en wij namen nota van zijne verandering aan zijnen tarief, maar deze was zoo onbeduidend dat het voor velen maar 0,50 fr per week kon maken, voor eenige 1,00 fr. per week en voor al de breede getouwen ZERO. Daar blijft zelfs den aftrok nog bij. Wij deden dan M. opmerken, dat in even redigheid van hetgeen hij de wevers ontnam, zeer weinig in de plaats wilde geven, er bij voegende: nochtans de wevers vragen niet be taald te worden, maar indien gij geen werk hebt voor zes dagen, laat er ons vijf werken, desnoods vier. Er zijn vele buitenlieden op uw fabriek die te huis iets kunnen verdienen, ontsteelt hun nen tijd niet. gij ook hebt er niets van in uwen zak, het geldt hiër niets dan de goede rege ling. Dat kon hij niet toestaan. Dan vroegen wij hem, waarom hij ons ge schreven had, dat een zekere wever geen deel mocht maken van de delegatie Hij zegde, dat hij dien wever niet meer wilde, daar dezen de oorzaak was van de werkstakingen. Wij vroegen hem naar de be wijzen en die kon hij ons niet geven, maar zijn meester Possé was daar en die wist dit heel goed. Hier haalden wij eene reeks feiten aan om te bewijzen, daar bedoelden wever met een gezin kleine kinderszit, en hij altijd een der vrei sachtigste is, daar hij met zijn trok van de vereeniging moet honger lijden, toch, zegt Mijnheer, weet ik dat hij plichtig is. 'k Heb hem nog eens geslachtofferd, dan heb ik hem verwittigd en hij heeft belijdenis gedaan. Maar hier deden wij M. opmerken, dat den honger soms doet liegen, als men denkt daarmede gered te zijn. De meester Possé ook zegt en houdt er hem aan, dat bedoelden wever een oproermaker is. Maar hier wordt Possé eens goed ond^r han den genomen, met hetgeen hij gedaan heeft in de werkstaking voor Frans Beeckman, en iemand vraagt hem weet gij niet meer Poliet dat gij den grootslen oproermaker«ijt, .wan neer gij denkt dat het uwe belangen kan schaden Weet gij niet meer, dat er toen een onder kruiper bleef staan en dat gij bij hem gfngt, zeggende, kameraad ware ik in uwe plaats, ik ging er ook van door. bij de andere wevers, want Beeckman zal hier anders den baas nog •pelen, zelfs nog boven mijnen kop gaan Weet gij niet meer, dat gij de meesters van de wevers opjoegt om de wevers te doen sta ken En zie dan was hij gestoeid, wij hadden het gemunt op zijnen persoon, hij was een man van kennis wij logen en vertelden niets dan onzin. Wij hebben dan ook aan M. Marchant ge vraagd, een onderzoek te willen doen op de slechte boomen en slechte regeling, aisook op alles wat wij gezegd hebben. Wij weten niet of hij naar ons ofwel naar zijnen meester zal luisteren. Maar wij voorzeggen, M. Marchant, indien hij naar onze grieven niet luistert, meest ver oorzaakt door slechte regeling, dat de werk staking niet zai eindigen, daar wij weten, dat het geen drij maand kan draaien,'eer weer een nieuw conflikt zal uitbreken. Het gemengd Comiteit. De verklaring v&n het nieuw Schepen college te Gent is klaar, duidelijk en net geweest. Onzen vriend Anseele zegde, dat de socialisten en katholieken elk met hun geheel programma in het College zijn getreden, en zij dus in vele zaken regelrecht tegenover eikander zullen staan en de Schepenen het niet eens zullen kunnen worden, doch dan, zal het de gemeenteraad zelf zijn, die zal beslissen en 't College zal uitvoe ren. Dat is eene zuivere nette verklaring, en wij begrijpen niet waarom de liberalen, zoo schrap- zuchtig blijven, en in 't College niet hunne ver tegenwoord-ging willen aanvaarden. 't Schijnt dat ze het toch ook zonder hen zul len gedaan krijgen. Anseele is nu Schepenen van Finantiën te Gent, en dien post is hem nu zelfs door de katholieken toevertrouwd. Dat is eens te meer het bewijs, dat al de verwijten die men de socia listen naar 't hoofd slingert van dieven en in- paltners. onbekwamen en wat weet ik al, geen steek houden. Wat wij weten, is, dat Anseele een puiken Schepenen zal zijn, en veel diensten zal bewij zen aan de werkende klasse, en dat is toch al iets. TE ANTWERPEN is 't nu gezel Cools die Schepen is benoemd met behulp der liberalen. Daar was er op dit gebied eene overeenkomst gesloten tusschen socialisten err liberalen, en die overeenkomst is nu nageleefd Toch zijn er daar twee liberalen die hun woord niet hebben gehouden en hun handteeken hebben verloo chend. Vooruit maakt hen daar eene groote giiet van, en roept uit ziedaar de politieke immoraliteit ten toppunt ge voegd. Wat vindt men toch gemeene politiekers bij die burgerspartijen Hier in Aalst verloochenen de dornpeishun handteeken, door het stemmen van nieuwe lasten, terwijl zij bij middel van circulaire» vóór de kiezing uitgegeven, plechtig beloofden van geene nieuwe lasten te willen. Pas aan 't roer of zij komen af met twee maal de verdobbeling der kadastrale belasting '1 Zijn mij de eerlijke politiekers 'tZijn mij de man nen van hun woord. 't Is hun nog eens goed gezegd op 't Schepen college, door Sooiken IPaepe meen ik wel, dat zij hen gekozen hadden onder de be lofte van geen lasten te stemmen en zij nu hun woord verbraken en dan nog zulke zware lasten ineens Maar't schoonsie van al is, dat het weer al voor een groot gedeelte de werkende klasse zal zijn, die deze belasting zullen te dragen hebben. Wij hooren reeds van huizekensmelkers die daarbij nog trachten munt te slaan uit de nieuwe lasten, want zij beginnen met hunne huizen met 25 centiemen pei week meer huur te doen opbrengen, daar waar het met 10 centie men zou voldoende zijn. Het zullen op die wijze niet alleenlijk de werklieden zijn die zullen de nieuwe lasten te dragen hebben, maar daaren-

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2