Dat is toupet hebben. GLADSLIJPERS. Nog voor Vastenavond groote Vertooning Onderstming r kat vergrooten vaa cbs blad. Voor de Stakers. De katholieke drukkers onzer stad, beginnen goed jaloersch te worden op Petrus Van Schuylenbsigh. Als er iets moet gedrukt worden is het tegenwoordig meest altijd bij den groenen komkommer, en de getrouw gebleven mannen worden achteruit gestoken voor een oyerlooper. Het is begrijpelijk dat die menschen dit kwalijk nemen, en onder elkander morren. Immers Van Nuffel, den drukker der Volksstem, zegde het eens, dat Pie Van Schuylenbergh niets voor niets doet, maar voor alles heel goed wordt betaald. Nu echter zien zij, dat hij opnieuw eene gazet mag bij drukken, dus tegenwooidig 3 ver- schillige bladen drukt, waarvoor hij heel rijke lijk wordt betaald, want het eene blad bevat ar. tikels, die ook in het tweede worden opgenomen, het tweede heeft zetsel dat in het derde voor komt, enz. zoodat hij wekelijks voor hoogstens i 1/2 a 2 bladen copij te zetten heeft en hij voor 3 bladen wordt betaald, en dit heel duur, want als wij daar eens met onze rekeningen te zamen zijn verschenen, dan hebben wij bestatigd dat Van Schuylenbergh op 100 nummers 0,90 fr. te veel ontvangt, voor het drukken van zijn Vrijë Werker, dan den drukker van ons blad En nu nog een biadje bij, ongetwijfeld op dezelfde ma nier gerekend, en de soep van Pie wordt alle dagen langs om vetter. Laat de boeren maar dorschen zei Pie en de katholieke drukkers maar morren en knokkelen hebben is hebben en kiijgen is de kunst. Is 't niet zoo, Petrusken Hel Staatsblad kondigt de begrooting af van den Belgischen Congo.-Bit budgel beloopt reeds tol 44 millioen 577,336 franks. Dit is reeds een lief sommetje. Onder de jaarlijksche uitgaven vinden wij 100,0 iÖ frank voor het Congoleesch Museum te Tenrueren. Dus een peperduur museum. De bedienden van het Congoleesch ministe rie te Brussel kosten alleen 591,190 fr. Hel personeel van den bestuurdienst in Congo, 0 millioen la duizend frank. De Openbare Macht fr. 6,381,600 HetZeewezen 2,123,750 De Gezondheidsdienst 701,050 Openbare Werken 695,690 flet Tolwezen 1,237,000 De Landbouw 2,384,800 De Mijnen 886,440 Ontginning van het domein 6,887,075 Posterijen 215,000 Onderwijs, Gerechten Eeredienst 1,659,300 Eerediensten 520,000 Uitgaven der diensten in Europa 1,002,481 Spaarkas, leeningen, enz 5,916,350 Buitengewone uilgaven 8,423,300 Zooals men ziet, is dit nog maar een begin van den... grooten dans der millioenen Nu reeds 44 millioen... Wat zalhetdan 't aanstaande jaar wezen De loting, die afschuwelijke loting, te recht de bloedwet geheeten is weeral dichtbij. Hoeveel arme jongelingen loopen er reeds niet met den harteklop, uit vrees voor een slecht nummer en te moeten optrekken om den ratatoeil binnen te spelen en die onver draaglijke wacht te kloppen Voor de rijken is het niets, die betalen eenige bankbriefjes en zij laten hierdoor den last over aan de arme snullen, die niets te verdedigen hebben. En zoo leggen de dompers altijd den last op den rug der werklieden. De rijken zijn nog te lui om hunne eigene rijkdommen te verdedigen. Werklieden, indien ge eens uwe eigene waarde begreept In Denderbode wordt daar een inschrij- vingslijst geopend om de schade te betalen, die op 13 September 1908 is verricht aan de vruchten der landbouwers, door de inhuldi ging van hel monument van Priester Daens. Wij meenen dat Denderbode eerst en vooral niet slecht zou doen, de vijf honderd