TOONEELFEEST. De w recde dag, van het CONCERT Het Beknopt Verslag. J 9e Jaar. N° 5. Prijs per du mm er 2 centiemen 31 Januari 1909. EEN ONTAARDE ZOON, De Oppasser van den Kapitein. OPGEPAST Ziekenbond Moyson. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Heden Zondag geeft de Tooneelkring van ~Wetteren met de medewerking der Symphonie in <Hand aan Handeen puik feest. Men zal opvoeren drama in 3 bedrijven. En voor slot Een zeer genoeglijke avond voor dezen die er willen van pr oüteer en. Deuren open om G uren. Begin om G 1/3 uren stipt. Inkomprijs 30 centiemen per persoon. Kaarten te bekomen in Hand aan Hand A.1 dezen die in moeiëlijkheden gerakengestraft worden uf hun werk verliezen, door hun werk verlet te hebben met den loters- dag, worden bij dezen verwittigd dat zij zich niet zullen moeten beklagen bij het Bestuur hunner vereenlging. A.1 de gevolgen hebben zij zelf te dragen. Dus, goed verstaan, niemand mag verletten zonder toelating van zijn heer. Vergaderingen der week in Hand aan Hand. Heden Zondag doen onze vrienden het huisbezoek. Bij middel van manifest is de bevolking deze week ingelicht. Wij rekenen op een goed onthaal. Enkel S centiemen per week is de prijs. de dag van bloed en tranen, is daar. 't Is loting Ziet die menigvuldige groepen jongelingen optrekken, zingend en sprin gend, onbewust van het feit dat ze weldra zullen gaan te voltrekken hebben. Ziet daar heele groepen familieleden, nu niet zingend of springend, maar met een benepen hart, schrikkend en bevend bij de gedachte, dat de zoon, broeder of bloedverwant een slecht nummer zal trek ken, dat hem voor twee, drie jaar uit den huiselijken familiekring zal rukken. Het zijn enkel de kinderen der rijken en hunne familieleden, die zich geheel en al onverschillig toonen. Immers, wat scheelt hun de eenige bankbriefjes die zij zullen moeten afdop- pen, ingeval hun een slecht nummer moest te beurt vallen Zij zullen ze wel weten in te winnen op de een of andere manier, hoe gemeen het middel ook moge weze. De lotingsdag is een dag waarop men veel barbaarsche tooneelen ziet gebeuren, een dag die veel smart en treurnis baart aan ontelbare huisgezinnen. Tegen de loting,rooeten wij blijven wer ken en strijden, omdat het een barbaarsch iets, in zich zelve is, en enkel de armen treft Wij socialisten zijn voor de Algemeene Vrede. 'T is te zeggen dat alle wereldsche ge schillen door een scheidsraad zouden op gelost worden, om zoo doende de oorlo gen, het moorden op groote schaal te vermijden. Wetende dat de afschaffing der staande 'legers, voor den oogenblik niet kan wor den verwezentlijkt, zoo nemen wij als overgangsmaatregel aan De Gewapende Natie, stelsel dat in Zwitserland bestaat. Daar in dit onzijdig landeken moet elk een soldaat worden, doch soldaat in zijn huis, gelijk hier de burgerwacht soldaat is, Bij de inlijving is men een honderdtal dagen soldaatin de kazernedan trekt men met arme en bagage naar huis, waar men nu en dan wordt opgeroe pen om de oefeningen bij te wonen, bij voorbeeld den Zondag of des avonds na de werkuren. Zwitserland heeft aldus meer soldaten of om duidelijker te zijn weerbare man nen om het land te verdedigen, terwijl de uitgaven aan militarisme nog niet den helft bedragen van wat daaraan wordt verspild in België. Het Zwitsersch stelsel schrikt de 'bour- geois-regeeringen af, vooral omdat nu ook bij den soldaat het geweer thuis te rusten staat. Nu, als dat maar de eenige opwerping was, dan konden aldra die heeren gerust gesteld worden door de geweren in dépot te plaatsen. Gewapende natie zoowel als afschaf fing der staande legers heeft nog geen kans tot lukken in ons land, waar nog yoor eenige banknoten de rijke jongeling zich kan vrijkoopen van vaderlandsverde diging. En 't is dit stelsel, het verkoopen dat de Regeering, die al meer dan 24 jaar het land bestuurt, betracht in 't leven te hou den. Maar wat hebben wij toch meer van eene katholieke regeering te verwachten Breke weldra de dag aan, dat ons land er van verlost weze, dit in 's werkersbe- lang. IFIEtO te geven door de panfare Hand aan Hand op Zondag 7 Februari igog, om 6 uren 's avonds. ANNONCEN Rechterlijke I fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandenfr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Bouwwerkers. Zondag 3i Januari, om 10 uren 's morgens, algemeene vergadering. DAGORDE Verslag van het Landelijk Congres. De leden worden verwittigd dat de Algemeene Vergadering zal plaats hebben, Zondag "7 Februari 1909, om 3 uren namiddag, in 't lokaal Hand aan Hand op boet van io centiemen. Dagorde heel belangrijk. Het Bestuur. EERSTE DEEL 1. Le Refrain des Bambochemses,pas-red. Van Perck. 2. Une soirée au Village, fantaisie, Belleflamme. 3. Reverie, voor viool, door A. Van der Meirsch, H. Vieuxtemps. 4. Duo, voor pist»n en trombonne, uit te voeren door P. Nichels en C. Cornand, Camivez, 5. Grand air varié, voör bugel, uit te voeren door H. Peeters, Dagneliee. TWEEDE DEEL j. Ivonette, mazurka, Beaufeuj 2. Droombeelden, concertstuk, De Merre, 3. Romance, voor Sax.-baryton, uit te voeren door L. Broodhuys, Van den Bogaerde. 4. Lied, te zingen door X. 5. Introduction et thême varié, voor fluit, uitte voeren door A. Cornand, JB. De Lannoy.V 6. Nos élégant, valse, - .Pirotonya*: L'INTERNATjlONALE.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1