KINA FOUASSIN De bijzonderste voorvallen in deGemeents- raaaszitting van Dinsdag 26 Januari. Subsidie aan de Onderlinge Bijstanden. Over de nieuwe belasting IB IB 1ST Nota der Redactie. De Huizekens- «fcïkets 9pelen hier een schandelijken rol, en zij die het durven wagen, huhne huurders weke- meer daa 5 centiemen te doen opslaan, j Alle huurders zouden zich moeten ver binden, hunne huishuur niet te willen verhoogen, zij kunnen ons toch allen niet buiten zetten en de huisbazen die het zouden wagen, zouden door gansch de stad met den vinger worden gewe zen. Een Schepen van Onderwijs aan 't woord De katholieke raadsleden dringen verder aan, om op het vroeger gestemd voorstel terug te keeren en aan te nemen dat er eene vrijë school in de plaats van eene officieeie eou komen, omdat het vrij onderwijs minder kost aan de stad, waarop M. De Windt uitroept G'hebt onderwijs voor uw geld M. De Windt herinnert het voorstel van M. de Bethune, in de laatste gemeenteraads zitting gedaan, namelijk iooo Iranken in te schrijven op de begrooting van toekomend jaar, om verdeeld te worden tusschen al de bestaande Mutualiteiten, zonder onderscheid van denk wijze, voorstel dat M. Moyersoen bijtrad en het zelf wilde in voege brengen nog dit jaar. Het is M. de burgemeester die aangedrongen heeft, om eerst een onderzoek in te stellen. M. De Windt vraagt nu aan Schepenen Moyersoen, of hij reeds met dit onderzoek is begonnen en het op de lange baan niet te zullen schuiven. M. Moyersoen zegt, dat hij er reeds mede bezig is, en reeds inlichtingen heeft genomen in net ministerie over de erkende Ziekenbonden Wij veronderstellen toch niet, dat M. Moyersoen zinnens is, de Socialistische Zieken- bond Moyson van kant te zetten, een bond die op dezen oogenblik ongeveer 700 mannelijke leden telt Ware het zoo, dan vragen wij aan M. de Bethune, zich goed vast te houden aan zijn eerste voorstel dat bewijs geeft van een onpar- tijdigen geest. Wachten is de boodschap, maar op onze hoede zijn, is voorzeker noodig. op het kadastraal inkomen van 4 0/0, vernemen wij dat de reklamatiën niet veelvuldig zijn ge weest, en M. Moyersoen vraagt hierom den ge ste lden taks van 6 0/0 te behouden. M. De Blieck zegt dat de belasting onrecht, vaardig is, daar men alleen den eigendom treft die in de stad is gelegen Rijke menschen wiens eigendommen buiten de stad liggen, ontsnappen aan de belasting. Reeds heeft hij gehoord dat er huisbazen zijn, die hunne huur hebben ver hoogd, dus de werkmenschen de nieuwe belas ting doen betalen. Hij meent dat men zich zou kunnen bepalen bij 4 0/0, want het kan gemakkelijk gebeuren dat het Gouvernement zich tegen zoo een taks zal verzetten. M. De Willdt. De boeren moeten ook weten, dat hun land mede is belast, want een dagwand land staat met 40 franken kadastraal inkomen getaxeerd, en zal dus in plaats van 80 centiemen zooals vroeger, nu met de nieuwe belasting 2,40 fr. moeten opbrengen. Dat is een schoonen koek voor uwe kiezers, vooral dan nog, als een dagwand met opcentiemen van dit en dat reeds 8 a 8,5o franken jaarlijks als belas ting mag betalen. Hij herinnert hun ook nog eens hun geteekend kiesmanifest, waarin zij stellig beloofden van geene nieuwe lasten te willen, en vraagt hun, hun gegeven woord aan de kiezers eerlijk te hou den. M. Moyersoen. M. De Blieck vraagt meer rechtvaardigheid over de belastingen.Maar ten allen kante vraagt men dat het inkomen zou worden belast; Wij doen het en 't is niet goed. Moesten wij opcentiemen stemmen, dan treffen wij de grondlasten, en dit is het zelfde van de belasting op het kadastraal inkomen. De personeele belasting en het patent Dan treffen wij de kleine bui gerij. M. De Blieck. En de luxe artikels M. Moyersoen. Paarden en rijtuigen «Ouden ons niets opbrengen De nieuwe belasting «él drukken op den werkman Er zijn huisbazen die de huur met 2.S centiemen hebben opgesla gen k.. Maar dat is 20 centiemen te veel. plegen een dielstal tege-.over de arme menschen, stelen direkt uit den zak der arme drommels. Dit is eene schandaad die niet genoeg kan ge schandvlekt worden. Inderdaad een werkmanshuis is gerekend voor een kadastraal inkomen van ongeveer 66 tot 72 franken. Het middencijfer is dus 69 franken, ge rekend aan 4 0/0 (de nieuwe belasting) is 2.76 fr. dat het een werkmanshuis door het andere meer cp te brengen heeft. Wanneer een huisbaas nu 6 centiemen per week zijne huur zou vermeerderen, dan zou hij jaarlijks 3,12 fr. meer ontvangen en reeds meer hebben dan hij moet betalen. Zij die dus hunne huishuren verhoogen met 25 centiemen per week zijn eenvoudig aftrugge laars, en 'k herhaal wat ik veriedene wtek schreef Maar volgens ik vei neem, zou M. Moyersoen in het Schepencollege moeten hebben verklaard, indien hij de namen kende van dezen die zulke laffe daad begaan, hij ze in 't openbaar zou doen afkondigen. Welnu M. Moyersoen er zijn er, en ik geef u den volgenden raad Gelast de agenten in de huizen te gaan om aan de inwoners te vragen of hunne