franken die hij jaarlijks te veel ontvangt van de stad, voor bet drukken der kiezerslijsten in te schrij ven. De opbrengst ware in eens gevonden en de boeren wierden betaald met het geld van de stad. Maar Denderbode zal zich haasten Toekomende Dinsdag gaan de Kamers open. Overal dezelfde. Te Nieuwerkerken zijn de aardewerkers, de mannen van den Travaux in staking, omdat ze te weinig win nen, men betaalde maar van 27 tot 30 centie men per uur en het zou moeten 35 en 40 zijn. Daar hebben nu 5 katholieke democraten tegengewerkt en deze zoeken onderkruipers. Overal dezelfde volksverdrukkers. De Volksstem betwist dat de katholieken de redevoeringen van de socialisten in de Kamer uitgesproken, willen in den doofpot houden! Aie Aie Aie Waarom is den prijs van 't beknopt verslag dan verhoogd van 1,50 fr. tot 4,00 fr. en dit sedert er socialisten in de Kamer zetelen Als er weinig verslagen gedrukt wierden dan was den prijs 1,50 fr. en als er veel nieuwe abonnementen bij kwa men, dan wierd den prijs verhoogd. Neen, neen, de dompers schuwen bet licht en de waarheid, dat is alom gekend En juist hierom hebben de socialisten nu besloten het beknopt Kamerverslag te verkoopen aan den ongeloof lijken lagen prijs van 5 centiemen per week. Wij wensc'nen niets beters, dan dat alle werklieden en burgers welke politieke kleur zij ook hebben mogen, het goede gedacht opvatten, zich dit beknopt verslag aan te schaffen Zij zullen zich dan kunnen overtui gen, wie er hunne vrienden en vijanden zijn. Ook de Volkskinderen van Ftonse komen alhier eene feest ff even. asra boven zullen zij nog eens mogen doorleggen voor den zak van hunnen huismeester. Keert en draait het zooals ge wilt, de werken de klas beiaalt het altijd, alle lasten draagt ze op haar schouders, en dan is het de kapitalisten klasse die voorrechten eischt, onder voorwend sel dat zij de lasten mag betalen. Werklieden, wanneer begrijpt ge uwe waarde en eischt ge dat er u recht geschiede Voor den opslag die men nu eischt, mocht ik een raad geven aan de werkmenschen en bur gers die huizen huren, ik zou geen centiem wil len opslaan. Ze kunnen ons toch allen op straat niet zetten. Was dat geen goed gedacht Ze Komen ons daar praten van eene ge heime vergadering die daar ievers op d'Hoog straat zou plaats gehad hebben, met Petrus Van Schuylenbergh en een heelen hoop meisjes, over 'nen gezeg en 'ucn gezeid. Zou Pie ons daar niets over vertellen in zijne bladen, 'k Denk dat hij er liefst zal over zwijgen, want er is daar nog al gepraat volgens ze óns zeggen. De held die in het prullebladje alle vuil goed tracht wit te wasschen, heeft het reeds zoo ver gebracht, van andere voor zwartpot te ver wijten.... en als men dan zegt, zwijgt jongen, 't is best voor u naar andere niet te wijzen, dan maakt hij zich nog kwaad.... Dat zulks de lach lust opwekt is geen wonder. Het ventje weet toch wel dat Christus al ge noeg aan den baard is getrokken, door lieden die hun geweten versjachelden voor zooveel zil verlingen, dat zij er van krijgen konden. Die soort judassen heb ik ongenadig hooren afzwepen, van een man die er zich op dezen oogenblik ook plichtig aan maakte kent het manneken, die in 't prullebladje schrijft, soms deze niet Ziehier, dat zijn nu gegronde argumenten. Eene vouw is geslagen door opgezweepte socialisten die van eene vérgadering gekomen zijn. Wij hebben daar naar gevraagd aan enkele vrienden van den Bolleweg en niemand heeft ons dit verhaal bevestigd. Maar... bah, het