huur is ver hoogd, sedert de stemming der nieuwe lasten, doet den naam en adres van den eigenaar aan- teekenen en zendt de namen in alphabetische orde, aan de stedelijke bladen ofwel geelt een manifest uit in de stad, waarop al hunne namen zouden voorkomen. Mij dunkt, een praktisch middel. M. Leveau zegt, dat zij lang vragen om te mogen helpen besturen en toezicht uit te oefe nen de nieuwe lasten die ge nu verplicht zijt te heffen, komen voort uit het slecht bestuur. De Heeren bestuurleden der Godshuizen zijn braaf en eerlijk, maar zij laten te veel godswater over godsakker loopen. De meesteis der godshuizen (de leermeesters) eten jaarlijks duizende franken op, en zij bren gen niets bij de weeskinderen zouden hunnen stiel moeten kunnen leeren bij meesteis in de stad, om in hun vak bekwaam te worden en de dagiconen die zij zouden winnen, zouden kun nen dienen om het te kort der Godshuizen te dekken. Brengt dit niet genoeg op, om de te korten te dekken, en neemt ge de Evenredige Vertegen woordiging aan in de verschillige besturen, wel vraagt dan maar om armentaksen te stemmen, gansch de bevolking der stad zal ze met liefde geven. M. De Wolf protesteèrt tegen dn woorden van M. Leveau, daar hij meent, dat hij de bestu ren heeft gelasterd. (Hier merkt MDe Windt op, dat zij de arm- goederen aan een spotprijs weggeven, zooals ze bijvoorbeeld gedaan hebben op St-job, met den grond die aan de vreemde paters is ver kocht). M. Moyersoen. Wij kunnen niet altijd terug komen, op de toepassing der E. V. maar ik wil toch nog eens vragen aan de liberale min derheid wat doen uwe vrienden, daar waar zij meester zijn. Ik zou kunnen herinneren wat er te Gent onlangs is gebeurd, waar uwe vrienden nog eenetelloor soep weigeren aan de arme kinderen die de katholieke scholen bijwonen, en waar de socialisten zooveel oneerlijkheid niet kunnende verkroppen, hen aan de deur hebben helpen zetten M. Leveau. In Gent hebben de liberalen enkel eenetelloor soep geweigerd aan de kinde ren der bedelaars. Daaibij heeft Gent in Aalst niets te zien. (Hier moeten wij M. LEVEAU doen opmer ken, dat de liberalen in Gent WEL geweigerd hebben de teiloor soep aan de kinderen der katholieke scholen te geven, en zelfs ware het eene slechtheid indien zij de bedelende kinderen alleen uitsloten, 't Is die kinderen hunne schuld niet.zoo zij niet ter school gaan, en men mag ze dan ook niet treffen.Maar ik begrijp dat d'Aalster- sche liberalen schaamte gevoelen over de daad hunner Gentsche vrienden en zij ze hierom t.achten te verbloemen. Wij zijn wel nieuws gierig om te weten wat de liberale partij hier over denkt. De Volksgazet zal zeker wel zwij gen Redactie M. Leveau gaat voort en zegt dat de katho lieken zoo niet te boffen hebben op hunne lief dadigheid, want dat hij zou kunnen aanhalen dat hunne liefdadigheid zich bepaald tot hunne vrienden. Op het armbureel ligt een kiezerslijst en daar geeft men volgens het kruisken dat achter den raam staat. M. Moyersoen protesteert. Er wordt nog wat geredetwist en het behoud der nieuwe belasting wordt gestemd door de katholieken tegen de liberalen. M. De JECert zegt dat er van wege den heer Deken onzer stad, eene vraag is toegeko men om grond te koopen tot het bouwen van eene aangenomene meisjesschool in het kwartier der Hertshage. Hij voegt er bij dat den raad reeds vroeger besloten had, daar eene officieeie meisjesschool te bouwen, maar gezien het gedacht van den heer Deken, den raad op zijn vroeger besluit zou kunnen terug komen, en hij viaagt dat men het zou doen, dit in 't belang der stadsfinantiën. De nonnen die klas doen, ontvangen 85o fran ken jaarwedde, de officieeie onderwijzeressen beginnen aan 1100 franken voeg daarbij het niet moeten bouwen van de school, geen onder houd die tot 1680 fr.beloopt,en 't is per jaar een mooi sommetje dat de stad profijt doet met eene aangenomene in plaats van eene officieeie school. Daarbij het volk van Aalst wil van geene officieeie scholen, dit bewijst het ge durig verminderen der leerlingen in de stads school der Binnenstraat. M. De Blieck Hierover uitleg in de geheime zitting, zulle M. de Schepenen AT. De "Windt had tijdens de ledevoering van M. De Hert onderbroken en gezegd, schaft het officieel onderwijs af. Hierop antwoordt nu de Schepene De Hert, dat het officieel onderwijs hier moet blijven be staan, doch dat het zijne schuld niet is, zoo de bevolking van geen officieel onderwijs wilt. (Houdt u vast of ge verzinkt, leugenaar! Verslaggevr) M Leveau. Volk van Aalst en Omlig gende, weet dat er geene uwer kinderen meer onderwijzers of onderwijzeressen zullen worden,, wanneer zij geenen drietip of kap op den kop dragen. Onnoodig te zeggen dat het ideaal der dom pers wordt in de hand gewerkt en eene vrijë school, zal ons reeds zoo erbaimlijk onderwij%. komen verzwakken. Volk van Aalst, waar gaan we met ons onder.- wijs naartoe Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aaa Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2