steekt toch zoo nauw niet voor een waarheids man eens te liegen het doel verrechtvaardigt de middelen In Hand aan Hand is het eene dwingelandij, de werklieden zijn verplicht zich daar allen te vereenigen. Die het niet gelooven wil of kan, moet het maar lezen, het staat in het prulle bladje. Als er werklieden op de katholieke fabrieken gedwongen worden, (wat in een woord alge- meene regel is) ontslag te nemen in de socialis tische vakbonden, ja soms, zelf hun boekje moeten binnen brengen en hun dan laten in schrijven in de katholieke vereenigingen, dat is de schuld van de socialisten,als de katholieken door alle dwangmiddelen en schoone beloften, de werklieden in hunne netten trachten te van gen met champetiersfrakken, staatskepie's, goed werk en wat weet ik al, dan zijn het weer de socialisten die drukking op de werklieden uit oefenen. Kortom, alles wat door de dompers uit gericht wordt, hebben de socialisten gedaan. Om met uw eigen vuiligheid anderen te be zwadderen, moet men een laag gezonken schep sel zijn. Welnu tot die soort behoort een zekere Schrijver van 't prullebladje, die zich wil onder scheiden om van de grooten in de hoogte gesto ken te worden, dat hij den held is die de socia listen in den grond zal booren. Doch die heeren zullen daar wel nuchter van worden, hoe zij met den neus geleid zijn. Zooals in al de liedjes, is 't laatste coupleelje het schoonste. De socialisten zijn onbekwamen om de werklieden vooruit te helpen, dat wisten wij nog niet Lat de kristene vakleideis felle kneuten zijn, dat hadden wij nog al gehoord, doch wat mijne peisoonlijke ondervinding aan gaat, heb ik moeten vaststellen, dat zij in alle gevallen, waar zij te samen met de socialisten wat doen willen, niet ZIJ maar WIJ het zijn die de plannen maken, hoe er dient gewerkt te wor den en de slimme anti's nooit met iets ernstig voor den dag komen. Goedkeuren wat de socialisten voorstellen, bij de onderhandelingen ook de socialisten laten spreken om de eischen der werklieden le ver dedigen, dat is hunne rol, en als zij iets doen, dan is het in de meeste gevallen slecht, ofwel verraderswerk waaraan zij zich meermaals plich tig maakten. Als den held dat loochenen durft, zullen wij met feiten zijn geheugen wat opfrisschen. H. F. Op Zondag 10 Januari was het aigemeene vergadering voor dezen groep, omdat den datum begon waarop men zou beginnen te betalen in geval van werkeloosheid Men on ierzoc'nt eerst den toestand der kas die niet bloeiend was,gezien den strijd die wij gehad hebben in 1908, in den Anglo-Belge. Verschillende voorstellen werden er gedaan om toch de werkeloosheid te kunnen uitbetalen, onder andere als het moest zijn,dat ieder lid zou 20 of 25 centiemen meer betalen. Spijtig dat er weeral zooveel afwezig waren hieiom zal er in het kórt eene nieuwe vergade ring gehouden worden. Wij roepen er de aan- dachfop van al de leden. HET BESTUUR. Voor de werkeloozenkas D. M. O. 0,25. ÏElriV Deze die een kinder- VX-Eb capuchon verloren heeft kan hem terug bekomen in de St. Jobstraat, 66, bij Jozef De Smet. geeft de tooneelafdeeling van Wetteren, eene in het lokaal Hand aan Hand Saskaai. Ze zullen opvoeren Een Ontaarde Zoon, drama in 3 bedrijven voor slot, De Oppasser van den Kapitein, blijspel met zang in één bedrijf. Gezongen bij Kamiel Van de Meerssche door Guillaume Van Kerckhove 0,80.Prosper B.0,20. Van eene groep van het sargiönfabriek Do Clercq 1,26.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3